Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek katastralny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł porusza problem konieczności dostosowania opodatkowania naszego rolnictwa do przepisów obowiązujących od 1993 r. inne, pozarolnicze działy gospodarki narodowej oraz do zasad istniejących w Unii Europejskiej.
Omówiono zasady w oparciu o które obliczany jest podatek katastralny w Wielkiej Brytanii. Zwrócono uwagę na system dopłat lub zasiłków dla osób opłacających podatek od wartości nieruchomości.
3
Content available remote Wartość katastralna w realiach polskiej gospodarki
75%
W artykule podjęty został temat wpływu określania wartości katastralnej na kondycję polskiej gospodarki na przestrzeni lat. Przybliżono sposób opodatkowania nieruchomości w okresie II Rzeczpospolitej i porównano z aktualnie obowiązującym stanem prawnym. Obowiązujące akty prawne regulują sposób i metodykę określania wartości katastralnej nieruchomości. Wyznaczana w procesie powszechnej taksacji może być ona punktem wyjścia dla ustalenia podstawy opodatkowania nieruchomości, ale aspekt fiskalny jest tylko jedną z możliwości jej wykorzystania. Jako wartość zbliżona do rynkowej, ma stanowić jedną z najistotniejszych treści katastru. Jego założenie i sposób prowadzenia również przewidziano i szczegółowo opisano w przepisach, lecz do realizacji tego projektu niezbędne jest zarówno przygotowanie merytoryczne jak i podłoże w postaci chociażby planów miejscowych. Określanie wartości katastralnej nieruchomości nie jest procesem trudnym do zrealizowania, jednak obciążonym pewną niedokładnością powodowaną subiektywnym podejściem rzeczoznawcy. Dlatego też powinno się dołożyć wszelkich starań, aby proces powszechnej taksacji w miarę możliwości ujednolicić, a jednocześnie umożliwić systematyczną aktualizację systemu katastralnego jako podstawowego zintegrowanego źródła danych o nieruchomościach. Byłby to kolejny krok zbliżający naszą gospodarkę do stanu chociażby z okresu międzywojennego - kiedy to obserwowano jej rozkwit. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, dlaczego warto wprowadzić podatek od wartości nieruchomości przez wskazanie pozytywnych i negatywnych stron obowiązującego systemu podatkowego oraz podatku ad valorem nieruchomości. (fragment tekstu)
Celem badania podjętego w niniejszym opracowaniu jest przedstawienie wpływu zarówno wartości nieruchomości, jak i stawki podatku ad valorem na budżet gminy i obciążenia podatkiem pojedynczych przedmiotów opodatkowania. Zaprezentowane zostaną wyniki wskazujące, jak różne stawki podatku katastralnego oddziałują na potencjalne dochody gmin i wysokość podatków naliczanych od konkretnych nieruchomości.(fragment tekstu)
