Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka ekologiczna przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
100%
Celami artykułu są identyfikacja podstawowych obszarów wprowadzania innowacji o charakterze ekologicznym w przedsiębiorstwach turystycznych działających na terenach wiejskich oraz wskazanie przykładów szczegółowych, możliwych do zastosowania, rozwiązań warunkujących wzrost konkurencyjności omawianych podmiotów gospodarki turystycznej. Wiele zidentyfikowanych w niniejszym artykule innowacji o charakterze ekologicznym ma charakter uniwersalny i interdyscyplinarny.
Zamierzeniem autorów było określenie problemów wynikających z gospodarczego użytkowania środowiska przyrodniczego i jego ochrony w koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Autorzy starali się również pokazać, że działania określane jako ekologizacji przedsiębiorstwa stanowią istotny element budowania i realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa.
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2002 roku, metodą kwestionariusza ankietowego, w grupie 41 małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych południowej Polski. Celem badań było określenie poziomu realizacji działań w obszarach strategii i polityki ochrony środowiska, przystosowania firmy do wymagań środowiska oraz zarządzania zasobami materiałowymi i energetycznymi. (skróc. oryg. streszcz.)
Artykuł omawia ewolucję zielonego marketingu w kontekście aktualnych zagrożeń środowiskowych i nierównowagi w ekosystemie. Szczególną uwagę zwrócono na koncepcję trwałego i zrównoważonego rozwoju i jej konsekwencje dla marketingowej działalności przedsiębiorstw. W artykule dokonano krytycznej oceny trzech etapów rozwoju marketingu zorientowanego na ekologię, posługując się przy tym przykładami dotyczącymi aktywności przedsiębiorstw usługowych. Zaprezentowano również dane statystyczne dotyczące ekologicznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, a dotyczące formułowania strategii wobec środowiska naturalnego, wdrażania systemu zarządzania środowiskowego oraz raportowania środowiskowego. (abstrakt oryginalny)
Autor podkreśla potrzebę uwzględnienia problematyki ochrony środowiska w działaniu przedsiębiorstwa. Określono koszty ponoszone w związku z działalnością mogącą stanowić zagrożenie dla środowiska. Opisano również formułę efektywnego działania przedsiębiorstwa uwzględniającą wymagania ochrony środowiska.
Harwardzki Instytut Rozwoju Gospodarczego przeprowadził w 1998 roku w Europie Centralnej i Wschodniej dwa międzynarodowe badania porównawcze dotyczące: 1. uwarunkowań działań proekologicznych przedsiębiorstw, 2. prywatyzacji i zachowań ekologicznych. Artykuł omawia metodę i wyniki badań.
7
Content available remote Strategie przedsiębiorstw a środowisko naturalne
75%
Autorka rozpoczęła od przedstawienia relacji zachodzących pomiędzy zarządzaniem strategicznym a odpowiedzialnością przedsiębiorstwa za środowisko naturalne. Dalej przypomniała regulacje, mechanizmy oraz standardy związane z realizacją polityki ekologicznej na poziomie kraju. Na zakończenie autorka omówiła strategie przedsiębiorstw w odniesieniu do potrzeb środowiska naturalnego
Celem ubezpieczeń ekologicznych jest ochrona środowiska, jak również wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego państw. W artykule podjęta została próba nowego spojrzenia na znaczenie ubezpieczeń ekologicznych przez pryzmat ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem oraz ochrony zasobów przyrody.
Przedstawiono sytuację polskich przedsiębiorstw przemysłowych w świetle międzynarodowych uregulowań w zakresie ochrony środowiska oraz nowy rozwiązania unijne służące ochronie środowiska.
Przedstawiono zagrożenia środowiska przyrodniczego związane z działalnością firmy. Zamieszczono prezentację firmy Spółdzielnia Mleczarska "Kurpianka" i założenia polityki ekologicznej tej firmy.
11
75%
Zadeklarowanemu celowi podporządkowany został układ niniejszej pracy, obejmujący rozszerzoną definicję społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, obszary i typy tej odpowiedzialności, opis korzyści wynikających ze stosowania strategii CSR, zarówno dla interesariuszy (ang. stakeholders) , jak i samej firmy oraz zagrożenia wynikające z wypaczania idei CSR. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa coraz częściej stosują politykę pro-aktywnego podejścia do ochrony środowiska. W tym celu wdrażają różnego rodzaju systemy (m.in. systemy zarządzania środowiskiem, eko-zarządzanie), a także normy (ISO 14000 oraz ISO 14001). W artykule wskazano możliwości poprawy obsługi systemu zarządzania środowiskiem (EMS) w organizacjach.
