Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek od transakcji finansowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Problematyka podatków pomimo wielowiekowych tradycji wciąż powraca w dyskusjach politycznych, gospodarczych, a także rozważaniach naukowych, co czyni ją cały czas aktualną. W tym kontekście pojawiają się postulaty neutralności opodatkowania, jego efektywności czy też sprawiedliwości. Tak dawno, jak istnieją systemy podatkowe, podatnicy domagają się ich reformowania w kierunku obniżania wysokości obciążeń, a organy państwa narzekają na niewystarczający poziom dochodów. Eksponowana pozycja sektora bankowego we współczesnych systemach finansowych, a także specyfika jego relacji z otoczeniem skłania do podjęcia rozważań również nad opodatkowaniem przedsiębiorstw bankowych. Podjęta problematyka nabiera szczególnego wymiaru w obliczu obecnie trwającego kryzysu bankowego. Obserwowane zaangażowanie państw w ratowanie upadających banków w celu uspokojenia nastrojów społecznych i ochrony sfery realnej przed skutkami kryzysu finansowego przełoży się w najbliższych latach na zmianę relacji pomiędzy państwem a bankami. W efekcie może to spowodować zaostrzenie regulacji nadzorczych, kontrolnych i sprawozdawczych, a także zwiększenie niektórych obciążeń o charakterze fiskalnym na pokrycie obecnego zaangażowania państw w ratowanie zaufania do bankowości. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie kontrowersji wokół wprowadzenia w UE podatku od transakcji finansowych (FTT). Przedstawiono istotę tego podatku, przesłanki przemawiające za jego wprowadzeniem w UE lub przeciwko jego wprowadzeniu i oczekiwane efekty fiskalne. Wobec braku jednomyślności krajów UE w sprawie opodatkowania transakcji finansowych będzie ono stosowane w ograniczonej grupie krajów unijnych w oparciu o mechanizm tzw. wzmożonej współpracy od początku 2016 r. lub zacznie obowiązywać jeszcze później.(abstrakt oryginalny)
3
75%
Głównym celem artykułu jest ocena realizacji funkcji fiskalnej oraz pozafiskalnych przez podatek od transakcji finansowych. Badania mają pozwolić na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy analizy empiryczne potwierdzają potencjał tego podatku w ograniczaniu spekulacji na rynku finansowym. Przeprowadzone analizy pozwoliły na ocenę realnych możliwości finansowania rosnących potrzeb budżetowych związanych nie tylko z kryzysem, ale również ze zrównoważonym rozwojem. Wnioski z analizy wskazują, że podatek od transakcji finansowych - nowe źródło dochodów budżetu UE - stanowi wydajne źródło dochodów publicznych. Wynika ona przede wszystkim z wysokiej wartości obrotu instrumentami finansowymi na giełdach w państwach UE. Podatek od transakcji finansowych będzie spełniać swoją funkcję fiskalną, ale nie osiągnie celów pozafiskalnych - nie zniechęci instytucji finansowych do ryzykownych transakcji i tym samym nie uchroni przed przyszłymi kryzysami finansowymi. (abstrakt autora)
4
Content available remote Propozycje zmian systemu finansowania budżetu UE: wnioski dla Polski
75%
Na tle krytyki dotychczasowego systemu finansowania unijnego budżetu omówiono propozycje dwóch nowych podatków przedstawionych przez Komisję Europejską w ramach dyskusji nad Wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014?2020: zmodyfikowanego dochodu opartego na VAT (tzw. nowego VAT) i zupełnie nowego rozwiązania w formie podatku od transakcji finansowych (PTF). Dokonano ich oceny z punktu widzenia teoretycznych kryteriów optymalnego finansowania budżetu. Następnie przedstawiono stanowisko Polski wobec propozycji nowych zasobów budżetu UE. W podsumowaniu wskazano, że zarówno z punktu widzenia całego unijnego budżetu, jak i polskich interesów, funkcję nowego źródła finansowania unijnego budżetu lepiej pełniłby PTF. