Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatki bezpośrednie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane problemy harmonizacji opodatkowania dochodów przedsiębiorstw
100%
Przedstawiono podstawy prawne i inne regulacje Unii Europejskiej w zakresie podatków dochodowych od przedsiębiorstw. Podjęto próbę przedstawienia głównych nurtów obecnie trwającej dyskusji na temat harmonizacji podatków od dochodów przedsiębiorstw.
Od początku lat 70. XX wieku, z różnym natężeniem, obecna jest dyskusja dotycząca kierunków harmonizacji prawa podatkowego w odniesieniu do dochodów przedsiębiorstw działających na obszarze Unii Europejskiej. Propozycje działań w tej sferze życia gospodarczego skupiają się w głównej mierze na kwestii ustalenia pewnych jednakowych zasad obliczania podatku dochodowego dla podmiotów prowadzących swą działalność na terenie państw Unii. Poglądy naukowców i decydentów, mających wpływ na kształt prawa wspólnotowego, różnią się co do metody tej harmonizacji podatków. Należy zauważyć, że najczęściej postuluje się dokonanie ujednolicenia sposobu ustalania podstawy opodatkowania od przedsiębiorstw albo też wprowadzenie minimalnego poziomu stawek podatku od dochodów, który by obowiązywał we wszystkich państwach Wspólnoty, per analogiam do podatku akcyzowego czy podatku od towarów i usług (VAT)(fragment tekstu)
This paper analyzes the Common Corporate Tax Base (CCTB) as an interim alternative to the proposal of a Council directive on a Common Consolidated Corporate Tax Base (CCCTB). The CCCTB concept does not only include common rules for determining the tax base like the CCTB but also the steps of consolidation and subsequent formula apportionment. Therefore, the paper starts by showing that particularly these second and third steps of the CCCTB project meet fierce political opposition from several Member States and do leave leeway for tax planning. Afterwards, the CCCTB proposal's approach to common rules for determining the tax base is evaluated, i.e. tested for its suitability as a point of departure for drafting a CCTB. Finally, various other aspects of the proposal are examined in light of a CCTB without consolidation. (original abstract)
Implementacje dyrektyw unijnych mających na celu harmonizację opodatkowania podatkami bezpośrednimi należy uznać za proces niezakończony. Wynika to z wielu przesłanek, m.in. zarówno stopnia złożoności regulowanych kwestii, jak i w dużej mierze z czysto teoretycznego charakteru dyrektyw. Konieczne jest dalsze dostosowanie przepisów polskich, choć w obecnym stanie prawnym wydaje się, iż polski ustawodawca skorzystał z danych mu upoważnień do indywidualnej konstrukcji regulacji wewnętrznych, umożliwiając polskiemu podatnikowi skorzystanie z możliwie szerokiego zakresu uprawnień. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest rozpoznanie, w jakim stopniu w krajach UE poziom wskaźnika cen był kształtowany pod wpływem zmian stawek podatków pośrednich. W celu porównywalności danych analizę przeprowadzono w oparciu o zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP) oraz zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych (HICP-CT). Do pogłębionych analiz, mających na celu rozpoznanie wprowadzonych zmian stawek VAT i podatku akcyzowego, wybrano sześć krajów, dla których różnica między HICP a HICP-CT była najwyższa: Rumunia, Węgry, Grecja i kraje nadbałtyckie. Obserwacją objęto dekadę 2007-2016. Na podstawie przeprowadzonych badań można wnioskować, że struktura systemu podatkowego, z wysokim udziałem podatków pośrednich, wyposaża władze fiskalne w istotne możliwości kształtowania poziomu cen.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę dobrej wiary w aspekcie regulacji art. 58a Ordynacji podatkowej, wprowadzającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe związane z przepisami antyabuzywnymi - klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania. Autorka, dokonując analizy normatywnej instytucji dobrej wiary z art. 58a Ordynacji podatkowej jako przesłanki mogącej uwolnić podatnika od dodatkowego zobowiązania podatkowego, rozważa znaczenie tego pojęcia oraz jego relację w odniesieniu do orzeczniczej koncepcji dobrej wiary funkcjonującej w obszarze wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Wskazuje również, że z uwagi na niedookreśloność terminu "dobra wiara" stanowi ona elastyczną formę stosowania prawa podatkowego, właściwą dla neopozytywizmu prawniczego.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano zmiany w niemieckich przepisach podatkowych (podatki od majątku, od spadków i darowizn, od nabycia ziemi oraz "Famielienleistungsausgleich").
