Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka naukowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule określono zadania państwa w zakresie polityki naukowej w sferze turystyki oraz potrzeby w obszarze badań podstawowych turystyki przy podziale na nauki społeczne, ekonomiczne, nauki o ziemi i planowanie przestrzenne. Określono też potrzeby w zakresie badań stosowanych.
2
Content available remote Finansowanie badań naukowych z budżetu Unii Europejskiej. Wnioski dla Polski
86%
Istotnym wsparciem w znalezieniu źródeł finansowania działalności badawczo-rozwojowej mogą być środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej. Tę kwestię w kolejnym artykule podejmuje Jolanta Adamiec, analizując, jak zmieniało się miejsce B+R w polityce gospodarczej UE, zwiększała się skala finansowania prac badawczych ze wspólnego budżetu oraz w jakim zakresie poszczególne państwa członkowskie korzystały z tej możliwości. Na tym tle autorka pokazuje, w jakim stopniu podmioty z Polski były w stanie wykorzystać to źródło finansowania i co można zrobić, by ich skuteczność poprawiła się.(fragment tekstu)
Autor omawia raport Komisji Europejskiej o stanie badań naukowych i technologicznych w państwach kandydujących. Przepaść technologiczną dzielącą te kraje w porównaniu z krajami Zachodu należy likwidować za pomocą odpowiednich programów. Kraje UE mogą pomóc państwom kandydującym w opracowywaniu polityki restrukturyzacji systemu badań naukowych i stworzyć większą zachętę do reform poprzez określenie warunków pomocy technicznej i finansowej.
5
Content available remote Uniwersytet wobec gospodarki - w którą stronę?
86%
Związek fenomenu uniwersytetu z gospodarką łączy z jednej strony akademicki ethos wyraźnie akcentujący szeroko pojętą wolność oraz poniekąd służebną funkcję wobec zapotrzebowania państwowego. To, co dziś zdaje się być poszukiwane i doceniane to praktyczna użyteczność wiedzy, możliwość przełożenia jej na działania pozwalające zarabiać pieniądze. Od uniwersytetu wymaga się realizacji wykształcenia stricte zawodowego, co przecież nigdy nie było jego celem. Uniwersytety od początku trudniły się kształceniem elit, które dzięki szerokiej i wielopłaszczyznowej wiedzy mogły wytyczać kierunek myśli społecznej, wzmacniać potencjał gospodarczy, przyczyniać się do rozwijania nauki i kultury. Niniejszy artykuł aspiruje do ukazania relacji łączącej uniwersytet i gospodarkę z perspektywy nie naznaczonej negatywnie a priori, lecz zdążającej w stronę neutralności. (abstrakt oryginalny)
Celem jest zaprezentowanie polityki naukowej USA jako integralnej części polityki publicznej USA, tak jak jest ona postrzegana w najnowszych publikacjach dotyczących tej problematyki. Problem i metody badawcze: Polityka naukowa może być narzędziem stymulującym rozwój społeczno-ekonomiczny. Zastosowany przegląd literatury przedmiotu z XXI wieku pozwala na odnalezienie istotnych cech amerykańskiej polityki naukowej. Proces wywodu: Artykuł rozpoczyna omówienie publikacji podkreślających znaczenie nowoczesnych technologii. Następnie omówiono działania władz federalnych mających na celu pobudzenie i wspieranie innowacyjności w USA. Związki postępu technologicznego z cyklami gospodarczymi podsumowują znaczenie polityki naukowej. Wyniki analizy naukowej: Wbrew prezentowanym czasem opiniom - w XXI wieku o postępie technologicznym decyduje nie tylko niewidzialna ręka rynku, ale także często niedostrzegana interwencja rządu. Wnioski, rekomendacje, innowacje: Innowacyjność wymaga wsparcia ze strony władz publicznych, przy czym należy pamiętać, że wspieranie innowacyjności dotyczyć powinno szerokiego spektrum działań, obejmującego i wstępne poziomy edukacji. (abstrakt oryginalny)
Autorem książki jest prof. dr hab. Andrzej Karpiński, który całe swoje życie zawodowe poświęcił planowaniu gospodarki narodowej i studiom nad przyszłością. Przez blisko 40 lat aktywnie działał w Komitecie Prognoz Akademii Nauk "Polska 2000 Plus" biorąc udział w wielu ważnych dyskusjach i analizach na temat przyszłości naszego kraju. Recenzowana książka jest podsumowaniem doświadczeń autora z uczestnictwa w pracach Komitetu i pewnego rodzaju odpowiedzią na niedobór wiedzy w zakresie myślenia o przyszłości w Polsce.(fragment tekstu)
