Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka konkurencji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Ponieważ praktyka gospodarcza z zdecydowanej większości przypadków zdaje się wyprzedzać wysiłek legislacyjny, należy sądzić, że współpraca w zakresie karteli będzie ulegała dalszej ewolucji. Do rozstrzygnięcia pozostają następujące wątpliwości. Po pierwsze, czy istnieje takie międzynarodowe forum (organizacja), które będzie potrafiło pogodzić konflikty interesów dzielące poszczególnych członków? Po drugie, czy będzie to forum posiadało wystarczająco skuteczne instrumenty polityczne i ekonomiczne, gwarantujące przestrzeganie podjętych zobowiązań przez sygnatariuszy takiego ewentualnego porozumienia? Po trzecie, last but not least, czy współczesny świat jest naprawdę zainteresowany dalszą liberalizacją stosunków gospodarczych, zwłaszcza gdy przynoszą one wiele nowych wyzwań i skutkują stosowaniem coraz to bardziej wyrafinowanych instrumentów ochrony krajowych sektorów, co de facto godzi w sedno przyjętego modelu współpracy? (fragment artykułu)
Polityka konkurencji UE ma na celu ochronę konkurencji na wspólnym rynku. Przewiduje ona wyjątki w stosowaniu powszechnych reguł konkurencji, które traktat uzasadnia potrzebą brania pod uwagę wspólnych celów w każdej polityce Unii. Reguły konkurencji nie mają więc absolutnego charakteru; biorą również pod uwagę przesłanki związane ze wzmacnianiem konkurencyjności europejskiego przemysłu, restrukturyzacją sektorów silnie wrażliwych na działanie międzynarodowej konkurencji, zrównoważonym i trwałym rozwojem gospodarczym czy poprawą spójności ekonomicznej i społecznej na obszarze Unii. Liczne wyłączenia spod ogólnych zasad konkurencji oraz istnienie odrębnych ich reguł w wielu sektorach stwarzają ryzyko nieefektywnego funkcjonowania mechanizmów konkurencji na wspólnym rynku. Ryzyko to zwiększyło się po ostatnim rozszerzeniu Unii. W tej sytuacji wprowadzono pewną decentralizację w stosowaniu reguł konkurencji, zwiększającą odpowiedzialność państw członkowskich za skuteczne działania konkurencji na rynku UE. Ponadto w europejskiej polityce konkurencji istotną rolę odgrywa zasada proporcjonalności, umożliwiająca osiągnięcie równowagi między konkurencją a różnymi celami i zadaniami Wspólnoty. (fragment tekstu)
Przedstawiono rozwiązania dotyczące współpracy w dziedzinie polityki konkurencji, które są zdeterminowane przez interesy narodowe i różnice w filozofii stosowania prawa. Zaprezentowano wypracowane rozwiązania i rozbieżności na forach dwóch organizacji - Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju.
Polityka konkurencji oparta na zasadach świadczenia pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz na regulacjach dotyczących zamówień publicznych mimo wszystko korzystnie wpływa na efektywność wykorzystania funduszy strukturalnych. Przeciwdziała przede wszystkim takim niekorzystnym działaniom potencjalnych beneficjentów, jak rent-seeking czy aid-seeking, tak widocznym w realizacji wspólnej polityki rolnej. Dodatkowo przyczynia się znacznie do zapewnienia przejrzystości procedur, co jest bardzo istotne w krajach, które - jak Polska - borykają się z plagą korupcji.Można by podejrzewać, iż polityka konkurencji, dbając o zapewnienie swobody przepływu czynników produkcji, będzie się przyczyniała do dalszej polaryzacji regionów europejskich. Należy jednak stwierdzić, że osiągając swoje statutowe cele, paradoksalnie powoduje ona zwiększenie spójności społeczno-ekonomicznej całej Unii, przeciwdziałając nieuzasadnionemu wzrostowi wsparcia dla przedsiębiorstw w krajach najbogatszych. (fragment tekstu)
Aktualny stan konkurencji w gospodarce polskiej wynika z przebiegu jej wewnętrznej transformacji, rozpoczętej w latach 1989-1990, oraz z umów i traktatów, jakie Polska zawarła po zmianie ustroju gospodarczego. Artykuł omawia aktualny stan konkurencji w gospodarce i zadania polityki konkurencji do 2002 roku a także środki i instrumenty realizacji wskazanych zadań.
