Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 617

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek dochodowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
Celem artykułu jest sprawdzenie, jak często w praktyce państw Unii Europejskiej stosuje się stawkę nominalną p.d.o.p. jako instrument wsparcia małych podmiotów. Ponieważ poprzez dokonaną z początkiem 2017 roku zmianę prawną Polska dołączyła do państw wykorzystujących ten instrument, uzupełniająco w artykule przeprowadzono badanie empiryczne. Ma ono na celu scharakteryzowanie krótkoterminowych skutków reformy w zakresie zmiany obciążeń podatkowych określonej przepisami grupy przedsiębiorstw. Badanie przeprowadzono na danych o 14 751 spółkach prowadzących działalność w Polsce. Posłużono się danymi za rok 2015 pochodzącymi z bazy Amadeus. Wykorzystano metodę symulacji obciążenia podatkowego na poziomie pojedynczych podatników oraz statystyki opisowe. W wyniku przeprowadzonej symulacji ustalono, że dla grupy przedsiębiorstw uwzględnionych w badaniu łączny podatek należny spada w wyniku reformy o 21%. Chociaż badana grupa spółek to podmioty o podobnej skali działalności ze względu na stosunkowo niewielką wartość przychodów, wysokość ich obciążenia podatkowego jest mocno zróżnicowana. W wyniku obniżenia stawki skala zmiany obciążeń również jest zróżnicowana. Przed zmianą stawki podatkowej zdecydowana większość podatników wykazuje podatek nieprzekraczający 10 tys. euro. Po wprowadzeniu stawki 15% grupa ta staje się jeszcze bardziej liczna i sięga 84% podmiotów.(abstrakt oryginalny)
Umowy powierniczego nabycia praw i obowiązków spółek osobowych są coraz częściej wykorzystywane w obrocie. Zawarcie tego typu kontraktu uzależnione jest od treści umowy spółki. W artykule przedstawiono skutki podatkowe umowy powierniczej dla powiernika i powierzającego. W tym celu dokonana została analiza skutków podatkowych zdarzeń charakterystycznych dla czynności powierniczych oraz zasad odpowiedzialności podatkowej stron umowy.(abstrakt oryginalny)
Należy zwrócić uwagę, że końcowe formuły zależą jedynie od makroekonomicznych zmiennych, co umożliwia faktyczne oszacowanie podatku krańcowego bez dokładnych danych statystycznych o strukturze dochodów wśród gospodarstw domowych czy też strukturze wykorzystywanych ulg (choć oczywiście statystyczna weryfikacja hipotezy o niezmienności tej struktury wymaga takich danych). Na podstawie przedstawionych wyliczeń można by także zapisać dochód z podatków w postaci szeregu Taylora z przybliżeniem pierwszego bądź drugiego stopnia. Pozwoliłoby to na podanie bezpośredniej zależności dochodu z podatku od dochodów podmiotów gospodarczych dla danej gospodarki. W efekcie, możliwe byłoby oszacowanie wpływów z podatków w różnych wariantach, dla różnych prognoz wzrostu PKB. Przy czym taka analiza mogłaby obejmować nie tylko progre-sywności systemu podatkowego, jak również wykorzystanie ulg podatkowych. (abstrakt autora)
Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) jednostka może w najbliższych, kolejno następujących po sobie, 5 latach podatkowych obniżyć dochód o wysokość straty podatkowej poniesionej w poprzednich latach podatkowych, z tym że zmniejszenie dochodu w którymkolwiek z tych 5 lat nie może przekroczyć 50% kwoty rocznej straty. W praktyce strata podatkowa podlega zatem rozliczeniu w okresie od 2 do 5 lat. W optymalnym przypadku można ją odliczyć od dochodu w ciągu 2 kolejnych lat podatkowych. Datą graniczną jest 5 lat od roku jej powstania; po ich upływie nierozliczona w całości lub części strata podatkowa przepada. Ustawa o rachunkowości (dalej ustawa) w art. 37 ust. 1 i 4 stanowi, że aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wolno ustalać również z tytułu straty podatkowej, możliwej do odliczenia od dochodów w przyszłości. O celowości aktywowania podatku z tytułu straty podatkowej decyduje sama jednostka, przy czym warunkiem jest, że racjonalne przesłanki wskazują na duże prawdopodobieństwo pokrycia straty przyszłymi dochodami na przestrzeni następnych 5 lat.(fragment tekstu)
