Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka celna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Funkcjonowanie polskiej służby celnej we współczesnej gospodarce
100%
W gospodarce otwartej przyjmuje się, że polityka celna jest filarem polityki gospodarczej państwa lub ugrupowania integracyjnego. Istotnym elementem polityki celnej jest funkcja ochronna, obecnie ukierunkowana na realizację koncepcji zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Celem artykułu jest wykazanie znaczenia Polskiej Służby Celnej (PSC) jako części administracji publicznej, realizującej funkcje i zadania nie tylko w zakresie polityki celnej państwa, ale także całej Unii Europejskiej. Politykę celną Rządu Rzeczypospolitej Polski realizuje Polska Służba Celna, powołana na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o Służbie Celnej. Priorytetem działania Służby Celnej jest jak najlepsza obsługa przedsiębiorców, zapewnienie wpływów finansowych do budżetu państwa i Unii Europejskiej oraz ochrona granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. W dobie globalizacji ważnym zadaniem realizowanym przez PSC jest skuteczne zwalczanie przestępczości w celu: zachowania zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, ochrony praw własności intelektualnej, środowiska naturalnego i dóbr kultury, a także ochrona przed zagrożeniem terrorystycznym. (abstrakt oryginalny)
Rok 1998 będzie kolejnym rokiem liberalizacji poziomu obciążeń celnych w Polsce. Stan ten wynika przede wszystkim z uwarunkowań zewnętrznych Polski, wyrażających się w postępującej integracji Europy. Polityka celna jest w przeważającym stopniu zdeterminowana traktatami zawartymi przez Polskę.
Celem opracowania było zbadanie genezy, ocena charakteru oraz specyfiki realizowanej polityki celnej w Polsce na przełomie poszczególnych wieków, a także próba znalezienia ogólnych prawidłowości, jakimi się cechowała w swoim ewolucyjnym procesie. Punktem wyjścia dla autora była analiza etymologiczno-semantyczna pojęcia "cło". Na tak zarysowanym tle przedstawił autor historyczny zarys polityki celnej w Polsce, co w efekcie pozwoliło na określenie jej roli, zakresu i znaczenia w systemie społeczno-gospodarczym państwa polskiego na przestrzeni dziejów. Przeprowadzona analiza pozwoliła na wyciągnięcie ogólnego wniosku, iż polityka celna Polski, w rozważanych okresach, cechowała się swoistym dualizmem, który w różnym czasie dotyczył rozmaitych aspektów życia społeczno-gospodarczego.
Przedstawiono miejsce polityki celnej w procesie globalizacji. Omówiono rozwój polskiej polityki celnej w aspekcie globalizacji gospodarki światowej.
W pracy przedstawiono cele i podstawy polskiej polityki celnej w drugiej połowie lat 90. Dużo miejsca poświęcono zobowiązaniom polskiej polityki celnej wynikającym z międzynarodowego porozumienia dotyczącego utworzenia stref wolnego handlu, w którym Polska bierze udział (WTO, Układ Europejski, EFTA, CEFTA). Omówiono również rolę ceł i taryf po roku 2000.
W artykule podjęto próbę zdiagnozowania rynku usług pośrednictwa celnego Polsce, poczynając od wejścia Polski do Unii Europejskiej do 2015 r. W literaturze trudno znaleźć pozycje poruszające tę problematykę. Warto tu zauważyć, iż usługi celne odgrywają dominującą rolę w międzynarodowym obrocie towarowym, bez znajomości ich zasad i działalności profesjonalnych instytucji pośrednictwa celnego międzynarodowy obrót towarowy byłby praktycznie niemożliwy. W artykule poddano analizie rynek usług pośrednictwa celnego w Polsce z podziałem na tradycyjne segmenty profesjonalnych instytucji pośrednictwa celnego: agencji celnych, agentów celnych oraz doradców podatkowych(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia historię polskiej polityki celnej, jak i jej zadania w obliczu przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęcił dwóm głównym dylematom, przed którymi stawały władze gospodarcze w sferze regulującej handel zagraniczny. Pierwszy koncentrował się na linii: jak najszybsza transformacja gospodarki autarkicznej w gospodarkę otwartą - usprawnienie infrastruktury celnej, będącej podstawą funkcjonowania handlu zagranicznego, drugi - zapewnienie jak najdłuższego, ochronnego okresu przejściowego określonym gałęziom i branżom gospodarki - uzyskanie korzyści z międzynarodowego podziału pracy oraz zapewnienie swobody przepływu towarów, jako podstawowego imperatywu ekonomicznej filozofii UE.
Przedstawiono rys historyczny oraz sytuację obecną i kierunki rozwoju polityki celnej.
Przedstawiono Model Grossmana-Helpmana (GH) opisujący wpływ pewnych grup interesu na kształt polityki poprzez kontrybucję. Analiza tego modelu oraz wyniki empirycznej weryfikacji dla Stanów Zjednoczonych, dokonane przez P. Goldberga i G. Maggiego, stały się dla autorki punktem wyjścia do estymacji modelu GH dla gospodarki Polski w oparciu o dane z roku 1997.
