Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poland in NATO
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
This article presents an analysis of the development of the Russian Anti Access/Anti Deni-al concept - A2/AD. The considerations contained in this article focus on identifying the threats that the Russian A2/AD concept creates for NATO and Poland. This article compiles empirical data from scientific publications, formal strategic and doctrinal documents, which allowed to define the A2/AD category, specify its essence and characterize it through the prism of military and non-military forces and resources engaged by Russia in several impor-tant operational regions: the Kaliningrad Oblast, Crimea, Syria and the Arctic.The aim of this article is to evaluate the Russian Anti-Access/Anti Denial concept from the perspective of the threats it creates for NATO and Poland.The obtained research results allow us to make the conclusion that when assessing the current external conditions, effective opposition to the Russian A2/AD by NATO will be very difficult to implement. Increasing the capabilities in this area will probably require the individual member states to increase their defense spending, mainly on the modernization and development of their armed forces. In addition to increasing the financial expenditures, increasing the ability to counteract the Russian A2/AD will require proper coordination and integration of the activities of the entire NATO structure around one coherent operational concept. This applies not only to counteracting the Russian A2/AD in Europe but also in other regions of the world, which in the near future may become the theatre of military op-erations, both classic, asymmetric or hybrid.(original abstract)
Listopadowe wydanie CEER poświęca sporo miejsca Polsce i jej wzrastającej roli jaką odgrywa w związku z członkostwem w NATO i Unii Europejskiej. Pomyślny rozwój gospodarczy oraz polityczna stabilizacja sprawiają, że Polska staje się modelem dla krajów wschodnich.
Od kwietnia 1999 r. Polska będzie zobowiązana do corocznego wnoszenia wkładu do budżetu Sojuszu: na potrzeby pionu cywilnego oraz wojskowego, a także Programu Inwestycji w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP) dotyczącego infrastruktury. Wysokość naszej składki - określona w październiku 1997 r. na 2,48 proc. ogólnej sumy środków, którymi dysponuje Kwatera Główna Sojuszu - została ustalona w ramach wewnętrznej dyskusji NATO na podstawie tzw. zdolności do płacenia.
Jeżeli Polska zostanie przyjęta do NATO, do roku 2012 wyda równowartość 12 mld USD na sprzęt bojowy, wyszkolenie i budowę infrastruktury oraz obiektów wojskowo-administracyjnych. Pomimo tego członkostwo w pakcie niesie wiele korzyści dla gospodarki cywilnej, w tym także dla świata biznesu.
Materiał zawiera dane dotyczące genezy, celów i struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz polskiej drogi do członkostwa w tej organizacji.
Zarządzanie jakością wg wymagań normy ISO 9001:2000, zarządzanie konfiguracją i ryzykiem, planowanie jakości, nadzorowanie wyposażenia pomiarowego i procesów pomiarowych, wspomaganie procesu bezpośredniego nadzorowania jakości, to zagadnienia, które dla NATO są niesłychanie istotne przy realizacji kontraktów. Określa to porozumienie standaryzacyjne NATO - STANAG 4107. (fragment tekstu)
Polski przemysł zbrojeniowy czeka trudna droga w związku z przystąpieniem Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Musi on przejść drogę restrukturyzacji, prywatyzacji, konsolidacji i niestety zwolnienie co czwartego pracownika. Szybciej na członkostwie zyskają niektóre firmy cywilne pracujące dla wojska, od telekomunikacyjnych po budowlane.
Przeobrażenia w polityce międzynarodowej, w tym szczególnie postępujący proces demokratyzacji i globalizacji ostatnich lat, rzutują na wiele aspektów użycia sił zbrojnych do rozwiązywania sporów międzynarodowych. Powodem zachodzących przeobrażeń w siłach zbrojnych jest także postępująca stabilizacja powstała po zakończeniu okresu zimnej wojny.Wskazane czynniki sprzyjają stopniowemu zmniejszaniu pokojowych stanów liczebnych armii poszczególnych państw oraz powstawaniu regionalnych sojuszy wojskowych.(fragment tekstu)
W artykule poddano analizie podpisaną 15.08.2020 r. umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement - EDCA). Zarysowany został wcześniej obowiązujący stan prawny na mocy zawartych pomiędzy państwami - stronami umów. Przedstawiono potrzebę zawarcia umowy, argumenty przemawiające za jej zawarciem oraz uwagi do niektórych postanowień. Przeanalizowane zostały wynikające z umowy normy regulujące zagadnienia jurysdykcji karnej i odpowiedzialności dyscyplinarnej członków sił zbrojnych USA obecnych na terytorium Polski. Zwrócono uwagę na kwestię odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz prawnoadministracyjnej amerykańskich żołnierzy, personelu cywilnego sił zbrojnych oraz członków ich rodzin.(abstrakt oryginalny)
