Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek od spadków i darowizn
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W niniejszym artykule autor poddaje analizie wpływ podatku od spadków i darowizn na wielkość dochodów własnych osiąganych przez gminę na przestrzeni czterech lat - 2009-2012. W badaniach wykorzystywane są trzy różne klasyfikacje dochodów własnych trzech gmin: Gminy Opoczno, Gminy Zgierz oraz Gminy Łódź. Stosowaną metodą badawczą jest analiza dokumentów. Artykuł w przeważającej części skupia się na badaniach empirycznych opartych na danych przedstawionych w sprawozdaniach z wykonania budżetu, umieszczonych na stronach internetowych.(abstrakt oryginalny)
Transfery międzypokoleniowe to proces przekazywania dóbr, dochodów, praw do dochodów, praw własności i użytkowania, obyczajów, kultury i innych składników bogactwa między generacjami (pokoleniami). (fragment tekstu) Tradycyjne pojmowanie majątku (bogactwa) nie uwzględnia jednak istotnych elementów dziedzictwa, które również stanowią przedmiot międzypokoleniowych transferów. Należą do nich genetyczne cechy antenatów, a co za tym idzie - inteligencja, zdrowie, uroda, ale też obyczaje i kultura oraz nazwisko a wraz z nim pozycja społeczna i koneksje. Można mówić nie tylko o dziedziczeniu bogactwa, ale również o dziedziczeniu biedy materialnej, skłonności do określonych chorób, skłonności do otyłości itp. Przejęcie "dziedzictwa" z może oznaczać także konieczność spłaty zobowiązań (długów) czy też odbudowy pozycji społecznej utraconej przez spadkodawców (np. rodziców). (fragment tekstu)
3
Content available remote Opodatkowanie spadków zagranicznych
100%
Celem artykułu jest zatem próba zidentyfikowania przyczyn braku systemowych uregulowań w kraju, zapobiegających dwukrotnemu opodatkowaniu spadków zagranicznych. Przyjęto przy tym hipotezę, że podstawową przesłanką braku tych regulacji w Polsce jest spersonalizowany charakter podatku od spadków i darowizn, umożliwiający osobom najbliższym uniknięcie tego podatku. W celu weryfikacji hipotezy w pierwszej kolejności przedstawiono zasady opodatkowania spadków zagranicznych w Polsce, a następnie analizie poddano regulacje prawne podstawowych elementów konstrukcyjnych podatku od spadków i darowizn oraz ich wpływ na znaczenie fiskalne tego podatku. W dalszej części opracowania uwagę skoncentrowano na problematyce umów o unikaniu podwójnego opodatkowania spadków oraz prowadzonej w tym zakresie polityki podatkowej Unii Europejskiej (UE). (fragment tekstu)
Zasada kumulacji w podatku od spadków i darowizn jest, jako koncepcja prawna, instytucją o stuletniej historii. Ze względu na zmiany o charakterze legislacyjno-systemowym interpretacja przepisów ustanawiających jej byt prawny napotyka na duże trudności. Traktowanie granicy wykładni językowej bezwzględnie prowadzi do niemożliwego do zaakceptowania rezultatu. Rozwiązaniem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie zasady kumulacji jest wykroczenie poza granicę językową wykładni, tak by wynik wykładni pozostawał w zgodzie z głęboką strukturą ustawy podatkowej. W przełamaniu granicy językowej może pomóc metoda wykładni prawa uwzględniająca problem kontekstualizmu oraz koherencję prawa i struktury prawno-ekonomiczne związane z ustawą podatkową.