Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podejmowanie decyzji kredytowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem opracowania jest określenie zależności pomiędzy płcią a skłonnością do korzystania z kredytów bankowych. W tym celu przeprowadzono ankietę wśród klientów indywidualnych z segmentu private banking, posiadających miesięczny dochód powyżej 40 tys. PLN. Badania te zostały przeprowadzone w 2009 r., w jednym z warszawskich oddziałów banku komercyjnego, działającego w formie spółki akcyjnej. Grupa badawcza wyniosła 120 osób, z przedziału wiekowego powyżej 18 lat. Udział kobiet i mężczyzn w ogólnej populacji badawczej był równy. (fragment tekstu)
W medycynie panuje powszechne przekonanie, że najważniejsza dla zdrowia człowieka jest profilaktyka zdrowotna, niedopuszczenie do powstania choroby, a nie sam proces leczenia. Analogiczna sytuacja występuje w banku, w którym obarczony wadami model ratingowy, poprzez jakość podejmowanych decyzji kredytowych, wpływa na kondycję oraz wynik finansowy – i to pomimo sprawnie przeprowadzanej windykacji czy też możliwości sekurytyzacji przeterminowanych portfeli. Każdy człowiek, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, powinien poddawać się badaniom profilaktycznym. Podobnie model ratingowy powinien być regularnie walidowany, czyli weryfikowany. (abstrakt oryginalny)
Praktyczne stosowanie metod sztucznych sieci neuronowych, o postaci jednokierunkowej i wielowarstwowej, wymaga określenia struktury. Sprowadza się to do określenia ilości poziomów ukrytych, ilości węzłów na każdym z nich oraz wzajemnych powiązań pomiędzy węzłami. Przyjęta struktura sieci neuronowej jest podstawą właściwej optymalizacji neuronowej sprowadzającej się do określenia wartości optymalnych wag dla połączeń pomiędzy węzłami.Generowane struktury sieci są ograniczone warunkami brzegowymi: ilością wejść i wyjść, oraz możliwością algorytmu optymalizacji komputerowej.Algorytm genetyczny, ma służyć wyznaczeniu optymalnej struktury sieci przy wielokryterialnej funkcji oceny 'dobroci' każdej z rozpatrywanych struktur. (...) W dalszej części pracy prezentujemy optymalizację neuronową i genetyczną. (fragment tekstu)
W każdym przedsiębiorstwie, w każdej instytucji, a i również w życiu prywatnym codziennie podejmujemy różnorodne decyzje. U podstaw ich leży nasza wiedza, nabyta w wyniku kształcenia bądź bazująca na naszych wcześniejszych doświadczeniach. Ten naturalny sposób podejmowania decyzji próbują naśladować systemy odkrywania wiedzy. Tak, jak ludzie zapamiętują swoje doświadczenia, tak również możemy odnaleźć w komputerach zapisy dotyczące działalności przedsiębiorstwa. W komputerowych bazach danych przechowywane są historyczne informacje dotyczące przeprowadzonych transakcji, podjętych decyzji oraz ich efektów. Zastosowanie algorytmów odkrywania wiedzy pozwała na odnalezienie ukrytej pomiędzy danymi informacji, które mogą wspierać wiedzę eksperta podejmującego decyzję. (fragment tekstu)
Rozpoznanie motywów udzielania kredytu handlowego wydaje się ważną kwestią z punktu widzenia kształtowania skutecznej polityki kredytowej przedsiębiorstwa. Kredyt handlowy umożliwia bowiem elastyczne rozliczanie transakcji kupna-sprzedaży, zmniejsza zapotrzebowanie na środki pieniężne utrzymywane z motywów "ostrożnościowych", stwarza możliwość rozszerzenia oferty cenowej, tworząc zachętę do dokonania zakupów, wpływa na wzrost zainteresowania ofertą przedsiębiorstwa, przyczynia się do wzrostu popytu na jego dobra. Kredyt handlowy jest również narzędziem selekcji pozwalającym uzyskać informacje o sytuacji finansowej odbiorcy i ryzyku jego niewypłacalności, stanowi jednocześnie wyraz zaufania dostawcy względem odbiorcy. Kredyt handlowy ułatwia także przepływ kapitału między jednostkami gospodarczymi, a dla wielu z nich jest znaczącym jego źródłem. Rozpoznanie motywów udzielania kredytu handlowego, ich gradacji, wagi znaczenia, jakie przywiązują przedsiębiorstwa w polskiej praktyce gospodarczej do poszczególnych ich rodzajów, a także rozpoznanie zróżnicowania motywów ze względu na wielkość przedsiębiorstwa, branżę, rodzaj prowadzonej działalności, lokalizację itp. będzie stanowiło przedmiot dalszych badań empirycznych. (fragment tekstu)
Wycena nieruchomości sporządzana przez rzeczoznawców majątkowych w formie operatów szacunkowych pozwala na określenie wartości rynkowej przedmiotu zabezpieczenia kredytu o charakterze hipotecznym i jest niejednokrotnie obligatoryjnym wymogiem kredytodawcy. Kredytodawcy wymagają, aby wyceny sporządzane przez rzeczoznawców majątkowych były zgodne z ich wytycznymi oraz zaleceniami. Mając powyższe na uwadze, w artykule dokonano analizy wytycznych ING Banku Śląskiego S.A., Banku Millennium S.A. oraz Alior Banku S.A. dla operatów szacunkowych dotyczących nieruchomości mających stanowić zabezpieczenie wierzytelności. Celem artykułu jest przedstawienie oraz porównanie wybranych rozwiązań dotyczących procesu wyceny nieruchomości jako zabezpieczenia wierzytelności w sektorze bankowym oraz zaproponowanie