Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish Act on Freedom of Economic Activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Obwód kaliningradzki, rosyjski region nad Bałtykiem, który w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego oddzielony został od Rosji terytoriami dwóch niepodległych państw - Litwy i Polski, zajmuje szczególne miejsce na rosyjskiej scenie politycznej. Wynika to nie tylko z jego położenia geograficznego, ale też z rzadkiej nawet jak na Rosję, sprzeczności interesów między różnymi grupami nacisku wobec obwodu, jak też w samym Kaliningradzie. (fragment tekstu)
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o rozmiarach dokonywanych przez banki komercyjne operacji finansowych jest obowiązujący w gospodarce narodowej limit obrotów gotówkowych, czyli transakcji realizowanych z pominięciem systemu bankowego. Podstawową słabością obowiązującego limitu rozliczeń gotówkowych jest jego zbyt wysoki poziom. Niezrozumiałe są także przepisy, na mocy których został wprowadzony.
Jednym z głównych filarów budowy konkurencyjnej gospodarki, na obecnym etapie rozwoju, jest szeroko rozumiana przedsiębiorczość. Idea wsparcia dla rodzaju przedsiębiorczości, która została rozpowszechniona w USA i Europie Zachodniej w latach 80. jest obecnie realizowana w krajach Unii Europejskiej w ramach programów wsparcia skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule skoncentrowano się głównie na przeprowadzonej przez autorów analizie w oparciu o kodeks swobody gospodarczej oraz bariery związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyniki tej analizy są cennym źródłem informacji pozwalającym czerpać z doświadczeń krajów o najlepszych praktykach na drodze do przedsiębiorczości i uniknąć wielu błędów.
Pojęcie przedsiębiorcy, kluczowe z punktu widzenia zarówno publicznego prawa gospodarczego, jak i całego systemu prawnego w odniesieniu do przyjętego w Konstytucji RP modelu społecznej gospodarki rynkowej, po ponad 10 latach obowiązywania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nadal budzi wątpliwości. Przedmiotem artykułu jest analiza pojęcie przedsiębiorcy na przykładzie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będącej "konstytucją działalności gospodarczej" z uwzględnieniem planowanej regulacji Prawa Przedsiębiorców. Prawo przedsiębiorców stanowi istotny element wprowadzonej regulacji tzw. Konstytucji Biznesu. (abstrakt oryginalny)
Przekonanie o potrzebie wydania czternastej dyrektywy jest niemal powszechne. Dyskusja toczy się natomiast wokół pytania: Czy dyrektywa powinna umożliwiać transgraniczne przekształcenie w drodze przeniesienia (zmiany) siedziby statutowej spółki bez konieczności przenoszenia siedziby faktycznej spółki? Taki wariant kwestionowany jest głównie z dwóch powodów: po pierwsze - ponieważ uchwalenie dyrektywy na podstawie art. 50 ust. 2 lit. g TfUE ma służyć urzeczywistnieniu swobody przedsiębiorczości (art. 50 ust. 1 TfUE), a - zgodnie z przyjętą przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wykładnią - art. 49 TfUE samo przekształcenie, bez elementu realnego, nie jest postacią korzystania z tej swobody. Po drugie - ponieważ traktatowa zasada subsydiarności (art. 5 ust. 3 TUE) wyklucza ingerencję ustawodawcy unijnego w prawo kolizyjne państw członkowskich. Czternasta dyrektywa umożliwiająca transgraniczne przekształcenie bez przeniesienia siedziby faktycznej - jeżeli prawo państwa przyjmującego na to pozwala - byłaby wyrazem rozsądnego kompromisu leżącego u podstaw zarówno dyrektywy w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych, jak i wypracowanego w orzecznictwie Trybunału w sprawach dotyczących transgranicznego przenoszenia siedziby spółki. Umożliwienie rozdzielenia siedziby statutowej i faktycznej powinno być połączone uregulowaniem środków skutecznej ochrony tych podmiotów, których interesy w związku z transgranicznym przekształceniem spółki mogą być narażone (wierzycieli, wspólników mniejszościowych, pracowników). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ograniczenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw komunalnych w polskim prawie samorządowym. Omówiono przepisy prawa samorządowego ograniczające działalność gospodarczą przedsiębiorstw komunalnych w świetle przepisów TWE Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską) o swobodach rynku wewnętrznego.
