Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podmioty prawa międzynarodowego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejsze opracowanie ma na celu odpowiedź na pytanie, jak przestawia się podmiotowość prawnomiędzynarodowa jednostek samorządu terytorialnego. Występowanie jednostek samorządu terytorialnego w stosunkach zewnętrznych jest zjawiskiem, które ostatnimi czasy uległo znacznej intensyfikacji. Problem w tym, że nauka prawa w małym jedynie stopniu zajęła się sprawą fundamentalną - tym, iż jakakolwiek aktywność organów państwowych, innych niż centralne, w sferze stosunków zewnętrznych stanowi wyjątek. Wyjątki objęte są regułą, że nie należy ich interpretować rozszerzająco, jednak podstawą jest założenie, iż są one określone precyzyjnie. Okazuje się, że obecny stan prawny przedstawia się w tym zakresie nie dość zadowalająco. Wynika to po części z faktu, że problematyka ta stała się domeną rozwiązań asystemowych. (abstrakt oryginalny)
The object of this article is to describe how two ad hoc international criminal tribunals dealt with the issue of following and explaining norms of customary international law. In order to do that the representative decisions and judgments of international criminal courts are citied and examined. The first part is a description of the sources of law for criminal tribunals, with emphasis on the international custom. The second consists of the analysis of the international criminal courts' approach to the two-element theory of customary international law. It is followed with an enquiry into the content of customary international law: concerning both jurisdiction and substance of customary international law. (original abstract)
Autor artykułu przedstawił wyniki badań nad systematyką oraz specyfiką transferu zysku do akcjonariuszy spółek dywidendowych będących komponentami indeksu WIG, DAX, CAC40 oraz S&P500 za okres 2013-2019. Celem artykułu jest krytyczna ocena systematyki wypłaty dywidend przez spółki krajowe oraz międzynarodowe z uwzględnieniem stopy wzrostu dywidend, skumulowanej stopy dywidendy oraz średniej stopy zwrotu z inwestycji w akcje tych spółek. Przeprowadzone badania objęły 120 spółek notowanych na rynku polskim, niemieckim, francuskim oraz amerykańskim (po 30 spółek w każdym kraju), które w latach 2013-2019 wypłacały dywidendy i na koniec 2019 roku charakteryzowały się największą kapitalizacją w danym indeksie. Następnie autor dokonał analizy dla każdego rynku tylko tych emitentów, którzy w badanym okresie wypłacali dywidendy bez przerwy (przez 7 lat).(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą naszkicowania problemu podmiotowości prawnomiedzynarodowej z uwzględnieniem niektórych nowych elementów w rozwoju prawa międzynarodowego po II wojnie światowej. Omówiono podmiotowość prawnomiedzynarodową państw, stolicy apostolskiej, terytorii autonomicznych, wspólnot powstańczych, organizacji międzynarodowych, jednostek ludzkich oraz osób prawa prywatnego i publicznego.
W artykule przedstawiono ocenę zmian regulacji dotyczących cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zmiany te obowiązywać będą w Polsce od 1 stycznia 2019 r. Oceny dokonano poprzez porównanie i weryfikację zgodności zmian ze standardami międzynarodowymi wynikającymi z rekomendacji OECD dotyczących cen transferowych. Zapewnienie zgodności ze standardami międzynarodowymi jest bowiem warunkiem pozwalającym na zastosowanie mechanizmów unikania ekonomicznego podwójnego opodatkowania dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi w sytuacji szacowania dochodów jednego z nich. Ocenę zgodności przeprowadzono względem najważniejszych zmian dotyczących skorygowanego podejścia do stosowania międzynarodowego standardu dotyczącego cen transferowych, zasady arm's length. Skorygowane podejście do zasady arm's length wprowadza kilka zmian, z których najważniejsza dotyczy nałożenia dodatkowych obowiązków dotyczących ustalania na bieżąco cen transferowych oraz uprawnienia organów podatkowych do stosowania instytucji uznania w przypadku zmiany charakteru transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi lub jej pominięcia. Istotność tego zagadnienia wynika z zaproponowanego brzmienia przepisu, które nie nakłada istotnych ograniczeń przeciwdziałających nadmiernej uznaniowości organów podatkowych. W artykule wskazano, które zmiany przepisów budzą wątpliwości co do ich zgodności ze standardami międzynarodowymi. Są to zarazem zagadnienia prowadzące do powstawania sporów międzynarodowych, które będą skutkować brakiem możliwości uniknięcia podwójnego opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
Jak zauważyli - niezależnie od siebie - Thomas L. Friedman i Samuel P. Huntington, wraz z końcem "zimnej wojny" pojawiło się zapotrzebowanie na nowy rodzaj paradygmatu, który umożliwiałby lepsze ujęcie zmienionego charakteru ładu międzynarodowego i szerzej rozumianej rzeczywistości międzynarodowej. Według Friedmana taką nową ramą powinien być paradygmat globalizacji. Problemem jednak jest to, że brakuje mu jasności, jaka niegdyś cechowała paradygmat realistyczny. W obrębie studiów nad globalizacją zderzają się zainteresowania geografów, ekonomistów, politologów, adeptów stosunków międzynarodowych, socjologów i innych badaczy społecznych. W pewnej przynajmniej mierze wyjaśnia to bogactwo podejść i ujęć teoretycznych, a zwłaszcza - wielość definicji globalizacji. (fragment tekstu)
