Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polecenie zapłaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono system polecenia zapłaty (taką nazwę przyjęto dla polskiego direct debit), który jest metodą pozwalającą na automatyczny transfer środków z rachunku dłużnika na rachunek wierzyciela.
Artykuł podejmuje problem realizowania płatności na rzecz tzw. masowych wierzycieli, czyli firm telekomunikacyjnych, zakładów energetycznych, operatorów telewizji kablowej i tym podobnych podmiotów. Autor charakteryzuje różne warianty opłacania regularnych płatności przez osoby fizyczne, zwracając uwagę na nową usługę, polegającą na umożliwieniu klientom opłacania rachunków gotówką przy okazji robienia zakupów w dużych centrach handlowych czy na stacjach benzynowych. W artykule scharakteryzowano politykę sektora bankowego wobec płatności masowych. Rozwój płatności masowych jest również analizowany z punktu widzenia ogólnych kierunków ewolucji systemu płatniczego. W drugiej części artykułu autor uzasadnia tezę, że w przyszłości płatności masowe będą realizowane głównie z wykorzystaniem obrotu bezgotówkowego, w tym polecenia zapłaty.
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych przez Pentor, dotycząch m.in. : poparcia dla RPP, a także odnoszących się do tempa prywatyzacji banków, jak również stopnia w jakim banki komercyjne powinny wspierać działania rządu.
Artykuł poświęcony jest konsekwencją wykorzystywania przez wykonawców regulacji wynikającej z art. 6493 k.c. w sposób niezgodny z jej celem. Autor prezentuje mankamenty legislacyjne powyższej regulacji oraz przedstawia propozycje zmian, które zapewnią poszanowanie interesów zarówno wykonawcy, jak i inwestora w związku ze zgłoszonym przez wykonawcę żądaniem ustanowienia gwarancji zapłaty.(abstrakt oryginalny)
Polecenie zapłaty (ang. direct debit)jest prostą, szybką i bezgotówkową formą regulowania powtarzających się płatności. Korzystać z niego mogą nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy. Polecenie zapłaty jest inicjowane przez wierzyciela, a nie przez dłużnika. To wierzyciel proponuje dłużnikowi ten sposób rozliczeń, ale dłużnik musi wyrazić na nie zgodę. Wśród pionierów tej formy płatności był Canal+ oraz operatorzy telefonii komórkowej. Ze strony usługodawców koalicję utworzyły: PTK Centertel (29 procent udział), Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, TP SA, Canal+, Netia Telekom i Telefonia Dialog. Barierą rozwoju direct debit w Polsce jest brak płynnosci budżetów gospodarstw domowych.
Artykuł przedstawia jedną z form regulowania powtarzających się płatności, jaką jest polecenie zapłaty. Omawia rozwój tej usługi na rynku polskim. Zwraca uwagę zarówno na utrudnienia i udogodnienia związane ze stosowaniem tej formy płatności.
Dostawcy usług promują polecenie zapłaty jako jedną z najprostszych usług finansowych. Dzięki niemu klient oszczędza na prowizjach i zyskuje wygodę.
Przybliżono nowy produkt rozliczeniowy o roboczej nazwie GOBI (Gospodarcze Obciążenie Bezpośrednie). Miałby on pozwalać firmom na wzajemne rozliczenia typu direct debit. Projekt GOBI został opracowany przez przedstawicieli czołowych banków korporacyjnych zebranych w Radzie ds. Zarządzania Środkami Finansowymi Przedsiębiorstw przy Związku Banków Polskich.
Polecenie zapłaty jako nowoczesna forma regulowania zobowiązań, choć funkcjonuje w Polsce już blisko 9 lat, nie jest znanym i powszechnie stosowanym instrumentem płatniczym. Celem opracowania jest zidentyfikowanie barier w popularyzacji tej usługi w Polsce, a także próba przewidzenia kierunków jej rozwoju w przyszłości. W artykule przedstawiono historię wprowadzenia polecenia zapłaty w Polsce oraz jego rozwój na tle wybranych krajów Unii Europejskiej, jednocześnie wykazując różnice między zasadami funkcjonowania tego instrumentu w wybranych państwach. Artykuł napisano na podstawie publikacji ekonomicznych Związku Banków Polskich, Narodowego Banku Polskiego i Krajowej Izby Rozliczeniowej, dotyczących rozwoju polecenia zapłaty w Polsce, oraz rocznych raportów Europejskiego Banku Centralnego, prezentujących rozwój tej usługi we wszystkich krajach członkowskich UE. (abstrakt oryginalny)
Wirtualizacja pieniądza wywołana niebywałym w ostatnich latach postępem w dziedzinie gromadzenia, przetwarzania i przesyłania informacji drogą elektroniczną spowodowała znaczące zmiany w systemach płatności realizowanych za pośrednictwem banków i innych instytucji finansowych. Istniejący w epoce pieniądza papierowego system płatniczy oparty na wymianie dokumentów papierowych okazuje się nieadekwatny do coraz bardziej dominującego w gospodarce pieniądza elektronicznego. Stąd też w ostatnich latach znaczenia nabiera konieczność zapewnienia społeczeństwu dostępu do nowoczesnych instrumentów płatniczych oraz dostosowania polskiej infrastruktury płatniczej do wymagań współczesnego rynku. Najbardziej efektywnym rodzajem rozliczeń są bezgotówkowe bankowe rozliczenia elektroniczne. Celem artykułu jest analiza upowszechnienia obrotu bezgotówkowego w Polsce oraz ocena tendencji zmian na rynku instrumentów płatniczych w Polsce na tle pozostałych krajów UE. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę polecenia zapłaty. Przedstawiono rozwój tej usługi bankowej w Polsce. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby wykorzystać w większym niż dotychczas stopniu zalety polecenia zapłaty?
