Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podejście sytuacyjne w zarządzaniu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Podejście sytuacyjne jest jednym z najmłodszych i wzbudzającym liczne kontrowersje nurtem w zarządzaniu. Jednakże dzięki wyraźnym odniesieniom do teorii złożoności może on stanowić bardzo istotne ujęcie problemu oceny systemu, jego podsystemów oraz przejawianych przez nie interakcji z otoczeniem. Przeniesienie założeń podejścia sytuacyjnego i teorii złożoności na grunt logistyki może oferować wiele korzyści wzbogacających dostępne metody analityczne o precyzyjne sposoby porównywania efektywności opcji charakteryzujących się wysokim multidetermizmem. Celem artykułu jest przybliżenie zakresu zastosowania koncepcji podejścia sytuacyjnego dla analityki w systemach logistycznych. Dla pełniejszego zobrazowania oferowanych możliwości przejawianych przez tą koncepcję zostanie przeprowadzone ogólne porównanie dostępnych współcześnie metod transportu wykorzystywanych w logistyce danych. Będzie to stanowiło bazę dla konkretnej analizy sytuacyjnej w oparciu o przypadek decyzyjny wyboru nośników danych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2008 roku. (fragment tekstu)
W ostatnich latach obserwujemy istotne zmiany warunków rozwoju miast i regionów europejskich. Stale postępujący proces globalizacji spowodował coraz silniejsze uzależnienie lokalnego rozwoju gospodarczego od tendencji światowych. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wszelkie decyzje związane z wyborem miejsc lokalizacji działalności gospodarczej czy też decyzje zakupu nabywców podejmowane są z perspektywy globalnej. W tym kontekście, likwidacja barier handlowych i inwestycyjnych, deregulacja rynków, jak i postęp techniczny przyczynia się do wzrostu efektywności systemów transportowych i informacyjnych. To, z kolei stanowi "siłę napędowa" procesów globalizacji działalności gospodarczej, przejawiającej się m.in. w kształtowaniu ponadnarodowych obszarów gospodarczych, jak i zmianie dotychczasowego rozmieszczenia przestrzennego jednostek gospodarczych. Z punktu widzenia rozwoju regionalnego wzrastająca dynamika i intensywność transakcji międzynarodowych, jak i mobilność informacji, towarów, usług i kapitału stwarza regionom istotne szanse, wynikające z możliwości partycypacji we wzrastających rynkach. Powoduje jednocześnie coraz większe uniezależnienie funkcjonowania przedsiębiorstw od miejsc ich lokalizacji; co pociąga za sobą stałe zmiany pozycji konkurencyjnej regionów. W konsekwencji można stwierdzić, że konkurencja między miejscami lokalizacji działalności gospodarczej na globalnym rynku europejskim będzie przejawiała się przede wszystkim konkurencją regionów. (...) Dlatego też celem prezentowanego opracowania jest próba wykazania znaczenia analizy sytuacji w realizacji marketingowej koncepcji zarządzania regionem. Wiadomo, że sukces rynkowy nie zawsze odnoszą lepsze produkty, lecz te, dla których opracowano efektywniejszą i lepszą koncepcję marketingu, a do tego potrzebne są aktualne i dokładne informacje. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano sytuacyjne testy decyzyjne jako metodę pomiaru kompetencji. Przybliżono istotę kompetencji oraz wpływ osobowości na nie. Przedstawiono zalety i wady sytuacyjnych testów decyzyjnych.
