Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek giełdowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Koszty uzyskania przychodów w podatku giełdowym
100%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest podatek uiszczany w związku ze zbyciem papierów wartościowych na rynku regulowanym, zwany podatkiem giełdowym, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów. Poruszona tematyka odnosi się do osób fizycznych będących podatnikami oraz do firm inwestycyjnych, w tym domów maklerskich, zobowiązanych do przygotowania informacji PIT-8C. Artykuł przedstawia przyjęty przez polskiego prawodawcę model podatku giełdowego jako formy opodatkowania kapitałów pieniężnych. Celem jest ukazanie praktycznych problemów związanych z kwalifikacją wydatków poniesionych na nabycie papierów wartościowych do kategorii kosztów uzyskania przychodów.(abstrakt oryginalny)
Komentarz do projektu ustawy podatkowej, której wejście w życie przewidywane jest dopiero na 1 stycznia 1997 r.
Autor w artykule omawia problemy prawne związane z wprowadzeniem w życie (Ustawa z 21 października 1994 r.) podatku od sprzedaży akcji w obrocie publicznym.
Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa fundamentalne znaczenie ma pozyskanie kapitału finansującego jego działalność. Kapitał ten może pochodzić z różnych źródeł. Gdy za kryterium przyjmujemy źródło pochodzenia kapitału, wówczas wyróżniamy finansowanie zewnętrzne i wewnętrzne. W ramach finansowania zewnętrznego kapitał pieniężny i rzeczowy pozyskiwany jest przez przedsiębiorstwo od różnych podmiotów. Finansowanie zewnętrzne można podzielić na własne i obce. Pozyskiwanie kapitału w ramach finansowania zewnętrznego własnego następuje w różnej postaci, np. w formie wkładów, udziałów, z tytułu sprzedaży akcji. (fragment tekstu)
W pracach [Batóg, Wawrzyniak, 2004], [Batóg, Wawrzyniak, 2005] przedstawiono praktyczne zastosowanie modeli probitowych i logitowych do formułowania oraz do przewidywania łącznych diagnoz. Wykazano, że oszacowane modele dają podstawę do: - wyznaczenia prawdopodobieństwa pozytywnej łącznej diagnozy dla konkretnego obiektu na podstawie wartości wybranych wskaźników finansowo-ekonomicznych, - zbudowania prognozy tego prawdopodobieństwa, - zdiagnozowania sytuacji finansowo-ekonomicznej w ujęciu sektorowym na podstawie miernika zdefiniowanego jako udział spółek o wysokim prawdopodobieństwie pozytywnej diagnozy w liczbie wszystkich spółek danego sektora. Badania, których wyniki zamieszczone zostały we wspomnianych pracach, bazowały na teoretycznych normach dla wybranych wskaźników finansowo-ekonomicznych. Normy te stanowiły podstawę do sformułowania diagnoz cząstkowych dla badanych spółek w poszczególnych okresach. Natomiast diagnozy cząstkowe stanowiły podstawę do sformułowania łącznej diagnozy dla spółki w tym okresie. Artykuł jest kontynuacją wspomnianych badań i ma na celu sprawdzenie, czy zamiana norm teoretycznych na normy empiryczne adekwatne do sytuacji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wpłynie na efektywność prognoz pozytywnej diagnozy łącznej sytuacji finansowo-ekonomicznej spółek. (fragment tekstu)
Dobra koniunktura pozwala nieźle zarabiać na giełdzie, więc i dzielenie się zyskami z fiskusem boli jakby trochę mniej. Boli perspektywa wypełnienia zeznania podatkowego w przyszłym roku. Jak to zrobić, by zadowolić urząd skarbowy, na razie nie wie nikt.
Zaprezentowano rozwiązania podatkowe dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów kapitałowych i praw majątkowych w krajach Unii Europejskiej: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Grecji, Belgii, Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i Szwajcarii.
Dochody uzyskiwane przez osoby inwestujące na giełdzie od początku 2004 roku objęte są 19-procentowym podatkiem dochodowym. Zgodnie z nowymi przepisami, od dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, trzeba będzie zapłacić podatek.
Tematem artykułu są rozważania wokół opdatkowania zysków z operacji giełdowych. Układem odniesienia dla dyskusji nad zasadnością obowiązujących rozwiązań i ich konsekwencjami są zasady przyjęte w 1981 r. przez Kongres USA, zaadaptowane później przez giełdy krajów europejskich i azjatyckich. Kwestia opodatkowania zysków giełdowych ma także istotne znaczenie dla polskiego rynku kapitałowego i giełd towarowych.
Jeżeli podmiot dokonuje sprzedaży pierwotnych instrumentów finansowych we własnym imieniu i na własną rzecz, to taka czynność nie podlega podatkowi od towarów i usług. W świetle ustawodawstwa opodatkowaniu podlega natomiast odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W artykule omówiono szereg przykładów z dziedziny prawa podatkowego, w tym przede wszystkim opodatkowania instrumentów finansowych podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Podatek od zysków z obrotu papierami wartościowymi na GPW miał zamknąć ostatnią furtkę antypodatkową. Jednak instytucje finansowe znalazły sposób na przechytrzenie fiskusa, nadały antypodatkowy charakter staremu produktowi jakimi są ubezpieczenia na życie i dożycie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.