Przyjęty przez polskiego ustawodawcę model opodatkowania osób fizycznych ma charakter progresywny, który przewiduje zerową stawkę podatkową, z uwagi na wprowadzenie kwoty wolnej od podatku. Kwota ta stanowi mało poznane narzędzie realizacji zasady sprawiedliwości opodatkowania. Jednak w przyjętym w Polsce rozwiązaniu nie realizuje się doktrynalnych zasad jej funkcjonowania. Brak waloryzacji oraz to, że jest ona jedną z najniższych wartościowo kwot wolnych w krajach Unii Europejskiej powoduje, że nie spełnia przypisanej jej roli, zaś państwo uszczupla dochody również tych osób, które zarabiają poniżej minimum egzystencjonalnego. Nieprawidłowym jest rozpatrywanie podwyższenia kwoty wolnej od podatku jedynie w kontekście zmniejszenia wpływów budżetowych. Odpowiednia zmiana wpłynie na strukturę dochodów budżetowych w kierunku podatków pośrednich, zwiększy siłę nabywczą ludności, pobudzi popyt konsumpcyjny. Kwota wolna od podatku powinna być narzędziem długookresowej polityki podatkowej oraz realizacji sprawiedliwości opodatkowania osób fizycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor porusza problem odnoszący się do zjawiska delokalizacji przedsiębiorstw jako procesu wynikającego z postępującej globalizacji. W tym celu omawia istotę delokalizacji oraz jej przyczyny, ze szczególnym uwzględnieniem konkurencji podatkowej pomiędzy krajami. Zdaniem autora poza określonymi negatywnymi efektami delokalizacja z reguły prowadzi do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw, ich rozwoju, a tym samym do rozwoju gospodarek poszczególnych państw. Dlatego też rolą rządów, zwłaszcza państw rozwijających się, jest takie działanie, w tym wykorzystywanie instrumentów fiskalnych, które poprzez zdrową rywalizację umożliwiłoby osiąganie przewagi konkurencyjnej na międzynarodowym rynku, dzięki czemu zostałaby wykorzystana szansa dla rozwoju społeczno-gospodarczego danego kraju.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena wybranych preferencji podatkowych skierowanych do rolników, zawartych w konstrukcji niemieckiego podatku od dochodów osobistych. Jest to niewątpliwie jeden z interesujących przykładów rolniczych tax expenditures funkcjonujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Opracowanie stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy zastosowana w niemieckiej ustawie o podatku od dochodów osobistych metoda szacowania dochodów z produkcji rolnej wpływa na obniżenie obciążeń fiskalnych właścicieli gospodarstw rolnych oraz jakie są tego konsekwencje dla rolnictwa. Przeprowadzone badania potwierdziły, że wprowadzenie instrumentu zgodnie z założonymi celami przyczyniło się do uproszczenia obowiązków ewidencyjnych rolników. Jednocześnie, ze względu na znaczne obniżenie obciążeń fiskalnych, spowodowało m.in. zahamowanie przemian struktury obszarowej gospodarstw rolnych w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
Alokacja podatku dochodowego jest obszarem kontrowersji zarówno w teorii, jak i w praktyce rachunkowości. Model alokacji przez kilkadziesiąt lat podlegał ewolucji, w szczególności w praktyce takich krajów, jak USA, Wielka Brytania, Kanada. Wydaje się, że model alokacji podatku dochodowego, który znajdzie zastosowanie w globalnej gospodarce, jest znany. Jego ramowy kształt reprezentuje Międzynarodowy Standard Rachunkowości 12 Podatki dochodowe. W artykule przedstawiono etapy rozwoju koncepcji alokacji podatku dochodowego w rachunkowości, wskazując na zależności między jego podstawowymi elementami, jakim są podejścia, koncepcje i metody.(abstrakt oryginalny)
Rozważając problematykę reformy polskiego systemu podatkowego, należy podkreślić, że rok 2008 jest kolejnym rokiem toczącej się dyskusji na jej temat. Tymczasem w praktyce zamiast rzeczywistej reorientacji polityki gospodarczo-finansowej państwa podejmowane są wyłącznie coroczne parlamentarne decyzje oznaczające nowelizację obowiązującego stanu prawnego. Zmiany te jednak są najczęściej postrzegane przez samych zainteresowanych podatników jako działania mające na celu przede wszystkim realizowanie doraźnych zadań polityki budżetowej, które niekoniecznie muszą być podejmowane w pierwszej kolejności. A przecież to właśnie system podatkowy jest najczęściej wymieniany wśród barier wzrostu gospodarczego w Polsce. Dlatego też, wielość i częstotliwość zachodzących w otoczeniu przedsiębiorców zmian powoduje, iż są one odbierane jako turbulentne, skutkujące wzrostem niepewności, uniemożliwiając tym samym realizowanie długoterminowych strategii rozwoju. Ponadto ważną kwestią jest fakt, iż proponowane zmiany poszczególnych podatków nie zawsze oznaczają poprawę tych unormowań, które od dłuższego już czasu wymagają uporządkowania i rzeczywiście mogą służyć rozwojowi przedsiębiorczości. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony preferencjom podatkowym w podatku dochodowym adresowanym do małych i średnich przedsiębiorstw. Przywileje podatkowe w podatku dochodowym przybierają formę preferencji przy określaniu przychodów i kosztów uzyskania przychodów, odliczeń od dochodu, odliczeń od podstawy opodatkowania, odliczeń od podatku, zwolnień podatkowych oraz uproszczeń przy wpłacaniu i rozliczaniu podatku. Mają na celu przede wszystkim zachęcić MŚP do działań rozwojowych, w tym głównie do wydatków inwestycyjnych, oraz uprościć pobór podatku niewielkim podmiotom. Analiza pokazuje, że MŚP w niewielkim stopniu wykorzystują przysługujące im przywileje podatkowe. Odnosi się to głównie do preferencji o charakterze gospodarczym, które mają skłonić MŚP do działań rozwojowych, zwiększenia poziomu własnej konkurencyjności, stania się bardziej innowacyjnym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie problemów dotyczących wyboru form opodatkowania dochodów z działalności rolniczej w Polsce. Główne tezy artykułu brzmią: Teza 1: Opodatkowanie rolników na zasadach ogólnych spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu państwa. Teza 2: Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poddaje analizie problematykę zróżnicowania wysokości podatku dochodowego jako konsekwencję dokonanego wyboru rodzaju rozliczeń podatku z urzędem skarbowym. Analizę przeprowadza się z użyciem metody symulacji opartej na analizie przypadku. Uwzględniono rozliczenia podatku dochodowego przez podmioty stosujące kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz zasady ogólne powiązane z prowadzoną przez podmiot podatkową księgą przychodów i rozchodów.(abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest analiza sprawiedliwości opodatkowania dochodów. W celu opisu sprawiedliwości opodatkowania przyjęto jej definicję, zaproponowaną w 1998 r. przez Kakwaniego i Lamberta. Obejmuje ona trzy postulaty, których spełnienie przez system podatkowy weryfikowane jest na podstawie analizy zmian w wartościach współczynników koncentracji dla dochodów i podatku. Naruszenie któregokolwiek z postulatów jest uznawane za przejaw niesprawiedliwości systemu podatkowego i ma negatywny wpływ na zakres redystrybucji realizowanej poprzez system podatkowy. Analizy zostały przeprowadzone na podstawie danych z dwóch dolnośląskich urzędów skarbowych oraz z badania budżetów gospodarstw domowych, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. (abstrakt oryginalny)
14
80%
One of the phenomena that can be observed in the economy is tax evasion. It has different forms like unreliable tax evidences. This problem concerns also income taxes. In order to protect the interests of the State Treasury and to ensure fair competition in the economy, measures must be available to prevent the occurrence of such attempts. The effect of unreliable tax evidences is estimation of the tax base. The provisions point out different methods of estimating of the tax base. Polish legislation provides tax authorities with a list of six tax base estimation methods they can use. In cases when none of these methods is applicable, tax authorities may use other methods serving the same purpose, but the law (the Tax Ordinance Act) does not indicate what these methods should be. The aim of the article is to evaluate the necessity of elaboration other methods of the tax base estimation than those indicated in the Tax Ordinance Act. The analyse of using the methods of estimating of tax base by the tax authorities was given. The scope of the analyse were different cases from the administrative court. The cases concerned different types of methods of tax estimation used by tax administration. In the majority of analysed cases the other methods than pointed out in the provisions or literature data were used. The implementation of rules concerning other methods of estimating of tax base was proposed. (original abstract)
W związku z poszerzeniem Unii Europejskiej o dziesięć nowych państw członkowskich w maju 2004 r., należy poruszyć kwestie dotyczące podatków dochodowych od osób fizycznych í prawnych. Niniejszy referat omawia problem harmonizacji podatków, a mianowicie zakres tejże harmonizacji oraz czy kraje członkowskie winny posiadać swobodę w ustalaniu podatków, umożliwiając tym samym konkurencję pomiędzy poszczególnymi państwami. (oryg. streszcz.)
