Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pojęcie marketingu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Istota i etapy rozwoju marketingu terytorialnego
100%
Marketing terytorialny (marketing miejsca) to bez wątpienia jeden z najszybciej rozwijających się w ostatnim okresie obszarów teorii i praktyki marketingowej. Obserwujemy znaczący wzrost aktywności władz lokalnych i samorządów w zakresie marketingu miejsc. Wiele miast i województw podejmuje intensywne działania w zakresie budowania strategii marki. W opracowaniach poświęconych problematyce marketingu terytorialnego niezbyt wiele uwagi poświęca się kwestiom definicyjnym. W artykule w oparciu o nową definicję marketingu AMA z 2007 r. przedstawiono pojęcie marketingu terytorialnego. Zidentyfikowano jego charakterystyczne cechy, stanowiące o jego istocie. Przedstawiono etapy ewolucji stosowania marketingu w odniesieniu do terytorium. Wskazano na zagadnienia, które powinny zostać podjęte w ramach dalszych badań dotyczących tej problematyki.(abstrakt oryginalny)
Celem autora publikacji jest próba obrony tezy, że rozproszenie marketingu, polegające na nazywaniu marketingiem części składowych zawartych w definicjach określających jego istotę lub nazywanie marketingiem elementów tych części składowych, rozmywa tożsamość marketingu. Konsekwencją takiego procesu jest często błędne pojmowanie istoty marketingu oraz formułowanie ocen o braku przydatności i atrakcyjności marketingu jako dziedziny działalności przedsiębiorczej. Scharakteryzowano różne "rodzaje" marketingu pokazując, że faktycznie są one działalnością dystrybucyjną, formą promocji względnie mieszanką, w różnej proporcji instrumentów marketingu-mix. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba ukazania dorobku teoretycznego marketingu jako samodzielnej dyscypliny wiedzy i praktycznie przydatnej. Ponadto przedstawiono paradygmaty i ich specyfikę marketingową oraz zwrócono uwagę na "dojrzewanie" marketingu jako teorii i wiedzy stosowanej. Charakter artykułu implikuje konieczność koncentrowania się na wybranych problemach. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy nowego znaczenie marketingu regionalnego. Pierwsza część zawiera przegląd obecnych opinii i definicji marketingu regionalnego. Część druga stanowi propozycję nowej definicji marketingu regionalnego. Z tą definicją, regionalny marketing osiąga nowe i nadrzędne znaczenie. Staje się niezbędnym instrumentarium dla pozytywnego regionalnego rozwoju i powinien stać się podstawą dla wszelkich politycznych decyzji.
W artykule podjęto próbę wyjaśnienia jednego z ważniejszych pojęć marketingu akademickiego, jakim jest "makromarketing". Omówiono główne założenia makromarketingu jako szkoły myśli marketingowej. Sformułowano postulat szerszego zainteresowania makromarketingiem przez polskie środowisko marketingu akademickiego. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie marketingu nie jest jednoznacznie zdefiniowane, co determinowane jest zmianami w procesie rozwoju gospodarki. Artykuł poświęcono problematyce ewolucji pojęcia "marketing". Przytoczono szereg definicji, m.in. uznanego autorytetu w dziedzinie marketingu Philipa Kotlera.
Cel działań marketingowych realizowanych przez przedsiębiorstwo jest odmiennie interpretowany w koncepcji marketingu klasycznego i bezpośredniego. W artykule przedstawiona jest analiza poglądów odnośnie celu marketingu prezentowana przez najwybitniejszych reprezentantów obu koncepcji. Rozważane są również relacje zachodzące między celem działań marketingowych zdeterminowanych osiągnięciem zysku, a dążeniem firmy do zaspokojenia życzeń i preferencji klientów. (abstrakt oryginalny)
We wstępie do artykułu został krótko przedstawiony rys rozwojowy marketingu terytorialnego. Początkowo marketing był charakterystyczny przede wszystkim w sferze ekonomii i służył przedsiębiorstwom do powiększania sprzedaży, a co za tym idzie - zysków. W latach 70. Kotler zaproponował, żeby nie ograniczać stosowania go do organizacji nastawionych na zysk, ale poszerzyć np. o instytucje publiczne. We właściwej części zostały z kolei przedstawione definicje marketingu terytorialnego. Wynika z nich kilka ważnych kwestii pozwalających wyodrębnić najważniejsze jego cechy. Przede wszystkim zawsze odnosi się on do jakiegoś terytorium. Problematyczne wydaje się określenie podmiotów, które powinny zajmować się wdrażaniem jego elementów ze względu na ich wielość oraz zróżnicowanie. Kształt tej działalności uzależniony jest od strategii rozwojowej dla danej jednostki terytorialno-administracyjnej. Wyłania się z tego główny cel marketingu terytorialnego polegający na dbaniu o rozwój społeczności lokalnej. W zakończeniu artykułu zostały przedstawione najważniejsze - według autora - przeszkody rozwoju marketingu terytorialnego oraz ogólne perspektywy.(abstrakt oryginalny)