Ukaranie za wykroczenie może nieść za sobą daleko idące, negatywne konsekwencje w swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. Ukarany przedsiębiorca nader często zostaje pozbawiony możliwości skorzystania z szeroko rozumianych ulg, dofinansowań czy otrzymania zezwoleń. Z uwagi na różnorodność normatywnych zwrotów, służących ustawodawcy do określenia kręgu podmiotów ograniczanych w prawach, nierzadko konkretny przedsiębiorca nie wie, czy ubiegając się o przyznanie określonego uprawnienia lub świadczenia może - często pod rygorem odpowiedzialności karnej - złożyć oświadczenie o niekaralności za wykroczenie. Celem niniejszego opracowania jest uporządkowanie tych kwestii, m.in. poprzez szczegółową wykładnię zwrotów "uznany winnym za wykroczenie", "skazany za wykroczenie" oraz "ukarany za wykroczenie", jak też odniesienie się do problematyki zatarcia ukarania, która to kwestia ze względu na szczątkową i niepełną regulację w tym zakresie pozostaje nie mniej problematyczna. (abstrakt oryginalny)
Jak pokazują liczne badania, prosperity kraju i jego obywateli nie zależy ani od położenia kraju, ani od jego wielkości, ani od liczby mieszkańców, ani od posiadania surowców naturalnych. Zależy od jednej tylko rzeczy – jakości prawa związanego z gospodarką. Tę jakość mierzą m.in. Instytut Frasera oraz Bank Światowy i nazywają ja „indeksem wolności gospodarczej”. (fragment tekstu)
Podejmowanie działalności gospodarczej jest pewnym rozciągniętym w czasie procesem, w ramach którego dany podmiot (przedsiębiorca) dokonuje wielu rozmaitych czynności faktycznych i prawnych. Zagadnienia te reguluje najnowsza ustawa z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej, która rozpatruje trzy podstawowe techniki reglamentacyjne: instytucję zezwoleń na taką działalność (koncesje, licencje, zgody), wpis do rejestru oraz tzw. wolną działalność gospodarczą.
10
Content available remote Rejestr BDO - nowy obowiązek przedsiębiorcy związany z ochroną środowiska
51%
Celem artykułu jest analiza uregulowanego ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, obowiązku uzyskania przez przedsiębiorców, których działalność gospodarcza powoduje lub może powodować powstanie odpadów, wpisu do powstałego z dniem 24 stycznia 2018 r. Rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (rejestr BDO). Rozważania, poprzedzone rysem ustawodawczym obowiązku, przedstawiają kwestie faktyczne wpisu - zakres działalności gospodarczej podlegający ujawnieniu w rejestrze BDO, oraz formalne związane z jego procedurą - forma wniosku, sposób rozpatrzenia, właściwość organu. W ramach analizy zagadnienia przedstawiona została również sytuacja przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej wprowadzających na terytorium kraju używane pojazdy. Powyższa materia stała się podstawą do odpowiedzi na pytanie czy obowiązek uzyskania wpisu do rejestru BDO ogranicza swobodę podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienia związane z prowadzeniem w Polsce działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej uchwalona 2 lipca 2004 r. wraz z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Te dwa akty prawne, o zasadniczym znaczeniu dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, uchwalone zostały celem stworzenia prostych mechanizmów podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz umocnienia gwarancji swobody przedsiębiorców. Nowe akty prawne zastąpiły ustawę z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej. Ustawa reguluje podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania organów administracji publicznej w tym zakresie (art. 1). Zaletą ustawy jest m.in. wprowadzenie kilku zasad wyrażających stosunek państwa do działalności gospodarczej. Ustawa zawiera szereg klauzul generalnych, poprzez które sformułowano ogólne zasady, odnoszące się do stosunków między organami władzy publicznej a przedsiębiorcami. (fragment tekstu)
Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku w Polsce odchodzi się od gospodarki nakazowo-rozdzielczej, budując podstawy gospodarki wolnorynkowej. Warunkiem funkcjonowania nowego modelu gospodarczego opartego na mechanizmach rynkowych jest wprowadzenie w systemie gospodarczym wolności gospodarczej. Wolność gospodarczą w tym okresie w Polsce należy również ocenić z perspektywy orzecznictwa. Szczególną uwagę w tym zakresie należy zwrócić przede wszystkim na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, bowiem stanowisko tych podmiotów ma wpływ na orzekanie sądów powszechnych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Z analizy wybranego orzecznictwa wynika wyraźnie, że funkcją Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego jest nie tylko wykładnia wolności gospodarczej jako zasady ustrojowej (zob. art. 20 Konstytucji) oraz jako prawa podmiotowego publicznego o charakterze negatywnym (zob. art. 22 Konstytucji), ale również właściwe rozumienie regulacji ujętych w ustawodawstwie zwykłym w zakresie swobody działalności gospodarczej. Należy podkreślić, że stanowisko organów władzy sądowniczej w Polsce od końca lat osiemdziesiątych ostatniego stulecia chroni społeczną gospodarkę rynkową. Orzecznictwo w omawianym obszarze jest wskazówką dla organów publicznych do właściwego stosowania prawa w zakresie wolności gospodarczej, jak również stanowi niekiedy istotny sygnał dla ustawodawcy do zmiany regulacji prawnych dotyczących podejmowania, prowadzenia, zawieszenia i zakończenia działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest uwypuklenie najważniejszych problemów wynikających z uznania notariusza za przedsiębiorcę na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W celu zobrazowania poprzednich zmian, przeanalizowano dotychczasowy stan prawny w tym zakresie, porównując go z aktualnie obowiązującym.
Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania narusza zasady ustrojowe, które stanowią o respektowaniu przez prawodawcę zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji). Neguje, i to w sposób oczywisty, jaskrawy, treść zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa podatkowego. Oznacza to, że klauzula stoi w sprzeczności z art. 2 Konstytucji w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Tym samym, został złamany konstytucyjny nakaz, który zobowiązuje prawodawcę do precyzyjnego, tj. jednoznacznego w treści, zakresu i przesłanek dopuszczalnej ingerencji w prawa podmiotowe podatnika. Arbitralne wkroczenie w wolności gwarantowane Konstytucją, w tym wolności gospodarcze, jest tym bardziej niebezpieczne dla podatnika, że przyjęte w klauzuli unormowania proceduralne, które mają chronić podatnika przed nadużyciem stosowania klauzuli, są tylko pozorne i mają charakter złudy prawnej. A to narusza zasadę wzajemnej lojalności w relacjach państwo-podatnik. Klauzula ma kwalifikowane wady, albowiem: a) nie zapewnia bezpieczeństwa prawnego podatnikowi, b) nie respektuje zasady określoności przepisów prawa podatkowego, c) nie respektuje zasady wzajemnej lojalności w relacjach państwo a podatnik, d) narusza także zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa podatkowego. Z winy prawodawcy konstrukcja prawna klauzuli jest niejasna, nieprecyzyjna, wieloznaczna, a to stwarza niepewność, co do praw i obowiązków podatnika, a zatem stwarza podstawy do arbitralnych rozstrzygnięć organów podatkowych, albowiem swoboda luzu decyzyjnego organu podatkowego jest nadmierna.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.