W artykule podjęto próbę oceny wniosków płynących z orzecznictwa TSUE dotyczących podatków bezpośrednich dla działalności przedsiębiorstw wielonarodowych, w szczególności pod kątem realizacji zasady swobody przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Określono wpływ podatków bezpośrednich i pośrednich na działalność gospodarczą. Przedstawiono pojęcie działalności gospodarczej, przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa oraz zakres podatków bezpośrednich i pośrednich, a także ich znaczenie w polskim systemie podatkowym.
Omówiono podatki pośrednie i bezpośrednie w Polsce i krajach wysoko rozwiniętych a także relacje między nimi w zakresie proporcji w obciążeniach różnych grup społeczeństwa.
Podatki stanowią nieodzowny element życia każdego człowieka, przedsię-biorstwa, instytucji, jak też państwa jako organu rządzącego. W doktrynie prawa podatkowego wskazuje się, iż podatek jest zjawiskiem o dwoistej naturze - podatkowej i ekonomicznej, dlatego system podatkowy podlega modelowaniu w celu przystosowania go do struktury ekonomicznej i zmienia się zgodnie z ewolucją tej struktury dochodów budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, a problematyka podatkowa ma szczególne znaczenie dla gospodarki każdego kraju, jego obywateli i podmiotów gospodarczych funkcjonujących na rynku danego kraju. W związku z objęciem swoim zasięgiem niemal wszystkich osób fizycznych oraz osób prawnych działających na rynku, podatki są podstawowym instrumentem wpływania przez państwo na gospodarkę. Odgrywają znaczącą rolę w życiu codziennym i powinny być brane pod uwagę przez każdego przy planowaniu każdej aktywności gospodarczej. Globalny kryzys gospodarczy przyczynił się do istotnego spadku dochodów publicznych i postawił rządy wielu państw przed trudnym wyborem: zastosować rozwiązania powodujące zwiększenie bieżących dochodów podatkowych czy też wprowadzić w konstrukcjach poszczególnych podatków szereg zmian, których celem byłoby m.in. zmotywowanie podatników do aktywności, a przez to zarówno pobudzenie gospodarek, jak i w dłuższym okresie zwiększenie dochodów publicznych Celem rozważań jest próba oceny zmian struktury podatkowych źródeł zasilania budżetu państwa ze szczególnym uwzględnieniem wpływów pochodzących z podatków pośrednich. Szczegółowo zostaną omówienie podatki pośrednie, ich zalety i wady oraz miejsce w systemie podatkowym. Dokonano także analizy dochodów budżetu z tytułu podatków pośrednich na tle pozostałych podatków w latach 2004-2017. Pozwoli ona na pokazanie, że rola podatków pośrednich we wpływach podatkowych budżetu państwa jest dominująca. (abstrakt oryginalny)
Kanadyjski system podatkowy oparty jest na trzech podstawowych zasadach. Po pierwsze, podatki muszą być sprawiedliwe, po drugie wszelkie obniżki muszą w pierwszej kolejności dotyczyć podatku od dochodów osobistych, po trzecie obciążenie budżetu długiem jest na tyle poważne, że żadne ulgi i zwolnienia nie mogą być dłużej finansowane pożyczonymi pieniędzmi. Kanada podzielona jest na dziesięć prowincji i dwa terytoria. Każda z tych jednostek administracyjnych posiada własny parlament, rząd i budżet i ma możliwość samodzielnego ustalania szeregu podatków będących źródłem ich finansowania. Przedmiotem opodatkowania w Kanadzie są: dochód, konsumpcja oraz posiadany majątek. Dokonując analizy systemu podatkowego Kanady, autor podkreślił, że zachodzi tu konieczność rozróżnienia osób fizycznych oraz instytucji (przedsiębiorstwa, spółki, fundusze powiernicze itp.), bowiem ich opodatkowanie różni się w sposób istotny. Skomplikowany charakter kanadyjskiego systemu podatkowego wynika z jednej strony z faktu, że Kanada jest federacją prowincji, a z drugiej - z przyjęcia przez rząd aktywnego modelu współuczestnictwa w rozwoju gospodarczym tego kraju.