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest przedstawienie kontrowersji wokół wprowadzenia w UE podatku do transakcji finansowych. Przedstawiono istotę tego podatku, przesłanki przemawiające za jego wprowadzeniem w UE i oczekiwane z tego tytułu efekty fiskalne. Przedmiotem analizy są też argumenty przemawiające przeciwko opodatkowaniu transakcji fiskalnych. Szanse, iż w UE będzie obowiązywał podatek od transakcji finansowych są nieduże. Dlatego należy poszukiwać pozafiskalnych metod ograniczenia transakcji spekulacyjnych szkodliwych dla realnej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie postępu prac nad wprowadzeniem w Unii Europejskiej podatku od transakcji finansowych, jako narzędzia umożliwiającego ograniczenie spekulacji na rynku walutowym i pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania budżetu UE i krajów członkowskich, w oparciu o ideę ogłoszoną przez noblistę Jamesa Tobina w latach 70. XX w. Przedstawiono koncepcję J. Tobina, zmiany na przestrzeni ubiegłych 40 lat w jej ocenie i ewolucję w kierunku współczesnej koncepcji podatku od transakcji finansowych (FTT - Financial Transaction Tax). Autor przedstawia przyjęte założenia i stan prac nad wprowadzeniem FTT, oraz zalety i wady wprowadzenia w życie opodatkowania transakcji finansowych w niektórych krajach należących do UE. Wnioski sformułowane w podsumowaniu wynikają z analizy materiałów opublikowanych w dokumentach Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz literatury dotyczącej tematu. Autor zauważa, że wprowadzenie FTT byłoby zgodne z zasadami sprawiedliwości, gdyż dotychczas system finansowy jedynie w niewielkim stopniu ponosił odpowiedzialność za skutki obecnego kryzysu. Z przeprowadzonych szacunków wynika, że po wprowadzeniu podatku FTT nawet jedynie w 9 państwach uzyskane wpływy do budżetu UE oscylować mogą wokół 60 mld euro rocznie. Niemniej istnieje poważne zagrożenie, że wprowadzenie podatku od transakcji finansowych jedynie w kilku państwach UE może spowodować fiasko przedsięwzięcia, gdyż istnieje realne niebezpieczeństwo, że transakcje zostaną przeniesione do krajów wolnych od tej daniny. Najkorzystniejsze dla przedstawionej w opracowaniu koncepcji wprowadzenia FTT (i zgodne z założeniami idei J. Tobina) byłoby osiągnięcie globalnego porozumienia w tej sprawie, co niestety wydaje się mało prawdopodobne w najbliższym czasie. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Podatek od transakcji finansowych a podatek od działalności finansowej
63%
W pierwszej części artykułu zostaną skrótowo zaprezentowane przesłanki wprowadzenia nowych podatków na instytucje finansowe na świecie. W drugiej części zostaną zaprezentowane najważniejsze propozycje nowych podatków dla instytucji finansowych. W trzeciej części zostanie przeprowadzona analiza potencjalnych skutków nałożenia nowych ciężarów podatkowych w sektorze bankowym. Artykuł kończy się wnioskami dotyczącymi wyboru optymalnego sposobu dodatkowego opodatkowania instytucji bankowych. (fragment tekstu)
Celem pracy jest określenie możliwości wykorzystania podatku od transakcji finansowych jako nowego źródła dochodów budżetu UE. W pracy zostanie przeprowadzona symulacja dochodów z podatku od transakcji finansowych oraz udział potencjalnych wpływów z tego podatku w budżecie UE. Celem pracy jest również weryfikacja hipotezy, mówiącej że wysokość wpływów budżetowych z tytułu podatku od transakcji finansowych istotnie zależy od wartości obrotów instrumentami finansowymi i wpływy te podlegają silnym wahaniom koniunkturalnym. Aby zweryfikować postawioną hipotezę porównano tempo zmian wpływów z podatku od transakcji finansowych z wpływami budżetowymi z tytułu innych podatków w krajach UE-27. (fragment tekstu)
The purpose of this paper is to assess the proposals of taxation of the financial sector and to identify the advantages and disadvantages of each proposal. This paper is based on the actual reports of international economic organizations (International Monetary Fund, European Commission), statistical data and a number of analyses carried out by economists across a number of geographies. This paper identifies the most common types of taxation imposed upon the financial sector, and provides discussion of their costs and the revenues they are likely to bring. Such estimates can be seen as valuable research material, and they often justify the conceptual reasoning for application of such tax. (original abstract)