Artykuł dotyczy art. 86 Traktatu Rzymskiego oraz art. 2 "Rozporządzenia Rady (EWG)" Nr 4064/89 o kontroli koncentracji pomiędzy przedsiębiorstwami, i jest poświęcony pokazaniu dwóch dróg wypełnienia luki, związanej z funkcjonowaniem oligopolu, w praktycznym stosowaniu prawa konkurencji.
Przybliżono podstawowe przesłanki międzynarodowej aktywności Unii Europejskiej w zakresie polityki konkurencji. Przedstawiono potencjalne problemy w zakresie umiędzynarodowienia polityki konkurencji na forum WTO i rozwiązania wypracowane przez WTO w zakresie polityki konkurencji.
Pierwsza część artykułu przybliża problematykę konkurencji w Unii Europejskiej. W drugiej części omówiono politykę spójności i strategię lizbońska.
Z norm określonych w traktacie orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyprowadza cztery konstytutywne cechy pomocy państwa. Mówiąc inaczej, zasady pomocy państwa mają zastosowanie wyłącznie do środków spełniających wszystkie cztery kryteria wymienione w art. 107 ust. 1 traktatu. Zaliczyć do nich należy: 1) kryterium przekazania zasobów państwowych; 2) kryterium korzyści ekonomicznej; 3) kryterium selektywności; 4) kryterium wpływu na konkurencję i wymianę handlową. Istotne trudności interpretacyjne powstają w odniesieniu do ostatniej z przesłanek uznania interwencji państwa za zakazaną pomoc publiczną. Celem artykułu jest analiza - w oparciu o orzecznictwo sądów europejskich - warunków, w których zostaje spełniona traktatowa przesłanka wpływu udzielanej pomocy publicznej na konkurencję i wymianę handlową na jednolitym rynku europejskim(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rozwój polityki kartelowej w Unii Europejskiej
75%
Artykuł przedstawia historię rozwoju karteli w przemyśle europejskim oraz ewolucję w podejściu do ich oceny przez różne szkoły ekonomii oraz prawa. Uwidoczniono szkodliwy wpływ karteli na konkurencję oraz konsumentów. Przedstawiono genezę i przyczyny uchwalenia prawa kartelowego w UE oraz w krajach członkowskich. Zarysowano także zakres współpracy międzynarodowej pomiędzy państwami oraz w ramach ECN w walce z kartelami międzynarodowymi. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę szczególnych reguł konkurencji oraz warunków dopuszczalności udzielania pomocy publicznej we wspólnotowym sektorze rolnictwa. Zaprezentowano ramy prawne i kompetencje organów kreujących reguły polityki konkurencji w Unii Europejskiej oraz dokonano analizy wartości, struktury i przeznaczenia pomocy publicznej w rolnictwie. Niemal 1/4 wartości pomocy publicznej we wspólnotowym sektorze rolnictwa przeznaczana jest na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Istotnym instrumentem wsparcia przedsiębiorców są zwolnienia podatkowe. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Multilateralizacja polityki konkurencji w ramach WTO
75%
Artykuł jest poświęcony prezentacji rezultatów współpracy międzynarodowej, podejmowanej w ramach GATT i WTO, prowadzącej do wielostronnych reguł konkurencji oraz określeniu przyczyn braku porozumienia w tej kwestii w gronie krajach członkowskich Światowej Organizacji Handlu. Przedstawiono najważniejsze postanowienia dotyczące polityki konkurencji w porozumieniach WTO i działania na rzecz multilateralizacji polityki konkurencji w ramach WTO.
Szczegółowy przegląd branży dokonany przez Komisję wykazał, że żegluga liniowa nie jest branżą wyjątkową, ponieważ jej struktura kosztów nie różni się zasadniczo od innych branż. Dlatego też nie ma dowodów, że konferencje żeglugowe muszą być chronione przed konkurencją.
