Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish Act on Commercialisation and Privatisation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ustawa o Komercjalizacji i Prywatyzacji Przedsiębiorstw Państwowych weszła w życie 8 kwietnia 1997 r. Celem publikacji jest uporządkowanie formalnoprawnych aspektów z niej wynikających. Dotyczą one: rozporządzenia składnikami materialnymi majątku, problemu prywatyzacji bezpośredniej, warunków tworzenia spółek pracowniczych, umów leasingowych itp.
Dotychczasowa praktyka komercjalizacji prowadzi do wniosku, że spełnienie formalnego kryterium zmian organizacyjno-prawnych przy słabym (biurokratycznym) nadzorze właścicielskim nie uruchamia pożądanych procesów prowadzących do poprawy efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw, a tym samym opóźnia restrukturyzację gospodarki. Sama zmiana nadzoru z założycielskiego na właścicielski nie tylko nie zracjonalizowała procesów zarządzania przedsiębiorstwem, ale wręcz przyczyniła się do ich patologii. Doświadczenie pokazuje, że komercjalizacja nie jest warunkiem wystarczającym do osiągnięcia celu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Z tego względu za zasadne należy uznać zarzuty przypisywane komercjalizacji. Po pierwsze pozorność, przejawiającą się w utrzymaniu faktycznego wpływu administracji państwowej na określone przedsiębiorstwa. Po drugie osłabienie pozycji skomercjalizowanego przedsiębiorcy państwowego w stosunkach z administracją w porównaniu z sytuacją przedsiębiorcy (przedsiębiorstwa państwowego) nieskomercjalizowanego. Po trzecie komercjalizacja wzmacnia proces etatyzacji i prowadzi do petryfikacji państwowego sektora gospodarczego. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy przepisów określających uprawnienia do otrzymania akcji na zasadach preferencyjnych.
W artykule przedstawiono nowe zasady powoływania członków zarządu w spółkach z udziałem większościowym Skarbu Państwa w świetle zmian przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (Ustawa z dnia 5 grudnia 2002 roku). Omówiono kwalifikacje członków rad nadzorczych i członków zarządów oraz przepisy dotyczące przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego.
Artykuł ma na celu omówienie pojęcia i istoty komercjalizacji w rozumieniu ustawy z 30 czerwca 1995 roku i ocenę rozwiązań legislacyjnych z punktu widzenia dotychczasowych doświadczeń na obszarze przekształceń własnościowych sektora przedsiębiorstw państwowych.
Proces urynkowienia gospodarki, rosnąca konkurencja, globalizacja, a przede wszystkim przyszła integracja ze Wspólnotą Europejską, to obecnie jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed polskimi przedsiębiorstwami. Fakt ten zmusza do stosowania określonych mechanizmów dostosowawczych, również w zakresie zarządzania ludźmi. Działania te mają ułatwić realizację interesów przedsiębiorstwa jako całości, a jednocześnie uwzględnić potrzeby i oczekiwania pracowników. Służyć ma temu partycypacja pracownicza traktowana jako wzrost udziału załogi w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W opracowaniu przedstawiona została reprezentacja pracowników w polskich organach nadzoru. Jak pokazały badania przeprowadzone w 1997 roku, w przekształconych przedsiębiorstwach państwowych, w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa w zasadzie zachowano proporcje 1/3 udziału przedstawicieli załogi w radzie. W spółkach pracowniczych przedstawiciele pracowników są zarazem przedstawicielami akcjonariuszy, tak więc wskaźnik ten zbliża się do jedności. Spółki kapitałowe nie są zobowiązane do wyboru przedstawicieli pracowników do rad nadzorczych. Udział załogi w tych spółkach został zredukowany w zasadzie do zera. Równoczesne funkcjonowanie Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (zapewniającej pracownikom udział w radach nadzorczych) i Kodeksu spółek handlowych, który nie wyklucza takiej reprezentacji, ale również nie czyni ją obligatoryjną, powoduje pewne niejasności. Należałoby zmienić tę sytuację i partycypacją pracowników w zarządzaniu objąć wszystkie organizacje gospodarcze powyżej określonego stanu zatrudnienia. Udział pracowników w organach nadzoru właścicielskiego stwarza bowiem najlepsze z możliwych warunki do identyfikowania się pracowników z celami firmy. A to z kolei warunkuje wyższą efektywność gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule pragnę podjąć tematykę wniesienia przedsiębiorstwa do spółki jako jednej z form prywatyzacji bezpośredniej na podstawie przepisów Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Poruszana problematyka, jest jednak na tyle obszerna i złożona, że ograniczone ramy tego opracowania zmuszają do omówienia jedynie kilku zagadnień wybranych. Przedmiotem rozważań będą przede wszystkim zagadnienia związane z kształtowaniem składu osobowego akcjonariatu, powstałej w tym trybie spółki. Ustawodawca bowiem, konstruując przepisy Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, w sposób niebagatelny ograniczył dowolność w doborze osób, które w przyszłości staną się akcjonariuszami nowej spółki, istotnie modyfikując ogólne reguły przewidziane przepisami Ksh. Jednocześnie modyfikacje te dotyczą nie tylko samego momentu pierwotnego kształtowania składu osobowego akcjonariatu, lecz także pojawiają się na dalszym etapie funkcjonowania spółki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.