Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek od czynności cywilnoprawnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W myśl ustawy z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm. - dalej PCC) zawieranie wielu umów wymaga opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC zostały objęte następujące czynności cywilno-prawne, przy czym jest to "katalog zamknięty": umowy sprzedaży oraz zmiany rzecz i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny, umowy dożywocia, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki, w tym założycielskiego statutu spółki. Zmiany wymienionych umówi, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, wymagają także opodatkowania PCC.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono założenia do aktów prawnych dotyczących opodatkowania umów cywilnoprawnych, w szczególności umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Zgodnie z VI Dyrektywą Unii Europejskiej, umowy, w zakresie których działalność wykonywana jest samodzielnie, powinny być przedmiotem podatku od towarów i usług. Obciążenie umów dodatkowym kosztem będzie miało w przyszłości negatywny wpływ na wskaźnik stopy bezrobocia, gdyż bezpośrednio wpłynie na podwyższenie kosztów pracy. (fragment tekstu)
3
Content available remote Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych - wybrane aspekty podatkowe
61%
Przedsiębiorcy z różnych krajów członkowskich mogą tworzyć wspólnie europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG), którego celem jest prowadzenie efektywnej współpracy transgranicznej pomiędzy członkami. W polskim systemie prawnym EZIG podobne jest do konstrukcji spółki jawnej (z pewnymi cechami spółki kapitałowej). Autor dokonał krótkiej charakterystyki prawnej zgrupowania na gruncie ustawodawstwa Unii Europejskiej oraz polskiego prawa spółek handlowych. Celem artykułu jest przedstawienie aspektów podatkowych działania EZIG na gruncie podatku dochodowego, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto analizie poddano zakres odpowiedzialności członków zgrupowania za zobowiązania podatkowe podmiotu. Zastosowano analityczną, logiczną i porównawczą metodę badawczą. W rezultacie przyjęto, że zgrupowanie co do zasady nie może być podatnikiem podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Jeśli prowadzi działalność gospodarczą, zgrupowaniu może być nadany status czynnego podatnika VAT. Wpłaty dokonywane przez członków na rzecz EZIG nie uznaje się za dopłaty do spółki, pożyczkę czy depozyt nieprawidłowy (nie występuje PCC). Za zobowiązanie podatkowe zgrupowania odpowiada najpierw EZIG swoimi zasobami finansowymi, następnie zarząd zgrupowania i członkowie EZIG (subsydiarnie, całym majątkiem osobistym). Jako postulat de lege ferenda należy uznać potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie określenia statusu podatkowego tego podmiotu (czy ma być traktowany jak spółka cywilna). (abstrakt oryginalny)
Prezentowane rozważenia dotyczą kwestii prawnopodatkowej kwalifikacji dodatniej wartości firmy (goodwill) rozumianej jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz (co za tym idzie) opodatkowania wartości zbywanej goodwill podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ze względu na powszechność transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wskazana problematyka była podejmowana w licznych orzeczeniach sądów administracyjnych i interpretacjach organów podatkowych. W celu wyeliminowania ukształtowanych na przestrzeni lat rozbieżności prezentowanych w tym zakresie stanowisk, Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 21.02.2022 r., III FPS 2/21, potwierdził, że goodwill nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie zwiększa podstawy opodatkowania PCC w przypadku zbywania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przeprowadzona w niniejszej glosie analiza potwierdza poprawność tez zaprezentowanych przez NSA we wskazanej uchwale.(abstrakt oryginalny)
Podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi jeden z dochodów własnych miast na prawach powiatu w Polsce, na którego konstrukcję nie mogą one w żaden sposób wpływać. Czynniki determinujące wielkość uzyskiwanych przez nie z tego tytułu dochodów również pozostają poza oddziaływaniem samorządów tego szczebla. W opracowaniu autorka zbadała i oceniła wielkość, stabilność i zróżnicowanie znaczenia dochodów osiąganych przez miasta na prawach powiatu w Polsce z tytułu opodatkowania czynności cywilnoprawnych oraz określiła istotności niektórych czynników warunkujących ich poziom. W analizie oparła się zarówno na zagregowanych danych odnoszących się łącznie do wszystkich dużych miast w Polsce, jak i do poszczególnych jednostek tego typu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza prawna zagadnień związanych z definiowaniem pojęcia spółki kapitałowej na kanwie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz potencjalnym powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji przekształcenia formy prawnej spółki kapitałowej w spółkę osobową. (abstrakt oryginalny)
Z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. h i art. 16 pkt 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych są przekazywane na rachunek budżetu gminy, na której obszarze znajduje się siedziba przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części. Zgodnie z art. 11 tej ustawy środki te organ podatkowy przekazuje na rachunek budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego w terminie 14 dni od dnia, w którym wpłynęły one na rachunek urzędu skarbowego. Podziału środków z tytułu tego podatku dokonuje notariusz jako płatnik (art. 8 Ordynacji podatkowej), sporządzając deklarację o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika, w tym także informację (będącą deklaracją podatkową w rozumieniu art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej) o kwocie podatku należnego poszczególnym gminom. Z powyższych regulacji wynika, że informacja - jako deklaracja - podlega czynnościom sprawdzającym z art. 272 i następnych Ordynacji podatkowej. Jest ona poza tym czynnością materialno-techniczną (art. 3 § 2 pkt 4 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), przez co gmina, która otrzymała mniej środków pieniężnych z podatku od czynności cywilnoprawnych, a chce skorzystać z uprawnienia do zakwestionowania tego podziału, może jako strona (art. 133 § 1 o.p.) tego postępowania o przekazaniu złożyć skargę do sądu administracyjnego zgodnie z art. 3 § 2 pkt 4 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Pogląd sądu o braku drogi sądowoadministracyjnej w tej kwestii i odsyłający gminę na drogę postępowania przed sądem powszechnym jest błędny, nie uwzględnia bowiem powyższych regulacji prawnych i nie dostrzega, że nie są one tożsame z procedurą podziału środków należnych gminom z tytułu podatków dochodowych.(abstrakt oryginalny)
Od ponad pół roku część składów celnych musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. obrotów. Właściciele alarmują, że to prosta droga do ich likwidacji.
W artykule omówiono trze etapy zmian, jakie miały miejsce w okresie międzywojennym (właściwie do 1947 r.) w przedmiocie opodatkowania dokonywania czynności prawnych odpłatnych i wynikających z obrotu niezawodowego. Pierwszy okres trwał od odzyskania niepodległości do 1920 r., drugi trwał do 1927 r. i od tego roku zaczął się etap trzeci, kiedy to weszła w życie ustawa uchylająca wszystkie stosowane wcześniej.
