Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish national school of economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule skoncentrowano się na dorobku Michała Chońskiego i Stanisława Budnego - ekonomistów związanych ze szkołą narodową w ośrodku wileńskim. Przedstawiciele ci prowadzili swoje analizy w odniesieniu do warunków społeczno-gospodarczych panujących w Polsce podczas pierwszej połowy XIX wieku.
Przedstawiono dorobek myśli politycznej i ekonomicznej Stanisława Głąbińskiego w okresie pełnienia przez niego funkcji prezesa klubu sejmowego Związku Ludowo-Narodowego w latach 1919-1927.
Przedstawiono genezę powstania idei gospodarstwa narodowego, jej najwybitniejszych przedstawicieli (F. Skarbek i J. Supiński), oraz kontynuatorów w polskiej szkole historycznej (l.Biliński, S.Głąbiński, W. Ochenkowski, S. Grabski, R.Rybarski, L.W. Biegeleisen).
4
Content available remote Idea dobrobytu w poglądach przedstawicieli polskiej szkoły ekonomii
84%
Celem artykułu jest ukazanie, jak idea społecznego dobrobytu przenikała i determinowała poglądy twórców polskiej myśli ekonomicznej. Już prekursor teorii ekonomii, Mikołaj Kopernik, w swych rozprawach o monecie wysuwał konieczność poświęcenia własnych interesów i skierowania wysiłków obywateli dla osiągnięcia dobra powszechnego i wzmocnienia Rzeczypospolitej2. Analiza deskryptywna tekstów źródłowych, publicystyki i opracowań dotyczących literatury ekonomicznej okresu zaborów pozwala na wyodrębnienie cech charakterystycznych poglądów polskich ekonomistów, które stanowią kanon wartości polskiej szkoły ekonomii. (fragment tekstu)
Autor omówił poglądy ekonomiczne Józefa Milewskiego, profesora ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim u schyłku XIX wieku, a zwłaszcza jego wkład do teorii pieniądza i polityki monetarnej.
Autorka przedstawia sylwetkę Fryderyka Skarbka, twórcy polskiej szkoły narodowej w ekonomii. Skarbek odrzucił uniwersalizm ekonomii klasycznej, nadał narodowy charakter uczeniu ekonomii. Jego poglądy stanowią trwały dorobek ekonomii polskiej, a także odegrały decydującą rolę w kształtowaniu narodowej świadomości Polaków. Podkreślał znaczenie tych wartości, które w historii każdego narodu pozwalają zachować poczucie tożsamości narodowej.
Praca została podzielona na dwie części. Pierwsza prezentuje dorobek angielskiej i francuskiej ekonomii klasycznej uwzględniający podłoże społeczno-ekonomiczne, a także filozoficzne tego kierunku. Zapoznanie się z poglądami zachodnich ekonomistów szkoły klasycznej pozwoli lepiej zrozumieć osiągnięcia rodzimych klasyków. Druga, właściwa część, stanowi wnikliwą analizę polskiej myśli klasycznej również w kontekście społeczno-ekonomicznych i politycznych uwarunkowań. (fragm. tekstu)
Polska szkoła historyczna w ekonomii wyrosła na tradycjach szkoły narodowej, której początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Autorka ukazała poglądy głównych przedstawicieli nurtu historycznego i na tej podstawie wyodrębniła 5 cech charakterystycznych dla polskiej szkoły historycznej: oparcie badań teoretycznych na analizach historycznych, odrzucenie sceptycyzmu teoriopoznawczego szkoły niemieckiej, odejście od rozumowania generalizującego wyrażające się w rozwoju idei gospodarstwa narodowego, poszerzenie ekonomii o psychologię społeczną, łączenie rozważań teoretycznych z problemami polityki społecznej i gospodarczej. Zarysowała sytuację Polski okresu II Rzeczpospolitej, zwracając uwagę na koncepcje reformatorskie tego okresu, propagowane przez przedstawicieli tej szkoły. Badaniami objęto okres od początku XIX w. do wybuchu II wojny światowej i prowadzono je w ramach głównych ośrodków ekonomii akademickiej w kraju, działających w dobie rozbiorów, jak i w ośrodkach uniwersyteckich II Rzeczpospolitej po 1918 roku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.