Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poland's cooperation with NATO
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono współpracę Polski z NATO w latach 1991-1995 oraz regulamin NATO według stanu prawnego na listopad 1994 r.
Udział Polski we wspólnych przedsięwzięciach podejmowanych z państwami NATO koncentrował się przede wszystkim na zagadnieniach politycznych i militarnych. Bezpieczeństwo w pełnym tego słowa znaczeniu wykracza jednak poza problematykę polityczno-militarną i obejmuje także czynniki ekonomiczne oraz finansowe. Temu zagadnieniu poświęcony jest niniejszy artykuł.
Listopadowe wydanie CEER poświęca sporo miejsca Polsce i jej wzrastającej roli jaką odgrywa w związku z członkostwem w NATO i Unii Europejskiej. Pomyślny rozwój gospodarczy oraz polityczna stabilizacja sprawiają, że Polska staje się modelem dla krajów wschodnich.
W niniejszym referacie przedstawiono źródła kreowania standardów NATO, dokumenty stanowiące standardy NATO oraz standardy dla systemów obronnych państw członkowskich Sojuszu i standardy dla organów dowodzenia oraz sił zbrojnych państw członkowskich. Omówiono cele dla polskich sił zbrojnych zaproponowane przez NATO i wynegocjowane przez Polskę a także minimalne wymagania wojskowe, które główni dowódcy Sojuszu uważają za warunki niezbędne do przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO.
Na temat polityki Rosji wobec Polski po 1991 roku, a zwłaszcza o jej stanowisku wobec akcesji Polski do NATO i Unii Europejskiej, jest już bogata literatura zarówno polskojęzyczna, jak i obcojęzyczna. W większości z tych publikacji, zdaniem autora, demonizuje się rolę Rosji w procesie ubiegania się Polski o członkostwo w strukturach euroatlantyckich. Dlatego też w niniejszym artykule podjęto próbę pokazania stanowiska Rosji wobec starań Polski o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej w latach 1989-2004 i odpowiedzi na pytanie, czy było to stanowisko istotne i w jakiej mierze wpływało na ich przebieg i ostateczny finał? Zdaniem autora, nie miało zasadniczego, zwłaszcza formalnego wpływu na decyzje, które w tej sprawie były podejmowane w Waszyngtonie i Brukseli. Jest to główna teza niniejszego artykułu. Istotny wpływ na akcesję Polski do NATO i Unii Europejskiej miały ówczesne wydarzenia międzynarodowe w Europie i stanowisko Zachodu, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, Watykanu i Niemiec.(abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora w ciągu ostatnich kilku lat znacznie pogorszyły się uwarunkowania środowiska międzynarodowego polityki Polski, zarówno najbliższego (sąsiedzkiego; subregionalnego), jak i regionalnego (europejskiego). Główne wyzwania i problemy dla polskiej polityki zagranicznej są związane z kryzysem mającym miejsce w UE oraz kryzysem, który później przekształcił się w konflikt, we wschodniej części Ukrainy. Nowe elementy występujące w środowisku międzynarodowym Polski doprowadziły do nowych dylematów polityki zagranicznej i trudnych wyborów między kontynuacją polityki zagranicznej a potrzebą jej modyfikacji. Główne wyzwania i problemy dla polskiej polityki zagranicznej są obecnie związane z: kryzysem w UE i jego konsekwencjami dla polskiej polityki integracyjnej; skalą zmian polskiej polityki zagranicznej wobec Wschodu w kontekście kryzysu i konfliktu na Ukrainie; dylematami dotyczącymi polskiej polityki wobec Niemiec oraz określającymi, czy lepiej jest wzmocnić, czy osłabić "łagodną" hegemonię Niemiec w Europie; zakresem współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego; implikacjami ewolucji strategii NATO, jego funkcji i ról w kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono główne kierunki polskiej polityki zagranicznej w latach 1989-1994, starania Polski o przyjęcie do NATO, koncepcję "partenrstwa dla pokoju" zaproponowaną w 1994 r przez sekretarza obrony USA L.Aspina, działania Polski w tym programie i reakcje Rosji i innych państw.
Przedstawiono system finansowania potrzeb obronnych Polski w świetle integracji z NATO (budżet MON, inne źródła finansowania), koszty programu Partnerstwa dla Pokoju - w tym finansowanie polskiego batalionu IFOR oraz pomoc państw zachodnich.
Artykuł syntetycznie ujmuje proces adaptacji Sojuszu Północnoatlantyckiego do zmieniającej się sytuacji międzynarodowej. Pierwszą próbą było przystosowanie się do zmian pozimnowojennych oraz nawiązanie współpracy z Rosją. Adaptacji NATO do zmieniającej się rzeczywistości zawsze towarzyszyły debaty na temat rozwoju struktury politycznej oraz poszerzenia środków reagowania na przyszłe kryzysy. I tak, omówione są koncepcje działania Sojuszu powstałe w roku 1999, wobec Bliskiego Wschodu w latach 1999-2001, misja po 11 września 2001, implikacje wojny w Iraku dla NATO czy problemy poruszane podczas kolejnych szczytów. Osobny podrozdział poświęcony jest pożądanemu charakterowi NATO z polskiej perspektywy.
Przystąpienie Polski do NATO i UE wymusiło na rodzimych dostawcach nowe spojrzenie na jakość dostarczanych wyrobów i usług. Autor artykułu omówił politykę jakości NATO oraz podstawowe dokumenty standaryzacyjne tej organizacji, dotyczące zapewnienia jakości. Publikacje te określają wymagania NATO dotyczące zarządzania jakością oraz zawierają wytyczne na temat wdrażania systemu zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu podejmuje próbę identyfikacji obszarów możliwej współpracy systemów logistycznych sfery militarnej i pozamilitarnej kraju w obszarze wsparcia Sojuszniczych Sił Wzmocnienia NATO w przypadku prowadzenia sojuszniczej operacji na terytorium RP. Wskazane zostały zakresy zadaniowe oraz przesłanie aby pomoc udzielana w ramach HNS nie obniżyła możliwości systemu logistycznego wojsk własnych. Wyspecyfikowane zostały kierunki doskonalenia rozwoju zdolności HNS we wsparciu wojsk w operacji sojuszniczej oraz uproszczenia procedur administracyjnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.