Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka dostosowawcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Niniejszy artykuł ma na celu krótką analizę kilku zagadnień metodologicznych, dotyczących badania koordynacji polityk wspólnotowych w państwach członkowskich Wspólnot Europejskich. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano cztery główne obciążenia systemu fiskalnego, które należy w pierwszej kolejności dostosować do wymogów Wspólnoty Europejskiej:podatek od wartości dodanej wraz z akcyzamipodatek dochodowy od przedsiębiorstwpodatek od dochodów osób fizycznych orazobciążenia z tytułu ubezpieczeń społecznych.
Analiza procesów dostosowawczych polskiej gospodarki do rynku Unii Europejskiej widziana przez pryzmat globalizacji regionalnej i światowej znakomicie wpisuje się w nurt aktualnej dyskusji o szansach, wyzwaniach i ryzykach jakie stoją przed Polską. Dążenie Polski do członkostwa w UE i UGW należy rozpatrywać nie tylko z perspektywy doraźnych korzyści ze środków pomocowych, funduszy strukturalnych, czy CAP ale przede wszystkim w kontekście długookresowych korzyści skali, dyfuzji postępu technicznego i innowacyjności, zatem przygotowania do wyzwań globalizacji światowej. Szanse na włączenie się w nurt korzyści wynikających z poszerzania obszaru racjonalnych wyborów w gospodarce otwartej w wyniku postępującej liberalizacji i globalizacji rynków są tym większe im większa jest technologiczna substytucyjność gospodarek uczestniczących, czy to w globalizacji regionalnej, czy światowej. Substytucyjność technologiczna stwarza bowiem nie tylko szanse aktywnego udziału w procesach globalizacji ale również zmniejsza zagrożenia ze strony tejże samej globalizacji dla gospodarki realnej - generowanych przede wszystkim przez masowe przepływy spekulacyjnego kapitału finansowego w skali świata. Nie pretendując do udzielenia wyczerpujących odpowiedzi w zakresie korzyści i zagrożeń wynikających z procesów globalizacyjnych celem referatu jest zasygnalizowanie wybranych ryzyk w procesie dostosowania polskiej gospodarki do rynku UE oraz wskazanie możliwości zarządzania nimi w krótkim i długim okresie. Zgodnie z teorią zarządzania ryzykiem właśnie identyfikacja ryzyka, jego ocena oraz monitoring zmian w tym względzie pozwala na sterowanie ryzykiem, czyli jego ograniczenie. (fragment tekstu)
Ponad dwuletni okres stosowania ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami skłonił do zbadania tej problematyki w urzędach gmin w województwie podlaskim. W artykule zostaną przedstawione wyniki i wnioski z przeprowadzonych badań ankietowych, wskazane będą również problemy na gruncie finansów i prawa, z jakimi spotykają się podmioty publiczne na etapie realizowania wymogów ustawy o zapewnianiu dostępności. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Polska w drodze do strefy euro
75%
Praca dotyczy przystąpienia Polski do strefy euro. W artykule przedstawione zostały rozważania teoretyczne związane z przyjęciem wspólnej waluty. Na wstępie zaprezentowano etapy integracji i zarys historii unii walutowej. Kolejno poruszono także kwestie korzyści i kosztów przystąpienia do strefy euro. Następna część pracy opisuje warunki Traktatu z Maastricht i analizuje na jakim etapie spełnienia jego kryteriów znajduje się Polska. Na przykładzie Narodowego Banku Polskiego opisano proces dostosowywania krajowych instytucji do wymogów obowiązujących w Unii. Na koniec publikacji zaprezentowano wyniki badań dotyczące opinii podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, na temat szans i zagrożeń wynikających z akcesji Polski do strefy euro. (abstrakt oryginalny)