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mit o pochłoniętej przez morze krainie szczęśliwości, jaką miała być Atlantyda, był traktowany jako coś nierzeczywistego, a jeśli nawet odnoszącego się do rzeczywistości, to tylko bardzo odległej, przedhistorycznej. Dziś wiemy, że los Atlantydy może w bliskiej przyszłości podzielić część współczesnego świata. Mieszkańcy jednej z wysp Tuvalu Nanumangi mają swoją legendę, mówiącą o wielkim domu położonym pod ich wyspą. W 1986 r. płetwonurkowie odkryli zatopioną na głębokości niemal 40 metrów jaskinię, w której odnotowano ślady pobytu ludzi. Ostatnio jaskinia ta mogła być ponad poziomem morza 8000 lat temu. Czy historia zatopionych światów się powtórzy? Jeśli tak, to wiele dziedzin nauki już dziś musi się zmierzyć z problemami, które pojawią się lub już się pojawiły w związku z podnoszeniem poziomu morza. Również z punktu widzenia prawa międzynarodowego publicznego wiele zagadnień wymaga rozpatrzenia. Po pierwsze, możemy zapytać, czy państwo, które utraci terytorium traci swoją podmiotowość prawnomiędzynarodową? Po drugie, wiadomo jest, że podstawą objęcia suwerennością terytorialną wód morskich jest istnienie suwerenności w stosunku do lądu. Czy zatem państwo, które utraci terytorium lądowe zachowa wody terytorialne? Po trzecie, czy współczesne prawo międzynarodowe pozwala rozwiązać problem ludności państwa bez terytorium lądowego, czy też, jak się ich coraz częściej nazywa, problem "uchodźców klimatycznych". Odpowiedź na te pytania może mieć duże znaczenie nie tylko dla grupy państw, których egzystencja jest bezpośrednio zagrożona podnoszeniem się poziomu oceanów (Malediwów, Wysp Marshalla, Kiribati i Tuvalu), ale także dla wszystkich 152 nadbrzeżnych państw. (fragment tekstu)
We współczesnym systemie międzynarodowym liczba uczestników, zarówno państwowych jak i niepaństwowych, stale rośnie, a dynamiczny rozwój naukowo-technologiczny implikuje powstawanie coraz silniejszych interakcji między nimi. W tym niezwykle złożonym świecie coraz częściej stosuje się pojęcie "tożsamości międzynarodowej" jako kategorii pomagającej wyjaśniać działania tych niezwykle licznych i zróżnicowanych uczestników stosunków międzynarodowych, realizujących odmienne cele i stosujących różne środki oraz metody działania. Intencją autorki jest przedstawienie tożsamości międzynarodowej Unii Europejskiej, będącej specyfi cznym podmiotem stosunków międzynarodowych i jej wpływu na zachowanie UE na arenie międzynarodowej. Analiza zostanie przeprowadzona na przykładzie polityki Unii w regionie śródziemnomorskim. (fragment tekstu)
Pisanie o aktywności międzynarodowej Palestyńczyków rodzi poważne problemy. Po pierwsze, Palestyna nie jest powszechnie uznawana za państwo. Władze palestyńskie nie władają całością terytorium, które składać się ma na obszar ich państwa. Jego częścią administrują Izraelczycy. Na mocy porozumień podpisanych z Izraelem władze palestyńskie nie mogą również realizować części podstawowych funkcji państwa (np. nie posiadają sił zbrojnych). Po drugie, Palestyńczyków nie reprezentuje jeden ośrodek władzy (zresztą nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również wewnątrz administrowanego przez Palestyńczyków terytorium). W zasadzie można wskazać współcześnie trzech kreatorów tej polityki: Organizację Wyzwolenia Palestyny (OWP), która jest uznawana przez opinię światową, administrację Palestyńskiej Władzy Narodowej (PWN), zwanej również Autonomią Palestyńską, kontrolującą Zachodni Brzeg Jordanu, oraz Hamas, faktycznie rządzącym w Strefi e Gazy. (fragment tekstu)
Pojęcie quasi-państwa można kojarzyć z terminami "państwa w państwie", państwa de facto, państwa de facto niepodległego, nieuznanego, separatystycznego, samozwańczego, pseudopaństwa, subpaństwa, parapaństwa czy jednostki podobnej do państwa (statelike entity). Użycie pojęcia quasi-państwo nie dyskwalifikuje innych nazw, badacze zajmujący się tym zagadnieniem używają zamiennie dwóch lub więcej określeń. Nie wszystkie terminy są jednak powszechnie akceptowane, szczególnie te nacechowane negatywnie. Należy też zaznaczyć, że pojęcia quasi-państwo, tłumaczonego na polski jako "niby-państwo", używa konsekwentnie od lat 80. XX w. Robert Jackson, ale odnosząc je do państw, które charakteryzują się: słabymi lub nieskutecznymi instytucjami politycznymi, nierozwiniętą gospodarką oraz niewielką bądź żadną legitymacją społeczną i jednością narodową. Należy jednak zgodzić się z Pålem Kolstø, że termin ten nie został powszechnie zaakceptowany - takie państwo jest określane bowiem najczęściej jako upadłe czy upadające. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.