Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podpis elektroniczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym z 16 sierpnia 2002 roku bezpieczny e-podpis jest równoważny pod względem skutków prawnych podpisowi własnoręcznemu. Aby można było mówić o takiej równoważności, podpis elektroniczny powinien być złożony za pomocą bezpiecznego urządzenia do składania podpisu, a do jego weryfikacji powinien zostać użyty certyfikat kwalifikowany. (fragment tekstu)
Opisano trzy algorytmy kryptograficzne klucza publicznego: RSA, EL Gamal i DSA. Algorytmy te są przedstawiane jako ważny element podpisu cyfrowego. Zastosowanie tych algorytmów i innych technik kryptograficznych w sektorze finansowym omówiono w oparciu o dane z dziewięciu największych polskich banków internetowych.
3
Content available remote Podpisy cyfrowe - schemat podpisu ElGamala
100%
Celem opracowania jest przedstawienie schematu podpisu ElGamala - jednego z najistotniejszych algorytmów kryptografii asymetrycznej, który bazuje na elementarnej teorii liczb, a którego bezpieczeństwo opiera się na trudności rozwiązywania problemu logarytmu dyskretnego.(fragment tekstu)
Tworzenie nowoczesnej administracji elektronicznej działającej w oparciu o rozległą, ogólnokrajową infrastrukturę teleinformatyczną, umożliwiającej przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi platformami usług elektronicznych wymaga zastosowania bezpiecznych i sprawdzonych mechanizmów ochronnych takich jak np. podpis elektroniczny. Zabezpieczenia matematyczne, kryptograficzne tworzące podpis elektroniczny od strony informatycznej zapewniają odpowiednią ochronę tylko w powiązaniu z prawidłowymi regulacjami prawnymi. Informatyzacja, tworzenie nowych usług wymusiło stworzenie odpowiednich regulacji prawnych oraz technologii zapewniających bezpiecznie i sprawne ich funkcjonowanie. W Polsce prace nad ustawą o podpisie elektronicznym rozpoczęły się w 2000 roku ich wynikiem jest Ustawa o podpisie elektronicznym z 27 lipca 2001". Analizując natomiast globalnie uregulowania prawne dotyczące podpisu elektronicznego wskazać należy, że polskie rozwiązania nie były pierwszymi, istnieje bowiem wiele ciekawych alternatyw. (fragment tekstu)
Pojawienie się nowych technologii, umożliwiających przesyłanie na odległość informacji za pośrednictwem elektronicznych nośników informacji, otworzyło nowe możliwości w zakresie dokonywania czynności prawnych, a w szczególności zawierania umów. Artykuł podaje przykłady międzynarodowych uregulowań dotyczących podpisu elektronicznego, na tym tle omówiono sytuację w Polsce.
Ograniczenia związane z pandemią i zachowywaniem dystansu społecznego wymusiły cyfryzację zarówno na ustawodawcy, jak i na podmiotach gospodarczych oraz osobach fizycznych. By zapewnić w miarę płynne funkcjonowanie firm, przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać rozwiązania cyfrowe. Jedne z nich funkcjonowały już od pewnego czasu, a inne zostały wprowadzone w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych. (fragment tekstu)
Ustawa o podpisie elektronicznym została podpisana przez prezydenta pod koniec 2001 roku. Teoretycznie w cztery lata od wejścia ustawy w życie każdy organ powinien być zdolny do przyjmowania podań z takim właśnie podpisem. Artykuł wyjaśni czym jest podpis elektroniczny i omawia problemy związane z jego wdrożeniem.
Handwritten Signature Verification (HSV) systems have been introduced to automatically verify the authenticity of a user signature. In offline systems, the handwritten signature (represented as an image) is taken from a scanned document, while in online systems, pen tablets are used to register signature dynamics (e.g, its position, pressure and velocity). In online HSV systems, signatures (including the signature dynamics) may be embedded into digital documents. Unfortunately, during their lifetime documents may be repeatedly printed and scanned (or faxed), and digital to paper conversions may result in loosing the signature dynamics. The main contribution of this work is a new HSV system for document signing and authentication. First, we illustrate how to verify handwritten signatures so that signature dynamics can be processed during verification of every type of document (both paper and digital documents). Secondly, we show how to embed features extracted from handwritten signatures within the documents themselves (by means of 2D barcodes), so that no remote signature database is needed. Thirdly, we propose a method for the verification of signature dynamics which is compatible to a wide range of mobile devices (in terms of computational overhead and verification accuracy) so that no special hardware is needed. We address the trade-off between discrimination capabilities of the system and the storage size of the signature model. Towards this end, we report the results of an experimental evaluation of our system on different handwritten signature datasets.(original abstract)
Postępowanie poprzedzające zawarcie umowy finalnej w zamówieniach publicznych, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, prowadzone jest z zachowaniem formy pisemnej. Wymóg ten ma na celu ochronę interesów publicznych, usprawnienia kontroli tychże zamówień oraz zapobieganiu korupcji gospodarczej. Omówiono zmiany, które mają ułatwić procedurę. Głownie chodzi o wyjątki dotyczące formy elektronicznej czynów w prawie z podpisem elektronicznym jako odpowiednikiem formularzy na piśmie.