Praca jest poświęcona zagadnieniom tworzenia się i racjonalizacji struktur zarządzania zasadniczymi ogniwami gospodarki narodowej co jest podstawą przebudowy zarządzania. Przedstawiono tu podstawy struktur organizacyjnych, zasady ich kształtowania, podejście do badań, a także opracowania naukowego danego zagadnienia.(abstrakt oryginalny)
Controlling jako metoda wspomagania zarządzania [3, s. 289] ma wpływ na sprawność zarządzania oraz efektywność organizacji. Z kolei na efektywne funkcjonowanie controllingu oddziałuje między innymi poprawne ukształtowanie rozwiązań funkcjonalnych, organizacyjnych i instrumentalnych do niego się odnoszących. W tym kontekście celem opracowania jest wyjaśnienie istoty poprawności rozwiązań controllingu w kontekście jej wpływu na efektywność controllingu, a także podjęcie próby określenia zasadności kształtowania tych rozwiązań zgodnie z koncepcją indywidualizmu bądź uniwersalizmu. W opracowaniu przedstawiono zatem istotę kształtowania rozwiązań controllingu ze szczególnym uwzględnieniem podejścia sytuacyjno-specyficznego oraz uniwersalistycznego. Uzasadniono konieczność uwzględniania w opisywanym względzie podejścia opartego na teorii uwarunkowań sytuacyjnych (podejście sytuacyjne). Wskazano czynniki wpływające na kształt rozwiązań controllingu. W końcu przedyskutowano zagadnienie poszukiwania rozwiązań wzorcowych w zakresie omawianej metody wspomagania zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Sposób zarządzania pracownikami ma fundamentalne znaczenie dla współczesnych organizacji. Pracownicy są najbardziej wartościowym i produktywnym zasobem każdej organizacji. Kiedy odchodzą z organizacji, zabierają ze sobą wiedzę, doświadczenie, kulturę i system wartości, co znacząco ogranicza jej efektywność i konkurencyjność. Zjawisko słabego przywiązania pracowników dotyka obecnie większość organizacji. Retencja pracowników, zwłaszcza tych o wysokim potencjale, to jedno z największych wyzwań dla współczesnych menedżerów. Problem podjęty w artykule dotyczy wpływu sytuacyjnego podejścia do zarządzania pracownikami na ich przywiązanie do organizacji. Celem autora było określenie znaczenia i roli przywództwa sytuacyjnego dla budowania strategii retencyjnych. Założono, że elastyczny dobór stylu zarządzania uwzględniający kompetencje i doświadczenia zawodowe może przyczyniać się do silniejszego identyfikowania się z organizacją i pozostawania w niej na dłużej. Artykuł opracowano na podstawie krytycznej analizy najnowszej literatury dotyczącej analizowanego zagadnienia. Zaprezentowano ideę modelu przywództwa sytuacyjnego. Zwrócono uwagę na jego słabe upowszechnienie i zarazem przydatność w dobie narastającej dynamiczności, nielinearności i niepewności warunków funkcjonowania organizacji. Przedstawiono zagadnienie retencji pracowników oraz czynniki podejmowane przez organizacje w celu zatrzymania pracowników, w szczególności tych najbardziej utalentowanych. Wykazano, że model przywództwa sytuacyjnego stwarza możliwość budowania bardziej kompleksowych strategii retencyjnych opartych na podmiotowych mechanizmach elastycznego oddziaływania na pracowników. Metodologia przywództwa sytuacyjnego umożliwia radzenie sobie ze zmiennością warunków działania poprzez przygotowanie różnych stylów zarządzania i różnych scenariuszy działania. Odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest retencja kluczowych pracowników, może być podejmowanie przez menedżerów strategii uwzględniających odpowiednie czynniki retencji przy zastosowaniu metodologii przywództwa sytuacyjnego i wkomponowanie ich w podstawową strategię biznesową. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia znaczenie wspólnej metody zarządzania bezpieczeństwem IK dla podmiotów zaangażowanych w opracowywanie Planów Ochrony Infrastruktury Krytycznej. W artykule przedstawiono wyniki prac na nad metodyką Zarządzania Sytuacyjnego Bezpieczeństwem Infrastruktury Krytycznej, która umożliwia odwzorowanie aktualnej charakterystyki IK, w obszarze: zasobów, funkcjonalności, zagrożeń, zabezpieczeń oraz związków rozpatrywanej IK z innymi obiektami tego typu. Metodyka na podstawie charakterystyki IK, przy użyciu Integralnego Modelu Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej, pozwala na: wygenerowanie scenariuszy rozwoju zagrożeń, sformułowanie problemu decyzyjnego, którego rozwiązaniem jest zestaw zabezpieczeń dla rozpoznanych zagrożeń, na które podatna jest IK oraz oszacowanie poziomu ryzyka przed i po wdrożeniu zabezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy możliwości zastosowania teorii uwarunkowań sytuacyjnych do projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej poprzez przegląd literatury przedmiotu oraz analizę dokumentów - wytycznych i standardów obowiązujących dla projektów europejskich realizowanych w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zaprezentowano główne założenia koncepcji od momentu jej sformułowania do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem ustaleń badaczy dotyczących definiowania katalogu nieprzewidzianych zdarzeń. Następnie zidentyfikowane czynniki sytuacyjne omówiono w kontekście zasad i wytycznych obowiązujących przy realizacji projektów europejskich oraz przedstawiono możliwości i bariery zastosowania postulatów koncepcji w zarządzaniu projektami dofinansowanymi ze środków UE. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Podejście sytuacyjne w zarządzaniu projektami
84%
Celem badawczym artykułu jest ukazanie podejścia sytuacyjnego jako aktualnego kierunku rozwoju w obszarze zarządzania projektami. W publikacji odwołano się do szerokiej literatury dotyczącej zarządzania projektami oraz różnych nurtów w zarządzaniu organizacjami zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. W artykule przedstawiono zmiany w zarządzaniu projektami wymuszone zjawiskami zachodzącymi w otoczeniu, takimi jak: dynamika, nieprzewidywalność oraz złożoność. W dalszej części artykułu przedstawiono istotę i kluczowe założenia podejścia sytuacyjnego oraz wskazano cechy charakterystyczne dla nowego nurtu w zarządzaniu projektami. Odwołano się do potrzeby adaptacyjności i elastyczności w zarządzaniu projektem, opartej na wysokich kompetencjach zespołu projektowego i charakterystycznej dla zwinnego zarządzania projektami. W ostatniej części artykułu przedstawiono potrzebę uwzględniania złożoności projektów oraz sposoby postępowania w tym środowisku, w którym uwzględniane są w szczególny sposób zależności pomiędzy elementami projektu(abstrakt oryginalny)
Adaptive management (AM) to współczesna odpowiedź na problemy związane z dostosowaniem klasycznych form zarządzania do potrzeb rzeczywistości, która rozwija się od lat 70. XX w. Pierwotnym obszarem, w którym znalazł zastosowanie ten proces, był obszar środowiska naturalnego i zarządzanie szeroko rozumianym ekosystemem. Celem artykułu jest włączenie się w nurt dyskusji na temat współczesnych koncepcji zarządzania. W artykule zaprezentowano i zinterpretowano definicje procesu adaptive management (AM), jego formułę oraz najważniejsze cechy. W celu lepszego zrozumienia badanego zjawiska dokonano porównania procesu adaptive management z klasycznym i sytuacyjnym modelem zarządzania. W analizie wykorzystano podejście heurystyczne i techniki dedukcji. Rezultatem przeprowadzonych analiz jest wniosek, że adaptive management to proces oparty na aktywnej wiedzy i współpracy, mający zastosowanie w sytuacji zarządzania stałymi zasobami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę prognozowania sukcesu w systemie zarządzania w odniesieniu do konkretnego stanowiska i konkretnej firmy. Wykazano, że sukcesy w systemie zarządzania są w dużym stopniu związane z selekcją kadr zgodnie z podejściem sytuacyjno-normatywnym (realno-optymalnym). (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki badania zależności struktury firmy od jej wielkości. Autor przedstawia zależności pomiędzy wielkością organizacji a stopniem jej zbiurokratyzowania i rozwojem strukturalnym i cechy właściwe struktury organizacyjnej w kontekście wielkości firmy.
W opracowaniu scharakteryzowano zastosowanie podejścia sytuacyjnego w metodzie zarządzania przez wyniki, która jest zorientowana na zamierzony rezultat. Wyróżniono trzy podstawowe etapy tej metody: proces określania oczekiwanych rezultatów zarządzania na podstawie oceny bieżącej sytuacji i kontroli osiągniętych rezultatów.
