Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 155

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek rolny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem przeprowadzonych badań było określenie opinii rolników indywidualnych dotyczących oceny funkcjonującego dotychczas podatku VAT oraz możliwości wprowadzenia podatku katastralnego w rolnictwie. W roku 2010 przeprowadzono wywiad kierowany z wykorzystaniem kwestionariusza. Dobór gospodarstw do badań był losowy i obejmował 302 gospodarstwa z terenu całej Polski. W opinii większości rolników podatek katastralny spowoduje wzrost obciążeń fiskalnych gospodarstw i obniży opłacalność produkcji rolniczej. Rolnicy z małych gospodarstw pod względem powierzchni UR oraz siły ekonomicznej nie oceniali dobrze skutków funkcjonowania systemu podatku VAT w rolnictwie, ponieważ skala odliczeń z tego tytułu nie rekompensuje wahań w cenach produktów rolniczych.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena wybranych preferencji podatkowych skierowanych do rolników, zawartych w konstrukcji niemieckiego podatku od dochodów osobistych. Jest to niewątpliwie jeden z interesujących przykładów rolniczych tax expenditures funkcjonujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Opracowanie stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy zastosowana w niemieckiej ustawie o podatku od dochodów osobistych metoda szacowania dochodów z produkcji rolnej wpływa na obniżenie obciążeń fiskalnych właścicieli gospodarstw rolnych oraz jakie są tego konsekwencje dla rolnictwa. Przeprowadzone badania potwierdziły, że wprowadzenie instrumentu zgodnie z założonymi celami przyczyniło się do uproszczenia obowiązków ewidencyjnych rolników. Jednocześnie, ze względu na znaczne obniżenie obciążeń fiskalnych, spowodowało m.in. zahamowanie przemian struktury obszarowej gospodarstw rolnych w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie problemów dotyczących wyboru form opodatkowania dochodów z działalności rolniczej w Polsce. Główne tezy artykułu brzmią: Teza 1: Opodatkowanie rolników na zasadach ogólnych spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu państwa. Teza 2: Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. (abstrakt oryginalny)
W obecnie obowiązującym systemie podatkowym w Polsce dochody z działalności rolniczej są zwolnione z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych, jednocześnie rolnicy zobowiązani są do płacenia podatku rolnego o charakterze majątkowym. Wyniki przeprowadzonej symulacji włączenia działalności rolniczej w powszechny system opodatkowania wskazują, że wpływy do budżetu państwa z tytułu PIT od działalności rolniczej byłyby na poziomie zbliżonym do wpływów uzyskiwanych z tytułu podatku rolnego. Zmieniłby się zaś rozkład zobowiązań podatkowych obciążających rolników. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem konieczności dostosowania opodatkowania naszego rolnictwa do przepisów obowiązujących od 1993 r. inne, pozarolnicze działy gospodarki narodowej oraz do zasad istniejących w Unii Europejskiej.
6
Content available remote Znaczenie podatku rolnego w dochodach gmin w latach 2007-2016
80%
Celem artykułu było ukazanie stanu, zmian i zróżnicowania przestrzennego wpływów z podatku rolnego w dochodach gmin miejsko-wiejskich i gmin wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem ich udziału w dochodach własnych. Zakres czasowy badań obejmował lata 2007-2016. Postępowanie badawcze składało się z trzech etapów. W pierwszym omówiono elementy konstrukcji prawnej podatku rolnego. Drugi obejmował krótkie omówienie i prezentację dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. W trzecim etapie przeanalizowano wyniki badań. Wpływy z podatku rolnego stanowiły niewielki udział w dochodach gmin, przy czym wyższy jego poziom był charakterystyczny dla budżetów gmin wiejskich. W badanym okresie kwota nominalnych dochodów pozyskanych przez gminy z podatku rolnego systematycznie rosła. Nie wpłynęło to jednak na wzrost jej udziału w dochodach gmin, co było spowodowane przede wszystkim szybkim wzrostem dochodów. Udział podatku rolnego w dochodach własnych gmin (w przekroju województw) cechowało zróżnicowanie przestrzenne. Wśród gmin miejsko-wiejskich najmniejszy udział podatku rolnego w dochodach własnych charakteryzował te położone w województwach mazowieckim i śląskim, natomiast największy - w lubelskim i warmińsko-mazurskim. Natomiast wśród gmin wiejskich najmniejszy udział występował w gminach województw śląskiego i warmińsko-mazurskiego, a największy w gminach województwa lubelskiego(abstrakt oryginalny)
Opodatkowanie rolnictwa w obecnym systemie podatkowym realizowane jest przez podatek rolny i dwa podatki dochodowe. W artykule zamieszczono analizę konstrukcji prawnej podatku rolnego.