W artykule omówiono konsekwencje wynikające z rozporządzenia eIDAS w zakresie elektronicznego doręczania pism urzędowych przez jednostki samorządu lokalnego. Celem opracowania jest weryfikacja tezy, iż elektroniczne doręczenia będą podstawowym sposobem doręczania korespondencji urzędowej w Polsce, co wymaga zmian funkcjonalno- -organizacyjnych oraz nakładów finansowych w pierwszym okresie, a jednocześnie zapewni docelowo wymierne oszczędności jednostkom z sektora finansów publicznych. Cele uzupełniające to określenie perspektywy czasowej wprowadzenia e-doręczeń w Polsce i zbadanie stopnia przygotowania informatycznego urzędów do implementacji e-doręczeń. W badaniach wykorzystano metodę studiów literaturowych, metodę analizy przepisów prawnych, analizę przypadku i metodę obserwacji własnych. Stwierdzono, iż ustawa o elektronicznych doręczeniach ma wejść w życie już w październiku 2020 r., przy czym zgodnie z jej aktualnym kształtem samorząd terytorialny byłby zobligowany do e-doręczeń, począwszy od dnia 1 stycznia 2024 r. Niestety obecny poziom przygotowania samorządów do implementacji e-doręczeń jest niewystarczający i wymaga wdrożenia informatycznych systemów do elektronicznego zarządzania dokumentacją oraz zmian organizacyjno-funkcjonalnych.(abstrakt oryginalny)
Już za rok pierwsi Polacy będą mogli odebrać nowe dowody osobiste z chipem, na którym będzie zapisany owal twarzy, podpis elektroniczny i być może grupa krwi. Środowiska bankowe postulują aby mogły być one wykorzystywane również do autoryzacji operacji bankowych, co oznaczałoby rewolucję w usługach bankowych. W artykule przedstawiono korzyści, płynące z tego rozwiązania.
Resort gospodarki przygotował projekt ustawy o podpisach elektronicznych. Część regulacji budzi jednak wątpliwości, zwłaszcza wśród bankowców. W artykule przybliżono najważniejsze, z punktu widzenia banków, zmiany.
14
Content available remote Przegląd systemów do podpisywania kodu
75%
W artykule przedstawiono wiodące rozwiązania z dziedziny systemów do podpisywania kodu aplikacji. Systemy Microsoft Authenticode, Oracle Java Code Signing oraz Apple Codesign porównane zostały pod kątem ich założeń projektowych, struktury wytwarzanego podpisu cyfrowego, a także sposobu jego generowania oraz weryfikacji. Omówiona została również koncepcja tożsamości kodu źródłowego aplikacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono zagadnieniu podpisu elektronicznego. Omówiono co należy rozumieć pod pojęciem podpisu elektronicznego, w jaki sposób on działa i co w praktyce daje?
Autor analizuje znaczenie podpisu w prawie. Podpowiada, że w czasach rosnącej roli internetu, używanie pojęcia podpisu w rozumieniu znaku graficznego stawianego własnoręcznie, jest niewystarczające. Sprawa związana z obrotem dokumentów elektronicznych sygnowanych podpisem elektronicznym okazała się na tyle istotną kwestią, że stała się przedmiotem prac legislacyjnych Unii Europejskiej. Regulacja ustawowa zmierzała zarówno do zrównania prawnego podpisu elektronicznego z podpisem własnoręcznym, jaki i próby wytyczenia norm regulujących działalność urzędów certyfikacji. W artykule zwrócono uwagę na zbyt wolne dostosowanie polskiej administracji do możliwości wykorzystania podpisu elektronicznego.
Zgodnie z rządowymi planami 1 lipca 2011 r. rozpocznie się w Polsce wydawanie elektronicznych dowodów osobistych. W artykule omówiono zalety tego rozwiązania oraz kwestie związane z bezpieczeństwem danych.
Nowe regulacje zapewniające bezpieczeństwo obrotu dokonywanego za pomocą Internetu mają na celu podniesienie zaufania do e-gospodarki. Podpis elektroniczny powinien usprawnić komunikację wewnątrz przedsiębiorstw poprzez ograniczenie obiegu dokumentacji papierowej. Natomiast dostosowywanie przepisów do wymogów Unii Europejskiej pozwoli wprowadzić w Polsce rozwiązania dotyczące elektronicznego obrotu stosowane dotychczas w państwach UE. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest ukazanie czynników, które wpłynęły na obecny model metod weryfikacji tożsamości przy sporządzaniu i składaniu sprawozdania finansowego, jak też określenie przesłanek oceny optymalnego rodzaju podpisu elektronicznego. Sprawozdania finansowe są sporządzane w postaci elektronicznej i opatrywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Stosuje się zatem rozwiązania uniwersalne dla podmiotów publicznych. Jednak digitalizację sprawozdań finansowych wyróżnia stworzenie przez organy publiczne szeregu portali i aplikacji wspierających posługiwanie się podpisami elektronicznymi, w szczególności podpisem zaufanym. Określenie preferowanego rodzaju podpisu elektronicznego zależy od stopnia wykorzystywania przez konkretnego przedsiębiorcę komunikacji elektronicznej w obrocie gospodarczym. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatnym instrumentem, zaś podpis zaufany i podpis osobisty narzędziami bezpłatnymi.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza zasady pisemności, będącej jedną z zasad ogólnych postępowania podatkowego. Celem opracowania jest ustalenie i wyjaśnienie istoty tej zasady oraz wymogów związanych z jej realizacją, z uwzględnieniem niedawnych zmian przepisów konstytuujących wymienioną zasadę, w tym nowo uregulowanych sposobów uwierzytelniania pism utrwalonych w postaci papierowej lub elektronicznej. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy zmiany te ograniczają się do uporządkowania i ujednolicenia terminologii stosowanej w Ordynacji podatkowej i w ustawie o doręczeniach elektronicznych, czy też na nowo kształtują treści zasady pisemności. W artykule zawarta jest też ocena obecnej regulacji oraz wnioski de lege ferenda dotyczące tej zasady.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.