Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poland in the OECD
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Polska może przystąpić do Organizacji Współpracy i Rozwoju (OECD) jeszcze w tym półroczu. Podsumowanie drugiej rundy negocjacji, która odbyła się w lutym w Paryżu.
Autor zastanawia się jakie korzyści osiągnie Polska wstępując do OECD oraz w jaki sposób ułoży się współpraca z Unią Europejską.
W listopadzie 1998 r. minęły dwa lata od daty przyjęcia Polski w poczet krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), grupującej 29 najbardziej rozwiniętych państw świata. Polska na tym tle przedstawia się jako kraj postępujących procesów stabilizacyjnych, silnych tendencji rozwojowych, systematycznie malejącej inflacji i zmniejszającego się bezrobocia, ale i jako kraj dużych potencjalnych zagrożeń.
Pojęcie transfer pricing jest terminem stosunkowo nowym i nie doczekało się jeszcze polskiego odpowiednika. Polega na "przerzucaniu dochodu" wypracowanego przez jednego podatnika na drugiego, najczęściej za pomocą odpowiedniego kształtowania cen za sprzedawane towary czy świadczone usługi. Artykuł omawia ten problem.
Celem niniejszego artykułu jest ocena stopnia implementacji do polskiego prawa podatkowego najlepszych praktyk dotyczących interpretacji podatkowych opracowanych w ramach Działania 5 projektu BEPS. Autorzy przedstawiają polski system interpretacji podatkowych. Następnie dokonują oceny stopnia implementacji każdej z najlepszych praktyk. Autorzy formułują również krytyczne uwagi do najlepszych praktyk OECD. W ocenie autorów polska regulacja dotycząca interpretacji podatkowych generalnie spełnia większość wymogów OECD, przede wszystkim dlatego, że jest systemem w pełni transparentnym.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Polityka rolna Unii Europejskiej w świetle mierników OECD
61%
Artykuł prezentuje charakter zmian Wspólnej Polityki Rolnej, jakie dokonywały się w ciągu minionych 15 lat, przez pryzmat mierników wsparcia rolnictwa obliczanych w krajach OECD. Najbardziej widoczne jest niewątpliwie dążenie Unii do ograniczania udziału wydatków na realizację tej polityki. Potwierdzenie we wskaźnikach znajdują także działania na rzecz ograniczania instrumentów zniekształcających mechanizm rynkowy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ewolucja systemów klasyfikacyjnych dla zakładów opieki zdrowotnej w Polsce
51%
Jedną z głównych zadań rejestru zakładów opieki zdrowotnej to funkcja klasyfikacyjna. Konieczność "uchwycenia" zróżnicowanych charakterystyk organizmów gospodarczych, jakimi są zakłady opieki zdrowotnej zmuszała do tworzenia coraz bardziej złożonych i rozbudowanych systemów klasyfikacyjnych. Konieczność zachowania międzynarodowej porównywalności polityk wymaga wprowadzania wspólnych pojęć, klasyfikacji oraz reguł sprawozdawania. Do czasu wejścia w życie rozporządzeń wydanych na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 r. nie istniał sformalizowany sposób klasyfikacji przedmiotu działalności zakładów opieki zdrowotnej. Pierwszą sformalizowaną klasyfikację wprowadzono w 1992 r. Rozporządzeniem w sprawie rejestru zakładów opieki zdrowotne w 1997 r. rozpoczęto starania do nadania formy prawnej klasyfikacji, która dotyczyła systemu klasyfikacji (kodów resortowych) dla zakładów opieki zdrowotnej. W 2004 roku resort zdrowia wydał dwa nowe rozporządzenia: o kodach resortowych oraz rejestrze zakładów opieki zdrowotnej zgodnych z Międzynarodową Klasyfikacją dla Rachunków Zdrowia - ICHA. Wprowadzone zostało pojęcie tzw. profilu medycznego komórki organizacyjnej. Adekwatnie do zmian zakresu przedmiotowego działalności zakładu opieki zdrowotnej rozbudowane zostały systemy klasyfikacji, zgodne z podstawową zasadą cybernetyczną, że nad różnorodnością układu sterowanego może zapanować układ sterujący o co najmniej równej różnorodności. Wobec wzmożonego natężenia zjawisk społecznych, takich jak emigracja zarobkowa i polityczna, bezdomność czy konflikty etniczne, rozwój systemów klasyfikacyjnych ochrony zdrowia języka opisu zdarzeń w nim zachodzących, nabiera szczególnego znaczenia. (abstrakt oryginalny)
Stosunkowo liczne są publikacje i opracowania, których celem jest analiza i syntetyczna ocena polityki ochrony środowiska w Polsce4. Większość wypowiedzi koncentruje się na osiągnięciach i porażkach polityki5. Sporo jest również prac i studiów skupiających się na samych instrumentach zastosowanych w celu osiągnięcia wyznaczonych celów polityki6. Korzystając z poglądów i doświadczeń wcześniejszych i wymienionych analiz, w artykule postawiono mniej ambitne zadanie. Porównując pierwszy i drugi dokument Polityka ekologiczna państwa, opracowane i wydane przez Ministerstwo Środowiska, podjęto próbę zidentyfiko- wiska. Zasygnalizowano teoretyczne podstawy regulacji ekonomicznej, które koncentrują się wokół zagadnienia efektywności kosztowej. Wskazano szerokie spektrum instrumentów ekonomicznych różniących się od siebie polem zastosowań i sposobem wprowadzania do praktyki gospodarczej(fragment tekstu)