W artykule Republika Serbii w kontekście kryteriów kopenhaskich - studium politologiczno-prawne za główny cel badawczy przyjęto ustalenie stopnia implementacji kryteriów kopenhaskich przyjętych w 1993 roku przez Radę Europejską w rozwiązaniach ustrojowych Republiki Serbii. W związku z powyższym zwrócono uwagę na, po pierwsze, sytuację Serbii w kontekście wymogów Unii Europejskiej, po drugie, oceniono zaplecze instytucjonalne dla akcesji do UE oraz wskazano na najważniejsze zastrzeżenia będące poważnymi barierami stojącymi na przeszkodzie przystąpienia Republiki Serbii do Unii Europejskiej. W tym celu poddano analizie Rezolucję Parlamentu Europejskiego z 18 kwietnia 2013 roku. I chociaż Republika Serbii nie jest jeszcze w pełni przygotowana do członkostwa w UE, to jednakowoż pod warunkiem przeprowadzenia reform demokratycznych, systemowych i społeczno-gospodarczych cel ten może być osiągnięty. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Instytucjonalne podstawy integracji Polski z Unią Europejską
75%
Badania z zakresu integracji gospodarczej zajmują znaczącą pozycję w literaturze naukowej. Proces konsolidacji gospodarek, zwłaszcza w Europie w ramach rozbudowy Unii Europejskiej, jest istotą rozważań przedstawicieli różnych nauk społecznych, głównie ekonomistów. W niniejszym artykule poruszone zostały zagadnienia dotyczące przygotowań Polski do akcesji do Unii Europejskiej. Analizę przeprowadzono z perspektywy historycznej oraz w oparciu o narzędzia ekonomii instytucjonalnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto rozważania dotyczące problematyki procesów reagowania organizacji na oddziaływanie zewnętrznych zakłócających czynników generowanych przez globalny kryzys ekonomiczny. Autor podjął próbę poszukiwania analogii między naturą procesów kryzysowych w skali globalnej i zachowań organizacji. Analogia ta polega na zbieżności mechanizmów tworzących procesy rozwojowe uwarunkowane odnalezieniem nowych idei wyzwalających energię do zmian dostosowawczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja czynników wyjaśniających dużą wrażliwość zatrudnienia w Hiszpanii na spadki produktu krajowego brutto w latach 2008-2013. Do jego osiągnięcia wykorzystano takie metody badawcze, jak statystyczna analiza danych, analiza porównawcza rozwiązań instytucjonalnych oraz przegląd literatury. Wykorzystane dane pochodzą z bazy Eurostatu, bazy LABREF i bazy ICTWSS. W analizie procesów dostosowawczych hiszpańskiego rynku pracy wykazano, że głębokim spadkom zatrudnienia, wynikającym głównie ze zmniejszenia liczby zatrudnionych na umowach czasowych, towarzyszyła stabilizacja tygodniowego czasu pracy, wzrost płac realnych oraz godzinowej wydajności pracy. Udowodniono, że wysoka elastyczność zatrudnienia względem PKB była uwarunkowana rodzajem szoku gospodarczego oraz nieefektywnością instytucji rynku pracy. Nieefektywność instytucji doprowadziła do wykształcenia dualnej struktury rynku pracy, na którym segment pracowników tymczasowych pełnił rolę "bufora koniunkturalnego" zabezpieczającego zatrudnienie i płace stałych pracowników. Taka struktura rynku pracy powstała w warunkach znacznej różnicy w poziomie prawnej ochrony zatrudnienia pracowników stałych i czasowych oraz modelu negocjacji zbiorowych charakteryzującym się dominacją rokowań na poziomie sektorów, wysokim objęciem nadwyżkowym i powszechnie stosowaną indeksacją płac. W artykule zostały również zaprezentowane reformy instytucji rynku pracy podjęte w reakcji na kryzys. Reformy z lat 2008-2010 nie rozwiązały głównych problemów strukturalnych hiszpańskiego rynku pracy. Dopiero reforma z 2012 r., zmniejszająca różnicę w prawnej ochronie zatrudnienia pracowników stałych i czasowych oraz wprowadzająca elementy decentralizacji negocjacji płacowych, złagodziła dualizm hiszpańskiego rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Wiele badań nad długookresowym wzrostem gospodarczym potwierdza, że zmiany instytucjonalne są najważniejszą