Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish standards (PN)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Sposoby powoływania się na normy w dokumentach
100%
W pracy przedstawiono różne sposoby powoływania się na normy w przepisach prawa. Opisano powołanie bez-pośrednie nakazujące stosowanie normy oraz powołanie wskazujące, informujące o możliwości spełnienia wymagań przy zastosowaniu zapisów będących w powoływanym dokumencie. W drugiej części opisano powołanie ze względu na dokładność opisując powołanie datowane, niedatowane i ogólne. (abstrakt oryginalny)
Norma EN 15878 została opracowana przez Europejski Komitet Normalizacyjny, a w zasadzie jego Komitet Techniczny nr 344 ds. Stalowych statycznych systemów składowania, w roku 2010. EN 15878:2010 jest normą o kluczowym znaczeniu dla stosowania poprawnego nazewnictwa we wszystkich dokumentach związanych z przygotowaniem do instalacji, instalacją, eksploatacją, demontażem i utylizacją stalowych statycznych systemów składowania. Jej zamysłem było ograniczenie mnogości terminów, jakimi określano elementy zarówno samych systemów składowania, mechanicznego sprzętu transportowego, jak i urządzeń pomocniczych służących do formowania ładunków. (fragment tekstu)
3
Content available remote Definicja normy, oznaczenia
100%
Rozumienie istoty normy oraz systemu oznaczeń są ważnymi informacjami w posługiwaniu się normami oraz poszukiwaniu w nich informacji. W artykule podano definicje norm zgodne ze standardami międzynarodowymi. Podano znaczenie poszczególnych elementów symboli norm oraz sposobu ich identyfikacji. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Geneza wymagań i norm systemu produkcji bezpiecznej żywności
75%
Omówiono zmiany uwarunkowań w relacjach konsument - producent żywności wraz z rozwojem przemysłowej produkcji żywności. Opisano krótko historię wprowadzania wymagań bezpieczeństwa higieniczno - sanitarnego produkcji żywności. Przedstawiono stan prawny wdrażania systemu HACCP. (abstrakt oryginalny)
The article presents a simulation of metal hardness determination by the Rockwell method. The authors describe a physical model of an indenter and the examined sample built by means of the Nastran FX 2010 program using the finite elements method. The modelling included subsequent stages of indenter loads that follow the procedure used in the method. The verifying calculations were made for the results of C45 steel hardness of approx. 20 HRC. Two methods of hardness measurements were analyzed. A diamond cone was used as an indenting tool in one method, a steel ball in the other. As a result of calculations, spatial maps of elastic and plastic strains and stresses were obtained throughout the process. The hardness results obtained from computer simulations and those from experiments involving C45 steel are similar. (original abstract)
W artykule przedstawiono korzyści finansowe i ekonomiczne z tytułu poprawy jakości. Zaprezentowano serię norm ISO 10000, która stanowi zbiór poradników dla kadry kierowniczej organizacji wdrażających systemy zarządzania jakością według ISO 9000. Scharakteryzowano nową normę PN-ISO 10014, "Systemy zarządzania jakością", wytyczne do realizacji korzyści finansowych i ekonomicznych.
7
Content available remote Rodzaje norm
63%
|
2014
|
3(11)
38-40
Na podstawie przeglądu i analizy tytułów i treści norm wydzielono grupy rodzajowe, ze względu na ich cel i obszar oddziaływania. Wyróżniono następujące rodzaje norm: definiujące, charakterystyki, terminologiczno-klasyfikacyjne, procedury, wytyczne oraz normy systemowe. (abstrakt oryginalny)
Podstawą zarządzania bhp w organizacji jest założenie, że bezpieczne warunki pracy, a także bezpieczne zachowania pracowników nie powstają samoistnie i muszą być najpierw ukształtowane według ściśle okreslonego algorytmu postępowania. W artykule starano się omówić praktyczne aspekty funkcjonowania SZBHP z punktu widzenia ryzyka zawodowego na podstawie analizy badań przeprowadzonych przez Autorki w Polsce i za granicą. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie w ujęciu pragmatycznym wymagań normy PN-EN ISO 9001:2015-10 mających zastosowanie do ryzyka i szans oraz wskazanie możliwości zastosowań praktycznych podczas wdrażania metodyki zarządzania ryzykiem w systemie zarządzania jakością organizacji. W części teoretycznej artykułu zaprezentowano analizę terminologii oraz wprowadzonych przez normę wymagań dotyczących ryzyka. W części empirycznej przedstawiono propozycję prostej metodyki zarządzania ryzykiem, opracowanej na podstawie doświadczeń wynikających z badań własnych przeprowadzonych w polskich organizacjach prowadzących działalność zgodnie z wymaganiami systemów AQAP1 i WSK2, w których zarządzanie ryzykiem jest obligatoryjne. Metodykę opracowano dla procesów funkcjonujących w większości małych i średnich przedsiębiorstw z wykorzystaniem podejścia procesowego przyjętego w normie. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono zagadnienie dotyczące ryzyka w organizacji, które jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem działalności biznesowej na dynamicznie rozwijającym się rynku. Opisany został sposób postępowania z ryzykiem na etapie planowania systemu zarządzania zgodnie z postanowieniami projektu normy ISO/DIS 9001:2015, a także sposób zarządzania ryzykiem, analizy skuteczności podejmowanych działań dotyczących ryzyka oraz wskazano na potrzebę rozwijania i doskonalenia systemu zarządzania ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
Tematem niniejszego artykułu jest problematyka nożoodporności pakietu balistycznego. Na to zagadnienie została zwrócona uwaga, ponieważ większość nowoczesnych kamizelek jest projektowana by sprostać zagrożeniom stawianym im jedynie przez broń palną. Zauważone zostało zaniedbanie ochrony przed bronią białą. Istnieje zatem potrzeba wypracowania metodologii badawczej w tym temacie, ponieważ jest on aktualny i potrzebny w nowoczesnym, rozwiniętym społeczeństwie (abstrakt oryginalny)
Norma PN-EN ISO 9001:2015 spowodowała proces wdrożenia nowych wymagań dla systemu zarządzania jakością. Celem publikacji jest przedstawienie wyników badań dotyczących oceny stopnia zgodności z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 podczas auditów jednostki certyfikującej. Podstawą badań empirycznych w podmiotach leczniczych są analizy raportów z auditów zewnętrznych. W sposób syntetyczny przedstawiono zmiany wynikające z nowego wydania normy PN-EN ISO 9001:2015 oraz wnioski z badań empirycznych w obszarze występujących niezgodności, obserwacji oraz potencjałów doskonalenia systemu zarządzania jakością. W podsumowaniu wskazano na skuteczny proces implementacji nowej normy zakończony rekomendacją do wydania certyfikatu. (abstrakt oryginalny)
13
63%
W artykule przeanalizowano normy dotyczące maszyn wykorzystywanych przy produkcji ciastkarskiej, piekarniczej, do produkcji pizzy i makaronów. Przeanalizowano 19 norm. Zawieją one wymagania jakie muszą być uwzględnione w fazie projektowania, budowy i użytkowania urządzeń oraz mogące wystąpić zagrożenia. Normy zawierają wyłączenia co do stosowania norm oraz załączniki zawierające istotne informacje. (abstrakt oryginalny)
Szeroko rozumiane działania na rzecz bezpieczeństwa żywności nie rozpoczynają się i nie kończą na produkcji wyrobów spożywczych. Całe otoczenie współpracujące z przemysłem spożywczym, czyli producenci rolni, producenci opakowań czy firmy usługowe zajmujące się serwisem maszyn, transportem surowców, środków spożywczych i materiałów pomocniczych muszą przestrzegać określonych prawem wymagań w zakresie jakości i bezpieczeństwa wyrobów. Przedsiębiorstwa chcąc spełnić wymagania prawa oraz klientów, decydują się na wdrażanie poszczególnych standardów postępowania. Nie należy zapominać, że najważniejszym ogniwem całego łańcucha żywnościowego jest człowiek i to właśnie działania podejmowane przez przedsiębiorstwa z otoczenia przemysłu spożywczego w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na jego bezpieczeństwo zdrowotne. W artykule przedstawiono sposób integracji wymagań normy PN-EN ISO 22000:2006 z wymaganiami GMP+ standard B2, który wdraża się w przemyśle paszowym. Analiza obejmowała sposób wdrożenia wymagań tych dwóch standardów i ich funkcjonowania w przedsiębiorstwie "LIS" produkującym drożdże suszone piwowarskie, które są dodawane do pasz. Przedmiotem badań była dokumentacja Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności oraz wyniki działań weryfikacyjnych przeprowadzonych przez analizowane przedsiębiorstwo. Dokumentację SZBŻ, która została poddana przeglądowi stanowiła Księga SZBŻ, Kodeks GMP/GHP oraz procedury i instrukcje. Oceniając działania weryfikacyjne, analizowano: raporty z audytów wewnętrznych oraz zewnętrznych, protokoły z badań wyrobu gotowego, protokoły z kontroli służb nadzoru, raporty z przeglądów kierownictwa. Przeprowadzona ocena potwierdziła skuteczność wdrożenia dwóch zintegrowanych standardów. (abstrakt oryginalny)