Od 01.01.2016 r. doprecyzowano i uszczelniono przepisy ustawy o PCC, a także upol, ograniczając tym samym możliwość obniżania ciężarów podatkowych przez przedsiębiorców. Poniżej opisujemy najważniejsze zmiany w obu ustawach. (fragment tekstu)
Artykuł omawia konsekwencje skutków zapłaty podatku przez osobę trzecią. Publikacja stanowi glosę krytyczną do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 maja 2008 r. (I FPS 8/07). Autor wywodzi, iż przyjęty przez skład orzekający pogląd, że zapłata podatku przez osobę trzecią nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest co najmniej kontrowersyjny. Proponuje on w zamian by zapłatę podatku przez osobę trzecią traktować na gruncie publicznoprawnym, jako dokonywaną w imieniu podatnika a tym samym skuteczną. W artykule podjęto też próbę rozstrzygnięcia skutków cywilnoprawnych takiej zapłaty. Pod koniec publikacji umieszczono także krótkie omówienie planowanych zmian przepisów odnoszących się do omawianego problemu.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Współpraca w ramach "wspólnego przedsięwzięcia" - wybrane problemy podatkowe
51%
Ustawy o podatkach dochodowych regulują kwestię opodatkowania różnych form współpracy, które mogą być źródłem przychodów podatkowych. W ustawach tych wyróżniono "wspólne przedsięwzięcia" jako odrębny (np. od spółek osobowych czy kapitałowych) sposób współdziałania. Realizacja wspólnych przedsięwzięć może przybierać różne formy, na przykład umów spółek cichych, konsorcjów czy Europejskiego Zgrupowania Interesów Gospodarczych. W niniejszym opracowaniu przedstawiono skutki podatkowe takiej współpracy w podatkach dochodowych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. (abstrakt oryginalny)
Cel - Zasadniczym celem artykułu jest wykazanie prawnej niedopuszczalności opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży przedsiębiorstwa jako zbioru rzeczy i praw majątkowych, a dopuszczalności opodatkowania nim poszczególnych rzeczy i praw majątkowych wchodzących w jego skład. Równorzędnym i zasadniczym celem tego artkułu jest wykazanie, że brak wyodrębnienia w treści umowy sprzedaży cen jednostkowych tych rzeczy i praw majątkowych nie musi prowadzić do sankcyjnego opodatkowania ich najwyższą stawką podatkową, a także wykazanie niedopuszczalności opodatkowania tym podatkiem rzeczy i praw w ogóle nieobjętych obowiązkiem podatkowym. Celem ubocznym była krytyczna analiza niektórych orzeczeń sądów administracyjnych dopuszczających możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży przedsiębiorstwa jako rzeczy (prawa majątkowego) i niedopuszczających możliwości korekty deklaracji podatkowej dla uniknięcia sankcyjnej stawki podatku. Metodologia badania - W artykule wykorzystano jako metodę badawczą analizę prawniczą tekstów aktów prawnych, to jest ustaw: - o podatku od czynności cywilnoprawnych, - Kodeks cywilny, - o podatku od towarów i usług, - nieobowiązującej ustawy o opłacie skarbowej, - Prawo o notariacie, - Ordynacja podatkowa. Wynik - Przeprowadzona analiza pozwoliła na wniosek, że umowa sprzedaży przedsiębiorstwa jako zbioru rzeczy i praw majątkowych nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a opodatkowaniu nim podlegają poszczególne rzeczy i prawa majątkowe. Przepis art. 7 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c. jest wadliwie skonstruowany i prowadzi do nieporozumień co do rozumienia obowiązku wyodrębnienia w czynności cywilnoprawnej wartości rzeczy i praw majątkowych oraz niedopuszczalności zastosowania jako sankcji najwyższej stawki podatku. Wykazano także, że niedopuszczalne jest opodatkowanie tym podatkiem tych rzeczy i praw majątkowych, które nie są objęte obowiązkiem podatkowym w tym podatku, a wchodzą w skład przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Obszary optymalizacji podatkowej przedsiębiorstw
51%
Cel - Celem artykułu jest dokonanie klasyfikacji metod optymalizacji podatkowej według trzech obszarów tożsamych z etapami procesu powstawania i wygasania zobowiązania podatkowego. Metodologia badania - Artykuł powstał na podstawie studiów nad literaturą i źródłami obowiązującego prawa podatkowego. Wynik - W opracowaniu została przedstawiona klasyfikacja metod optymalizacji podatkowej w podziale na 3 grupy w zależności od celu stosowania metody. Oryginalność/wartość - Artykuł stanowi jednolite zestawienie stosowanych przez przedsiębiorców metod optymalizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest problematyka skutków podatkowych sprzedaży psów rasowych