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie końcowego etapu procedury otwarcia testamentu, w szczególności sposobów zabezpieczenia ponownie zamkniętego testamentu. Została w nim wyjaśniona czynność związana z ponownym opieczętowaniem testamentu, wskazano, na kim spoczywały obowiązki związane z jego opieczętowaniem i przechowaniem, a także podjęto próbę ustalenia miejsca przechowywania ponownie zamkniętego testamentu. Ustalono, że pieczęć na ponownie zamkniętym testamencie przykładał tylko urzędnik odpowiedzialny za przeprowadzenie procedury otwarcia, a gdy z powodu braku świadków sporządzenia testamentu testament został otwarty z udziałem nadzwyczajnych świadków otwarcia, był on pieczętowany także przez nich. Ponownie opieczętowany testament, o ile nie zachodziła potrzeba jego weryfikacji przez nieobecnych świadków, oddawano natychmiast w depozyt dziedzicowi, którego uważano za właściciela testamentu, albo przekazywano na przechowanie w archiwum świątynnym lub urzędowym. (abstrakt oryginalny)
Szczególną sferą samodzielności gminy jako jednostki samorządu terytorialnego jest jej samodzielność w zakresie prowadzenia gminnej gospodarki finansowej. Jak wskazuje się w literaturze, przez gminną gospodarkę finansową, w szerokim znaczeniu tego słowa, należy rozumieć zespół ściśle ze sobą powiązanych działań i czynności polegających między innymi na ustalaniu zasad i środków polityki finansowej oraz określaniu źródeł pozyskiwania środków finansowych i planowaniu wysokości dochodów z tych źródeł. Natomiast w znaczenia węższym przyjmuje się, że pojęciem gminnej gospodarki finansowej objęte jest uchwalanie i wykonywanie budżetu(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rozbieżności w interpretacji przepisu art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn - dalej u.p.s.d. Ich przejawem jest przede wszystkim sprzeczność dominującego poglądu wyrażanego w orzecznictwie sądów administracyjnych z praktyką organów podatkowych. W dniu 16.11.2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o wydanie uchwały abstrakcyjnej w celu rozstrzygnięcia sporów w tej kwestii. Rezultatem pogłębionej analizy celu, jaki ma spełniać ta regulacja, jest poparcie stanowiska, zgodnie z którym do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a u.p.s.d. wystarczy wpłata otrzymanych pieniędzy przez obdarowanego na własny rachunek w imieniu darczyńcy.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu autor krytycznie ocenia stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego przedstawione w wyroku z dnia 6 czerwca 2018 r. (II FSK 1525/16), który dotyczył ustalenia podstawy opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. W glosowanym orzeczeniu sąd stwierdził, że podstawa opodatkowania zmniejsza się, gdy obdarowany wykonuje polecenie darczyńcy, niezależnie od tego, czy korzyść z wykonania polecenia odnosi osoba trzecia, czy sam obdarowany. Autor dokonuje analizy odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn z uwzględnieniem poglądów doktryny i orzecznictwa. (abstrakt oryginalny)
