Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Political organisations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W czasie okupacji niemieckiej powstało w konspiracji wiele ugrupowań politycznych. Powstające licznie w pierwszych dwóch latach okupacji, a czasem - jak w wypadku piłsudczyków - i później, reprezentowały wszystkie przedwojenne kierunki ideowe. Chociaż wywodziły się z różnych środowisk politycznych i społecznych okresu międzywojennego, a czasem, jak Stronnictwo Demokratyczne, wprost z międzywojennych ugrupowań politycznych, to ich działalność okupacyjna nie była prostą kontynuacją przedwojennej. Decydowała o tym całkowicie zmieniona sytuacja polityczna i warunki, w jakich tę działalność prowadziły. Z chwilą swojego powstania wprowadzały więc nową jakość w polskim życiu politycznym. Celem artykułu, opartego przede wszystkim na dokumentacji archiwalnej oraz dokumentach i relacjach drukowanych, jest uzasadnienie konieczności podjęcia badań dotyczących tej tematyki i propozycja próby opracowania katalogu spraw i problemów z nią związanych, jak m.in. opisanie ich struktur organizacyjnych (kierowniczych i niższych szczebli); określenie zasięgu terytorialnego i liczebności; scharakteryzowanie wydawnictw i ich zaplecza technicznego (funkcjonowanie drukarni i kolportażu), form łączności wewnątrzorganizacyjnej, środków finansowania działalności; ustalenie, z jakich przedwojennych środowisk politycznych i społecznych wywodzili się ich członkowie; przedstawienie relacji i stosunku do władz polskich na uchodźstwie, ZWZ-AK, Delegatury Rządu RP, ugrupowań politycznych "grubej czwórki" oraz stosunków między samymi organizacjami działającymi poza nią; charakterystyka myśli politycznej; omówienie praktycznego funkcjonowania każdej organizacji w warunkach wyjątkowo brutalnej polityki okupacyjnej oraz prześladowań i martyrologii ich działaczy. (abstrakt oryginalny)
W czasie okupacji niemieckiej w polskiej konspiracji powstało wiele ugrupowań politycznych, które reprezentowały wszystkie przedwojenne kierunki ideowe. Prezentowany artykuł dotyczy działalności jednej z mniejszych organizacji Polski podziemnej - Znaku, przekształconego później w Związek Odrodzenia Narodowego. Początkowo powołany jako zaplecze polityczne tajnej Armii Polskiej, po scaleniu TAP z Armią Krajową działał samodzielnie, sytuując się ideowo i programowo w kręgu ugrupowań chrześcijańskiej demokracji, a w 1944 roku połączył się ze Stronnictwem Pracy. W artykule przedstawiono stosunek Znaku do władz polskich na uchodźstwie i ich przedstawicielstwa w kraju. Omówiono najważniejsze problemy myśli politycznej tej organizacji, które koncentrowały się wokół stosunku do Niemiec i do ZSRR oraz komunizmu) w czasie toczącej się wojny i okupacji ziem polskich, relacji sojuszniczą Wielką Brytanią, wreszcie koncepcji dotyczących powojennego adu w regionie Europy Środkowej, o którego ostatecznym kształcie w myśl refleksji Znaku powinno współdecydować państwo polskie. (abstrakt oryginalny)
Podatek dochodowy od osób fizycznych od czasu, gdy został wprowadzony w Polsce, przeszedł bardzo istotne zmiany, a przy tym stał się częstym przedmiotem dyskusji politycznych. Partie i organizacje polityczne zgłaszają wiele propozycji mających na celu poprawę konstrukcji tego podatku. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy konstrukcja podatku PIT w Polsce faktycznie wymaga korekty. Rozstrzygnięcie tej kwestii uwzględniać będzie gospodarczy wymiar opodatkowania dochodu. Możliwe to będzie dzięki ocenie zgodności konstrukcji tego podatku z postulatami teorii opodatkowania dochodu, a także teorii wzrostu. Zachodzące w polskim opodatkowaniu dochodów osób fizycznych zmiany zostaną także porównane ze zmianami w podatku PIT w innych państwach należących do OECD i UE.(abstrakt oryginalny)