Od 1972 roku podatek Tobina oraz inne podobne podatki nakładane na różne transakcje finansowe są przedmiotem dyskusji w literaturze przedmiotu. Niestety, wnioski teoretyczne, jak i weryfikacja empiryczna oddziaływania tych podatków na rynek finansowy nie są jednoznaczne. W 2011 roku również Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie od 2014 roku podatku od transakcji finansowych (PTF), między innymi w celu ustabilizowania i pełniejszej integracji wewnętrznego rynku finansowego. W artykule przeprowadzono ocenę PTF z punktu widzenia teorii optymalnego opodatkowania. W ocenie tej uwzględniono przede wszystkim cele, efektywność i koszty opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Internetowa rzeczywistość podatkowa
63%
Wraz z rozwojem Internetu nastąpił również wzrost liczby transakcji elektronicznych. W artykule podjęto próbę pokazania, w jaki sposób należy opodatkować transakcje elektroniczne, a także jak opodatkować dochody uzyskane z samego prowadzenia strony, np. z zamieszczania reklam. Zwrócono uwagę na opóźnioną reakcję prawodawstwa, które często nie nadąża za rozwojem technologicznym. Całość wzbogacono o liczne dane pochodzące z badań rynku elektronicznego oraz opinii publicznej w zakresie oceny komunikacji elektronicznej z urzędami skarbowymi. Warto podkreślić, że w ostatnich latach coraz więcej podatników korzysta z tej formy komunikacji. Administracja skarbowa wręcz zachęca zarówno osoby fizyczne, jak i prawne do tej formy składania deklaracji podatkowych i wysyłania pism urzędowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycje ustanowienia dwóch nowych źródeł finansowania unijnego budżetu, którymi są modyfikacja obecnego dochodu opartego na VAT (tzw. nowy VAT) oraz nowy podatek unijny od transakcji finansowych (PTF). Omówiono zasady i przyczyny propozycji nowych podatków oraz dokonano krytycznej analizy tych propozycji. Kryteriami oceny były teoretyczne kryteria optymalnego sposobu finansowania budżetu oraz realność wprowadzenia obu propozycji w życie. W celu dokonania takiej oceny zaprezentowano teoretyczne kryteria optymalnego systemu finansowania budżetu UE oraz przyczyny krytyki obecnego systemu. Następnie zwięźle scharakteryzowano obie propozycje podatkowe i oceniono, na ile pozwoliłyby one wyeliminować obecną krytykę sposobu finansowania UE. Omówiono też stanowisko polskiego rządu wobec proponowanych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
W 2011 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję podatku od transakcji finansowych. Koncepcja ta miała na celu harmonizację regulacji krajowych w dziedzinie opodatkowania sektora finansowego, ściągnięcie dochodów, które zrekompensowałyby koszty kryzysu finansowego lat 2008-2009 oraz wprowadzenie środka zniechęcającego do zawierania niektórych transakcji finansowych o wysokim ryzyku. W artykule dokonano przeglądu argumentów zwolenników i przeciwników projektu Komisji oraz jego potencjalnych skutków. Podzielany jest powszechnie pogląd, że podatek będzie miał negatywny wpływ na PKB i poziom zatrudnienia, że zwiększy koszty transakcji finansowych, będzie negatywnie wpływał na emisję papierów dłużnych, zarówno publicznych jak i korporacyjnych. Wyrażono ponadto poważne zastrzeżenia, co do skuteczności podatku finansowego, jako narzędzia przeciwdziałającego spekulacyjnym transakcjom finansowym. Chociaż państwa członkowskie uznały, że porozumienie w tej sprawie w ramach całej Unii Europejskiej nie jest możliwe, jedenaście państw zadeklarowało zainteresowanie jego wdrożeniem w formule wzmocnionej współpracy. W 2013 roku Komisja przedstawiła dostosowaną do tej formuły wersję projektu dla jedenastu państw. Jej cele i zakres były takie same jak w wersji pierwotnej dla całej UE. Dotychczas jednak Rada nie uzgodniła wspólnego tekstu satysfakcjonującego wszystkich zainteresowanych (w międzyczasie liczba uczestników zmalała do dziesięciu). Przedłużające się negocjacje oraz jednostronne wdrożenie podatku przez niektóre państwa członkowskie dowodzą, że zarówno jego konstrukcja, jak i potencjalnie negatywne skutki budzą poważne wątpliwości.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Financing Financial Crisis in Banking Sector