Brak harmonizacji, ujednoliconych standardów odnoszących się do stosowanych systemów opodatkowania nieruchomości stwarza państwom członkowskim Unii Europejskiej możliwość wyboru systemu opodatkowania. Celem artykułu jest analiza porównawcza systemów opodatkowania nieruchomości, jakie są stosowane w państwach członkowskich Unii Europejskiej (wartościowy, powierzchniowy oraz mieszany). Ponadto zbadano wpływy budżetowe z tytułu podatku od nieruchomości w zależności od przyjętego systemu. Podjęto również próbę analizy wydajności fiskalnej i stabilności tychże wpływów. Osiągnięciu celu posłużyły studia literatury oraz analiza danych statystycznych. Wnioski z przeprowadzonych badań uprawniają do stwierdzenia, iż w państwach członkowskich UE dominuje system wartościowy opodatkowania majątku nieruchomego, aczkolwiek każde z państw stosuje elementy wyróżniające. Ponadto wielkość wpływów z tytułu podatku od nieruchomości zależy od stosowanego przez państwo systemu opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote What Cadastral Tax Rate Should Be Imposed on Farm Assets
75%
Celem opracowania było określenie wysokości stawki podatku katastralnego naliczanego od wartości majątku, która pozwoliłaby na zastąpienie obecnie funkcjonujących podatków majątkowych, bez zwiększania obciążeń podatkowych dla gospodarstw rolnych. Badania wykonano na podstawie wyników rachunkowości rolnej gospodarstw FADN. Zastosowano metodę symulacji analizy finansowej. Z przeprowadzonych badań wynika, że łączny ciężar podatków majątkowych odnoszony do dochodów gospodarstw jest niewielki. W największym stopniu obciążone są tymi podatkami dochody gospodarstw bardzo małych, osiągających rocznie wielkość ekonomiczną pomiędzy 2 a 8 tys. euro (7,37%), oraz dochody gospodarstw zajmujących się uprawami polowymi (4,36%). Relatywnie mniejsze obecne ciężary podatkowe ponoszą gospodarstwa zajmujące się produkcją ogrodniczą (0,69%), drobiarską (0,54%) oraz gospodarstwa duże osiągające roczną wielkość ekonomiczną 100-500 tys. euro (1,93%) i gospodarstwa bardzo duże o wielkości ekonomicznej powyżej 500 tys. euro (1,13%). Stwierdzono ponadto, że w strukturze majątku gospodarstw rolnych nastąpiły istotne zmiany. O ile w latach 70. XX wieku największy udział (ok. 84%) majątku ówczesnych gospodarstw indywidualnych stanowiły budynki, to aktualnie udział budynków w aktywach zmniejszył się do ok. 19%. Relatywnie większy udział budynków w majątku ma miejsce wśród gospodarstw ogrodniczych i drobiarskich. Wynosi odpowiednio: 43,2 i 37,8%. Badania pozwoliły określić stawkę ewentualnego podatku katastralnego, przy zachowaniu dotychczasowego ciężaru podatkowego gospodarstw rolnych. Stawka tego podatku nie może przekraczać 0,22%. Odnosząc ją do wartości budynków, upraw trwałych i ziemi, nie spowoduje to zwiększenia dotychczasowego ciężaru podatkowego gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
Autor podjął temat reformy opodatkowania nieruchomości i wprowadzenie podatku kastralnego, jako jeden z warunków przystąpienia Polski do UE. W związku z tym przedstawił aktualnie obowiązujące zasady opodatkowania nieruchomości w Polsce oraz opodatkowanie nieruchomości w niektórych krajach UE. W końcowej części przeprowadził ocenę zmian w opodatkowaniu nieruchomości w Polsce, na tle aktualnie obowiązującego ich opodatkowania, na przykładzie zmian w opodatkowaniu nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa sadowniczego.
