Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish Act on Remuneration of Persons Managing Certain Legal Entities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
3 marca 2000 r. uchwalona została ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Jej podstawowym uzasadnieniem była likwidacja tzw. kominów płacowych. Według autora artykułu popełniono błąd, gdyż zamiast poprawić mechanizmy sprawowania nadzoru właścicielskiego, wybrano metodę ręcznego sterowania za pomocą schematycznej regulacji ustawowej ustalającej sztywno rodzaje i wysokość świadczeń, które mogą być wypłacane menedżerom sektora publicznego.
Artykuł poświęcony jest zaprezentowaniu konstrukcji reprezentacji w prawie cywilnym pod względem podmiotowym i przedmiotowym. Z analizy podmiotowej wynika, że katalog podmiotów reprezentujących jest zamknięty i brak normatywnych podstaw do wyróżnienia nowych kategorii w tym zakresie (np. przedstawiciela statutowego). Doprecyzowania wymaga natomiast, w oparciu o kryteria ściśle cywilistyczne, przede wszystkim odnoszące się do stosunku cywilnoprawnego, pojęcie reprezentacji. Zaproponowana w czasie IX Forum Prawa Spółek koncepcja przedstawicielstwa statutowego, proponowanego już kiedyś w doktrynie, nie ma podstaw normatywnych. Nowe brzmienie art. 39 Kodeksu cywilnego nie daje podstaw do takich wniosków, a istniejące wyjaśnienia istoty reprezentacji w oparciu o panujące teorie, są wystarczające.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie niniejsze wskazuje na nieprawidłowości w kształtowaniu wynagrodzeń w sektorze publicznym, obniżające ich efektywność i motywacyjność. Zdaniem autora nieprawidłowości te polegają przede wszystkim na braku obiektywnych kryteriów różnicowania płac zarówno między jednostkami i instytucjami tego sektora, jak i w stosunku do sektora prywatnego oraz niepowiązaniu płac kadry zarządzającej z efektami pracy w spółkach skarbu państwa. Nieprawidłowości te potęguje brak nadzoru właścicielskiego nad kształtowaniem wynagrodzeń, czego jaskrawym przykładem jest tzw. ustawa kominowa, wydana pod presją opinii publicznej, a faktycznie będąca konsekwencją braku nadzoru.
W niniejszym opracowaniu autorka stawia pytanie o możliwość stosowania rygorów ustawy do osób pełniących obowiązki kierowników podmiotów określonych w jej art. 1 i stara się wykazać, iż formalnie nie ma możliwości objęcia ich zakresem podmiotowym ustawy kominowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.