Celem artykułu jest analiza pomocy publicznej na ochronę środowiska z perspektywy zawodności rynku oraz polityki konkurencji Unii Europejskiej, która wyznacza ramy dopuszczalności pomocy publicznej. (fragment tekstu)
15
Content available remote Private Enforcement of European Union Competition Law
75%
Celem niniejszego artykułu jest omówienie zagadnienia egzekwowania reguł konkurencji na drodze prywatnoprawnej. Stanowi ono istotny aspekt prawa ochrony konkurencji, gdyż zapewnia możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia unijnych oraz krajowych reguł konkurencji, tym samym zapewniając prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego dla przedsiębiorców oraz konsumentów. Artykuł przedstawia stopniowy rozwój modelu prywatnoprawnego, w szczególności rolę orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który potwierdził możliwość dochodzenia roszczeń, a także działalność Komisji Europejskiej, dzięki której zostało wydanych wiele kluczowych dokumentów. Prace nad rozwiązaniem tego zagadnienia zostały zwieńczone przyjęciem tzw. Dyrektywy odszkodowawczej 2014/104/UE. W niniejszym artykule zostają przedstawione rozwiązania przyjęte w Dyrektywie, które mają na celu ułatwienie oraz zwiększenie znaczenia prywatnoprawnego dochodzenia roszczeń na poziomie krajowym. (abstrakt oryginalny)
17
75%
W artykule przedstawiono realizację polityki konkurencji Unii Europejskiej w warunkach globalizacji gospodarki światowej: określono kompetencje organów kontroli, procedury postępowania w przypadku naruszenia zasad konkurencji, sposób realizacji polityki konkurencji wobec państw trzecich, rolę Światowej Organizacji Handlu w procesie koordynacji polityki konkurencji oraz wskazano przykłady podejmowanych w ostatnim czasie przez Komisję Europejską decyzji z zakresu nadużywania pozycji dominującej wobec przedsiębiorstw, których siedziba znajduje się poza terenem Unii Europejskiej. W analizie wykorzystano literaturę fachową, dokumenty informacyjne oraz akty prawne. (fragment tekstu)
Artykuł 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wprowadza domniemanie, że środki pomocy państwa spełniające kryteria określone w tym przepisie są niezgodne z prawem i tym samym zakazane. Szeroka interpretacja pojęcia pomocy publicznej oznacza, że znaczna część krajowych środków polityki gospodarczej jest zasadniczo objęta tym zakazem. Jednak konstrukcja regulacji określonej art. 107 ust. 1 TFUE jasno wskazuje, że zakaz ten nie jest ani absolutny, ani bezwarunkowy, a Traktat przewiduje od niego wiele odstępstw. Przede wszystkim art. 107 ust. 2 i 3 ustanawia szerokie wyjątki od zakazu z art. 107 ust. 1 TFUE, które jednakże mają dość odrębny charakter. Artykuł 107 ust. 2 wymienia rodzaje pomocy, które są automatycznie zgodne z prawem i które Komisja Europejska musi z tego powodu uznać za zgodne z rynkiem wewnętrznym, jeżeli spełnione są odpowiednie warunki. W praktyce jednak przepis ten ma obecnie niewielkie znaczenie ze względu na bardzo ograniczone kategorie pomocy, do których ma zastosowanie. Znacznie ważniejszą rolę odgrywa art. 107 ust. 3 TFUE, zawierający listę rodzajów pomocy, które Komisja ma prawo - ale nie musi - zatwierdzić.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Podstawy teoretyczne i cele europejskiego prawa konkurencji
75%
Polityka konkurencji należy do jednej z najważniejszych polityk Unii Europejskiej, a o jej znaczeniu może świadczyć fakt, iż została podniesiona do rangi zasady konstytucyjnej. Prawo konkurencji ukształtowane dla pierwszych Wspólnot (według wzorców amerykańskich i niemieckich) nie ulegało zasadniczo zmianie, zmieniała się natomiast numeracja, prawo pochodne, aksjologia, filozofia oraz cele, jakim powinno służyć. Stąd też pytanie, jakie cele powinno uskuteczniać prawo konkurencji: czy chronić sam mechanizm konkurencji, konkurencję jako taką, czy może przyczyniać się do realizacji innych celów, jak efektywność ekonomiczna? Efektywność ekonomiczna jest jednym z celów prawa konkurencji Unii Europejskiej, przy czym nie jest to cel jedyny i najważniejszy. Natomiast wówczas gdy dochodzi do kolizji, efektywność ekonomiczna często ustępuje pola innym celom, a zwłaszcza ochronie wspólnego rynku(abstrakt oryginalny)
The paper aims to determine the strategic directions of forming the competition policy of Ukraine through analyzing the aspects of divergence between Ukraine and the EU in public regulation of the domestic market development. Materials and methods: historical-logical method, methods of theoretical generalization, system and historical-economic analysis, system approach, and methods of analysis and synthesis are used to substantiate the conceptual foundations of the domestic market development on the competition policy grounds. The paper substantiates that the factors of foreign economic cooperation and trade and implementation of public competition policy on goods and capital flows distribution have a decisive impact on the development of the Ukrainian domestic market in conditions of globalization and European integration. The paper proves that the competition policy is the system of optimal and innovative methods, tools, and measures initiated by authorities and implemented to develop and expand the socio-economic capacity of the domestic market of consumer goods that are equal to and better than the competition policies of other countries by quality and efficiency.(original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.