Wzorce konsumpcji i produkcji wskazują nie tylko na poziom rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów i regionów, ale również wpływają na poziom zużycia zasobów naturalnych i innych elementów środowiska oraz procesy rozwoju społecznego i kulturalnego społeczeństw. Analiza procesów konsumpcji i produkcji wskazuje na konieczność ich łącznego traktowania. Konsumpcja jest celem końcowym każdej działalności gospodarczej, ale jej podstawą jest produkcja, która dostarcza towary i usługi służące zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa. Wzorce konsumpcji i style życia wpływają na strukturę produkcji. Z kolei struktura produkcji wpływa na kształtowanie się struktury konsumpcji. System produkcja- konsumpcja ma wymiar nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny i społeczny. Zarówno procesy produkcji, jak też konsumpcji wpływają na obciążenie środowiska przyrodniczego, a konsekwencjami tego są między innymi zużycie zasobów naturalnych, emisje zanieczyszczeń i odpadów, degradacja gruntów.2 Społeczny aspekt produkcji dotyczy na przykład warunków pracy zatrudnionych czy odpowiedzialności społecznej ze strony przedsiębiorstw. Społeczne aspekty konsumpcji odnoszą się do poziomu i struktury konsumpcji różnych grup społecznych, różnic w poziomach konsumpcji między biednymi a bogatymi krajami czy regionami, jak również wiążą się z odpowiedzialnością za dzisiejszy poziom konsumpcji w stosunku do przyszłych pokoleń(fragment tekstu)
10
Content available remote Finansowanie szkolnictwa wyższego w krajach OECD. Implikacje dla Polski
51%
Celem artykułu jest próba udowodnienia, że pomimo znaczących różnic między krajami, będącymi członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wyzwania finansowe, stojące przed szkolnictwem wyższym, są bardzo podobne, a doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych mogą mieć istotne znaczenie dla Polski. Niniejsza teza została zweryfikowana poprzez porównanie wysokości i struktury wydatków, ponoszonych na szkolnictwo wyższe oraz algorytmów finansowania w poszczególnych krajach, a także w oparciu o przegląd literatury zagranicznej i analizę polskiego systemu finansowania szkół wyższych. W opracowaniu szczególną uwagę poświęcono źródłom pochodzenia funduszy, identyfikując tym samym podobieństwa i różnice między poszczególnymi krajami oraz wskazując liderów i outsiderów w analizowanym aspekcie.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie badania usług wewnątrzgrupowych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi jest w praktyce jednym z trudniejszych w obszarze cen transferowych. Gromadzenie i poszukiwanie dowodów wykonania usług jest źródłem wielu wątpliwości zarówno dla podatników, jak i dla organów administracji skarbowej. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na procedurę opisaną w Rozdziale VII Wytycznych OECD w sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych - dalej Wytyczne OECD. Ustrukturyzowana procedura badania rynkowego charakteru usługi pozwala rozwiązać wiele problemów praktycznych dotyczących ustalenia, czy usługa może zostać uznana za wykonaną na warunkach, które ustaliłyby podmioty niezależne. Artykuł przedstawia analizę zapisów Wytycznych OECD oraz praktykę polską z przykładami z wybranych zagranicznych jurysdykcji podatkowych.(abstrakt oryginalny)
With the increase in global spatial mobility the importance of migration policy (including integration policy) is increasing day by day, both in developed countries and new market economies. In the course of the research on migration policy various measures were constructed. Even though the particular measures relate to different areas of migration policy, they do not refer to the effectiveness of migration policy. The aim of this study is to assess the effectiveness of the integration of immigrants into the labour market in the countries that belong to the Organisation for Economic Co-Operation and Development (OECD) and to analyse the relationships between these effects and the integration policy adopted by the individual countries. The TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to an Ideal Solution) method and the CRITIC (Criteria Importance Through Intercriteria Correlation) method were used in the research. The results indicate that the highest effectiveness of migration policy in terms of integration of immigrants into the labour market was reported in the following OECD countries: Iceland, Switzerland and New Zealand. The results also suggest that the higher the level of integration policy restrictiveness in a given country, the worse the effects in terms of integration of immigrants into the labour market that were noticed by this country.(original abstract)
Przystąpienie Polski do grona członków OECD zmusza nasz kraj do dostosowania się do wymogów stawianych przez tę organizację także w zakresie instrumentów finansowego wspierania eksportu. Warunkom tym będziemy musieli sprostać w najbliższej przyszłości. Doświadczenia krajów OECD wskazują, że stosowany przez nie system wspierania eksportu jest bardzo skutecznym mechanizmem polityki proeksportowej. Pełne członkostwo Polski w Układzie o wytycznych dla oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych oznaczałoby także możliwość uruchomienia nowych instrumentów finansowych oraz zbudowanie efektywnego systemu wspierania eksportu. Pomogłoby to zwiększyć konkurencyjność towarów i usług oferowanych poza granicami kraju przez polskich eksporterów, ustabilizować warunki kredytowania eksportu oraz skutecznie rozwijać wymianę handlową z zagranicą, ale wiązałoby się także z koniecznością zwiększenia wydatków budżetowych na ten cel. (abstrakt oryginalny)
Warunki członkostwa Polski w Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD).