Autor koncentruje się na prognozowaniu podatku dochodowego w przypadku szeregów czasowych. Używa metodologii, która została opisana w jego poprzednich pracach dla prognoz na okresy miesięczne. Stosuje metodologię wyznaczania prognoz kwartalnych na podstawie danych rocznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony prawom majątkowym ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, m.in. wiatru, wody, słońca. Skupiono się przede wszystkim na polskich wymaganiach prawnych, głównie prawa energetycznego oraz podatkowego, dotyczących zielonych certyfikatów. Uwzględniono obecnie obowiązujące przepisy prawa, w tym ustawy o rachunkowości, stanowiska Krajowego Komitetu Rachunkowości oraz, przede wszystkim, ustawy o podatku dochodowym i VAT.(abstrakt oryginalny)
Leasing jest umową cywilno-prawną, uregulowaną przez Kodeks Cywilny, na mocy której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania określonego dobra, którego jest właścicielem, w zamian za określone płatności, tzw. raty leasingowe. Leasing pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego), stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego, gdy przedmiot leasingu zalicza się do składników leasingobiorcy, kosztem uzyskania przychodu jest część odsetkowa rat leasingowych oraz amortyzacja. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego (częściej wybieranego przez małych i średnich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe zmniejszają więc podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Leasing gwarantuje więc dostęp do niezbędnych i nowoczesnych technologii (środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) bez ponoszenia większych nakładów finansowych, ponieważ koszty użytkowania przedmiotu leasingu są pokrywane z bieżących przychodów firmy, uzyskanych dzięki jego użytkowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ustalenie czasowego zakresu stosowania przepisów klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania w odniesieniu do podatków dochodowych. Najważniejsze dla tego zagadnienia jest ustalenie, kiedy w podatkach dochodowych powstaje korzyść podatkowa. W ocenie autorów korzyść podatkowa w podatkach dochodowych może powstać już w trakcie roku podatkowego. W związku z tym w świetle przepisów intertemporalnych ustawy wprowadzającej do systemu prawnego klauzulę ogólną przeciwko unikaniu opodatkowania, jeśli podatnik dokonał czynności, których skutkiem jest zaliczenie określonych kosztów do kosztów uzyskania przychodów bądź też niepowstanie (zaniżenie) przychodów, a moment potrącenia przez podatnika kosztów czy też dzień, w którym powstałby przychód podatkowy, przypadają na okres przed wejściem w życie klauzuli, regulacje te nie mają zastosowania do tego rodzaju stanów faktycznych.(abstrakt oryginalny)
W publikacji opisano program e-Podatki, rozumiany jako kompleksowy i wzajemnie powiązany pakiet inicjatyw w obszarach legislacyjnych, organizacyjnych, finansowych i technicznych. Wskazano na korzyści i problemy związane z popularyzacją tej formy rozliczeń oraz zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących tej formy składania deklaracji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.