j ego determinantą. W szczególności mają one wielkie znaczenie w przypadku krajów transformujących się. Zmiana instytucjonalna jest bowiem jednym z trzech obszarów dokonującej się transformacji gospodarczej (obok stabilizacji makroekonomicznej i liberalizacji mikroekonomicznej). Badania nad wzrostem w okresie transformacji potwierdzają, że instytucje są, obok polityki stabilizacji i liberalizacji, najważniejszą zmienną wpływającą na jego tempo. Celem artykułu jest analiza zmian jakości rządzenia w Polsce i ocena dystansu wobec krajów UE-15 i nowych członków. Analizie poddanych zostało sześć zmiennych składających się na jakość rządzenia. Przystąpienie Polski do OECD i rozpoczęcie negocjacji członkowskich z UE stanowiło cezurę jakości rządzenia. Polska spełniła wówczas warunki graniczne w zakresie wprowadzenia demokracji, zapewnienia rządów prawa i budowy gospodarki rynkowej. Ale od tego czasu brak wyraźnej konwergencji instytucjonalnej Polski z UE-15 w zakresie jakości rządzenia. Największe problemy występuj ą w obszarach charakteryzujących regulacje oraz szacunek obywateli i władz dla instytucji, które wyznaczają ramy ich gospodarczych i społecznych relacji (jakość regulacji, rządy prawa i kontrola korupcji). Najmniejsza różnica występuje w odniesieniu do procesu wyboru, kontroli i zmiany władz, czyli w obszarach: głos obywateli i rozliczalność rządzących oraz stabilność polityczna i brak przemocy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmian w podaży i popytu na pracę w Polsce oraz analizy wpływu edukacji w sprawie charakteru strukturalnego niedopasowania na tym rynku. Autor przedstawia również problem pomiarów harmonizacji systemu edukacji i rynku pracy. (fragment tekstu)
Omówiono znaczenie programu SAPARD w procesie dostosowań do wymagań sanitarnych i weterynaryjnych Unii Europejskiej przemysłu mięsnego i drobiarskiego w Polsce. Postawiono tezę, że warunkiem koniecznym konkurencyjności polskiego przetwórstwa na wspólnym rynku było spełnienie przez przedsiębiorstwa unijnych wymogów, a środki programu SAPARD były istotnym źródłem niezbędnych inwestycji. Jednym z najważniejszych celów programu była właśnie poprawa konkurencyjności przetwórstwa na rynku krajowym i międzynarodowym przez szybkie dostosowanie do wymogów unijnych i przygotowanie do funkcjonowania w warunkach silnej konkurencji na rynku UE. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje koncepcję triumwiratu ról zarządczych, prezentowaną w kontekście badań obojga autorów nad mechanizmami dostosowawczymi przedsiębiorstw w procesach strategicznej odnowy. Uwzględnione zostały dwie perspektywy, z których pierwsza, psychologiczna, odnosi się do procesów poznawczych oraz mechanizmu przeniesienia występującego w relacjach przełożony-podwładny. Druga z nich, zarządcza, przedstawia archetypowe role zarządcze oraz koncepcję ich triumwiratu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych nad transformacją strategiczną polskich przedsiębiorstw w latach 1989-2000. Celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa dostosowały się do gospodarki rynkowej i jaka była efektywność tych dostosowań. W artykule zaprezentowano założenia tych badań, ich wyniki oraz próbę interpretacji wyników. (fragment wstępu)
17
Content available remote Zastosowanie podejścia procesowego w urzędach administracji samorządowej
63%
Odpowiedzią na nowe tendencje w administracji jest zarządzanie procesowe, którego stosowanie jest adekwatne zwłaszcza w instytucjach sektora publicznego mających styczność z klientem (społecznością), świadczących na jego rzecz usługi, wydających decyzje administracyjne. Dodatkowo umożliwia ono postulowaną stałość procesów, oderwanie ich od polityki, świadczenie usług o tym samym standardzie, wzrost efektywności oraz satysfakcji klienta. Wydaje się więc, że w przypadku urzędów administracji samorządowej będzie to podejście jak najbardziej adekwatne. Przejście do procesowej formuły działania jednoznacznie neguje weberowski model funkcjonowania administracji samorządowej. (fragment tekstu)
