Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka gospodarcza gminy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Stosowanie instrumentów pomocy publicznej przez gminy staje się jednym z najczęściej podejmowanych działań w lokalnej polityce pobudzania rozwoju gospodarczego. Przyczyn tego można upatrywać w pogarszającej się sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, które nie są w stanie sprostać podstawowym obciążeniom finansowym. Z drugiej strony trzeba wskazać, że rodzić się może niebezpieczeństwo związane z próbą funkcjonowania przedsiębiorstw na koszt budżetów publicznych. Wydaje się, że niekorzystne skutki ekonomiczne związane z tym zagrożeniem można by łagodzić poprzez stosowanie bardziej przejrzystych form pomocy, tak jak ma to miejsce w większości krajów Unii Europejskiej, czyli bezpośrednich transferów majątkowych dla przedsiębiorstw (np. w postaci dotacji lub kredytów preferencyjnych).(fragment tekstu)
Powszechnie uważa się, że koncepcja i termin "rozwoju zrównoważonego" spopularyzowane zostały przez powołaną w 1983 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światową Komisję ds. Środowiska i Rozwoju, której celem było zbadanie zależności między środowiskiem a rozwojem pod kierownictwem G.H. Brundtland . Termin "rozwój zrównoważony" ma charakter uniwersalny w tym sensie, że można go odnieść do procesów o dowolnym przedmiocie. Rozwój jest procesem zmian. wywołujących skutki na wielu płaszczyznach, przy czym zmiany te mogą zagrażać zarówno dalszemu rozwojowi, jak i egzystencji układu, który mu podlega. Zmiany takie, dające negatywne efekty natychmiast lub w krótkim horyzoncie czasowym są w sposób naturalny lub świadomy eliminowane. Źródłem znacznie większych zagrożeń mogą stać się zmiany stwarzające zagrożenie dopiero w długim okresie, gdy negatywne skutki procesów rozwojowych ulegną nagromadzeniu i wywołają następstwa trudne lub niemożliwe do zneutralizowania, a także efekty będące przyczyną kolejnych negatywnych następstw. Dlatego właśnie zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim rozwój zrównoważony rozumie się jako rozwój trwały, długotrwały (sustainable development, nachhaltige entwicklung). To właśnie cecha trwałości jest tym, co wyróżnia rozwój określany w języku polskim jako zrównoważony. Użycie pojęcia "zrównoważony" ma jednak też swoje uzasadnienie, szczególnie wtedy, gdy odnosi się go do tak złożonych obiektów jak kraj, region lub gmina, nie mówiąc o kuli ziemskiej. Wynika to stąd, że w tego rodzaju obiektach procesy rozwojowe odbywają się jednocześnie na wielu współzależnych płaszczyznach. Nierówne tempo zmian na różnych polach może powodować powstanie i narastanie dysproporcji rozwojowych, które mogą się stać źródłem zagrożeń. (fragment tekstu)
Dopuszczalność rozszerzania przestanek zawarcia w trybie bezprzetargowym wieloletniej umowy dzierżawy nieruchomości gminnych poza kryteria wskazane w przepisie art. 37 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi od kilku lat przedmiot sporu między wojewodami a organami gminy. Artykuł zawiera nie tylko krytykę dotychczasowej praktyki, ale także utrwalającej się linii orzeczniczej. Autorka, polemizując z uzasadnieniami sądów administracyjnych, przedstawia argumenty za przyjęciem tezy, że przepis art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami daje radom gminy prawo do uznaniowego wyrażenia zgody na bezprzetargowy tryb oddawania nieruchomości w dzierżawę wieloletnią bądź odmowy jej wyrażenia. (abstrakt oryginalny)
Podatek rolny, stanowiący dochód własny gminy, jest podatkiem o prostych zasadach naliczania i poboru. Ma on jednak niewielki udział w dochodach ogółem gmin. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie tego podatku, jak również przedstawienie wyników badania empirycznego, mającego za zadanie poznanie opinii wójtów (burmistrzów) gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich na temat możliwości zastąpienia podatku rolnego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (fragment tekstu)
Jedną z nowych form zagospodarowania obszarów wiejskich jest tworzenie na ich terenie stref aktywności gospodarczej. Są one jednym z istotnych czynników kształtujących wielofunkcyjność gmin wiejskich. Analiza funkcjonowania takiej strefy w gminie Wilkowice w latach 2006-2018 jest celem niniejszej publikacji. Przedstawiono także czynniki rozwoju gminy Wilkowice w przeszłości. Gmina położona malowniczo na obszarze Bramy Wilkowickiej, na zboczach Beskidu Śląskiego i Małego, rozwijała się dzięki swoim walorom turystycznym i tradycjom uzdrowiskowym. W warunkach gospodarki rynkowej rozwój funkcji turystycznej został zahamowany. Poszukując nowych czynników ożywienia gospodarki, władze gminy rozpoczęły prace nad uruchomieniem strefy gospodarczej położonej z dala od terenów mieszkaniowych i turystycznych. Zaprojektowano strefę o powierzchni około 15 hektarów, wybudowano drogę o długości 1528 m wyposażoną w niezbędne media oraz z dogodnym dojazdem do trasy szybkiego ruchu S-1. W strefie w latach 2011-2018 funkcjonowało 15 nowych zakładów przemysłowych, a kolejne są w budowie. Efekty gospodarcze wynikające z działalności zakładów w strefie, w której jest zatrudnionych około 2 tys. osób, stanowią podstawę do dalszego stałego i zrównoważonego rozwoju gminy, wpływając pośrednio na zintensyfikowanie turystyki poprzez modernizację infrastruktury, powstanie nowych obiektów noclegowych oraz organizację imprez turystycznych. Gmina może być dobrym przykładem wielofunkcyjnego rozwoju, opartego na współistnieniu turystyki i przemysłu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano pojęcie rozwoju lokalnego, jego celu i czynników w odniesieniu do gminy. Przedstawiono wnioski dotyczące aktywizacji gospodarczej gminy, jako przedmiotu zainteresowania samorządu lokalnego, związane z diagnozowaniem, promocją i strategią.
