Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podejmowanie decyzji gospodarczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zagadnienia decyzyjne, występujące w gospodarce przestrzennej, gospodarce komunalnej i budownictwie związane są z występowaniem licznych czynników trudno mierzalnych. W celu ujęcia ich wpływu w analizie ilościowej można posłużyć się różnymi podejściami. W pracy dokonano przeglądu podejść, wykorzystujących programowanie linowe, przydatnych w rozwiązywaniu zagadnień rozważanego rodzaju.(abstrakt oryginalny)
Postulaty związane z uspołecznianiem procesów podejmowania decyzji publicznych formułowane są w literaturze przedmiotu nieustannie. Jednocześnie stosunkowo rzadko diagnozowane są negatywne konsekwencje związane z szerokim uspołecznianiem procesów decyzyjnych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że poszerzanie zakresu spraw, w których może partycypować społeczeństwo, wywołuje określone ryzyka. W artykule autorka stawia tezę o konieczności sformułowania granic partycypacji społecznej w sprawach publicznych, celem opracowania czyniąc analizę zasadniczych kategorii granic, pojmowanych jako zewnętrzne i wewnętrzne granice prawne, a także granic poza- i paraprawnych, tj. wynikających z aksjologii, prakseologii oraz socjologii. Tekst ma stanowić w założeniu przyczynek do dyskusji nad kształtem partycypacji społecznej ujmowanej także w kontekście jej ograniczeń. (abstrakt oryginalny)
Wyznaczanie strategii gospodarczych za pomocą metod optymalnego sterowania jest wciąż mało wykorzystywane w praktyce. Niniejszy artykuł stanowi przegląd metod wyznaczania optymalnych polityk gospodarczych w warunkach istnienia dwóch ośrodków podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem tego artykułu jest zaprezentowanie pewnych sposobów kontroli ekonomicznych decyzji rządowych. Przeprowadzenie zaproponowanych metod kontroli jest możliwe dzięki wykorzystaniu instytucji niezależnych (np. uniwersytety) oraz statystyk oficjalnych. Wymóg zaangażowania w badanie instytucji niezależnych jest ważny ze względu na konieczność eliminacji wrażenia, że prowadzona kontrola odnosi się do specyficznej grupy lub partii politycznej. Wykorzystanie z kolei tylko oficjalnych statystyk i powszechnie dostępnych informacji (np. wiadomości w mediach) uniemożliwia wykonanie kontroli na podstawie informacji nielegalnych. W artykule zaprezentowano dwa przykłady prowadzenia kontroli decyzji ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddane zostaną analizie procesy informacyjne zachodzące w polskich gospodarstwach domowych w trakcie podejmowania decyzji w sprawach zakupów artykułów zarówno codziennego, jak i trwałego użytku, kupna nieruchomości, zaciągania kredytów bankowych, inwestowania, poszukiwania pracy oraz możliwości dalszego kształcenia się. W świetle dotychczasowych wyników przeprowadzonych badań ankietowych wydaje się, że w obszarze poszukiwań informacji utrzymuje się w polskich gospodarstwach domowych tendencja do poszukiwania informacji przede wszystkim przez osoby najbardziej zainteresowane danym działaniem. Mimo że już wiadomo, że decyzje na podstawie uzyskiwanych informacji często podejmowane są wspólnie lub też na podstawie wcześniejszych dyskusji w gronie gospodarstwa domowego, to w dalszym ciągu jednak wiele decyzji jest podejmowanych jednoosobowo. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Prognozy jakościowych uwarunkowań decyzji gospodarczych
75%
Pomiar prywatności, jakości środowiska, poziomu bezpieczeństwa oparty jest najczęściej na przyporządkowaniu tym zmiennym cech jakościowych, takich jak: prywatność pełna bądź niepełna, jakość środowiska wysoka, niska, przeciętna, bezpieczeństwo niskie, wystarczające, perfekcyjne. Sformułowano tezę, iż zmienne przyjmujące wartości niematerialne, jeśli tylko są identyfikowalne, są mierzalne. Celem opracowania jest budowa instrumentów, które umożliwią odwzorowanie zbioru cech jakościowych zmiennych w zbiory liczbowe. W realizacji celu badawczego wykorzystano ideę E. Fermi rozkładu zmiennej jakościowej na pozostające ze sobą w uporządkowanej relacji mierzalne zdarzenia elementarne. Pomierzone zdarzania odtwarzają przeszłość zmiennych jakościowych. Na ich podstawie budowane są modele tendencji stanowiących podstawę szacowania prognoz.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania dotyczące racjonalności podejmowania decyzji. Przedstawiono znaczenie informacji rynkowych w podejmowaniu decyzji biznesowych.