Instrumentalnym obowiązkiem podatników podatku od spadków i darowizn jest złożenie w terminie zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3. Obowiązek ten nie budzi wątpliwości w sytuacji nabycia rzeczy lub praw majątkowych podlegających opodatkowaniu, lecz w przypadku powołania się na nabycie stanowi przedmiot sporów doktrynalnych i jurydycznych. Również samo "powołanie się", które stanowi element hipotezy art. 6 ust. 4 u.p.s.d., nie ma utrwalonego, powszechnie akceptowalnego rozumienia, zapewniającego jednolitość wykładni. Bieżące orzecznictwo potwierdza utrzymywanie się rozbieżności wykładni operatywnej wskazanego pojęcia, co rzutuje na niejednolitość rozstrzygnięć sądowych. Efektem negatywnym jest relatywizm interpretacyjny uzależniony od okoliczności faktycznych. Konsekwencją może być naruszenie konstytucyjnej zasady równości podatników w zakresie ich obowiązków i obciążeń podatkowych. Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest dokonanie ustaleń dotyczących statusu zeznania SD-3 w podatku od spadków i darowizn oraz interpretacji skutków jego złożenia po terminie. Przedmiotem jest nadto wymagalność zeznania w sytuacji powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 6 ust. 4 u.p.s.d.(abstrakt oryginalny)
Regulacje podatkowe przewidują możliwość zastosowania różnych metod oszacowania podstawy opodatkowania. Są one stosowane wobec osób, które nie prowadziły w ogóle ewidencji podatkowej, ewentualnie nie prowadziły jej w prawidłowy sposób. Rozważyć można również innowacyjne sposoby wykorzystania takich metod nie tylko wobec podatnika, ale także jego spadkobierców. W razie śmierci podatnika zobowiązanie podatkowe nie wygasa. Daje to możliwość zastosowania szacowania podstawy opodatkowania wobec spadkobierców podatnika, który nie wywiązał się prawidłowo z ciążących na nim obowiązków podatkowych. Celem artykułu jest ocena możliwości zastosowania metod szacowania podstawy opodatkowania w przypadku spadkobierców. (fragment tekstu)
Umowa darowizny może zostać obciążona poleceniem (art. 893 k.c.). Istota polecenia nie jest jednolita, albowiem w jego treści mieści się też możliwość ustanowienia zobowiązania do świadczenia określonej kwoty pieniężnej zgodnie z art. 393 § 1 k.c. W takim przypadku wartością przedmiotu darowizny powinna być różnica między kwotą darowizny otrzymaną przez obdarowanego a kwotą świadczenia dla osoby trzeciej (art. 888 § 1 w zw. z art. 893 k.c.). Polecenie darczyńcy skierowane do obdarowanego jest ciężarem darowizny i tym samym podlega odliczeniu od jej wartości. Z kolei świadczenie nieodpłatne zdziałane przez darczyńcę wobec tej osoby trzeciej nie jest obciążone ciężarem, z tym jednak, że osoba, która otrzymała to świadczenie, podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na ogólnych zasadach (art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1 pkt 1 i art. 14 ust. 3 pkt 1 u.p.s.d.). Wartość tego świadczenia nie jest długiem ani ciężarem dla osoby obdarowanej, zostało ono bowiem zdziałane kosztem majątku darczyńcy, a nie obdarowanego (art. 888 § 1 k.c., art. 7 ust. 1 i 2 u.p.s.d.).(abstrakt oryginalny)
Publikacja jest omówieniem zasad opodatkowania darowizn określonych w ustawie o podatku od spadku i darowizn.
Niniejsze opracowanie stanowi wprowadzenie do legalnego modelu dziedziczenia spadkobiercy i zapisobiercy, prawa podatkowego. Autor przedstawia ten model odnoszący się do kontekstu normatywnego oraz interpretacji prawa, w tym sądu w tej sprawie. On wskazuje warunki, które muszą być spełnione, aby w sytuacji, w kwestii przestrzegania norm ochrony konstytucyjnego prawa własności i prawa spadkowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę i zastosowanie podatku od spadków i darowizn w Polsce.