9
Content available remote Podatek katastralny w Polsce - czy słuszna koncepcja
75%
Od rozpoczęcia w Polsce na początku lat 90. XX wieku reform dążących do istotnych zmian ustrojowych i politycznych państwa wskazuje się także potrzebę zreformowania obowiązującego systemu opodatkowania nieruchomości. Postuluje się zmianę formuły z funkcjonującego obecnie opodatkowania powierzchni na opodatkowanie ad valorem, czyli opodatkowanie od wartości nieruchomości. Konieczne do prawidłowego wdrożenia reformy podatku od nieruchomości jest utworzenie niezbędnych ram prawnych oraz efektywnej struktury administracyjnej wraz z przydzieleniem jej odpowiednich kompetencji i środków. Zasadniczą ideą reformy systemu opodatkowania nieruchomości jest to, aby podatek ten był podstawowym źródłem dochodów samorządów terytorialnych. Ponadto wprowadzenie podatku katastralnego opartego na wycenie wartości rynkowej nieruchomości spowoduje, że podatek ten stanie się sprawiedliwszym obciążeniem dla podatników oraz wydajniejszym źródłem dochodów gminy(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące symulacji reformy opodatkowania gruntów zurbanizowanych. Na przykładzie jednej gminy dokonano określenia wysokości podatków od nieruchomości poszczególnych działek gruntu, przeprowadzono proces ustalenia ich wartości katastralnej, a następnie dla założonej stawki procentowej podatku katastralnego zbadano wybrane skutki zastąpienia podatku od nieruchomości podatkiem katastralnym. (abstrakt oryginalny)
Badanie porusza kwestię ustalenia stawki podatku katastralnego w momencie podjęcia decyzji o jego wprowadzeniu w Polsce. Od jej wysokości zależeć będą z jednej strony wpływy do budżetów gmin, a z drugiej strony zmiana obciążeń podatkowych pojedynczych nieruchomości. Podatek katastralny, ma zastąpić obecnie obowiązujące podatki od nieruchomości, rolny oraz leśny. Autor prezentuje dwa podejścia w problemie ustalania stawki podatku katastralnego. Pierwsze podejście - analiza scenariuszy - jest podejściem symulacyjnym. W podejściu drugim proponowana jest konstrukcja liniowych modeli decyzyjnych, których konstrukcja symuluje różne charakterystyki zachowań decydentów. Zarówna analiza symulacyjna jak i modele decyzyjne, oparte są o rzeczywiste dane dla jednej z gmin województwa zachodniopomorskiego. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Podatek niekoniecznie katastrofalny
75%
Polemika ze stanowiskiem zaprezentowanym w artykule Elżbiety Ochockiej oraz Waldemara Szewca p.t. "Podatek katastr(of)alny na szczęście zaniechany eksperyment" opublikowanym w Biuletynie Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych Województwa Wielkopolskiego nr 1/2012(31).
W okresie międzywojennym służby katastralne znajdowały się w strukturze organizacyjnej aparatu skarbowego. W opracowaniu omówiono organizację służb katastralnych na szczeblu centralnym w Ministerstwie Skarbu, w izbach skarbowych, tj. skarbowych władzach II instancji, oraz na szczeblu najniższym, tj. urzędach skarbowych I instancji.
14
Content available remote Wady i zalety wprowadzenia podatku katastralnego
75%
Celem rozważań jest przedstawienie zakresu, który będzie obejmował podatek katastralny, reguły określenia wartości katastralnej oraz sposoby szacowania wartości katastralnej z ogólnych reguł wyceny nieruchomości. Omówiono tematykę ulg i zwolnień, górne limity stawek, koszty wprowadzenia nowego podatku, a także jego wpływ na rynek nieruchomości. Wprowadzenie podatku wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów wynajmu nieruchomości oraz negatywnym nastawieniem inwestorów do inwestowania w nieruchomości, gdyż wzrost wartości nieruchomości wiązałby się ze wzrostem podatku.(abstrakt oryginalny)
The process of reforming the tax system in Poland has so far covered taxes on income and value added tax. The next stage in the reform will concern the tax on real estate. At present the existing tax on real estate is characterized by the fact that its basis is the area of land or buildings, and it is only with reference to buildings that their initial value is determined according to principles of amortization. It seems that due to the internal needs of the state and the necessity of harmonizing Polish tax law with the corresponding regulations in force in the European Union, it is indispensable to introduce a tax calculated according to the value of real estate, that is to say one called the cadastre. This paper attempts to determine the features that this tax should have and also to discuss Systems of registering real estate.(original abstract)
16
Content available remote Real Estate Value Tax Based on the Latvian Experience
75%