Wykorzystanie teorii gier w zagadnieniach decyzyjnych o charakterze ekonomiczno-społecznym, a więc formułowanie i analiza w języku matematycznym tych problemów, umożliwia przewidywanie i wyjaśnianie procesów decyzyjnych oraz sterowanie nimi, co pozwala wybrać najlepszą decyzję - opartą w większym stopniu na wiedzy niż na przypuszczeniach. Należy zaznaczyć, że wykorzystanie teorii gier jest niezbędne nie tylko w płaszczyźnie teoretycznej do ściślejszego formułowania problemów o charakterze konfliktu, wyciągania wniosków na podstawie określonych postulatów oraz do zrozumienia mechanizmów przebiegu wielu skomplikowanych procesów, lecz także konieczne jest w płaszczyźnie zastosowań przy pomiarze zmiennych, szacowaniu parametrów i organizowaniu szczegółowych badań. Chociaż metody teorii gier w nielicznych przypadkach prowadzą do uzysk rozwiązań numerycznych, to jednak ich zastosowania dają na ogół znacznie lepszy wgląd w strukturę i powiązania sytuacji decyzyjnych niż metody tradycyjne. (fragment tekstu)
Opracowanie przedstawia modele ekonometryczne ze zmiennymi i losowymi parametrami jako narzędzie symulacji i analizy oraz wskazuje pole ich zastosowań na różnych szczeblach decyzyjnych: centralnych, regionalnych, lokalnych i w przedsiębiorstwach.
Począwszy od drugiej połowy lat siedemdziesiątych obserwujemy stały wzrost niepewności towarzyszący podejmowaniu decyzji gospodarczych. Spowodowany jest on przede wszystkim zmiennością stóp procentowych, kursów walutowych, stopniowym znoszeniem barier w swobodnym przepływie kapitału oraz gwałtownym rozwojem technologii. Wzrost niepewności co do zachowania się otoczenia gospodarczego powoduje wzrost ryzyka przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. W efekcie powstaje potrzeba analizy ryzyka podczas podejmowania decyzji. Jedną z metod, która daje taką możliwość jest symulacja Monte Carlo. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie propozycji analizy i oceny projektów inwestycyjnych na podstawie rezultatów symulacji Monte Carlo. Zaprezentowane podejście daje również możliwość bardziej precyzyjnego porównywania ze sobą alternatywnych projektów inwestycyjnych. W pierwszej części tej pracy krótko scharakteryzowano proces planowania i oceny projektów inwestycyjnych pod względem finansowym. Następnie przedstawiona została propozycja uwzględnienia niepewności w ocenie projektów inwestycyjnych oparta na symulacji Monte Carlo. W rozdziale trzecim przedstawiony został prosty przykład obliczeniowy oparty na danych umownych. Prace kończy podsumowanie, w którym przedyskutowano między innymi możliwości wykorzystania rezultatów symulacji w porównywaniu alternatywnych wariantów inwestycji. (fragment tekstu)
Udział pracowników i ich reprezentantów w podejmowaniu decyzji socjalno-ekonomicznych, określany najczęściej mianem - "współdecydowania", uważany jest powszechnie za jeden z wyróżników zachodnioniemieckiego systemu społeczno-gospodarczego. Wielokrotnie "współdecydowanie" stawało się przyczyną i treścią doniosłych wydarzeń w życiu politycznym RFN, oddziałując także na sytuację w innych państwach. W programach i praktyce wszystkich liczących się sił politycznych Niemiec Zachodnich zajmowało ono jedno z najważniejszych miejsc, przy czym głównym jej promotorem był ruch związkowy. Uwagę, także badaczy, zwracały jednak na ogół tylko dwie płaszczyzny "współdecydowania" - przedsiębiorstwa - na tle postulatów w skład rad nadzorczych i zarządów oraz zakładów pracy - w związku z działalnością rad zakładowych. Oba te obszary "współdecydowania" zostały w znacznym zakresie objęte normami prawa i przestały być - w przeciwieństwie do "współdecydowania ogólnogospodarczego" - przedmiotem głównie sporów teoretycznych. Trzy co najmniej powody sprawiają, że problematyka "współdecydowania ogólnogospodarczego" również zasługuje na zainteresowanie. Po pierwsze, zawsze znajdowała się ona wśród postulatów uznawanych przez Federację Niemieckich