Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 444

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Political parties
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Autor omówił pomoc Parlamentu Europejskiego partiom politycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedstawiono kalendarium spotkań przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i komisji parlamentarnych.
Autor omawia pomoc partii politycznych z krajów Unii Europejskiej nowo tworzącym się demokracjom w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedstawiciele głównych partii politycznych spotykają się regularnie ze swoimi partnerami środkowoeuropejskimi i bałtyckimi, zaznajamiając ich ze zwyczajami i tradycjami zachodniej polityki partyjnej.
Omówiono systemy partyjne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wszystkie nowopowstałe demokracje cechuje wielka ilość partii politycznych. Należy oczekiwać, że w ciągu najbliższych kilku lat partie te będą się konsolidować i łączyć.
Autor przedstawił wystąpienie Edwarda Lipińskiego na forum I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Wystąpienie profesora składało się z dwóch części: oficjalnego komunikatu KOR-u o zakończeniu działalności i przemówienia samego Lipińskiego, które było komentarzem do bieżących wydarzeń w kraju.
Artykuł analizuje uwarunkowania selekcji kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w polskich partiach politycznych oraz związek między sposobem ich wyłaniania a stabilnością personalną polskiej reprezentacji w PE. Badanie zostało oparte na analizie dokumentów partyjnych dotyczących procesu selekcji kandydatów oraz na danych pozyskanych w pół ustrukturyzowanych wywiadach z polskimi posłami do PE sprawującymi mandat między rokiem 2004 a 2019. Poziom zmienności i stabilności składu osobowego polskiej delegacji przedstawiony został w rozbiciu na partie polityczne, które we wszystkich dotychczasowych kadencjach posiadały swoich reprezentantów w PE. Stabilność reprezentacji nie stanowi wiodącego motywu w wewnątrzpartyjnym procesie selekcji kandydatów na posłów w PE, a dominacja kryteriów nieformalnych przy ustalaniu list wyborczych dodatkowo osłabia związek między selekcją a stabilnością personalną polskiej delegacji w PE.(abstrakt oryginalny)
The analysis of article touches the strength and position that characterize the dominant rightist parties in the Czech Republic (ODS) and Hungary (Fidesz). There are three parts in the narrative structure of the article. The first one is connected with qualitative side of the process of birth, development and contemporary situation of ODS and Fidesz. The second one refers the two parties to their native systems of parties. The third one takes quantitative analysis of the two parties' influence on public life: index of party participation in governments, index of governmental responsibility of a party and index of electoral support measured during parliamentary elections (takes into account a position of a party inside a family of conservative and Christian-democratic parties as well). The role of ODS and Fidesz in the party systems of the Czech Republic and Hungary comes from the party strategic behaviour and programs and from the surrounding environment (other parties, institutions etc.). These factors are complementary and influence high position of Fidesz and low of ODS nowadays.(original abstract)
7
Content available remote Rozwój, organizacja i program Europejskiej Unii Demokratycznej
100%
W artykule omówiono instytucjonalizację międzynarodowej współpracy partii centrowych i powstanie Europejskiej Unii Demokratycznej. Przedstawiono strukturę organizacyjną i program działania EDU.
8
Content available remote Jak "zielona" jest Francja dla Unii Europejskiej?
100%
W wyniku ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego francuska Partia Zielonych (Les Verts) uzyskała w nim najliczniejszą reprezentację spośród europejskich partii ekologicznych. W artykule przedstawiono historię powstawania partii ekologicznych w świecie, ich ewolucje organizacyjne, programy i zakres zainteresowań.