15
Content available remote Instytucja testamentu w prawie polskim
63%
W prawie polskim rozporządzić własnym majątkiem na wypadek śmierci moż tylko poprzez testament. W Polsce popularne są testamenty sporządzane osobiście przez testatora oraz testamenty notarialne. Aby testament był ważny należy sporządzić go zgodnie z przepisami prawa a dodatkowo należy zachować wymogi formalne zawarte w Kodeksie Cywilnym.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku polega na podejmowaniu przez zarządcę sukcesyjnego czynności przede wszystkim o charakterze majątkowym, wynikających z konieczności realizacji interesów majątkowych osób posiadających udziały w przedsiębiorstwie w spadku. Działania te oddziałują na sferę osób posiadających udział w przedsiębiorstwie w spadku (w tym właścicieli takiego przedsiębiorstwa). Ustawodawca dokonuje ich podziału na czynności zwykłego zarządu oraz przekraczające ich zakres, a zarządca, prowadząc przedsiębiorstwo w spadku, każdorazowo dokonuje kwalifikacji planowanych czynności do jednej z tych kategorii. Na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu powinna zostać wyrażona zgoda przez wszystkie osoby posiadające status właściciela przedsiębiorstwa w spadku. W pracy przede wszystkim zwrócono uwagę na trudności związane z kwalifikacją planowanej czynności do jednej z wymienionych kategorii oraz na sposoby wyrażenia zgody przez osoby uprawnione. Podjęto także próbę analizy spisania przez notariusza protokołu dokumentującego zgodę w przypadku jej wyrażenia w formie aktu notarialnego.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Status dziecka w prawie spadkowym
63%
Tematyka artykułu obejmuje status dziecka w prawie spadkowym. Prawo to jest działem prawa cywilnego, które reguluje następstwa prawne związane ze śmiercią człowieka. Celem pracy jest przedstawienie dziecka jako podmiotu prawa spadkowego. Artykuł przedstawia prawa dziecka, które pozwalają mu stać się spadkobiercą. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Finanse gospodarstw rodzinnych w świetle podatku od spadków i darowizn
63%
Celem niniejszej publikacji było przedstawienie finansów gospodarstw domowych przez pryzmat obciążeń podatkowych, wynikających z ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z powyższym przybliżono elementy konstrukcyjne tego podatku oraz możliwe zastosowania, jakie mogą napotkać członkowie gospodarstw rodzinnych. Artykuł wzbogacono wybranymi interpretacjami indywidualnymi, przykładem liczbowym oraz możliwymi do wystąpienia konsekwencjami w przypadku nieujawnienia organowi podatkowemu faktu nabycia spadku lub praw majątkowych. (fragment tekstu)
19
Content available remote Motywy przekazywania spadków rodzinnych w świetle badań własnych
63%
Transfery wewnątrz- i międzypokoleniowe są ważnym elementem współczesnej rzeczywistości społecznej i gospodarczej. Występują zarówno w skali społeczeństwa (skala makro), jak i poszczególnych rodzin (sala mikro). Rozwój gospodarki, a także zmiany zachodzące w funkcjonowaniu gospodarstw domowych i społeczeństwa sprawiają, że natura, motywy i konsekwencje transferów zmieniają się. Wśród nich można wyróżnić transfery materialne, przekazywane pośmiertnie, najczęściej młodszemu pokoleniu (dzieciom, wnukom), czyli spadki rodzinne. Te ostatnie stały się przedmiotem rozważań z niniejszym opracowaniu, którego głównym celem jest rozpoznanie motywów, którymi kierują się osoby wyrażające chęć przekazania spadku rodzinnego. Wśród celów pośrednich artykułu znalazły się: przedstawienie wybranych modeli zachowań jednostek w kontekście pozostawiania spadków, określenie stosunku Polaków do przekazywania transferów materialnych pośmiertnie, a także nakreślenie statystycznego portretu rodzinnego spadkodawcy. Podstawowe metody badawcze wykorzystane w pracy to: krytyczna analiza literatury przedmiotu, metody statystyczne, opisowe oraz metoda sondażu diagnostycznego. Niezbędne do dokonania analiz dane empiryczne pochodzą z ogólnopolskich własnych badań ankietowych zrealizowanych przez autora w maju 2017 r. (fragment tekstu)
Publikacja poświęcona jest cywilistycznemu pojęciu "gospodarstwo rolne" z art. 55³ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny w świetle przesłanek zwolnienia z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Autorzy postulują wprowadzenie definicji gospodarstwa rolnego z Kodeksu cywilnego także w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. W przeciwnym razie wciąż pozostaną "zastrzeżenia" natury prawnej względem tzw. standardów legislacyjnych na "styku" rolnoprawnych aspektów regulacji kodeksowej i prawa podatkowego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.