Związków Zawodowych (Deutscher Gewerkschaftsbund - DGB) za najważniejsze. Po drugie, zaobserwować można w ostatnich latach kolejną fazę wzrostu popularności tego "współdecydowania", co przejawiło się m. in. w przedstawieniu przez DGB w 1984 r. odrębnego dokumentu, poświęconego tylko tym zagadnieniom. Po trzecie wreszcie, "współdecydowanie ogólnogospodarcze" dotyczy sfery ogólnopaństwowej - najbardziej istotnej dla określenia i realizowania polityki społeczno-gospodarczej. W polskich opracowaniach poruszających problematykę społeczno-gospodarczą RFN "współdecydowanie ogólnogospodarcze" nieomal nie jest dostrzegane. Nawet obszerna monografia W.M. Góralskiego dotycząca DGB, pomija np. milczeniem fakt uchwalenia dotyczących tylko tych kwestii kilku odrębnych programów. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie głównych celów koncepcji "współdecydowania ogólnogospodarczego", określenie jej miejsca w programach i praktyce DGB, prześledzenie ewolucji do połowy lat osiemdziesiątych. Federacja Niemieckich Związków Zawodowych opierała swą działalność na 3 dokumentach o charakterze długofalowym i kompleksowym (1949, 1963, 1981) oraz na czterech doraźnych - tzw. programach akcyjnych (1955, 1965, 1972, 1979). Pierwsze odnosiły się do podstawowego dla każdego ruchu politycznego zagadnienia, jakim był stosunek do istniejącego porządku społecznego oraz do wynikających z tego celów i zadań zarówno taktycznych, jak i strategicznych. Programy akcyjne natomiast formułowano dla rozwiązania konkretnych problemów, wynikających z bieżącej praktyki. Miejsce pośrednie między oboma rodzajami programów zajmują dokumenty "monotematyczne" poświęcone zwartej, lecz o różnym stopniu złożoności i różnym znaczeniu, grupie spraw. Wśród tych dokumentów znalazło się kilka dotyczących "współdecydowania", w tym i "ogólnogospodarczego". Uchwalenie kolejnych programów podstawowych traktować można jako cezurę w charakteryzującym się wieloma sprzecznościami rozwoju DGB. Ich treść stanowi zarazem dość wyraźne odzwierciedlenie zmienności nastrojów, jakie kształtowały się wśród działaczy Federacji pod wpływem przemian w systemie społeczno-gospodarczym kapitalizmu, w tym zwłaszcza RFN. Ten ścisły związek z bieżącymi wydarzeniami jest równie dobrze widoczny w odniesieniu do "współdecydowania", które - na ogół stale obecne w programach DGB - co jakiś czas stawały się przedmiotem szczególnego zainteresowania. (fragment tekstu)
W pracy „Zarządzanie ryzykiem w gospodarce opartej na wiedzy” (R. Kulikowski) postawiono zadanie opracowania metodologii wspomagającej zarządzanie wiedzą z uwzględnieniem niepewności dotyczących skutków podejmowanych decyzji ekonomicznych (w zakresie inwestycji, wydatków z budżetu itp.) czyli tzw. ryzyka. Wykorzystuje ona koncepcję funkcji użyteczności wywodzącej się z klasycznych prac Von Neumanna i Morgensterna, Savage'a, Tverskiego. Zgodnie z tą koncepcją, w 1998 roku została zaproponowana przez autora dwuczynnikowa funkcja użyteczności, w której występuje w jawnej formie związek pomiędzy prawdopodobieństwem obiektywnym sukcesu oraz prawdopodobieństwem subiektywnym. Udaje się dzięki temu wyskalować funkcję użyteczności w jednostkach monetarnych oraz wyrazić subiektywne (behawioralne) cechy decydenta, a także jego preferencje uwzględniające postawę względem ryzyka, w jawnej formie monetarnej. Metodologia ta pozwala wspomagać zarządzanie jednostkami gospodarczymi i instytucjami budżetowymi, a w tym - kapitałem intelektualnym i systemem naukowo-badawczym. (abstrakt oryginalny)
Dokonano krytycznego przeglądu trzech współczesnych metod zarządzania strategicznego, będących wyzwaniem do skutecznego podejmowania decyzji w warunkach ryzyka i niepewności. Charakterystyka obejmuje analizę tych metod w szerszym kontekście, obejmującym uwarunkowania: historyczne, społeczno-ekonomiczne, polityczne czy technologiczne, ukazując jednocześnie zestaw narzędzi dostępnych w ramach poszczególnych podejść.