4
75%
Celem niniejszego tekstu jest potrzeba określenia wizerunkowego prototypu "wzorcowej" organizacji politycznej, mogącej stanowić punkt odniesienia dla realnie funkcjonujących formacji politycznych. Co oczywiste, partia o wzorcowej charakterystyce w warunkach rynkowych nie występuje, aczkolwiek model jej funkcjonowania umożliwia zweryfikowanie elementów, które pozwolą na wykształcenie prototypu "idealnej" z punktu widzenia wizerunkowego formacji politycznej. Warto odnotować, iż niniejszy tekst osadzony zostanie w obszarze nauk o zarządzaniu. Dlatego też celowo pominięto aspekty działalności partii politycznych, istotne dla pozostałych dyscyplin naukowych. Autor ma świadomość, iż podstawową rolą organizacji politycznych nie jest aktywność wizerunkowa, a reprezentowanie społeczeństwa w systemie politycznym oraz kształtowanie polityki państwa. Niemniej jednak, coraz bardziej urynkowione współczesne systemy demokratyczne, postępująca mediatyzacja polityki oraz konkurencja na rynku politycznym nieustająco powodują, iż współczesne organizacje polityczne muszą poszukiwać instrumentów budowania przewagi konkurencyjnej, w tym wizerunkowej. Aby osiągnąć zamierzony cel, autor dokonał obserwacji zachowań wyborczych w Polsce w latach 2009-2014, konfrontując równolegle wyniki badań opinii publicznej. (fragment tekstu)
Związek Legionistów Polskich był organizacją skupiającą uczestników walk o niepodległość Polski w latach 1914-1918. Powstał w 1922 roku. Po przewrocie majowym z jego kręgów wywodzi się wielu przedstawicieli elit politycznych. Do roku 1926 uznanymi przez ZG ZLP pismami są: "Głos" i "Droga". Po przewrocie majowym z racji swej przynależności do FPZOO organami prasowymi ZLP były "Federacja", "Biuletyn Informacyjny i Prasowy FPZOO" oraz "Naród i Wojsko". Współpracując ze Związkiem Peowiaków ZLP wydaje "Biuletyn Informacyjny Legionowo-Peowiacki". Do własnych inicjatyw wydawniczych ZLP należy zaliczyć "Legjon" i "Biuletyn Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich". Ponadto należy wspomnieć,że istniała liczna prasa kół pułkowych, którą również należy zaliczyć do prasy legionowej. (abstrakt oryginalny)
Parlament Europejski pozostaje jedyną bezpośrednio wybieraną instytucją (organem) Unii Europejskiej. Próba przedstawienia aktualnej charakterystyki partii politycznych reprezentowanych na jego forum (choć - o czym będzie jeszcze mowa - nie tylko na nim) powinna zatem uwzględniać zarówno aspekty narodowe (m.in. związane z ich genezą), jak i to, że ich istnienie jest w pewnej mierze efektem procesów rozwoju demokracji bezpośredniej w ramach Unii Europejskiej jako całości. Przedmiotem niniejszego artykułu będzie wobec tego określenie charakteru prawnego takiej ponadnarodowej organizacji politycznej na przykładzie Europejskiej Partii Ludowej (European People's Party - EPP), obecnie najsilniejszej spośród reprezentowanych w Parlamencie Europejskim, podstawowym zagadnieniem zaś - próba wskazania, jakimi cechami charakteryzują się partie polityczne na poziomie europejskim, oraz czy przyjęte w ramach UE przepisy odnoszące się do partii politycznych właściwie rozstrzygnęły kwestie związane z działalnością partii na tym poziomie. Artykuł ma zatem charakter rozprawy prawniczej (opartej na stanie prawnym i faktycznym z 2012 r.), z pewnymi elementami politologicznymi (na co dodatkowo wpływa charakter źródeł, jak również uwzględnienie obserwacji praktyki oraz doświadczeń autora). (fragment tekstu)