Problematyka zrównoważonego rozwoju to zarówno teoria, jak i praktyka odnosząca się do makrosystemu obejmującego gospodarkę, społeczeństwo oraz środowisko. Na przełomie XX i XXI w. zrównoważony rozwój staje się istotnym elementem prawa międzynarodowego oraz prawa Unii Europejskiej. Stopniowo dokonuje się przenoszenie tej koncepcji na grunt norm prawa. Jednak w przypadku Polski, jak podkreśla Z. Bukowski "[...] koncepcja ta bardziej wykorzystywana jest jako ozdobnik, zwłaszcza w różnych dokumentach strategicznych, nawiązujących do odpowiedników unijnych i mających potwierdzać, że wymagania unijne są zachowane". Dlatego wskazując na instytucjonalno-prawne aspekty zrównoważonego rozwoju w Polsce ważna wydaje się obecność koncepcji zrównoważonego w aktach prawnych, umożliwiająca przeniesienie celów i zadań w nich zawartych na działanie podmiotów administracji centralnej. (fragment tekstu)
O randze lokalnego wymiaru gospodarowania przesądza wiele czynników, wśród których wyraźna jest ogólnoświatowa tendencja do zwiększania roli środowisk lokalnych. Współczesne samorządy lokalne w istotny sposób oddziałują na wiele społecznych, gospodarczych oraz środowiskowych procesów zachodzących i obiektów znajdujących się na obszarze gmin. Skutki owych oddziaływań są na tyle doniosłe, że samorządy te można uznać za najważniejszych kreatorów wielowymiarowej ewolucji struktur lokalnych. Co więcej, omawiane skutki często przekraczają granice gmin i składają się na przemiany innych układów terytorialnych, przez co mogą być traktowane jako czynniki lub komponenty ich rozwoju. Uprawnione jest zatem twierdzenie, iż w istotnym stopniu kształtują przeobrażenia regionalne, państwowe, a nawet międzynarodowe. (fragment tekstu)
Prawną podstawę do formułowania i prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju w Polsce stwarza art. 5 Konstytucji, w którym stwierdza się, że Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Umiejscowienie zasady zrównoważonego rozwoju w Konstytucji RP przesądza o jej fundamentalnym znaczeniu w systemie prawa, co potwierdza fakt powoływania jej w licznych aktach prawnych (jest to przedmiotem dalszych rozważań) oraz wskazuje na to, że ma charakter dyrektywy postępowania. Zawarte w niej sformułowanie wyraźnie wskazuje na to, iż z jednej strony ochrona środowiska jest obowiązkiem państwa, ale z drugiej państwo musi zapewnić równowagę między ochroną środowiska a procesami rozwojowymi w różnych wymiarach, w tym gospodarczym. Przynajmniej pośrednio z rozwojem zrównoważonym wiąże się art. 74 Konstytucji, który nakłada na władze publiczne obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki służącej zapewnieniu bezpieczeństwa ekologicznego. (fragment tekstu)
Autor omawia organizacyjne i finansowe aspekty funkcjonowania handlu targowiskowego, oraz rozwiązania jego funkcjonowania na gruncie gminnym i na gruncie prywatnym.
Tematem artykułu są wydatki inwestycyjne, które stanowią ważny element gospodarki finansowej gmin. W badaniach skupiono się głównie na wielkości potencjału gmin, który ma bezpośredni wpływ na pozycję województw w rankingach.