13
Content available remote Environmental Performance Assessment Systems in the Hotel Industry
75%
W niniejszym artykule, odwołującym się do teorii zarządzania środowiskowego, omawia się problematykę monitorowania i raportowania wyników działalności ekologicznej w branży hotelarskiej. Zasadniczym celem artykułu jest zatem przeanalizowanie funkcjonowania i właściwości systemów, które służą do oceny wyników działalności ekologicznej i są obecnie używane przez międzynarodowe sieci hoteli. Studium, wykorzystując analizę zawartości stron internetowych i oficjalnych dokumentów, przywołuje konkretne przykłady zastosowań takich systemów w hotelarstwie (Scandic, Marriott International, InterContinental Hotel Group, Hilton Worldwide). Co istotne, nacisk położony jest na praktyczne aspekty monitorowania i raportowania wyników działań ekologicznych. Dlatego też artykuł zawiera praktyczne wskazówki (przydatne zwłaszcza dla hotelarzy i managerów zajmujących się kwestiami środowiskowymi) określające, w jaki sposób wprowadzać i stosować systemy oceny wyników działań ekologicznych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu autorka rozpatruje problem zarządzania przedsiębiorstwem w świetle kreowania przyjaznej dla środowiska gospodarki. W jej opinii zarządzanie ekologiczne powinny wdrażać głównie duże i średnie przedsiębiorstwa, zakładające trwałość funkcjonowania i konieczną do tego ekspansję na rynku.
Zamieszczono krótką charakterystykę wybranych uwarunkowań ekologicznych, z którymi mają do czynienia firmy gospodarujące w polskich realiach. Wskazuje ona wyraźnie, że polskie normy i standardy stają się coraz bardziej restrykcyjne i wymuszają opracowywanie i wdrażanie proekologicznych metod zarządzania środowiskiem na każdym etapie działania firmy.
Zagadnienia poruszane w artykule skupiają się na problematyce proaktywnego zarządzania środowiskowego. Przeprowadzone studium literatury przedmiotu oraz eksploracyjne badania empiryczne pozwoliły na określenie atrybutów i wymiarów proaktywności w zarządzaniu środowiskowym. Wyodrębnione wymiary mogą być wykorzystane zarówno dla celów oceny zarządzania środowiskowego, jak również wyznaczania kierunków jego doskonalenia, w szczególności w przedsiębiorstwach pragnących z sukcesem realizować w tym obszarze podejście proaktywne. (abstrakt oryginalny)
W opinii wielu znawców zajmujących się relacjami pomiędzy ekonomią i środowiskiem, podkreśla się istnienie silnych związków łączących zarządzanie z polityką środowiskową przedsiębiorstwa, akcentując, że zależności takie wynikają z prawie naturalnej konieczności sprzężenia ogólnych i środowiskowych celów działalności gospodarczej. Różne koncepcje związane z tym zagadnieniem mają na celu osiągnięcie cyklu ciągłego doskonalenia oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko. Szczególnie silne wzajemne związki występują w obszarach: zarządzania jakością oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia ekologicznego zarządzania przedsiębiorstwem - jednego z najnowszych kierunków w teorii organizacji i zarządzania. Przedstawiono takie problemy jak: przedsiębiorstwo jako podsystem ekologiczny, ekologiczne wymiary zarządzania przedsiębiorstwem, rodzaje ekologicznych uwarunkowań funkcjonowania firmy, płaszczyzny działania świadomego ekologicznie kierownictwa.
W artykule poruszono zagadnienie innowacji ekologicznych. Termin ten oznacza zmiany w strukturze organizacyjnej i zarządzaniu przedsiębiorstwem zmniejszające lub eliminujące jego negatywne oddziaływanie na środowisko. Podkreślono, że w krajach w których społeczeństwa osiągnęły wysoki poziom świadomości ekologicznej oczekuje się od przedsiębiorstw większej dbałości o środowisko. W Polsce wymogi w tej dziedzinie zwiększą się wraz z integracją z UE.
Oczywiste jest to, że przedsiębiorstwa są odpowiedzialne za realizację celów zrównoważonego rozwoju. Z tego powodu podejmują różne działania, w tym w zakresie ochrony środowiska, by te cele osiągnąć. Ocena tych działań wymaga stosowania różnych narzędzi. Narzędzia takie oferuje m.in. rachunkowość zarządcza, zwłaszcza ta ukierunkowana na ochronę środowiska. Stąd celem artykułu jest przedstawienie istoty rachunkowości zarządczej i problemów z jej ekologicznym ukierunkowaniem oraz wskazanie możliwości wykorzystania jej narzędzi w działalności ekologicznej przedsiębiorstw i pomiarze osiągniętych efektów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.