Rolą komunikacji PR jest dotarcie z przesłaniem do określonych grup publiczności. Dla budowania pozytywnego wizerunku, akceptacji działań organizacji przesłanie prezentowane przez politycznego lidera jest najistotniejsze, stanowi klucz do rozumienia organizacji przez otoczenie, a jego konstrukcja ma decydujący wpływ na skuteczność komunikacji public relations i kontakt z odbiorcą. Współcześnie budowa image'u w obszarze polityki nie jest możliwa bez mediów masowych, gdyż organizacje polityczne zabiegają o jak najszersze poparcie społeczne, niezbędne do ich egzystencji i realizacji celów. Sposób komunikowania ma duży wpływ na to, jak będzie odebrany i zrozumiany polityk, lider organizacji. W konsekwencji poszukiwanie i uzyskanie poparcia wypracowuje się w sferze komunikacji, przede wszystkim medialnej. (fragment tekstu)
Gender equality is one of the main priorities of any democratic society. The developed world has long agreed that the participation of women in politics is a key condition for democratic development of the country. No country can ensure fair and equal-opportunity policy without the participation of women. It will take decades for women to naturally secure equal political participation. Therefore, in order to speed progress and to address inequalities, in 2020, after much resistance and disagreements, the statutory gender quota was adopted by the Georgian Parliament. The purpose of this study is to examine the current situation regarding women's participation in Georgian political life, to identify factors that have led to the implementation of the statutory gender quota, to access the efficiency of the state policies to increase women's representation in political institutions and also to assess how incentive mechanisms devised in previous years have increased women's representation in Georgian political life. The aim of the paper is to identify the main reasons that hinder women's political involvement in Georgia. In the long term, it is necessary to maintain and increase the current gender quota to ensure equal representation.(original abstract)
Wśród czynników kształtujących rzeczywiste wykorzystanie możliwości wzrostu potencjału wytwórczego rolnictwa i gospodarki żywnościowej w Polsce szczególną rolę spełnia właściwe przygotowanie kadr pracujących w kompleksie żywnościowym. W kompleksie tym istnieje wiele funkcji, które sprawować mogą tylko ludzie z przygotowaniem ekonomicznym (finansowa obsługa rolnictwa i gospodarki żywnościowe, sfera zaopatrzenia w środki produkcji, administracja rolna i ogólnogospodarcza spółdzielczość wiejska, organizacje polityczne itp. W miarę oddalania się od bezpośredniej produkcji rolniczej zwiększa się znaczenie wykształcenia ekonomicznego. Panuje przekonanie, że wśród rolników- praktyków i administracji rolniczej niewystarczająca jest znajomość zagadnień ekonomicznych, wśród ekonomistów zaś - zainteresowanie problematyką rolną ogranicza się do najogólniejszych zagadnień z zakresu polityki agrarnej. Rozwój rolnictwa w kraju stawia przed ekonomistami zatrudnionymi w instytucjach obsługi rolnictwa, administracji centralnej i terenowej, instytutach naukowych coraz to nowsze i szersze zadania związane z rozstrzyganiem ekonomicznych problemów produkcji rolnej - jak: wprowadzenie i upowszechnienie nowych systemów produkcji, intensyfikacja produkcji, modyfikacja metod liczenia opłacalności produkcji, wydajności pracy itp. (fragment tekstu)
10
Content available remote Morderstwa polityczne w Japonii na wybranych przykładach w okresie 1854-1910
63%