Od października zacznie funkcjonować GOBI, czyli gospodarcze obciążenie bezpośrednie - nowa forma rozliczeń bezgotówkowych dla przedsiębiorstw. GOBI to bankowy instrument dla firm stale rozliczających się ze sobą i ufających partnerowi.
Celem artykułu jest omówienie zmian wzmacniających ochronę prawną konsumentów wprowadzonych nowelizacjami k.p.c. (i niektórych innych ustaw) z 2019 i 2021 r. oraz udzielenie odpowiedzi na dwa pytania: (1) czy na gruncie nowelizacji z 2019 r. sąd - przyjmując, że stronie pozwanej przysługuje ochrona właściwa konsumentom - miał kompetencję do przekazania z urzędu takiej sprawy do właściwego sądu oraz (2) czy nowelizacja z 2021 r. rozwiązała problem kwalifikacji poręczycieli wekslowych jako konsumentów, w sytuacji gdy poręczenie wekslowe (czynność prawna) w stosunku do przedsiębiorcy nie było bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą lub zawodową poręczyciela.(abstrakt oryginalny)
Usługa polecenia zapłaty dostępna jest od pięciu lat, ale klienci przekonują się do niej bardzo powoli.
Przedstawiono usługę polecenia zapłaty, którą wprowadzają obecnie banki w Polsce. Jest to forma polecenia przelewu, przy czym inicjatywa płatności należy do wierzyciela, a nie do dłużnika. Zależy niestety od tego, czy bank podpisał odpowiednie porozumienie międzybankowe.
16
Content available remote Payment System Competitiveness.
51%
Konkurencyjność jest jednym z warunków funkcjonowania systemu rynkowego. Z biegiem czasu ludzie zmienili swoje pojmowanie systemów gospodarczych - od gospodarki barterowej do pieniądza papierowego. W dzisiejszym świecie, gdy ITstaje się dużą częścią życia gospodarczego, pieniądz elektroniczny, e-portfele, płatności PayPal oraz inne płatności są coraz częściej używane i coraz ważniejsze. Obecnie systemy płatności stają się bardzo różnorodne, można więc mówić o rynku instrumentów płatniczych. W tym kontekście kluczowe staje się sprawne funkcjonowanie tych rynków. Celem artykułu jest określenie zasad, warunków na rynku instrumentów płatniczych. Analiza jest prowadzona od strony popytu i podaży. W analizie uwzględniono system kart kredytowych oraz system polecenia zapłaty, wraz z najnowszą teorią Testu Turysty. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są przepisy odnoszące się do gwarancji zapłaty za roboty budowalne, czyli art. 6491-6495 Kodeksu cywilnego. Dziesięć lat obowiązywania tej regulacji skłania do zbadania, czy cel, jaki został przez nią postawiony, a więc terminowe płacenie przez inwestora wynagrodzenia należnego wykonawcy, został osiągnięty. Wnioski z przeprowadzonego badania pozwalają na obronę tezy, że instrument ten rzadko jest wykorzystywany zgodnie z celem, w jakim został wprowadzony do Kodeksu cywilnego. Jego konstrukcja prawna pozwala wykonawcy na odstąpienie od umowy w przypadku, gdy inwestor na żądanie nie przedłoży gwarancji zapłaty i to właśnie ten skutek, a nie zabezpieczenie terminowej zapłaty wynagrodzenia, bywa postrzegany jako główny cel, do którego zmierza strona umowy o roboty budowlane. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Rola jednolitego obszaru płatności w euro na wspólnym rynku europejskim
51%
Kolejnym etapem integracji gospodarczej Europy, tym razem na płaszczyźnie rozliczeń i płatności, było utworzenie Jednolitego obszaru płatności w euro - SEPA (Single Euro Payments Area). Ideą prac podejmowanych w ramach projektu SEPA jest wprowadzenie mechanizmów dla efektywnego dokonywania płatności w euro na obszarze Europy i traktowania tej strefy jako rynku wewnętrznego ze wszystkimi tego konsekwencjami, związanymi także z czasem realizacji transakcji i ponoszonymi za nie opłatami. Według programu SEPA zróżnicowane rozwiązania krajowe/lokalne mają zostać zastąpione wspólnymi systemami płatniczymi i jednolitymi standardami oraz zharmonizowanym prawem ochrony konsumentów. Skutkować to ma łatwym, szybkim, bezpiecznym i tanim dokonywaniem płatności na terenie jednolitego rynku płatności. Artykuł ukazuje warunki implementacji programu SEPA oraz implikacje wynikające z jednolitego rynku płatności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.