Tematyka klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania nabrała znaczenia w ostatnich dwóch latach, prowadząc do pogłębionych analiz, a momentami polemiki budzącej refleksje. Kwestią, która nie doczekała się wystarczającej uwagi ze strony komentatorów, jest natomiast rzadko dostrzegana możliwość stosowania już obowiązujących regulacji cen transferowych na wzór klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania celem pełnego pominięcia skutków podatkowych transakcji noszącej znamiona nadużycia prawa. Zagadnieniu temu autor poświęcił wystąpienie podczas I Seminarium Przedkongresowego Seul 2018, zorganizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Podatkowe w Polsce (International Fiscal Association) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego 28.09.2017 r. 2 , czego podsumowaniem jest niniejszy dwuczęściowy artykuł. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części niniejszego artykułu została przedstawiona tematyka pominięcia skutków podatkowych transakcji na potrzeby cen transferowych (ang. non-recognition) w rozumieniu Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych - dalej Wytyczne OECD - w wersji obowiązującej do 2010 r. W drugiej części artykułu analiza ta zostanie uzupełniona o przedstawienie najnowszego stanowiska OECD wyrażonego w Wytycznych OECD z 2017 r., po czym zostanie omówiony aktualny stan prawny polskich regulacji cen transferowych oraz wstępne wnioski co do ewentualnego uprawnienia do powołania się na koncepcję non-recognition w tymże stanie prawnym. (abstrakt oryginalny)
Zasada wzajemnej zgodności (ang. cross-compliance) w rolnictwie to zagadnienie nowe, które jest w Polsce obecnie na etapie wdrażania. Otrzymywanie płatności bezpośrednich w gospodarstwach rolnych Unii Europejskiej zostało powiązane od 2004 roku z przestrzeganiem przez rolników obowiązującego prawodawstwa dotyczącego m.in. dobrej kultury rolnej, ochrony środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa żywności i przestrzegana zasad dobrostanu zwierząt. Wymogi włączone do tzw. zasady wzajemnej zgodności nie są nowe dla rolników. Nowością jest jedynie uwarunkowanie uzyskania dopłat bezpośrednich w pełnej kwocie z przestrzeganiem tych wymogów, a także wprowadzenie systemu kontroli i naliczania sankcji. Narzędziem oceny gospodarstw pod kątem przestrzegania wymogów tej zasady są listy kontrolne, które zostały opracowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W pracy posłużono się listami kontrolnymi w celu oceny wybranych 60 gospodarstw rolnych pod kątem przygotowania do zasady wzajemnej zgodności. Jak się okazało wszystkie gospodarstwa spełniały wymogi dotyczące tzw. obszaru A zasady wzajemnej zgodności, czyli ochrony środowiska rolniczego, a także przestrzegały obowiązków związanych z rejestracją posiadanych zwierząt. Istotne niezgodności zanotowano w zakresie obszaru C, tj. dobrostanu zwierząt. Dostosowanie gospodarstw do wymogów tego obszaru wiąże się z podjęciem kosztownych przedsięwzięć inwestycyjnych w kierunku dostosowania budynków inwentarskich (modernizacja istniejących lub budowa nowych). W badanych gospodarstwach zaskakujące okazały się wyniki analizy pod kątem spełniania zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (tzw. BHP w gospodarstwie rolnym). Okazało się, iż w wielu gospodarstwach rolnik oraz członkowie jego rodziny są narażeni na wiele niebezpieczeństw, które odnosiły się do nieprawidłowego używania maszyn i urządzeń oraz nieprawidłowego ich zabezpieczenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.