Zdaniem autora, główne założenie przywództwa sytuacyjnego mówi o tym, że pracownik przechodzi przez różne etapy rozwoju, a szef musi się umieć dopasować do tych etapów i w każdym z nich stosować inny sposób kierowania podwładnym. Według autora zarządzanie sytuacyjne jest możliwe tylko w przypadku tych przełożonych, którzy wykształcili w sobie trzy umiejętności: potrafią diagnozować, na jakim etapie znajduje się w danej chwili podwładny, są elastyczni i umieją współpracować dla wyników.
Artykuł omawia znaczenie integralnego systemu pojęciowego oraz wspólnej metody zarządzania bezpieczeństwem IK dla podmiotów zaangażowanych w opracowywanie Planów Ochrony Infrastruktury Krytycznej. W artykule przedstawiono wyniki prac na nad Integralnym Modelem Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej, który umożliwia odwzorowanie aktualnej charakterystyki IK, w obszarze: zasobów, funkcjonalności, zagrożeń, zabezpieczeń oraz związków rozpatrywanej IK z innymi obiektami tego typu. Model na podstawie charakterystyki IK, przy użyciu wbudowanych metod, pozwala na: wygenerowanie scenariuszy rozwoju zagrożeń, sformułowanie problemu decyzyjnego, którego rozwiązaniem jest zestaw zabezpieczeń dla rozpoznanych zagrożeń, na które podatna jest IK, oraz oszacowanie poziomu ryzyka przed i po wdrożeniu zabezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
This paper treats about organizational leadership and organizational dynamics dilemma. Authors presented case study - production company in automotive industry taken over by Swedish capital. National culture of Swedish mother company and Polish production unit was compared using G. Hofstede indexes. Additionally, basing on the survey conducted on a representative group of employees (directors, managers, white and blue collar workers) organizational culture research was done using Cameron-Quinn Competing Values Framework model. Synthesizing the research authors proposed leadership style corresponding the organizational culture. (original abstract)
This article presents a synthesis of knowledge about safety management procedures for critical infrastructure (CI) in the context of risk management theory and the provisions of the Polish law on emergency management of 26 April 2007. In this paper, the inadequacy of the accepted procedures at present is highlighted, as well as their continuous improvement and adaptation to prevailing political, legal, social and economic conditions. It proposes using the concept of scenario approach and situational management approach and technique analysis of interconnected decision areas (AIDA) and case based reasoning (CBR) to develop integral situational resource model CI. The considerations presented in this paper lead to a proposed a new method for predicting, preventing and responding to emerging crises within the CI. (original abstract)
Tematem artykułu jest strategia rozwoju i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw w związku z dostosowaniem się do wymogów Unii Europejskiej. Wyróżniono cztery typy strategii umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw: rynkowe, finansowe, własnościowe i koalicyjne. Analizując dotychczasowe i przyszłe uwarunkowania działalności przedsiębiorstw europejskich autorzy wnioskują, iż nastąpi rozwój strategii aliansów oraz strategii wzrostu poprzez fuzje i przejęcia.
70% młodych Polaków z większych miast deklaruje, iż w życiu poszukuje równowagi, 61% zaś chciałoby żyć w świecie prostszych wartości. Ponad połowa natomiast ma dość afiszowania się markami i rezygnuje z nich, demonstrując to często z nonszalancją. Nazwa "pokolenie 3N" ma swoje źródło w trzech wartościach: normalności, niezmienności i właśnie nonszalancji. Takie nastawienie zmusza też marki do innego podejścia do tej grupy konsumentów. (abstrakt autora)
Przedmiotem opracowania jest metodologia analizy strategii przedsiębiorstwa. Autor przedstawił nowe kierunki rozwoju tej analizy wprowadzone przez firmy zachodnie poprzez utworzenie tzw. strategicznych centrów gospodarowania zgodnych z obszarami działalności przedsiębiorstwa; metodykę oceny atrakcyjności strategicznych obszarów działalności firmy oraz określenie potencjalnej efektywności realizowanej strategii konkurencji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.