W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą opublikowania pierwszego naukowego opracowania na temat marketingu, artykułu A.W. Shawa "Niektóre problemy dystrybucji rynkowej", przedstawiono najważniejsze treści zawarte w niniejszym artykule. Stało się to okazją do sformułowania kilku ogólnych uwag na temat aktualnej kondycji marketingu akademickiego. (abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w otoczeniu rynkowym przedsiębiorstw wymuszają przeprowadzenie adekwatnych przekształceń w metodach prowadzenia biznesu. Stwierdzenie to dotyczy również marketingu. Pomimo zachodzącego procesu ewolucji, w teorii i praktyce marketingowej dominuje klasyczna koncepcja skoncentrowana wokół tzw. 4P. Spadająca efektywność działań marketingowych spowodowała zwątpienie w skuteczność klasycznej koncepcji i pobudziła poszukiwanie nowych, skuteczniejszych rozwiązań. W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje koncepcja tzw. marketingu relacji, która na rynku polskim stanowi novum. Badania nad nową koncepcją marketingową podjęło wiele ośrodków. Zdaniem autora "Szkoła w Cranfield" przedstawiła najbardziej spójną kompleksową wizję tej koncepcji. Celem artykułu jest przeprowadzenie krytycznej analizy koncepcji marketingu relacji według "Szkoły w Cranfield" i umiejscowienie jej na tle całościowego dorobku marketingowego w tej dziedzinie. (abstrakt oryginalny)
W teorii marketingu co pewien czas pojawiają się nowe koncepcje. Autorka zastanawia się czy rzeczywiście kolejne podejścia do marketingu stanowią nową jakość i wnoszą pewne wartości do teorii i wiedzy marketingowej, czy też powielają znane już poglądy, ubierając je w nową terminologię. Autorka zdaje sobie sprawę, że takie sformułowanie problemu, mogło wzbudzić liczne kontrowersje i dyskusje, dlatego też w artykule przybliża trzy spośród najnowszych koncepcji marketingowych: marketing wirtualny, marketing procesowy oraz marketing radykalny. Autorka zakończyła rozważania własnymi spostrzeżeniami na poruszony temat.
This article looks at the issue of the interdisciplinary approach to marketing. The purpose of this study is to present the contribution of various sciences to the creation and emergence of marketing as an independent discipline of science. The subsequent parts of this study are devoted to the relationship between marketing and related sciences. In addition, this paper illustrates a pioneering approach to marketing and the directions of its evolution, including the emergence of the extended concept of marketing.(original abstract)
Najbardziej praktyczną i sprawdzoną teorią działania podmiotów gospodarczych i osiągania sukcesów na rynku stał się marketing. Bez jego znajomości trudno być dziś aktywnym i skutecznie działającym uczestnikiem życia społeczno-gospodarczego. Marketing nie jest wprawdzie zjawiskiem nowym, ale w warunkach polskiej gospodarki jego pojęcie funkcjonuje zaledwie kilka lat. Zachodzące przeobrażenia i zmiany systemowe w naszym kraju (po roku 1989), prowadzące do powstania dojrzałej gospodarki rynkowej, powodują w ostatnich latach wzrost zainteresowania problematyką marketingu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono system marketingu, strategie marketingową oraz scharakteryzowano pojęcie marketingu w ujęciu kilku autorów.
Celem rozważań jest przedstawienie wyników badań przeprowadzonych na rynku polskim, których zadaniem było zweryfikowanie zbadanie zasadności wprowadzania na polskim rynku autorskiego Model of Sustainable Marketing (MSM), reprezentującego współczesne podejście do marketingu. W swoim założeniu MSM ma za zadanie wpływać na zachowania zarówno kierownictwa, jak i pracowników organizacji oraz klientów tak, aby kreować pozytywne zmiany społeczne przez co osiągać profit. Ma także wpływać na to, co otrzymuje klient - przez kreowanie marki, która wpisuje się w rzeczywistość komercyjną, ale także społeczną. Wreszcie, przez postawę kierownictwa i pracowników, ma wpływać na dostarczanie dóbr i usług zarządzając w sposób odpowiedzialny, będąc otwartym na współdziałanie w uczciwym i etycznym procesie komunikacji marketingowej. W celu weryfikacji założeń teoretycznych leżących u podstaw konstrukcji MSM przeprowadzono badania empiryczne z wykorzystaniem metody delfickiej. Eksperci biorący udział w badaniu potwierdzili zasadność wdrażania MSM. Równolegle do prowadzonego badania klasyczną metodą delficką w badaniu wykorzystano również możliwość zadania pytań ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób w celu oceny, na ile potencjalni klienci badanych przedsiębiorców są gotowi na zrozumienie, zaakceptowanie i docenienie firm działających wg nowej filozofii propagujących odpowiedzialną konsumpcję czy realizujących w swoim działaniu społeczną odpowiedzialność biznesu. Z badania wynika, że Polacy posiadają znikomą wiedzę na temat firm stosujących odpowiedzialne praktyki w biznesie w Polsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.