Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish Act on Employment and Unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ustawa o zatrudnieniu. Uwagi ogólne
100%
Ustawa z 29 grudnia 1989 r. o zatrudnieniu podjęta została przez Sejm PRL z mocą obowiązującą od 1 stycznia 1990 r. Jest ona jedną z kilku przyjętych w końcu roku, mających na celu porządkowanie gospodarki narodowej. Dokumenty te są niezbędne dla wdrażania zasad reformy gospodarczej, tym samym odcinają się od dotychczas obowiązujących, zwłaszcza w reformie lat 1982-1988. Nie ulega wątpliwości, iż regulacja prawna stanowi podstawę realizacji rządowego programu gospodarczego oraz bieżąco założeń polityki społeczno-gospodarczej na rok 1990. Dokument ten wchodzi w życie wraz ze zmianami w ustawie zasadniczej, a więc działa pod rządami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zmienia on kierunki i metody postępowania a także narzędzia, jakie winny być stosowane w realizacji polityki zatrudnienia. Rozdziela kompetencje organów administracji państwowej i samorządowej od jednostek elementarnych, dostosowując je do nowych warunków i potrzeb.(fragment tekstu)
Omówiono polskie regulacje prawne dotyczące bezrobocia w latach 1989-1992.
Rynek pracy jest obszarem o niezwykłej dynamice zmian. Każda grupa społeczna uczestników próbuje odnaleźć na nim swoje miejsce. Wśród nich znajdują się także osoby młode, które spotykają tam liczne ograniczenia. Dlatego konieczne jest podjęcie wobec nich szerszych działań systemowych. Podstawą do tego są zmiany w obowiązującym ustawodawstwie rynku pracy dokonane w 2014 r. W zasadniczym zakresie modyfikują one dotychczasowe rozwiązania pasywne odnoszące się do osób młodych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wpływu prawnej ochrony zatrudnienia (p.o.z.) na elastyczność zatrudnienia względem PKB. W artykule zaprezentowano znaczenie, zakres i tendencje zmian obserwowanych w ochronie zatrudnienia, określono mechanizmy jej wpływu na sytuację panującą na rynku pracy oraz dokonano ich weryfikacji opierając się na danych dla 23 krajów członkowskich OECD w latach 2002-2014. W krótkim okresie należy oczekiwać istnienia nieliniowej (U-kształtnej) zależności pomiędzy poziomem ochrony zatrudnienia a jego elastycznością względem zmian PKB. W długim okresie p.o.z. staje się natomiast neutralna dla zmienności zatrudnienia w związku z tym, że elastyczne płace umożliwiają pracodawcom łatwiejsze dostosowanie się do sytuacji panującej na rynku pracy. Przeprowadzone testy panelowej kointegracji pozwoliły na potwierdzenie hipotezy o długookresowej neutralności prawnej ochrony zatrudnienia. Hipoteza dotycząca wpływu p.o.z. na charakter krótkookresowych dostosowań kategorii rynku pracy została potwierdzona jedynie dla okresu światowego kryzysu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu, w kontekście uwarunkowań gospodarki polskiej, jest analiza Ustawy o zatrudnieniu i bezrobociu z roku 1991 jako podstawowego aktu prawnego, wyznaczającego ramy instytucjonalnego gospodarowania zasobami pracy. Zaprezentowano także wyniki badań nad funkcjonowaniem wojewódzkich biur pracy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.