na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz analizy przepisów ustawy o ochronie zwierząt i Kodeksu cywilnego przyjęto tezę, iż umowa sprzedaży psa rasowego, jako czynność cywilnoprawna, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest bowiem m.in. umowa sprzedaży rzeczy, a w sprawach nieuregulowanych w ustawie o ochronie zwierząt (w zakresie nieuregulowanym znajduje się m.in. właśnie kwestia obrotu zwierzętami) do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Podkreślono kwestię, istotną w kontekście przedmiotu opodatkowania, braku legalnej definicji "psa rasowego". Wątpliwości może budzić natomiast ustalenie kryteriów, które pozwolą na jednoznaczne określenie, kiedy mamy do czynienia z psem rasowym, ze względu na wspomniany brak zdefiniowania tego pojęcia w obowiązujących przepisach. W badaniach zastosowano metodę formalno-dogmatyczną. (abstrakt oryginalny)
Ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolniono od tego podatku umowę sprzedaży gruntów rolnych. W opracowaniu wykazano, że zwolnienie przysługuje tylko w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w tej ustawie. Nabywane grunty powinny stanowić gospodarstwo rolne lub jego część i być przeznaczone na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rolnego. Jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha, a nabywca powinien prowadzić gospodarstwo rolne przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia gruntów. Celem regulacji prawnej jest zachowanie statusu prawnego sprzedawanych gruntów oraz poprawa struktury agrarnej w Polsce. W opracowaniu pozytywnie zweryfikowano hipotezę o pozafiskalnej funkcji tego zwolnienia. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem źródeł prawa, orzecznictwa sądów i dorobku doktryny prawa podatkowego. Zastosowano metodę dogmatycznoprawną jako metodę dominującą, a także uzupełniająco metody empiryczno-analityczną i prawnoporównawczą.(abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie zapadło wiele wyroków potwierdzających brak podstawy prawnej do pobranego przez organy podatkowe podatku od czynności cywilnoprawnych oraz od nieruchomości z niektórych tytułów. Otwiera to przed zainteresowanymi drogę do ubiegania się o zwrot niesłusznie zapłaconej daniny. Kiedy, w jaki sposób i czy warto starać się o zwrot takiej nadpłaty - o tym w artykule.(fragment tekstu)
Przystąpienie do systemy cash poolingu wiąże się z powstaniem istotnych skutków podatkowych. Należy zauważyć, że postanowienia poszczególnych umów cash poolingowych mogą się różnić. Cash pooling może być tzw. cash poolingiem wirtualnym (któremu nie towarzyszą faktyczne transfery środków finansowych między uczestnikami) lub rzeczywistym (z którym związane są wpływy i wypływy środków finansowych między rachunkami uczestników). Uczestnicy systemów cash-poolingowych mają wątpliwości, czy umowa cash poolingu powinna być uznana za rodzaj umowy pożyczki i w konsekwencji opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie mają też pewności, czy spółki uczestniczące w systemie cash poolingu powinny być uznawane za podatników VAT, czy usługi wykonywane przez pool leadera powinny być zwolnione z opodatkowania VAT, itp. W artykule omówione zostały konsekwencje podatkowe związane zawarcia umowy cash poolingu w podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od towarów i usług.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest próba rozstrzygnięcia ważnego dla obrotu gospodarczego i spornego od lat w praktyce problemu 1 : w jakich sytuacjach pożyczki udzielane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą powinny podlegać podatkowi od towarów i usług, a w jakich są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych - dalej PCC. Rozważania w tym zakresie służą autorom również do sformułowania bardziej ogólnych wniosków dotyczących tego, kiedy czynność dokonywaną przez podmiot, którego celem jest prowadzenie działalności gospodarczej, należy uznać za wykonywaną w ramach tej działalności, a w konsekwencji objętą zakresem VAT.(abstrakt oryginalny)
Obrót wierzytelnosciami jest jedną ze sfer aktywności ekonomicznej, która powoduje od lat spory i dyskusje na temat sposobu opodatkowania. Oprócz podmiotów, dla których obrót wierzytelnościami stanowi zasadniczy przedmiot działalności, ten rodzaj aktywności gospodarczej przejawia okazjonalnie spora grupa podmiotów, dla których stanowi on uzupełniające źródło dochodów bądź też wynika z ich bieżącej polityki finansowej.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.