Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podział przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Kodeks spółek handlowych przewiduje cztery sposoby dokonywania podziałów spółek: przez przejęcie, przez zawiązanie nowych spółek, przez przejęcie i zawiązanie nowych spółek oraz przez wydzielenie (art. 529 § 1 k.s.h.). Przeprowadzenie każdego z powyższych typów podziału skutkuje powstaniem struktury horyzontalnej, czyli utworzeniem spółek siostrzanych, których udziały lub akcje obejmą wspólnicy lub akcjonariusze spółki dzielonej. W europejskim prawie spółek, a także w ustawodawstwach niektórych państw, w tym w prawie niemieckim, można jednak napotkać również inny, zasadniczo odmienny sposób przeprowadzania podziału, który można nazwać podziałem przez wyodrębnienie. Umożliwia on tworzenie wskutek podziału struktur wertykalnych.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Parytet wymiany udziałów bądź akcji w podziale spółek kapitałowych
84%
Obecnie w Polsce obserwuje się coraz większą liczbę dokonywanych restrukturyzacji spółek handlowych polegających na przekształcaniu ich formy organizacyjno-prawnej, łączeniu się czy dzieleniu. Według A. Witosza są to przyjazne procesy restrukturyzacyjne, gdyż zakładają brak przymusu, zapewniają wspólnikom albo akcjonariuszom spółki przejmowanej co najmniej równoważne prawa w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej. Coraz większa liczba dokonywanych operacji łączenia czy podziału spółek wynika z konieczności szybkiego dostosowywania się przedsiębiorstw do zmieniających się warunków globalnego światowego otoczenia zewnętrznego, adoptowania najlepszych światowych rozwiązań dla zwiększenia konkurencyjności. Tego rodzaju procesami restrukturyzacyjnymi dokonywanymi na całych organizmach gospodarczych nie zawsze są zainteresowane wyłącznie same te podmioty, aczkolwiek w pierwszym rzędzie to one ponoszą ekonomiczne skutki tych procesów. Najbardziej zainteresowani są właściciele przedsiębiorstw i to oni właśnie decydują ostatecznie o wielkości i sile ekonomicznej przedsiębiorstw w momencie podejmowania decyzji o stosownej formie restrukturyzacji.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na jedną z form otwartych innowacji, umożliwiającą komercjalizację wiedzy oraz technologii, jaka są firmy odpryskowe, a także przedstawienie koncepcji klasyfikacji tychże w ramach otwartych innowacji. (fragment tekstu)
Kodeks spółek handlowych poza dopłatami będącymi dodatkowymi świadczeniami wspólnika wobec spółki - służącymi np. pokryciu strat bilansowych, czy dokapitalizowaniu spółki - przewiduje szczególnego rodzaju dopłaty świadczone w trakcie procesów restrukturyzacyjnych, takich jak łączenie i podział spółek kapitałowych. Są one świadczone bądź to przez spółkę na rzecz wspólników lub akcjonariuszy, bądź to przez wspólników lub akcjonariuszy na rzecz spółki w sytuacji, gdy podczas restrukturyzacji nie jest możliwe ustalenie prostego parytetu (wyrażonego za pomocą liczb bezwzględnych) wymiany udziałów lub akcji spółek ulegających łączeniu lub podziałowi na udziały lub akcje spółek połączonych lub podzielonych i występują tzw. resztówki. Ustawodawca, idąc za rozwiązaniami przewidzianymi już w kodeksie handlowym, przewiduje dwa rodzaje połączeń spółek: połączenie przez przejęcie czyli inkorporację, oraz połączenie przez zawiązanie nowej spółki, czyli zjednoczenie1. Obecne przepisy dotyczące łączenia są w dużej mierze oparte na 3 dyrektywie Rady Wspólnot Europejskich (77/855) z 09.10.1978 r. (fragment tekstu)
Cel - celem artykułu jest przedstawienie nowej dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, w szczególności dotyczących mikroprzedsiębiorstw oraz wskazanie problemów implementacji nowej dyrektywy unijnej do przepisów krajowych. Metodologia badania - analiza porównawcza standardów międzynarodowych, ustawy o rachunkowości i nowej dyrektywy UE w części odnoszącej się do mikroprzedsiębiorstw, metoda wnioskowania. Wynik - w artykule przedstawia się harmonizację przepisów w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości finansowej mikroprzedsiębiorstw z uwzględnieniem zasady równoważenia kosztów z korzyściami poszczególnych rozwiązań. Oryginalność/Wartość - ukazanie i analiza różnic między nową dyrektywą UE i przepisami prawa krajowego w zakresie sprawozdawczości finansowej mikrojednostek. Wskazanie dylematów wyboru niektórych rozwiązań w praktyce przedsiębiorstw mikro. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój gospodarki i wzrastająca konkurencyjność rynku zmuszają przedsiębiorstwa do podejmowania zmian w celu poprawy efektywności działania organizacji, ich sytuacji rynkowej, a także możliwości dalszego rozwoju. Celem artykułu jest próba analizy i oceny efektywności wyodrębnienia Grupy Budowlanej ze struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa Gazbud Sp. z o.o. Wyłączenie to nastąpiło zgodnie z przyjętą strategią firmy, a jej głównym celem jest utrzymanie silnej pozycji konkurencyjnej na rynku budownictwa specjalistycznego związanego z branżą gazowniczą, na którym w ostatnich latach następują dynamiczne przemiany. Wyłączenie usług pomocniczych (ogólnobudowlanych) ze struktury organizacyjnej pozwoliło na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa, dla którego głównym źródłem pozyskiwania zleceń jest system przetargów, gdzie najistotniejszym czynnikiem wyboru oferty jest jej cena. Artykuł prezentuje uzyskane przez Spółkę efekty, w obszarze działalności, który podlegał wyłączeniu.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zapisy Dyrektywy Rady z 23 lipca 1990 roku o wspólnym systemie podatkowym dla fuzji, podziałów, wniesienia majątku i zamiany udziałów w odniesieniu do spółek różnych państw członkowskich. Na tym tle przedstawiono regulacje polskie w tym zakresie obowiązujące przed 1 stycznia 2003 roku, a także zmiany w przepisach polskich obowiązujące od 1 stycznia 2003 roku. Na koniec zasygnalizowano zmiany, które ustawodawca powinien wprowadzić w celu dalszego dostosowania polskich rozwiązań prawnopodatkowych do rozwiązań wspólnotowych.
Dzielenie przedsiębiorstw to bardziej interesująca forma restrukturyzacji spółek w świetle podnoszenia ich wartości dla akcjonariuszy i wierzycieli niż obarczone wyższym ryzykiem fuzje. Autor przedstawia swoją opinię omawiając strategię zarządzania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.