Artykuł podejmuje problem miejsca i roli koncepcji zrówno-ważonego rozwoju w programach norweskich partii politycznych. Norwegia wydaje się szczególnie interesującym przypadkiem badań z racji wpływu, jaki Gro Harlem Brundtland, wieloletnia premier i przewodnicząca Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju, odegrała w promocji zrównoważonego rozwoju w kraju i zagranicą. Autorka skupi się przede wszystkim na analizie deklaracji złożonych w partyjnych programach w wyborach parlamentarnych w 2013 r. oraz uwzględni praktykę kolejnych rządów: Partii Pracy (2005-2013) oraz Partii Konserwatywnej (2013-2017).(abstrakt oryginalny)
Podstawowe pytanie, jakie można postawić w związku z pojawieniem się podstaw prawnych dla funkcjonowania i finansowanie partii politycznych na poziomie europejskim, to problem z jednoznacznym określeniem, czy dana partia spełnia wymóg "europejskości", czyli czy w rzeczywistości podziela cele i zasady integracji. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy o uznanie swojej partii za europejską będą wnioskować eurosceptycy faktycznie podzielający ideały inne niż przesłania zawarte w europejskich traktatach? Czy testy "europejskości" będą przeprowadzane skutecznie, a w rzeczywistości wykonywana będzie cenzura poglądów politycznych? Czy w Unii dążącej do ideału demokracji będzie miejsce na pogłębioną dyskusję o przyszłości procesu integracji, w której brać udział powinni - z samej definicji - również przeciwnicy obecnego kierunku rozwoju UE? Odpowiedzi na te pytania z pewnością pojawią się wkrótce, bowiem wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w 2004 roku. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia o partiach politycznych na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania scena polityczna UE na pewno nabierze rumieńców. (fragment tekstu)
Współczesna polityka społeczna ma wymiar globalny, przede wszystkim ze względu na charakter pojawiających się wyzwań. Oznacza to konieczność podejmowania określonych decyzji politycznych i wdrażania rozwiązań na poziomie międzynarodowym, między innymi w ramach struktur Unii Europejskiej. W związku z odbywającymi się w roku 2014 wyborami do Parlamentu Europejskiego istotnym wydaje się zapoznanie ze społecznym aspektem programów wyborczych poszczególnych ugrupowań politycznych. W artykule analizie porównawczej poddane zostały dokumenty programowe dziewięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych ubiegających się o mandaty w PE.(abstrakt oryginalny)
W artykule przypomniano kilkanaście metod podziału stosowanych w proporcjonalnych systemach wyborczych. Wykazano, że choć niektóre z nich występują pod różnymi nazwami, to jednak są one identyczne. Przypomniano też kilka paradoksów podziałów proporcjonalnych, które uświadamiają czytelnikowi, że pewne naturalne, wydawałoby się, wymagania wobec metod proporcjonalnych nie muszą być spełnione. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Problemy społeczne i praca socjalna w programach polskich partii politycznych
80%
Likwidacja monopolu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej umożliwiła powstawanie i funkcjonowania wielu partii i ugrupowań politycznych. Uchwalona 28 lipca 1990 roku ustawa o partiach politycznych regulowała tworzenie i działalność partii, definiowała pojęcie partii politycznej, jako: "organizację społeczną występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym, w szczególności przez wywieranie wpływu na kształtowanie polityki państwa i sprawowanie władzy" [Mała Encyklopedia, 1997: 370]. Ustawa zakazywała tworzenia jednostek organizacyjnych partii w zakładach pracy i siłach zbrojnych, określała źródła finansowania partii politycznych, zasady członkostwa i rejestracji oraz prawne ramy funkcjonowania. (fragment tekstu)
W opracowaniu autorzy analizują zjawiska i zmiany zachodzące na rynku partii politycznych w Polsce w latach 1997-2011, ze szczególnym uwzględnieniem lat, w których odbywały się wybory do Parlamentu. Autorzy głównie skupiają się na sposobie funkcjonowania tego rynku i jego podobieństwie do struktury oligopolistycznej rynku. Autorzy stawiają tezę o oligopolistycznym charakterze polskiego rynku partii politycznych i starają się ją udowodnić wykorzystując w tym celu teorię oligopolu i cechy charakterystyczne dla rynku partii politycznych, takie jak: liczba partii politycznych działających w polskim Parlamencie, wysoka koncentracja mandatów poselskich, zróżnicowanie programów partyjnych, innowacje programowe poszczególnych partii, silne bariery utrudniające wejście na rynek nowych partii, rola konkurencji na rynku partii politycznych, stopień niepewności zależny od wiedzy dotyczącej reakcji partnerów na decyzje innych podmiotów działających na rynku. Po analizie powyższych cech ryku partii politycznych autorzy stwierdzają, że rynek partii politycznych w Polsce może być uznany oligopol. (abstrakt oryginalny)