Najnowszy raport pt. "Struktura systemu podatkowego w UE w latach 1995-2003", opublikowany 21 października 2005 r., stanowi bardzo dobrą bazę dla porównań systemów podatkowych państw członkowskich. Zawiera on wiele istotnych informacji statystycznych i wyników badań przeprowadzonych w państwach członkowskich UE w zakresie systemu podatkowego. Wynika z niego, że w 2003 r. całkowite obciążenie podatkami i opłatami pieniężnymi w krajach UE-25 wynosiło 40,3% produktu krajowego brutto, czyli praktycznie tyle samo, co w 1995 r. (40,5%), przy czym podatki z pracy stanowiły połowę całkowitych wpływów podatkowych. W raporcie porównano systemy podatkowe 25 państw członkowskich oraz Norwegii (należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) w ramach jednolitego systemu statystycznego (zestawienie zharmonizowanych wskaźników podatkowych na podstawie Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych ESVG95), według różnych płaszczyzn agregacji oraz klasyfikacji wpływów podatkowych. Zastosowany model umożliwia - na podstawie porównywalnej bazy - ocenę różnych narodowych systemów podatkowych i obserwację polityki podatkowej w UE. (fragment tekstu)
Polityka podatkowa w dalszym ciągu pozostaje w UE atrybutem suwerenności państw członkowskich. Jest ona częścią jej polityki gospodarczej i przyczynia się do finansowania wydatków publicznych oraz umożliwia rozdzielanie dochodów budżetu UE. Zasadą Unii Europejskiej jest przynależność kwestii związanych z polityką podatkową do domeny państw członkowskich, które następnie mogą delegować część zadań z nią związanych na poziom regionalny bądź lokalny zgodnie z konstytucyjna organizacją zadań publicznych.
Autor przedstawia uwagi dotyczące harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawodawstwem Unii Europejskiej. Omawia harmonizację podatków bezpośrednich, podatków od towarów i usług oraz podatków akcyzowych.
Autorka artykułu próbuje odpowiedzieć w jaki sposób system podatkowy w Polsce uwzględnia problemy społeczne.
17
Content available remote Realizacja funkcji fiskalnej podatków pośrednich
63%
Zaprezentowano rolę podatków pośrednich w kontekście realizacji ich podstawowej funkcji tzn. funkcji fiskalnej. Omówiono znaczenie fiskalne podatków pośrednich dla budżetu państwa.
W artykule omówiono konstrukcję podatku dochodowego od osób prawnych w krajach „starej” Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiono opodatkowanie osób prawnych w transformujących się gospodarkach oraz pojęcie i cele konkurencji podatkowej. Zaprezentowano również perspektywy harmonizacji podatków w rozszerzonej Unii Europejskiej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych jest w swych generalnych za-łożeniach oparty na teorii przyrostu czystego majątku. Jednakże koncepcja ta nie jest w pełni realizowana, ponieważ ustalenie dochodu w podatku do-chodowym od osób fizycznych następuje zwykle na podstawie katalogu źródeł przychodów. Polskie przepisy podatkowe w tym zakresie zasadzają się na dwóch podstawach: zasadzie rezydencji podatkowej oraz zasadzie źródła. Pierwsza z nich ma związek z miejscem zamieszkania danej osoby i w tym przypadku zastosowanie znajduje nieograniczony obowiązek podatkowy. Druga z nich jest związana z miejscem osiągania dochodów i w tym przypadku zastosowanie znajduje ograniczony obowiązek podatkowy. W sytuacji uzyskiwania dochodów z różnych państw, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów, należy zastosować się do treści umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podpisanych przez Polskę z danymi krajami oraz do wynikających z takich umów metod uniknięcia podwójnego opodatkowania. Przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest co do zasady dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Przychód stanowią otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są co do zasady wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów.(fragment tekstu)
20
Content available remote Fiskalne aspekty podatków pośrednich
63%
Celem artykułu jest identyfikacja cech podatków pośrednich, istotnych z punktu widzenia pełnienia przez nie funkcji fiskalnej oraz egzemplifikacja ich znaczenia fiskalnego na przykładzie państw UE. Zbadana zostanie także wysokość wpływów z podatku od towarów i usług, a także podatku akcyzowego oraz ich znaczenie w dochodach budżetu państwa w Polsce w latach 1999-2015. Dodatkowo wyznaczona zostanie korelacja między udziałem poszczególnych grup podatków w łącznych dochodach podatkowych (razem ze składkami ubezpieczenia społecznego) a stopą podatkową, rozumianą jako udział łącznych dochodów podatkowych w PKB, w państwach UE w 2012 r. Następnie państwa te zostaną pogrupowane według stopnia podobieństwa w zakresie tych charakterystyk (struktury łącznych dochodów podatkowych oraz stopy podatkowej). W tym celu wykorzystany zostanie algorytm hierarchicznego grupowania. Umożliwi to identyfikację charakterystycznych cech i zależności systemów podatkowych państw UE. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.