16
Content available remote Relacje parytetowe jako narzędzie wspomagania decyzji gospodarczych
63%
Celem opracowania jest przedstawienie relacji parytetowych jako narzędzia wspomagającego decyzje w celu minimalizacji ryzyka związanego z podejmowaniem decyzji gospodarczych. (fragment tekstu)
Celem badań jest ocena możliwości i wpływu systemów klasy ERP na rozwój i transformację współczesnych organizacji, w tym między innymi odpowiedź na pytania, jakie procesy biznesowe mogą być wspomagane aplikacjami klasy ERP oraz jak te aplikacje wspomagają integrację procesów biznesowych. Do rozwiązania powyższego problemu zastosowano analizę literatury przedmiotu oraz studium przypadku. Analiza pojedynczego, ale rzeczywistego przypadku, jakim jest system rodzimej produkcji Impuls 5 i jego wdrożenie w OSM Piątnica, pozwoliła na zdiagnozowanie rozwiązań wartych naśladowania. Analiza ta powinna uświadomić także menedżerom, jak złożony organizacyjnie, biznesowo i technologicznie jest problem wdrożenia zintegrowanych aplikacji klasy ERP. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że są to przedsięwzięcia kosztowne i nie wdraża się ich szybko, zaś pełne efekty osiąga się dopiero po kompleksowym wdrożeniu systemu informatycznego. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest stworzenie podstaw teoretycznych do dalszych badań porównawczych nad krajowymi systemami gospodarczymi. Stąd taki tytuł opracowania. Zamiarem było stworzenie zespołu wskaźników (mierników), które będą podstawą oceny krajowych systemów gospodarczych. Obejmują one następujące problemy: własność, sferę produkcji (oddziaływanie państwa na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, podmioty gospodarcze, wielkość produkcji, jego strukturę itp.), sferę redystrybucji, rynek pracy, system finansowy, środowisko naturalne. Chciano pokazać, co można uzyskać dzięki danym wskaźnikom, jaka jest ich wartość informacyjna, możliwość interpretacji. Wskaźniki, które analizujemy są na ogół znane. Jednak interesujące jest ich znaczenie z punktu widzenia oceny krajowych systemów gospodarczych. Nie zajmowano się więc wskaźnikami oceny skuteczności (efektywności, konkurencyjności) systemu gospodarczego, takimi jak np. PKB per capita, HDI, tempo wzrostu gospodarczego itp. Zainteresowano się wskaźnikami, zarówno mierzalnymi, przedstawionymi za pomocą konkretnych liczb, jak i opisowymi, które pozwalają na rozróżnienie krajowych systemów gospodarczych, ich podział na grupy (typy, rodzaje). Powyższe opracowanie ma być podstawą do dalszych badań empirycznych. W następnych latach przedmiotem zainteresowania stanie się bowiem analiza porównawcza systemów gospodarczych 25 krajów członkowskich Unii Europejskiej, najpierw sfera produkcji, a później sfera redystrybucji. Zebrane i opisane, na obecnym etapie badawczym, wskaźniki pozwolą przypisać poszczególne kraje członkowskie UE do określonych grup krajowych systemów gospodarczych. Celem jest stworzenie własnych teoretycznych modeli systemów gospodarczych. W dalszej perspektywie obszarem zainteresowania będzie problematyka międzynarodowej konkurencyjności systemów gospodarczych, zbadanie skuteczności (efektywność) poszczególnych modeli gospodarczych. (skrócony abstrakt oryginalny)
Przedstawiono istotę i rodzaje decyzji podejmowanych przez konsumenta na rynku oraz analizę procesu decyzyjnego konsumenta. Omówiono reakcje podecyzyjne konsumenta
20
Content available remote Corporate Governance and the African Business Context: the Case of Nigeria
63%
A robust institutional framework is essential to enable firms to function efficiently. The aspect of corporate governance investigated in this paper is the legal and societal principles and process which form the business context within which firms operate. The paper explores the challenges to firms trading in Africa arising from cultural dynamics peculiar to the continent and further explores the historical reasons for the present cultural context to business in Africa. Nigeria is presented as a special case, perhaps even an extreme case, of the challenges to corporate governance in Africa since it is perceived by many to be one of the weaker environments given its perceived levels of corruption. The paper concludes with an assessment of the likelihood of African states successfully tackling corruption in the future as the current approaches unfold over the coming years. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.