Artykuł stara się czytelnikowi przybliżyć morderstwa polityczne w Japonii na wybranych przykładach w okresie 1854-1910. Przedstawione zostały w nim zarówno udane zamachy jak i nie udane próby ich dokonania. Artykuł ponadto uwzględnia akty terroru dokonywane przez różnego rodzaju organizacje polityczne czy też przez rząd Japonii jak i indywidualne osoby, które zamachów dokonywały spontanicznie. Artykuł porusza także kontekst międzynarodowy jak i wewnętrzny w jakim znalazła się Japonia w wyniku dokonywanych w omawianym okresie aktów terroru.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Za naczelny cel przyjęto ustalenie wzajemnych związków zachodzących pomiędzy myślą polityczną ruchu ludowego w Polsce w końcowym okresie zaborów i dwudziestoleciu międzywojennym a naturą chłopską. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Pojawiło się pytanie, czy każda z podstawowych kategorii myśli politycznej ruchu ludowego była inspirowana naturą chłopską oraz czy następowało sprzężenie zwrotne - myśl wpływała na naturę. Niezbędne dla ukazania problemu było zastosowanie metod i technik badawczych swoistych dla badań nad myślą polityczną, przede wszystkim analizy świadectw i śladów myśli politycznej partii ludowych, a także analizy porównawczej. Takie podejście badawcze pozwoliło na uchwycenie swoistości eksplorowanego problemu. PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności przedstawiono definicje podstawowych pojęć (myśl polityczna, ruch ludowy, natura chłopska). Następnie zwrócono uwagę na uwarunkowania natury chłopskiej oraz rolę, jaką odgrywała w kształtowaniu ideologii ruchu ludowego w Polsce. Ukazano wpływ warunków społeczno-politycznych na chłopską naturę, a jej na rozwój myśli politycznej partii ludowych. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Chłopi stanowili dla polityków ruchu ludowego fundament społeczeństwa i narodu, byli inspiracją dla koncepcji i działań politycznych. W artykule starano się udowodnić, na ile warunki życia chłopów determinowały ich naturę, a natura chłopska myśl ludowców. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wnioski płynące z rozważań zawartych w artykule adresowane są zarówno do polityków, politologów, jak i socjologów wsi. Ukazano sposób, w jaki ideolodzy ruchu ludowego udowodnili, że wszelkie działanie polityczne ma uzasadnienie wówczas, gdy jego wyniki i efekty służą człowiekowi. Stąd pojawił się postulat przebudowy psychiki chłopa (uszlachetniania go). (abstrakt oryginalny)
Celem postawionym w niniejszym opracowaniu będzie (...) ukazanie, w jaki sposób partia Jednej Rosji przyczyniła się do ewolucji systemu partii władzy do systemu partii wodzowskiej. Owe przeobrażenie dotyczy zarówno partii jako nowej organizacji politycznej o stabilnej strukturze i poglądach pokrywających się z kursem polityki prezydenta, jak i zmiany postawy głowy państwa wobec własnego zaplecza politycznego, które przestało pełnić funkcję środka pozwalającego osiągnąć sukces w kampanii wyborczej, a zastąpienie jej postrzeganiem partii jako partnera, który jest w stanie zapewnić długoletnie i stabilne rządy. Z punktu widzenia niniejszego opracowania istotne jest również położenie akcentu na czynnik instytucjonalny jako najważniejszy element, który pozwolił na przejście z systemu partii władzy do systemu partii wodzowskiej. Połączenie instytucji głowy państwa z posiadaną przez Jedną Rosję większością absolutną w parlamencie doprowadziło bowiem do monopolizacji sceny politycznej, przejawiającej się w objęciu pełnej kontroli nad wszystkimi najważniejszymi organami władzy państwowej. (fragment tekstu)
13
Content available remote Dylematy federalizmu europejskiego
63%
Federalizm to teoria mająca dwie części składowe: teorię międzynarodowego ładu pokojowego oraz teorię organizacji politycznych. Autor omawia różne odmiany federalizmu, przedstawia poglądy głównych przedstawicieli federalizmu europejskiego Jean Monneta i Altiero Spinelliego.