Przegląd stanu badań nad szeroko pojętą tematyką endecką prowadzić musiał do niedawna do wniosku, że ostatnim regionem kraju, gdzie o aktywności narodowych demokratów wciąż niewiele było wiadomo pozostawało pogranicze podlasko-mazowieckie. Piszę o tym w czasie przeszłym bowiem pod koniec 2015 roku nakładem Wydawnictwa Neriton ukazała się monografia Małgorzaty Dajnowicz zatytułowana Poglądy ideowe i działalność polityczna elit (nie)prowincjonalnych Narodowej Demokracji zachodniej części województwa białostockiego (1919-1939). Autorka od lat związana pozostaje zawodowo z Instytutem Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, w którym kieruje Zakładem Ruchów Społecznych i Politycznych. W dorobku naukowym posiada ponad 100 publikacji w języku polskim, francuskim, rosyjskim i angielskim. Pełni też funkcję redaktor naczelnej "Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych". (fragment tekstu)
dbywane są problemy dotyczące teraźniejszości. Zasadniczym celem monografii jest ukazanie miejsca oraz znaczenia zasady rozwoju zrównoważonego w polityce brytyjskiej Nowej Partii Pracy. Wykonanie tego zadania było możliwe dzięki osiągnięciu celów cząstkowych, takich jak: 1. Zaprezentowanie wypromowanej przez Nową Partię Pracy idei socjalizmu rynkowego i koncepcji "trzeciej drogi" jako próby modernizacji ideologii tej partii. 2. Przedstawienie genezy idei rozwoju zrównoważonego. 3. Identyfikacja idei rozwoju zrównoważonego jako zasady sprawiedliwego porządku społecznego. 4. Wskazanie miejsca idei rozwoju zrównoważonego w  politycznym programie Nowej Partii Pracy. W monografii postawiono następujące tezy badawcze: 1. Idea rozwoju zrównoważonego stanowi ważny element w praktyce politycznej Nowej Partii Pracy, który wskazuje na możliwości skutecznego rozwiązywania problemów państwa i społeczeństwa w dobie globalizacji. 2. Recepcja idei rozwoju zrównoważonego w  ideologii Nowej Partii Pracy jest istotnym wyróżnikiem, nadającym jej nowoczesny i  konkurencyjny charakter jako partii politycznej. 3. Czynnikiem zwiększającym szanse wdrażania rozwoju zrównoważonego w politycznym projekcie Nowej Partii Pracy był zapowiadany w koncepcji "trzeciej drogi" jej system wartości. (fragment tekstu)
Na polskim rynku politycznym trwa okres dominacji partii prawicowych. Ugrupowania funkcjonujące formalnie po lewej stronie sceny politycznej najwyraźniej nie mają pomysłu na wizerunek, który przyciągnie do nich elektorat. Po okresie rozczarowań, jaki przyniosła przewaga SLD w połowie lat 90. i w pierwszych latach XXI w., nie nastąpiła jakakolwiek medialna ofensywa, która poprawiłaby postrzeganie ugrupowań określających się mianem lewicowych. Wizerunkowy marazm dotyczy zarówno "starych" partii o rodowodzie postkomunistycznym, jak i nowych inicjatyw mających być "prawdziwą lewicą". Partie te, oddalone od biednych, pokrzywdzonych społecznie i odważnych światopoglądowo środowisk, stają się organizacjami pozbawionymi klarownej misji. Taka właśnie prawda wyłania się z wyników najnowszych badań przeprowadzonych przez Zakład Porównawczych Analiz Nierówności Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Główny wniosek z nich płynący: "lewica" to termin, który powinien być pisany już tylko w cudzysłowie (abstrakt oryginalny)
Omówiono wpływ europeizacji na polski system partyjny. Zmiany obejmą autonomię, swobodę oraz klasyczne funkcje partii politycznych.
Article describes debates and political resolutions that result from them and took place during deliberations of the most important council body on Lower Silesia, which was provincial sejm (Provinziallandtag) in a period of Weimar republic. Course of these provincial sejms when political resolutions were adopted is talked over in this article. Main theme is analysis of deliberation's course with the benefit of shorthand notes of clerks of the court. Thanks to the notes it is possible to acquaint oneself with political views of main political groups. The debates were often demagogic, especially these of NSDAP's KPD's parliamentary representatives. These political groups became gravediggers of Weimar republic. Article shows how deepened economic crisis influenced political views of parliamentary representatives, who belonged to political groups of the interwar years.(original abstract)
Scharakteryzowano manifesty wyborcze trzech ugrupowań partyjnych: konserwatystów (Europejska Partia Ludowa - EPP), liberałów (Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów - ELDR) i socjalistów (Partia Europejskich Socjalistów - PES). Szczegółowo przeanalizowano poszczególne punkty manifestów, zwracając szczególną uwagę na kwestie wspólne i rozbieżności.
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.