zaleceń w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Od informacji zależy jakość podejmowanych decyzji biznesowych, a skutki decyzji negatywnych mogą być bardzo bolesne dla firm. Bez wiarygodnej informacji nie ma możliwości efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Ale w praktyce decyzje zazwyczaj podejmowane są w warunkach ograniczeń informacyjnych, które wynikają z różnej wiedzy uczestników transakcji. – Chociaż wydaje się to paradoksalne, w relacjach bank-klient bardzo często przewagę informacyjną posiada ten ostatni, bo podstawą oceny jego zdolności kredytowej są informacje, które on sam przekazuje. Dlatego potrzebne było wypełnienie tej luki poprzez stworzenie instytucji gromadzącej i udostępniającej informacje kredytowe – mówi Krzysztof Markowski, prezes Biura Informacji Kredytowej. (abstrakt oryginalny)
Obsługa kredytów konsumpcyjnych jest jednym z rodzajów działalności banków. Zdolność kredytowa klienta jest oceniana na podstawie złożonego przez niego wniosku. W pracy rozważany jest problem przewidywania, do której z dwóch grup klientów, posiadających zdolność kredytową lub nie (w ocenie banku), zostanie zaliczona osoba ubiegająca się o kredyt. Analizowane są tu możliwości zastosowania modeli probitowych oraz metod analizy dyskryminacyjnej wykorzystujących kwadratową funkcję dyskryminacyjną i zmienną dyskryminacyjną z próby. Przeprowadzona jest także ocena poprawności klasyfikacji danych z pewnego banku. (abstrakt oryginalny)
Od dwóch tygodni banki mają możliwość korzystania z nowego narzędzia, które pozwala redukować ryzyko kredytowe oraz sprawnie nim zarządzać. Biuro Informacji Kredytowej zaczęło oferować scoring, czyli oceny punktowe, które wyrażają prawdopodobieństwo tego, że na rachunkach kredytowych danego klienta w najbliższych 12 miesiącach może wystąpić tzw. złe zdarzenie, czyli pojawi się zaległość w spłacie zobowiązań powyżej 90 dni.
Raport BIS wskazuje na słabość ujednoliconych metod punktowej oceny pożyczkobiorców. Brak odniesień w modelu scoringowym do indywidualnych zdarzeń w życiu klienta może całkowicie zlikwidować pożyczki, jakie niosą ze sobą scoring. Analiza danych zebranych z amerykańskiego rynku pozwala autorom raportu stwierdzić, że "zdarzenia sytuacyjne" mają wpływ na skłonność ludzi do niewywiązywania się z nowych zobowiązań, podczas gdy wiarygodność kredytowa utrzymuje się na stałym poziomie, co znajduje odzwierciedlenie w sporządzonym ex ante scoringu.
11
84%
Podstawowym finansowym celem działania przedsiębiorstwa jest maksymalizacja jego wartości. Zarządzanie kredytem kupieckim i wynikającymi z niego należnościami także powinno przyczyniać się do osiągnięcia tego podstawowego celu. Znaczna część dotychczas znanych z literatury propozycji dotyczących optymalnego bieżącego zarządzania finansami była konstruowana przy założeniu maksymalizacji zysku księgowego, z tego powodu wymaga poprawienia ich pod kątem realizowania innego zadania, jakim jest maksymalizacja wartości przedsiębiorstwa. Realizacja strategii maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa odbywa się w warunkach ryzyka i niepewności. W artykule zaprezentowano konsekwencje związane z ryzykiem operacyjnym odbiorców korzystających z odroczenia płatności za zakupione dobra i (lub) usługi. Podjęto także próbę ustalenia sposobów zarządzania tym ryzykiem, a wśród nich szczególną uwagę poświęcono możliwościom zastosowania wniosków wynikających z teorii portfela w zarządzaniu ryzykiem operacyjnym odbiorców oraz ich potencjalnemu wpływowi na kreowanie wartości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Decyzje logistyczne wymagają często finansowania kredytowego. Ważnym narzędziem służącym do odpowiedniego przygotowania się przedsiębiorcy do rozmów dotyczących kredytowania jest własny rating testowy uwzględniający informacje o systemie ratingowym banku. W artykule zawarte zostały wyniki badań dotyczące możliwości zastosowań teoretycznych instrumentów controllingu logistycznego. Mając na uwadze podstawowe zasady ratingów bankowych, w artykule przedstawione zostały typowe wskaźniki oraz kryteria wraz z ich odniesieniem do logistyki; zostały one następnie porównane z wiedzą teoretyczną. Wynikiem tego jest opracowanie odpowiedniej systematyzacji, będącej podstawą do zorientowanego na ratingi wykorzystania wskaźnikowych modułów systemów ERP. (abstrakt oryginalny)
Celem badań zaprezentowanych w artykule jest określenie stopnia wykorzystania kredytu handlowego i kredytu bankowego w strukturze źródeł finansowania przedsiębiorstw rolniczych w Polsce w latach 2006-2011, ze szczególnym uwzględnieniem towarowych gospodarstw rolnych Pomorza Środkowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy trendów na rynku kredytowym w Rosji. Sytuacja kredytowa w Rosji ulega stopniowej poprawie, co owocuje ponowną rozbudową oferty kredytowej skierowanej przez rosyjskie banki do obywateli. Autor opisuje etapy procesu ożywienia na rynku kredytowym, problemy z ustalaniem zdolności kredytowej oraz prognozuje dalszy przebieg trendu.