8
Content available remote Podatek rolny a podatek dochodowy - konsekwencje zmian dla gospodarstw rolniczych
61%
Przedstawiono koncepcję i konsekwencje finansowe zastąpienia podatku rolnego podatkiem dochodowym w indywidualnych gospodarstwach rolniczych. Badaniami objęto gospodarstwa rolnicze funkcjonujące w systemie FADN z regionu Mazowsze i Podlasie. Gospodarstwa klasyfikowano według kryterium powierzchni UR oraz typu rolniczego. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano koncepcje Tax Expenditures (TEs), utraconych wpływów do budżetu państwa wynikających z odstępstw z ogólnych form opodatkowania. Na podstawie danych FADN dokonana próby oszacowania TEs spowodowanych brakiem podatku dochodowego w działalności rolniczej. Obliczenia wskazują, iż TEs dla gospodarstw znajdujących się w polu obserwacji FADN w zależności od przyjętego wariantu wynoszą od 3.791 mld w 2008 roku do 9.152 mld w roku 2007. (abstrakt oryginalny)
Celem badania było przedstawienie relacji między podatkami płaconymi przez gospodarstwa rolne a ich czynnikami produkcji. Posłużono się przykładem Polski w porównaniu ze średnią obliczoną dla Unii Europejskiej w latach 2004-2011. Oparto się na bazie FADN, a obliczenia wykonano według kryterium wielkości ekonomicznej i typu rolniczego gospodarstwa rolnego. Badania potwierdziły majątkowy charakter podatków ciążących na gospodarstwach rolnych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie skutków polityki podatkowej gmin województwa lubelskiego, powstałych w wyniku obniżek stawek podatkowych, wyrażonych w wielkości utraconych dochodów podatkowych potencjalnie możliwych do uzyskania, a także ocena aktywności tych jednostek w zakresie korzystania z władztwa podatkowego dotyczącego możliwości obniżania stawek podatku rolnego. Władztwo podatkowe gmin w zakresie podatku rolnego może obejmować m.in. możliwości kształtowania przez władze samorządowe wysokości stawek podatkowych, umorzenie podatku, stosowanie zwolnień, odroczenie lub ulgi podatkowe. W związku z tym, że podatek rolny jest podatkiem samorządowy wpływy z niego osiągane zasilają bezpośrednio budżety jednostek samorządu terytorialnego jakimi są gminy. Podatek rolny wprowadzony ustawą z dnia 15 listopada 1984 r. (z późniejszymi zmianami) pomija zróżnicowanie sytuacji gospodarczej kraju, województw oraz gmin. Może to wynikać ze stosowania zunifikowanych współczynników przeliczeniowych oraz wykorzystania do ustalenia podstawy wymiaru podatku rolnego średnich cen kwintala żyta z trzech pierwszych kwartałów roku poprzedzających rok powstania zobowiązania podatkowego. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Opodatkowanie gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej w latach 2004-2011
61%
Celem badania było przedstawienie opodatkowania sektora gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej w latach 2004-2011. Do opisania tego problemu wykorzystano dwa wskaźniki: udział podatków w dochodzie z rodzinnego gospodarstwa rolnego oraz wartość podatków na 1 hektar użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Dane pochodziły z bazy FADN. Obliczenia wykonano dla wszystkich krajów Unii Europejskiej w latach 2004-2011. Wykonano również szczegółowe badania dla Polski na tle średnich wyników unijnych według: wielkości ekonomicznej, typu rolniczego, warunków produkcji i jej regionów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań dotyczących kosztów procesu fiskalnego podatku rolnego na przykładzie gminy wiejskiej położonej w województwie zachodniopomorskim. Do określenia kosztów procesu fiskalnego wykorzystano kategorie kosztów wymiaru i poboru podatku rolnego oraz ich relacje do wpływów z tytułu podatku rolnego. Na przykładzie analizowanej gminy potwierdzono występujące w literaturze przedmiotu twierdzenie o stopniu fiskalizmu na poziomie około 10%. Teza ta potwierdziła się w analizowanej gminie, w której wskaźnik fiskalizmu nie przekroczył poziomu 10%, a istotnymi czynnikami kształtującymi efektywność procesu fiskalnego były m.in.: niskie wpływy z podatku rolnego, wydatki o charakterze rzeczowym, wykorzystywanie ulg i zwolnień podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Motivation: It is increasingly common to hear the opinion that farm income should be taxed with income tax, just like other types of economic activity. Currently, the level of taxation of farm income is low. As the economic power of the farm increases, the level of taxation of its income decreases. Over the years 2014-2019, no variation can be observed in the level of taxation of farm income. Certain simplified attempts to record economic events on farms, due to the fact that they receive all kinds of subsidies, are being gradually introduced by the Ministry of Agriculture and Rural Development. The time has come to carry out a reliable assessment of the income situation of farms. The calculation of income is important for making management decisions on the farm so as to optimise the production