11
Content available remote The European Union Customs System in the 21 st Century - Challenges and Trends
61%
System celny można sprowadzić do działań określonego państwa, a w przypadku Unii Europejskiej do działań UE i poszczególnych państw członkowskich, regulujących obrót towarowy z zagranicą, podejmowanych na podstawie prawa celnego przy zaangażowaniu administracji celnych. Celem artykułu jest ukazanie funkcjonowania systemu celnego Unii Europejskiej w świetle nowych wyzwań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oprócz wyzwań wynikających z rozwoju wewnętrznego unii celnej (kolejne rozszerzenia EWG/UE: z 6 do 28 państw członkowskich, a zwłaszcza wdrażania technologii informacyjnych), administracje celne państw członkowskich muszą sprostać również wyzwaniom zewnętrznym. W ostatnich dwóch dekadach nasiliły się bowiem zagrożenia w międzynarodowym obrocie towarowym, związane nie tylko z terroryzmem, ale też z napływem towarów nielegalnych czy stanowiących nieuczciwą konkurencję, obrotem towarami stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi (np. prekursory narkotyków), wreszcie zagrażających środowisku naturalnemu.(abstrakt oryginalny)
12 kwietnia br. Rada Ministrów UE nałożyła cło antydumpingowe na węglik krzemu importowany z Polski, Chin, Rosji i Ukrainy. Będzie ono obowiązywało do kwietnia 1999 r. (o ile wcześniej nie zostanie przeprowadzone postępowanie rewizyjne). (fragment tekstu)
Przedstawiono zagadnienia dotyczące dostosowania polskiej polityki celnej wynikające z dwóch podstawowych dokumentów, z Układu Europejskiego oraz Białej księgi "Przygotowanie krajów stowarzyszonych Europy Środkowej i Wschodniej do integracji z jednolitym rynkiem Unii Europejskiej". Omówiono także, w jaki sposób przebiegała ich realizacja. Szczególną uwagę zwrócono na wszelkie bariery i trudności napotkane w procesie ujednolicenia polskiej polityki celnej z wymogami UE. Do głównych zadań ujednolicenia polskiej polityki celnej należało: ujednolicenie prawa celnego, liberalizacja obrotów handlowych pomiędzy Polską a UE, odpowiednie przygotowanie służb celnych oraz sprawność organizacyjna i operacyjna służby celnej.
Omówienie aktualnie prowadzonej polityki celnej w Polsce oraz komentarz do prób nowelizacji prawa celnego.
Przedstawiono stan importu i eksportu Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Zaprezentowano listę produktów objętych SSG (dodatkowa opłata celna) przed akcesją Polski do UE.
Wyróżniono trzy zasadnicze etapy polityki celnej Polski w latach 90-tych: 1. od początku 1990 r. do połowy 1991 r. - okres panowania skrajnie liberalnej polityki handlowej, 2. od połowy 1991 r. do końca 1994 r. - okres aktywizacji polityki celnej (wzmożonej polityki handlowej), 3. rozpoczęty w styczniu 1995 r. i trwający nadal - okres intensywnej redukcji stawek celnych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jakie były przyczyny zmian, które w sposób zasadniczy wpłynęły na kształt i charakter poszczególnych systemów celnych w Polsce.
Stosowanie interwencjonizmu państwowego w rolnictwie wymaga ścisłej koordynacji działań polityki rolnej i polityki celnej. Ścisły związek obydwu polityk w realizacji tego typu interwencjonizmu wyraża się głównie we współkształtowaniu warunków ekonomicznych produkcji rolniczej, cen (rolnych oraz detalicznych żywności), dochodów (zwłaszcza dochodów rolników, ale poprzez ceny także innych grup ludności), kosztów siły roboczej, struktury spożycia. O doborze środków interwencjonizmu państwowego w rolnictwie w dużej mierze decydują uwarunkowania zewnętrzne, wynikające z wielostronnego systemu celno-handlowego GATT/WTO. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, czy istnieje jedna, powszechnie używana definicja omawianej kategorii naukowej, którą posługują się badacze w swoich analizach dotyczących pośrednio lub bezpośrednio spraw celnych. Punktem wyjścia rozważań jest analiza semantyczno-etymologiczna kategorii polityka celna oraz syntetyczna geneza jej powstania w Polsce. Na tak zarysowanym tle zostanie przeprowadzony krytyczny przegląd funkcjonujących w doktrynie naukowej i praktyce gospodarczej definicji. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest próba sformułowania katalogu fundamentalnych zadań, jakie powinna wykonywać nowoczesna administracja celna kraju w dobie globalnego handlu. Jest to o tyle ważne, iż pełnienie przez nią określonych ról warunkować będzie w efekcie ogólną sprawność całej gospodarki. (fragment tekstu)
Przedstawiono konieczne zmiany w polskim prawie celnym związane z dostosowaniem go do ustawodawstwa celnego Unii Europejskiej i ich wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.