W praktyce gospodarczej utrzymuje się przekonanie (nie poparte dotychczas badaniami), że stosunkowo niewiele z norm przedmiotowych wszystkich szczebli uwzględnia możliwość występowania w wyrobach różnych poziomów jakości i nie precyzuje kryteriów kwalifikujących do nich. Ponadto w określaniu poziomów jakości występuje duże zróżnicowanie nazewnictwa. W niniejszym opracowaniu zainteresowano się sposobem przedstawiania zróżnicowanych poziomów jakości w normach przedmiotowych na artykuły nieżywnościowe. (fragm. tekstu)
16
Content available remote System zarządzania BHP wg normy PN-N-18001
63%
W artykule przedstawiono: istotę, zadania i cele systemu zarządzania bhp; wymagania dla systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy według normy PN-N-18001; elementy systemu zarządzania bhp oraz opisano wytyczne w zakresie doskonalenia funkcjonowania systemu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest usystematyzowanie wiedzy na temat jakości w branży transportowej oraz wykorzystania wybranych norm w realizacji procesów transportowych. Wyspecyfikowano normy związane z jakością w transporcie, podając ich dodatkowe wymagania. Przedstawiono przykład praktyczny zastosowania wybranych norm w odniesieniu do transportu pasażerów. Uwagę skupiono na przykładowych charakterystykach jakości w tym obszarze. Przywołując stosowną literaturę krajową i zagraniczną, w tym normy, omówiono pojęcie jakości w transporcie i jej wpływ na doskonalenie realizowanych procesów transportowych. W podsumowaniu artykułu wskazano obszary naukowe, w których zaprezentowane normalizacyjne aspekty jakości w transporcie mogą być wykorzystane. W pracy nad artykułem wykorzystano metodologię badawczą opartą na dedukcji, indukcji, analizie i syntezie systemowej, w tym wnioskowaniu. (abstrakt oryginalny)
Laboratoria badawcze objęte systemem akredytacji zobowiązane są do szacowania niepewności pomiaru metod badawczych. Podawanie wyniku badania wraz z niepewnością pomiaru jest wymagane przez coraz większą liczbę międzynarodowych producentów żywności i staje się obowiązującym standardem. Wynik podany w takiej formie pozwala na dokładniejszą interpretację ,a co za tym idzie wiarygodną ocenę jakości mikrobiologicznej produktu lub surowca. W artykule przedstawiono zagadnienie niepewności wynikające z obowiązujących dokumentów międzynarodowych, norm i dokumentów Polskiego Centrum Akredytacji. Omówiono szacowanie niepewności pomiaru w metodach mikrobiologicznych ilościowych w oparciu o specyfikację techniczną PKN-LSO/ TS 19036:2011. Zwrócono uwagę na zmiany wynikające z nowego podejścia opartego na rozkładzie Poissona. Zmiana ta umożliwia oszacowanie niepewności pomiaru dla małych liczb. Przytoczone zostały zasady postępowania przy oszacowaniu niepewności pomiaru i warianty zapisania wyniku końcowego. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono wymagania jakościowe cukru białego zawarte w uregulowaniach prawnych Unii Europejskiej, Polskiej Normie, Kodeksie Żywnościowym FAO/WHO oraz w zarządzeniach wewnętrznych koncernu Coca-Cola. Stwierdzono, że nie ma jednolitych norm jakościowych dotyczących cukru białego. Nie wszystkie kryteria jakościowe zawarte w uregulowaniach prawnych Unii Europejskiej uwzględnione są w Polskiej Normie, a wymagania unijne są bardziej rygorystyczne niż wymagania polskie. Odbiorcy cukru, szczególnie producenci napojów bezalkoholowych, wydają swoje indywidualne, specyficzne wymagania i przepisy dotyczące jakości cukru. (abstrakt oryginalny)
The main goal of this paper is to present the process of constructing and implementing an integrated management system in accordance with ISO 9000, ISO 14000 and PN-N-18001 standards at an industrial enterprise, which is a Polish branch of a major multinational company engaged in electronics and illumination. The name of the enterprise is designated by the symbol X, as they wish to remain anonymous. The overall analysis is based on the relevant bibliography and on comparative assessment of the experimental data obtained from enterprise. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.