Terroryzm to uciekanie się przez różne organizacje polityczne, międzynarodowe i społeczno-religijne do stosowania przemocy, wywoływania poczucia zagrożenia, strachu i nienawiści. To specyficzna forma walki politycznej. Towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, wywołując poczucie permanentnego zagrożenia wśród państw i narodów całego świata. Celem artykułu jest próba pokazania terroryzmu jako zagrożenia dla współczesnych stosunków międzynarodowych i kształtującego się nowego ładu międzynarodowego. Autor próbuje ukazać specyfikę współczesnego terroryzmu i jego źródła oraz odpowiedzieć na pytanie, czym różni się terroryzm od walki narodowowyzwoleńczej. Pokazuje, że współczesny terroryzm jest syntezą wszystkiego, co najgorsze w życiu każdego człowieka, czyli: strachu, agresji, manipulacji, zmuszania ludzi i instytucji do postępowania wbrew ich woli oraz naruszania podstawowych praw człowieka. Jest bronią słabych, starających się jednak uderzać boleśnie i spektakularnie, ponieważ sami nie są w stanie stworzyć rzeczywistego zagrożenia na większą skalę. Tezą główną artykułu jest stwierdzenie, że terroryzm międzynarodowy, który nasila się począwszy od XXI w., stanowi jedno z największych zagrożeń dla współczesnego świata. Artykuł przygotowano na podstawie bogatej literatury przedmiotu, dokumentów publikowanych, źródeł prasowych i internetowych, a jego zadaniem jest uzmysłowienie czytelnikowi, zwłaszcza politykom, że zagrożenie terrorystyczne wciąż istnieje, nie minęło, że jest tylko kwestią czasu, kiedy terroryści znowu dadzą o sobie znać, uderzając boleśnie tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa.(abstrakt oryginalny)
15
63%
Artykuł opisuje cechy radykalnego nacjonalizmu rosyjskiego na terytorium ziem ukraińskich w XX wieku. Niejednorodność wśród rosyjskich środowisk nacjonalistycznych jest nadal kwestią kontrowersyjną. Podstawę klasyfikacji metod zwalczania przedstawicieli tych nacjonalistycznych ruchów dla realizacji ideologicznych stanowisk i rzeczywistych idei nacjonalistycznych w państwie rosyjskim, stanowi typologia rodzaju działania. Autor przeanalizował działania rosyjskich radykalnych prawicowych organizacji. Dużą uwagę przywiązuje do podstawowych idei radykalnego nacjonalizmu rosyjskiego i przyczyn ich dystrybucji wśród ludności ukraińskiej. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Racjonalizacja polityki: o związku między demokracją a rządami prawa
51%
Jaki jest związek między demokracją a rządami prawa? Dlaczego rozwijają się one mniej więcej równolegle i dlaczego zwykle je łączymy, opisując dobre rządzenie? Ostatecznie pod względem teoretycznym są różne: niedemokratyczny reżim może działać w ramach ugruntowanych rządów prawa (np. osiemnastowieczna Anglia), a rząd wybrany w powszechnych wyborach może łamać reguły prawne (np. Rosja, Turcja bądź Pakistan). Mimo to, powtórzmy, wydaje się, że zachodzi tu jakieś wzajemne wzmocnienie - być może nawet jakaś współzależność - między tymi dwoma systemami organizacji politycznej. W artykule zostaną przeanalizowane najczęściej przytaczane wyjaśnienia wzajemnego oddziaływania demokracji i rządów prawa, a następnie zaproponowane nowe - tzn. że demokracja i rządy prawa uzupełniają się w racjonalizowaniu sprawowania władzy. (abstrakt oryginalny)
Much has been written about the increasing infl uence of the Catholic Church in post-socialist Poland and its role in shaping the Polish national identity. As a result, the ways in which many Polish radical right groups have built their ideologies on Catholicism has also been studied. However, despite evidence of personal contact between clergymen and radical right figures over the past few decades, little is known about the intensity of these relationships and the advantages that right-wing groups might obtain from association with churches. This study aims to contribute to filling this knowledge gap by examining the relationship between churches and clergymen with the radical right in Poland by performing a case study of the group Młodzież Wszechpolska (MW, All-Polish Youth). By drawing on Social movement theory and borrowing from methods such as social network and protest event analysis, the paper uses joint events as an indicator of links and analyzes Facebook announcements posted by MW. The detected events (N = 170) primarily centered around cultural or historical issues and indicated that MW benefi ted from material resources and personal relationships facilitated by churches. Collaboration manifested not only as religious action but also in the involvement of clergymen as discussion participants at public events and churches as venues where MW could hold meetings. Therefore, churches can be used as a base for spreading ideology and approaching potential supporters. In addition, the presence of ecclesiastical actors can function as a legitimizing factor for increasing acceptance of MW and, ultimately, deradicalizing the group's image. (original abstract)
W artykule omówiono zagadnienia związane z mediami społecznościowymi, a szczególnie ich oddziaływaniem na życie społeczne i polityczne. Obecnie wykorzystanie serwisów społecznościowych w przestrzeni społecznej przez organizacje polityczne, społeczne czy firmy jest niewielkie. Społeczne działania w polskiej sieci związane są bardziej z funkcjonowaniem konsumenckich ruchów protestu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.