63%
Jednym ze sposobów finansowania kosztów kryzysów jest nałożenie na sektor finansowy specjalnego podatku. W Unii Europejskiej od 2011 r. prowadzone są dyskusje na temat możliwego wprowadzenia takiego jednolitego opodatkowania transakcji finansowych, które zapewniłoby stabilność sektora. Większość krajów członkowskich przychyla się do tej propozycji, ale niektóre państwa zdecydowanie się jej sprzeciwiają na poziomie zarówno europejskim, jak i globalnym. Niektóre kraje wprowadziły względem banków indywidualne opłaty czy podatki. W 2012 r. Słowacja nałożyła specjalną opłatę na wybrane instytucje finansowe, która dotyczy banków i oddziałów banków zagranicznych. Część wpływów przekazana zostanie na osobne konto pozabudżetowe i posłuży pokryciu kosztów związanych z przyszłymi potencjalnymi kryzysami finansowymi.(abstrakt oryginalny)
15
63%
Autor przedstawia zagadnienie podatku bankowego wprowadzonego Ustawą z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych. Celem artykułu jest próba oceny wpływu nowego obciążenia podatkowego na funkcjonowanie wybranych banków komercyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz skutków jego implementacji dla klientów usług bankowych. W ramach badania empirycznego wykorzystano dane pochodzące ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych.(abstrakt oryginalny)
We present the concept of financial transaction tax (Tobin tax, FTT) and describe its potential consequences. We analyse the relation between transaction costs and volatility of prices by presenting empirical evidence from Warsaw Stock Exchange and exploiting the natural experiment of varying tick size. A higher tick size (and thus increased transaction costs) seems to be connected to higher volatility. Since increased transaction costs may be a proxy for the effect of FTT, our findings may be interpreted as an evidence against the stabilizing role of the tax. (original abstract)
Estoński system opodatkowania dochodów osób prawnych okazał się sukcesem. W ślady Estonii zdecydowały się iść inne kraje (Gruzja w 2017 i Łotwa w 2018), ograniczając niekiedy zakres stosowania nowego systemu. Alternatywnie można stopniowo wydłużać możliwość bezpodatkowego przechowywania zysków na rachunkach inwestycyjnych. Półżartem dodam, że nie rekomendowałbym Polsce wprowadzenie tego system, gdyż niewątpliwie spowodowałby to utratę względnej przewagi Estonii w opodatkowaniu dochodów przedsiębiorstw. Wskazane wyżej zalety systemu estońskiego sprawiają, że przy wszystkich zastrzeżeniach, warto rozważyć wprowadzenie tego modelu, nawet w ograniczonym zakresie. Jak wynika z przywołanych badań, przeprowadzona w Estonii reforma opodatkowania dochodów osób prawych miała największy wpływ na mniejsze przedsiębiorstwa. Zastosowanie systemu estońskiego w Polsce w zakresie ograniczonym do mniejszych przedsiębiorstw jest więc uzasadnione nie tylko z punktu widzenia wpływów budżetowych, ale przede wszystkim ze względu na dopasowanie narzędzia podatkowego do podmiotów, które go najbardziej potrzebują. Jako argument przeciwko wspieraniu mniejszych przedsiębiorstw często wskazuje się, że efektywność dużych przedsiębiorców jest większa niż mniejszych. Wyższa efektywność znajduje potwierdzenie w danych o przeciętnej wartości dodanej w przeliczeniu na jednego pracującego w przedsiębiorstwach niefinansowych w Polsce, która jest tym wyższa, im większe jest przedsiębiorstwo (EY, 2017). Wyższa efektywność dużych przedsiębiorstw nie dziwi, biorąc pod uwagę korzyści skali czy kapitał techniczny i ludzki, którym one dysponują. Warto jednak zwrócić uwagę, że duże przedsiębiorstwa zazwyczaj nie są duże "od początku", lecz zaczynają podbój rynku jako mniejsze podmioty. W tym kontekście wsparcia mniejszych przedsiębiorstw nie należy postrzegać jako negację faktów ekonomicznych, ale jako działanie oparte