Członkowie OECD tworzą zbór różniących się, i to znacznie, państw. Szczególnie interesujące wydają się być podobieństwa i różnice występujące w finansach sektora general government. W artykule przedstawiono zmiany, jakie zaszły w podstawowych wskaźnikach charakteryzujących finanse sektora general government w państwach OECD między 1995 a 2008 rokiem (dochody i wydatki publiczne, saldo budżetowe i dług publiczny). Ponadto, wykorzystując analizę skupień, wskazano grupy państw podobnych do siebie pod względem sytuacji w finansach publicznych. Następnie metodą liniową uporządkowano państwa członkowskie OECD od "najlepszego" do "najgorszego". (abstrakt oryginalny)
Ministerstwo Finansów oficjalnie informuje, że trwają prace nad zastąpieniem deklaracji VAT-7 przez plik JPK_VAT. Możliwe, że dotyczyłoby to także informacji VAT-UE i VAT-27. Autorzy opisują powody, dla których ruch ten powinien być oceniany pozytywnie (ujednolicenie raportowania, zmniejszenie liczby obowiązków raportowych, powszechna akceptacja przez podatników). Wskazano jednak także prawne, procesowe i techniczne wyzwania, które należy mieć na uwadze w ramach tej zmiany, aby przyniosła ona oczekiwane korzyści. W szczególności dotyczy to różnicy w sankcjach za brak złożenia pliku JPK_VAT oraz deklaracji, trudniejszej korekty błędnych rozliczeń oraz mniejszej przejrzystości pliku JPK_VAT względem deklaracji. Pomysł wydaje się także niespójny z inną propozycją Ministerstwa Finansów, a mianowicie wprowadzeniem obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy krótsze niż miesiąc (codziennie lub co kilka dni). Postulowane jest wydłużenie terminu wejścia w życie tych zmian i poprzedzenie ich programem pilotażowym. (abstrakt oryginalny)
Przy realizacji znaczniejszych projektów budowlanych częstą praktyką jest zawiązywanie grup wykonawców, najczęściej w formie konsorcjów, w celu wspólnego wzięcia udziału w procedurze przedkontraktowej i wspólnej realizacji robót budowlanych. Często to podmiotowi lokalnemu w konsorcjum międzynarodowym powierza się reprezentację tego konsorcjum. Posiada on bowiem najbardziej rozległe informacje o miejscowych warunkach organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych. W niniejszym artykule podjęto próbę rozwiązania podstawowych problemów dotyczących opodatkowania transgranicznych konsorcjów budowlanych działających na polskim rynku zamówień publicznych. Działalność w ramach konsorcjów może wiązać się z podatkowymi obowiązkami rejestracyjnymi oraz ukonstytuowaniem w Polsce zakładu typu budowlanego lub agencyjnego, co prowadzi do konieczności zapłaty podatku dochodowego. Skomplikowana sytuacja prawnopodatkowa zagranicznych wykonawców w konsorcjach międzynarodowych może zaś skutkować wyhamowaniem rozwoju tej formy współpracy.(abstrakt oryginalny)
Omówiono istniejące w Polsce ograniczenia w przepływie kapitału i powody ich utrzymywania. Obowiązują one nadal, mimo iż Polska zgłosiła je w umowie o przystąpieniu do OECD. Wymieniono transakcje, których dotyczą i możliwości ich omijania. Należą do nich: nabywanie przez rezydentów za granicą krótkoterminowych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów dłużnych, emitowanie, wprowadzanie do obrotu oraz planowanie tychże, nabywanie przez nierezydentów w kraju krótkoterminowych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, emitowanie i wprowadzanie do obiegu przez nierezydentów tychże, udzielanie i zaciąganie w obrocie z zagranicą kredytów i pożyczek krótkoterminowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.