Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 193

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poland in the EC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W dniu 29 kwietni 1998 r. Komitet Integracji Europejskiej przyjął Narodowy Program Przygotowań Polski do Członkostwa w Unii Europejskiej. Artykuł ten omawia kilka punktów z wyżej wymienionego Programu.
Artykuł omawia działania mające na celu przygotowanie kadry administracji państwowej do procesu integracji Polski z Unią Europejską.
Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw najbardziej krytycznie oceniają sytuację ekonomiczną Polski, w następnej kolejności stan swojej firmy, zaś najmniej negatywnie swoją sytuację osobistą. Niemal połowa z nich jest przekonana, iż wejście do Unii Europejskiej wpłynie bezpośrednio na ich firmę, jednak w tej grupie aż 60 procent uważa, że wpływ ten będzie miał charakter negatywny.
Sekretarzem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej została Maria Karasińska-Fendler. Artykuł analizuje problem gotowości Polski do przystąpienia do UE.
Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa w Unii Europejskiej został przyjęty przez rząd 23 czerwca 1998 r. Program wyznacza kierunek działań dostosowawczych oraz określa harmonogram ich realizacji w latach 1998-2002 w kontekście zbliżającego się członkostwa Polski w UE. Synteza programu autorstwa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej uwzględnia hierarchię celów i zadań przygotowania Polski do członkostwa w UE.
Komentarz i wykładnia prawna do ważniejszych aktów prawnych WE za okres od 21 czerwca do 20 lipca br., w tym także odnośnie wymiany handlowej z Polską.
Hiszpania, która przeszła długą i trudną drogę zanim została członkiem Unii, może służyć Polsce za swego rodzaju przewodnika. Rząd hiszpański wyraził wyraźne poparcie i życzenie, aby Polska weszła do grona piętnastki w jak najkrótszym czasie.
Autor omawia politykę przemysłową Polski w stosunku do Unii Europejskiej, zmiany jakie muszą nastąpić w naszym przemyśle aby mógł on konkurować z krajami Unii. Przedstawione zostały również główne cechy polityki przemysłowej Polski. Możliwości i celowość manewru w poszczególnych fazach integracji z Unią Europejską.
Raport Rządowego Centrum Studiów Strategicznych ze stycznia 1998 r. Materiał ten jest syntezą opracowania pt. "Analiza i ocena wpływu integracji Polski z Unią Europejską w sferze społeczno-ekonomicznej".
Wystąpienie strony unijnej otwierające negocjacje członkowskie z Polską. (Bruksela, 31 marca 1998) Zawiera kontekst, założenia negocjacji: zasady, organizacja i procedury.
Powszechnie istnieje przeświadczenie o tym, iż likwidowanie istniejących różnic strukturalnych między gospodarką polską a zachodnią należy przeprowadzić stosunkowo szybko. Proces ten powinien jednak uwzględniać pewne ograniczenia i odrębności polskiego układu ekonomicznego.
Objęcie podatkiem VAT rolnictwa będzie jedną z istotniejszych zmian w kierunku prac dostosowawczych polskiego systemu podatkowego do unijnego. Pamiętać jednak należy, iż nowy system może przynieść wzrost cen na nieprzetworzone produkty rolne, które dzisiaj objęte są zwolnieniem. Będzie to niewątpliwie związane z przesunięciem środków od konsumentów żywności do jej producentów.
Relacja pomiędzy polskim prawem pracy a prawem UE przedstawia się odmiennie w okresie stowarzyszenia z Unią i po uzyskaniu członkostwa. W artykule dokonano wykładni prawnej niektórych przepisów z obydwu tych obszarów, uwypuklając istotne różnice w prawie pracy.
W naszych rokowaniach w sprawie warunków przystąpienia Polski do UE najwięcej kontrowersji budzą dwie kwestie: swoboda nabywania ziemi przez cudzoziemców i firmy państw Wspólnoty w kraju oraz możliwość nieskrępowanego podejmowania pracy przez Polaków na całym jej obszarze. Taki wniosek nasuwa się po pobycie w Polsce głównego negocjatora z ramienia Unii Nicolausa van der Paasa.
Kolejna tura rokowań między Polską a Unią Europejską, która odbyła się w kwietniu br. przyniosła niestety skromne efekty. Powodów jest kilka, jednym z nich zaś jest opieszałość organów RP w dziedzinie ustawodawstwa, które w kwestiach zasadniczych powinno być zgodne z prawem unijnym. Jedną z najtrudniejszych dziedzin w negocjacjach z UE będzie jednak rolnictwo.
W roku 1999 Polska jako kraj stowarzyszony z Unią Europejską po raz pierwszy uczestniczy w jej programie wspierania badań naukowych i rozwoju techniki. Unia przeznaczyła na ten program w latach 1998-2002 prawie 15 mld EUR. Jeśli polskie zespoły badawcze przedstawią Komisji Europejskiej wiarygodne i atrakcyjne projekty badań, to mogą liczyć na znaczne dofinansowanie z tego funduszu.
Przyszłe członkostwo Polski w Unii Europejskiej wymaga dostosowania rozwiązań wprowadzonych w specjalnych strefach ekonomicznych do standardów UE. Unia żąda natychmiastowego ograniczenia przywilejów, z jakich korzystają inwestorzy w SSE, ponieważ wprowadzone rozwiązania są sprzeczne z zasadami pomocy państwa, określonymi w układzie stowarzyszeniowym.
Artykuł omawia strukturę bilansu obrotów płatniczych Polski w okresie intensywnej liberalizacji wymiany handlowej a także przewidywane zmiany struktury bilansu obrotów płatniczych Polski w okresie uzyskiwania członkostwa w UE.
W ramach programu PHARE Unia Europejska może przyznać Polsce jeszcze w 1999 r. łącznie 297,5 mln EUR. Byłaby to największa suma, jaką kraj nasz otrzymał od początku istnienia tego programu bezzwrotnej pomocy. Jednakże warunkiem otrzymania powyższej kwoty jest przygotowanie rozsądnych propozycji wydania tych pieniędzy oraz zagwarantowanie we własnym budżecie środków na współfinansowanie programów realizowanych w Polsce przez PHARE.
Artykuł omawia polską politykę regionalną w świetle aktów prawnych i dokumentów oficjalnych oraz wybrane problemy rozwoju regionalnego i polityki regionalnej. Przedstawiono także przedakcesyjną pomoc strukturalną Unii Europejskiej dla Polski w ramach nowej orientacji PHARE.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.