Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityczne aspekty prywatyzacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem tego artykułu jest zaprezentowanie opinii o podstawowym systemie przekształceń własnościowych w Polsce. Reprezentanci elit politycznych z reguły akceptują konieczność prywatyzacji jako kluczowy proces transformacji polskiej gospodarki w kierunku gospodarki rynkowej. Jednakże istnieje wielka rozbieżność między politykami co do strategii prywatyzacji. Racjonalność polityczna przeważa nad racjonalnością gospodarczą w percepcji polityków na problemy związane ze zmianą struktury własności.
4
Content available remote Społeczeństwo i państwo z perspektywy "Rodu ludzkiego" Stanisława Staszica
100%
W artykule omówiono filozoficzną koncepcję genezy społeczeństwa i państwa według polskiego filozofa okresu Oświecenia - Stanisława Staszica. Uczyniono to na podstawie jego poematu "Ród ludzki", który można uznać jako utwór najbardziej reprezentatywny dla tego typu problematyki podjętej przez polskiego myśliciela. Stanisław Staszic uznawał istnienie koniecznych i nieuchronnych praw natury, które rządzą rozwojem całego świata i całej ludzkości. Polski filozof, uważał, iż warto je poznać, aby umieć pokierować rozwojem rzeczywistości tak, by wyeliminować z niej tendencje antyrozwojowe - przeczące prawom natury. Z tego powodu "Ród ludzki" Staszica jawi się nie tylko jako jego największe dzieło filozoficzne, ale także jako swoisty podręcznik zawierający przepis na przyszłe i najlepsze rządy polityczne, niezależnie od narodowości i stanu społecznego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest prezentacja i analiza korupcyjnych zachowań menedżerów, które miały istotny wpływ na procesy prywatyzacyjne w Polsce okresu transformacji. Wychodząc z określenia zjawiska korupcji w rzeczywistości polskiego życia gospodarczego, przeanalizowano najczęstsze przestępstwa menedżerskie w zakresie przekształceń własnościowych, tj. zawłaszczanie majątku państwowego, obniżanie wartości majątku ekonomiczno-prawnego przedsiębiorstw państwowych przed prywatyzacją oraz „ustawione" przetargi. (abstrakt oryginalny)
W swoim eseju autor opisuje intelektualną historię programu PPP, polityczne uwarunkowania przedsięwzięcia (wybór podejścia biurokratycznego zamiast politycznego i mało istotne modyfikacje wersji pierwotnej), krytyczną analizę zasadniczych cech PPP oraz ocenę straconych - zdaniem autora - szans w kategoriach ekonomii i ekonomii politycznej.
Przedmiotem artykułu są kontrowersje wokół właściwego rozumienia transformacji jako procesu kreowania struktury gospodarczej zbieżnej z cechami kulturowymi i wartościami społeczeństwa a nie wyłącznie jako mechanizmu umożliwiającego zbudowanie neoklasycznej gospodarki rynkowej w jak najkrótszym czasie.
Sporo przesłanek wskazuje na to, iż z planów Ministerstwa Skarbu Państwa przeprowadzania co miesiąc kolejnej publicznej oferty niewiele pozostanie, zwłaszcza biorąc po uwagę pierwsze półrocze 2005 r. Prawdopodobną przyczyną są zawirowania na polskiej scenie politycznej. Tak więc prywatyzacja takich przedsiębiorstw jak PGNiG, Elektrownia Kozienice, Zakłady Azotowe Puławy i wielu innych przesunie się znacznie w czasie. W artykule zamieszczono wykaz już zakończonych ofert oraz listę spółek akcyjnych poszczególnych branż przygotowujących emisje akcji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.