structure, costs, etc. Aim: The objective of the study is to assess the level of income among FADN farms in various economic classes, to assess the level of taxation of income of these farms, and to present the problems related to a potential change in the taxation of agricultural activities. The study aims to show the problems related to calculating income on farms and to present the advantages and disadvantages of the existing taxes paid by farmers. Results: The result of the study is a proposal regarding tax rates in agriculture. According to the author, in the case of taxation of farm income, in order to maintain its current level of taxation, the tax rate should be 1-2%. If farm income were to be taxed, the tax rate, which would not increase the current tax burden, should be 2-5%. (original abstract)
Przedstawiono wyniki badań dotyczące porównania wysokości wpływów do budżetów gmin z tytułu podatku rolnego z dochodami, w przypadku wprowadzenia w rolnictwie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 5,5%. Przyjęto założenie, iż całkowite wpływy z podatku od przychodów ewidencjonowanych zasilą budżety gmin. W dwóch przyjętych wariantach w symulacji modelowej odnotowano wyższe wpływy do budżetów wszystkich typów gmin z tytułu podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych w stosunku do kwot podatku rolnego. (abstrakt oryginalny)
16
61%
Celem artykułu było przedstawienie kształtowania się podatku rolnego w poszczególnych gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej na przestrzeni trzech lat, tj. 2013, 2014 i 2015. Zaprezentowano również ogólną charakterystykę gmin wchodzących w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej podatek rolny nie stanowi dużego udziału w dochodach gminy. Największy udział podatku rolnego w dochodach gminy wystąpił w gminie Marcinowice. Średnio w tej gminie było to ok. 9%. W Aglomeracji Wałbrzyskiej udział podatku rolnego w dochodach poszczególnych gmin jest na bardzo zróżnicowanym poziomie i kształtuje się w przedziale od 0,02% do 9%. Tylko w ośmiu gminach (z 23) udział podatku rolnego w dochodach gminy przekroczył próg 1%. Wszystkie dane wykorzystane w analizie pochodzą z Biuletynów Informacji Publicznej (BIP) poszczególnych gmin. Podstawowymi metodami badawczymi wykorzystanymi przez autorkę były: metoda analizy i krytyki literatury przedmiotu i aktów prawnych oraz metody formalne, w tym: metoda opisu graficznego i tabelarycznego. (abstrakt oryginalny)
Praca zawiera informacje dotyczące podatku od nawozów azotowych w krajach Europy Zachodniej. Przedstawiono w niej potencjalne zmiany w dochodzie rolniczym brutto gospodarstw położonych w centralnej części Wyżyny Lubelskiej wywołane przez ewentualne wprowadzenie takiego podatku. (oryg. streszcz.)
Przedstawiono wyniki badań dotyczących struktury dochodów własnych gmin wiejskich w Polsce. Analizowano wpływy z tytułu podatku rolnego w oraz udziału podatku rolnego w dochodach własnych gmin w ujęciu ogółem oraz w przeliczeniu na 1 ha UR. Przedstawiono zróżnicowanie dochodów własnych gmin wiejskich w ujęciu terytorialnym według Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do celów Statystycznych (NUTS). Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono występowanie zależności dochodów własnych gmin determinowanej ich typem. Stwierdzono zależność pomiędzy skalą dochodów własnych a powiązaniem źródeł dochodów z czynnikiem ziemi. W latach 2009-2010 zmniejszenie dochodów własnych gmin było skutkiem niekorzystnych warunków ekonomicznych i klimatyczno-pogodowych, zwłaszcza w regionach południowym i południowo-zachodnim Polski. (abstrakt oryginalny)
19
61%
W artykule poruszono problem wyłączenia z produkcji rolnej fragmentów działek ewidencyjnych, na których realizowane są inwestycje budowlane. Koszt wyłączenia gruntu z produkcji rolnej oraz różnica wysokości stawek podatku rolnego i podatku od nieruchomości powoduje, że bardzo często wyłączenie dotyczy jedynie części działki, natomiast pozostały fragment formalnie nadal jest terenem użytkowanym rolniczo, mimo że właściciel najczęściej nie prowadzi na nim działalności rolnej. Taki stan rzeczy ma istotne konsekwencje dla budżetów gmin. Ponadto utrudnia on znacznie ustalenie faktycznej powierzchni gruntów użytkowanych rolniczo. Badania wykazały, że w przypadku położonego w gminie Rokietnica obrębu ewidencyjnego Bytkowo blisko 1/3 łącznej powierzchni zabudowanych działek budowlanych w Ewidencji Gruntów i Budynków jest nadal użytkami rolnymi i podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym(abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie opinii rolników na temat propozycji wprowadzenia do polskiego rolnictwa podatku dochodowego, głównie w zakresie założeń i konsekwencji finansowych dla gospodarstw indywidualnych. Zasadnicza analiza dotyczyła oceny warunków, na jakich podatek dochodowy mógłby funkcjonować oraz wskazania potencjalnych skutków tego rozwiązania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.