na afirmacji tych faktów. Celem wsparcia rozwoju mniejszych firm nie jest przecież stabilizacja ich pozycji jako małego przedsiębiorstwa, ale uzyskanie przez nich statusu dużego, bardziej efektywnego i konkurencyjnego przedsiębiorcy. Lekcja, jaką można wyciągnąć z doświadczeń Estonii, wskazuje, że estoński model opodatkowania dochodów może sprawdzić się jako instrument służący do osiągnięcia tego celu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zakresu i konstrukcji opodatkowania transakcji finansowych w Polsce na tle doświadczeń państw członkowskich UE i planowanego jednolitego podatku unijnego w kontekście jego regulacyjnej funkcji i potrzeby harmonizacji. Z dokonanej analizy porównawczej wynika, że krajowe systemy podatkowe są mocno zróżnicowane pod względem konstrukcji podatku, co uzasadnia potrzebę jego harmonizacji na poziomie UE. Proponowany unijny FTT, podobnie jak podatki we Francji i Włoszech, wprowadzone już po wystąpieniu kryzysu finansowego, uwzględnia w swojej konstrukcji możliwość regulacji funkcjonowania rynków finansowych. Ta funkcja nie występuje w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych, obejmującego niektóre transakcje finansowe, w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Wspólnoty Europejskie, a później Unia Europejska, miały podejmować wszelkie działania prowadzące do zmniejszenia różnic w rozwoju gospodarczym poszczególnych państw członkowskich oraz w ich regionach. Te cele były osiągane m.in. poprzez utworzenie unii celnej, jednolitego rynku europejskiego, utworzenie docelowo unii gospodarczej i walutowej oraz wprowadzanie i realizację polityki: handlowej, rolnej, spójności, konkurencji itp. Nierozłącznie z funkcjonowaniem Unii Europejskiej i urzeczywistnianiem jej celów wiąże się problem pozyskania środków finansowych, które pozwoliłyby na wywiązywanie się z zadań nałożonych na nią traktatami i innymi aktami prawnymi. A to oznacza konieczność pozyskiwania nowych zasobów własnych Unii Europejskiej. W ostatnich latach pojawiły się propozycje wprowadzania nowych zasobów własnych w postaci jednolitego podatku VAT, który obowiązywałby w jednakowym stopniu wszystkie państwa członkowskie oraz w postaci podatku od transakcji finansowych. Wadą nowej metodologii wyliczania zasobu własnego opartego na podatku VAT od dostaw towarów i usług, nabycia oraz importu podlegających podstawowej stawce VAT w każdym państwie członkowskim jest złożoność metodologii wyliczeń. Mimo poczynionych starań ww. podatki nadal nie będą typowym środkiem własnym, który wpływa bezpośrednio do budżetu Unii Europejskiej. Będą one przekazywane za pośrednictwem organów państwowych lub podmiotów gospodarczych w wypadku podatku od transakcji finansowych i nadal będą zależne od systemów oraz stawek podatkowych każdego państwa członkowskiego. (abstrakt oryginalny)
20
51%
Kryzys finansowy, jaki dotknął rynki pod koniec pierwszej dekady XXI w. oraz związane z nim reakcje rządów zmierzające do zwiększenia regulacji rynku finansowego ożywiły debatę nad wprowadzeniem jednego z możliwych narzędzi tej regulacji, którym jest podatek od transakcji finansowych (financial transaction tax - FTT). Teoria finansów dostarcza wiele przesłanek uzasadniających wprowadzenie podatku i wskazujących na możliwe tego korzyści. Między innymi te argumenty stały podstawą propozycji wprowadzenia FTT w 11 państwach członkowskich Unii Europejskiej (Belgia, Niemcy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Austria, Portugalia, Słowenia i Słowacja) w trybie tzw. wzmocnionej współpracy. Dotychczasowe doświadczenia z FTT ograniczają się do autonomicznych rozwiązań w poszczególnych państwach, które były wielokrotnie poddawane analizom. Ich wyniki mogą dostarczyć wiedzy co do skutków opodatkowania i osiągnięcia jego celów stawianych we wniosku Komisji Europejskiej. Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych argumentów teoretycznych oraz istniejących badań dotyczących opodatkowania transakcji finansowych w kontekście stawianych mu celów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.