Przystąpienie Polski do NATO i UE wymusiło na rodzimych dostawcach nowe spojrzenie na jakość dostarczanych wyrobów i usług. Autor artykułu omówił politykę jakości NATO oraz podstawowe dokumenty standaryzacyjne tej organizacji, dotyczące zapewnienia jakości. Publikacje te określają wymagania NATO dotyczące zarządzania jakością oraz zawierają wytyczne na temat wdrażania systemu zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
11
63%
Przemiany polityczno-militarne, jakie dokonały się w Europie Środkowo-Wschodniej pod koniec XX wieku zmieniły nie tylko rozkład sił w relacjach międzynarodowych, ale również wymusiły na poszczególnych państwach - w tym również na Polsce - nowelizację dokumentów strategicznych regulujących kwestie zapewnienia bezpieczeństwa państwa w nowych uwarunkowaniach. Warto więc prześledzić, jakie zmiany zaszły w polskiej myśli strategicznej od czasu przynależności do Układu Warszawskiego, aż po współczesny proces planowania strategicznego bezpieczeństwa Polski - członka NATO.(fragment tekstu)
12
Content available remote Atlantic Bridge: Two Perspectives - Polish and Mexican
63%
Celem artykułu jest zbadanie wagi uczestnictwa Polski i Meksyku, a więc państw średniej wielkości w instytucjach mostu atlantyckiego z ich perspektywy. Prowadzimy interdyscyplinarne badanie relacji regionalnych i transregionalnych ugrupowań integracyjnych i sojuszu obronnego. Szukamy odpowiedzi na pytanie o możliwą sytuację geopolityczną i geoekonomiczną Polski i Meksyku w przypadku osłabienia bądź rozpadu UE, NAFTA i NATO. Przedstawiamy dwa skrajne scenariusze skutków Brexitu i wyborczego zwycięstwa D. Trumpa. Według pierwszego UE i NAFTA nie przetrwają. Dla Polski i Meksyku oznaczać to będzie brak zewnętrznego wsparcia dla reform społeczno-polityczno-gospodarczych i barier przed destrukcją państwa demokratycznego i wartości liberalnych. W drugim scenariuszu zarówno Brexit, jak i trumpizm są jedynie turbulencjami, po których układ odzyska stabilność. Będzie następować dalsze zmniejszanie różnic rozwojowych między Polską i Meksykiem z jednej strony a państwami UE i NAFTA z drugiej.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Obrona narodowa w Polsce
63%
Autor, w dość krytyczny sposób, przedstawił struktury obrony cywilnej w Polsce, które w jego opinii są dalekie od ideału. Główną przyczyną tego stanu jest wszechobecne przekonanie, że w dzisiejszych czasach nic nie zagraża Polsce. Indolencja strategiczna w kwestii obrony narodowej została tak dalece posunięta, że w konsekwencji rozwiązano podstawową siłę obywatelską obrony państwa demokratycznego, czyli obronę terytorialną. Przez co pozbawiono się możliwości właściwego, bo skutecznego, militarnego wsparcia administracji w sytuacjach kryzysowych, co jest dla państwa niezwykle ważne (zaniechano stwarzania właściwych warunków do egzystencji i przetrwania w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych), nie tylko w razie wojennego zagrożenia, ale także - może przede wszystkim - w czasie pokoju.(fragment tekstu)
14
Content available remote Zagrożenia wywiadowcze dla Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego
63%
W działalności obcych służb wywiadowczych istotne są informacje mogące służyć zdyskredytowaniu Polski jako państwa współkształtującego politykę wschodnią Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Gdyby takie działania okazały się skuteczne, mogłyby skutkować zmniejszeniem wpływu Polski na politykę i stanowiska zajmowane przez te organizacje wobec FR. Członkostwo RP oraz innych państw w sojuszach państw zachodnich jest postrzegane w kontekście szerszym. Stając się członkiem UE, nowo przyjęte kraje rozszerzyły swoje kierunki zainteresowania oraz możliwości współdecydowania o wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Tym samym polska polityka zagraniczna, a także nowych państw, uzyskała możliwość definiowania polityki UE w stosunku do regionów i krajów, wobec których do tej pory nie była ona - ze względu na ograniczone środki i instrumenty oddziaływania - szczególnie aktywna. Uzyskanie takiej pozycji zwiększa obszar zainteresowania wywiadów. W odniesieniu do Polski, a także innych krajów, które zostały członkami NATO i Unii Europejskiej, a wcześniej znajdowały się w radzieckiej strefie wpływów, celem polityki rosyjskiej jest odebranie im podmiotowości. Działania te mogą obejmować różne dziedziny życia społecznego, politycznego i gospodarczego, przy czym wywiad jest jednym z poważnych instrumentów w przedmiotowym zakresie. Wywiad może wspierać - informacyjnie i negocjacyjnie - przejmowanie przez rosyjski biznes, będący pod silnym wpływem państwa, w sektorach gospodarczych zajmujących się transportem i przetwórstwem surowców energetycznych. (fragment tekstu)
Niewykluczone, iż szybko znajdzie finał sprawa kontroli obrotu naszego kraju z zagranicą towarami, technologiami i usługami, które mogą być wykorzystane nie tylko do celów pokojowych, ale także do produkcji środków militarnych. Dobra te określane są mianem "dóbr podwójnego zastosowania". Przedsięwzięcie takich środków jest niezbędne wobec członkostwa Polski w strukturach NATO.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.