12
Content available remote Functional Standartization of Rural Areas of Dolnośląskie Voivodeship
63%
In the article the actual functions of rural or urban-rural communes in Dolnośląskie voivodeship (Lower Silesia) in 1996 and 2005 were indicated by applying three criteria of delimitation: structure of economy, the level of industrialisation and the level of tourism infrastructure. The research revealed that in 1996 most communes were classified as the type dominated by agriculture and at the same time they were underdeveloped with regards to tourism and were, almost totally, lacking in industry - as many as 48 out of 126 of analysed communes. In 2005 in Dolnośląskie voivodeship industrial communes prevailed which were also dominated by agriculture - altogether 47 communes in the region. (original abstract)
Omówiono podstawy ustrojowo-prawne gminnej współpracy zagranicznej oraz działania Unii Europejskiej na rzecz takiej współpracy. Zaprezentowano zestawienie opracowane przez Związek Miast Polskich, dotyczące partnerów zagranicznych polskich gmin pod względem kraju pochodzenia.
Przedmiotem zainteresowań autorów są instrumenty z zakresu gospodarki nieruchomościami leżące w kompetencji samorządów gminnych i ich wykorzystanie w ramach realizowanej polityki rozwoju gospodarczego gmin. Artykuł ma charakter badawczy, a wnioski opierają się m.in. na przeprowadzonych w 2009 r. badaniach ankietowych wśród samorządów gminnych województwa małopolskiego. Jednym z celów badawczych było uzyskanie odpowiedzi na pytanie o charakter prowadzonej gospodarki nieruchomościami w gminach i jej związku z osiągniętym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono kierunki rozwoju społeczno-ekonomicznego preferowanego przez mieszkańców gminy Oksa położonej we Włoszczowsko-Jędrzejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Omówiono uwarunkowania rozwoju gminy Oksa oraz zaprezentowano kierunki rozwoju gminy w opinii mieszkańców.
Tworzenie trwałych podstaw rozwoju gospodarczego obszarów górskich warunkują działania służące wzrostowi ich konkurencyjności w układzie regionalnym. W regionach słabszych ekonomicznie, podstawą jest stan infrastruktury technicznej, służącej właściwemu wykorzystaniu ich potencjału gospodarczego, gdzie cenne zasoby środowiska naturalnego wyznaczają kierunki dalszego rozwoju. W opracowaniu zwrócono uwagę na działania samorządów gmin, które wykorzystują lokalne zasoby dla realizacji rozwoju zrównoważonego. (abstrakt oryginalny)
Monografia autorstwa Andrzeja Miszczuka i Magdaleny Miszczuk pt. "Lokalna polityka gospodarcza w Polsce. Uwarunkowania, instytucje, instrumenty" stanowi ważne, rozległe studium teoretyczne nad problematyką lokalnej polityki gospodarczej w Polsce. Za cel monografii Autorzy przyjęli "zdefiniowanie zakresu przedmiotowego i podmiotowego tej polityki oraz jej uwarunkowań, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki polskiej". (fragment tekstu)
Cel opracowania to ustalenie stanu rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce, w tym na obszarach (w gminach) o trudnych i szczególnie trudnych warunkach do gospodarowania. Istotne jest tu również ustalenie cech środowiskowych i organizacyjnych rolnictwa z gmin o dużym nasyceniu produkcją ekologiczną. W tym celu wykorzystano dane publikowane przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) za lata 2004-2020 oraz dane jednostkowe z gospodarstw, a także w ujęciu gmin otrzymane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i wygenerowane na podstawie wniosków gospodarstw rolnych ubiegających się o płatności ekologiczne w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) za lata 2010-2021. W pierwszej części artykułu podkreślono rolę rolnictwa ekologicznego jako dostawcy dóbr publicznych w kontekście nowej ekonomii instytucjonalnej oraz podkreślono wpływ instytucji na trwałość, ciągłość i stabilność jego funkcjonowania. W drugiej części scharakteryzowano stan rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2004-2021. Natomiast w trzeciej przedstawiono sytuację w gminach szczególnie predestynowanych do rozwoju tego rodzaju rolnictwa w latach 2010-2021. W czwartej, ostatniej, wynikowej części wskazano zaś cechy środowiskowe i organizacyjne rolnictwa w 2021 r. w gminach o różnym nasyceniu produkcją ekologiczną wspartą w ramach WPR 2014-2020. Ustalono, że w latach 2010-2021 w gminach o trudnych i szczególnie trudnych warunkach gospodarowania ulokowano od 74,5 do 76,8% ogólnej powierzchni użytków rolnych (UR) z produkcją ekologiczną wspartą w ramach WPR. Ważną cechą gospodarstw ekologicznych z tych gmin była znacząca jak na przeciętne warunki krajowe ich średnia powierzchnia UR oraz często brak produkcji zwierzęcej lub jej prowadzenie poza zasadami rolnictwa ekologicznego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zróżnicowanie ilościowe i strukturalne podmiotów gospodarczych znajdujących się w sołectwach wybranej gminy wiejskiej. (oryg. streszcz.)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.