The article deals with the subject of the planned real estate changes in Poland as viewed in relation to the solutions accepted in Latvia. The current basis for real estate tax is a set fee per 1m² of the estate's area established in a town council resolution, taking into account the maximum fees established by the Minister of Finances. Currently, the owners of real estates with identical area often pay the same tax regardless of the location, condition and function of the real estate formulated in the plan. The cadastral tax currently in preparation addresses these and other features which influence the value of real estate. A set cadastral value approximate to the market value will serve as the basis for determining the cadastral tax. The principles of real estate tax retrieval in Poland are not clearly established which is why it might prove useful to use the experience of other countries undergoing similar governmental changes. The article makes references to tax solutions recognized in Latvia in the domain of tax fees, valuation principles and problems accompanying real estate tax retrieval. (original abstract)
To develop ideas on building element valuation contained in the first article on the subject published in REMV, we propose an elaboration of the approach accounting for ad valorem expenses incidental to property management, such as land taxes, income/capital gains tax, and insurance premium costs; all such costs, being of an ad valorem nature in the first instance, cause circularity in the logic of the model, which, however, is not intractable under the proposed approach. The resulting formulas for carrying out practical estimation of building rental multipliers and, in consequence, of building values, turn out to be somewhat modified, and we demonstrate the sensitivity of the developed approach to the impact of these ad valorem factors. On the other hand, it is demonstrated that (accounting for) building depreciation charges, which should seemingly be included among the considered ad valorem factors, cancel out and do not have any impact on the resulting estimates. However, treating the depreciation of buildings in quantifiable economic terms as a reduction in derivable operating benefits over time (instead of mere physical indications, such as age), we also demonstrate that the approach has implications for estimating the economic service lives of buildings and can be practical when used in conjunction with the market-related approach to valuation - from which the requisite model inputs can be extracted as shown in the final part of the paper. (original abstract)
Artykuł zawiera analizę porównawczą opodatkowania nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce i Wielkiej Brytanii. Dobór krajów podyktowany był występowaniem w tych krajach skrajnie różnych systemów opodatkowania nieruchomości. W Polsce dominuje wyraźnie tzw. system powierzchniowy, natomiast Wielka Brytania jest jednym z najstarszych krajów, mogących się poszczycić rozbudowanym i sprawnym systemem katastralnym.
Podatek katastralny uważany jest za istotne źródło zwiększenia dochodów jednostek samorządowych. W artykule przedstawiono symulację ekonomicznych skutków wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości w Polsce z punktu widzenia obciążeń podatkowych oraz dochodów budżetowych na przykładzie wybranych nieruchomości w gminie Skrwilno. Symulację skutków przeprowadzono na przykładzie wybranych obiektów, dla których oszacowano wielkości podatku obowiązującego od nieruchomości w 2016 roku i podatku ad valorem (podatku katastralnego). Wyniki badania wskazują na znaczący wzrost obciążeń podatkowych, zwłaszcza od nieruchomości mieszkaniowych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Przedsiębiorstwo jako podatnik podatku od nieruchomości - kierunki zmian
75%
Cel - celem artykułu jest przedstawienie i ocena funkcjonowania systemu podatku od nieruchomości z punktu widzenia przedsiębiorstwa, w szczególności prowadzonego przez osoby prawne. Elementem pracy jest wskazanie pożądanych zmian w tym zakresie. Metodologia badania - analiza i krytyka piśmiennictwa. Wynik - pożądanym kierunkiem w reformie opodatkowania nieruchomości użytkowanych w działalności gospodarczej jest odejście od wyceny podatku opartej na powierzchni nieruchomości na rzecz podatku ad valoram. Ponieważ jednak obecnie nie ma politycznych możliwości takiej modyfikacji systemu, należy doprowadzić do modernizacji i usprawnienia stosowanego modelu opodatkowania nieruchomości. Główne działania w tym zakresie powinny zmierzać do ujednolicenia sposobu wyceny i rozliczania podatku w różnych gminach. Bardzo pożądane byłoby umożliwienie skorzystania z internetowej drogi deklarowania podatku. Należałoby się również zastanowić nad utrzymaniem różnych stawek w gminach oraz na samo opodatkowanie osób niebędących osobami fizycznymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.