W artykule przedstawiono rezultaty przeprowadzonego przez autora w 2003 roku badania, którym objęto 334. właścicieli (bądź współwłaścicieli) mikrofirm i małych firm usytuowanych w woj. warmińsko-mazurskim. Przedsiębiorców tych zapytano o preferencje w wyborze wiarygodnego doradcy w sprawach związanych z zaciąganiem kredytu bankowego.
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie czy metoda credit scoring jest środkiem wystarczająco chroniącym banki przed zagrożeniem ze strony klientów dokonujących rolowania długów, a więc spłaty jednego zaciągniętego kredytu przez zaciągnięcie kolejnego. Autorzy objaśniają zjawisko przekredytowania i rolowania długów oraz zastosowanie modeli scoringowych w ocenie ryzyka kredytowego.
Inicjatywa powołania Biura Informacji Kredytowej wyszła z Związku Banków Polskich. Chodziło o stworzenie pełnej i wiarygodnej bazy informacyjnej o potencjalnych kredytobiorcach - ich historii kredytowej i możliwościach płatniczych. Podstawowym produktem BIK jest raport kredytowy, który stanowi wszechstronny obraz zobowiązań klienta, pomocy przy ocenie ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Z systemu BIK mogą korzystać tylko banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Pośrednicy kredytowi (chyba że są własnością banku) oraz firmy leasingowe i domy maklerskie takiej możliwości nie mają.
Święta na kredyt – to sytuacja znana wielu rodzinom. Firmy udzielające pożyczek, zwłaszcza w tym okresie, prześcigają się w ofertach. Problem pojawia się później, kiedy pożyczone pieniądze trzeba oddać. Bywa, że kończy się to tragedią. Krajowe media obiegła niedawno przytoczona przez „Dziennik Zachodni” wiadomość o samobójstwie 47-letniego mieszkańca Pabianic i o tym, że w jego mieście sześć innych osób posunęło się w tym roku do samobójstwa z powodu problemów finansowych. Powodem tego rodzaju problemów jest często niewiedza na temat faktycznych kosztów pożyczek i wciąganie klientów w pułapki kredytowe. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy (...) jest prezentacja pomiaru korzyści finansowych banku, wynikających z wykorzystania w procesie podejmowania decyzji kredytowych modelu wielomianowego dla kategorii porządkowanych. Udzielenie kredytu ma charakter decyzji dychotomicznej (tak lub nie), kredytobiorca zaś może dotrzymać warunków umowy kredytowej albo przestać spłacać raty kredytu lub odsetki, narażając bank na częściową lub całkowitą stratę odsetek i kapitału. Statystyczna teorii decyzji daje możliwość skonstruowania reguły, według której bank podejmuje decyzję o przyznaniu albo odmowie danego kredytu w zależności od marży kredytowej i poziomu ryzyka - wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. W przykładzie empirycznym wykorzystano dane o kredytach detalicznych z banku działającego w Polsce. Następnie przedstawiono wyniki, które między innymi informują, że bank stosując niestandardowe modele, np. o rozkładzie t Studenta i z aproksymacją II rzędu dla zmiennej ukrytej reprezentującej preferencje kredytobiorcy, uzyskuje w porównaniu do modeli probitowego i logitowego - dodatkowy zysk. Ogólna konkluzja z przeprowadzonych badań sprowadza się do stwierdzenia, iż zastosowanie któregokolwiek z proponowanych modeli ryzyka kredytowego pozwala ograniczyć to ryzyko i osiągnąć wymierne korzyści finansowe. (fragm. tekstu)
Zwrócono uwagę na niezadowolenie przedsiębiorców wynikające ze zbyt przewlekłych i rygorystycznych procedur kredytowych w bankach. Omówiono zagadnienie centralizacji jednostek zarządzania ryzykiem i oceniających transakcje kredytowe, jako czynnika wpływającego na przyspieszenie procesu kredytowego. Postawiono pytanie, czy możliwe jest maksymalne wystandaryzowanie procesu decyzyjnego przy kredytowaniu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą?
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.