Artykuł omawia politykę naukową i naukowo-techniczną państwa w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Coraz silniejsza konkurencja technologiczna na świecie oraz rosnące koszty badań naukowych i nieefektywność ich ponoszenia zwłaszcza przez mniejsze państwa członkowskie powodują, że w Unii Europejskiej docenia się coraz bardziej konieczność koordynacji polityki państw członkowskich w dziedzinie badań naukowych oraz wspierania na poziomie wspólnotowym działań państw członkowskich w dziedzinie nauki, również poprzez wykorzystanie środków finansowych Wspólnoty. (fragment tekstu)
10
Content available remote Rozwój nauki, technologii i innowacji po globalnym kryzysie. Trendy i wyzwania
72%
Celem artykułu jest analiza globalnych trendów rozwoju nauki, technologii i innowacji po kryzysie globalnym z 2008 roku oraz sformułowanie wniosków co do dalszej dynamiki i kierunków rozwoju. W artykule dokonano przeglądu najważniejszych czynników i omówiono zjawiska kształtujące rozwój nauki, technologii i innowacji: uwarunkowania geopolityczne, środowiskowe, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego czy trwającą rewolucję informacyjną. Szczególną uwagę poświęcono znaczeniu polityki państwa, zwłaszcza wysokości wydatków na badania i rozwój, sprawności w kreowaniu kapitału ludzkiego oraz budowaniu sieci powiązań, w tym współpracy międzynarodowej.(abstrakt oryginalny)
The subject of this article is an analysis of Polish scientific and innovation policy. The author made forecasts about the development of policy in the context of the reform implemented in Act 2.0. An attempt was made to formulate a forecast about the impact of the policy on the level of innovation in Poland. The author was critical of the changes implemented under the so-called Gowin reform and points to potential threats related to, among others, the hierarchization of Polish universities and maintaining the so-called Matthew effect: strengthening strong academic centers and weakening the inferior ones. The complexity of the issue of innovativeness and the limited influence of R&D expenditures on the level of innovativeness of a given country was pointed out. The author also referred to the Wissema's concept of the third generation university, which critically assesses changes in higher education, especially according to the idea of new public management, including university parameterization based on the points awarded for indexed journals. (original abstract)
12
Content available remote Narodowy System Innowacji Chin
72%
Międzynarodowa konkurencyjność Chin stopniowo się poprawia i niedawno Chiny awansowały do grupy krajów opierających swój rozwój na wydajności. Polityka naukowa, technologiczna, innowacyjna i edukacyjna Chin wyznaczyły ambitny plan przekształcenia kraju w światowego lidera technologicznego opierającego się na ,,rodzimych innowacjach". Artykuł analizuje Narodowy System Innowacji Chin, jego charakterystykę, głównych aktorów i najnowsze polityki związane z systemem innowacji, które kształtują jego przyszłość. Praca krótko przedstawia mocne i słabe strony chińskiego NSI, które wskazują na jego przygotowanie i zdolność realizacji ww. celów.(abstrakt oryginalny)
Ćwierć wieku dynamicznego rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce niewątpliwie należy do najbardziej spektakularnych osiągnięć transformacji systemowej. Mowa tu jednak przede wszystkim o rozwoju ilościowym, którego ilustracją stał się rekordowy wzrost współczynnika skolaryzacji (oraz liczby uczelni) przy uderzającym niedostatku środków na edukację wyższą, kilkakrotnie niższych w porównaniu z nakładami w wiodących krajach europejskich. Nie poszedł za tym jednak rozwój jakościowy, z którego Polska mogłaby być dumna. Zmiana systemowa postawiła na gwałtowne urynkowienie sektora szkół, pobudzając procesy konkurencyjności, ale przy niedostatecznej uwadze rządzących. Równolegle, wraz z postępującą integracją europejską pojawiły się w Polsce polityczne strategie modernizacyjne, coraz wyraźniej narzucające logikę ekonomicznej racjonalizacji w tym sektorze, dyktowaną polityką unijną i wyzwaniami globalnymi. Przemiany szkolnictwa wyższego przebiegały zatem pod sztandarami neoliberalnej reformy, od ustawy do ustawy coraz mocniej akcentujących ową logikę w reformowaniu szkół wyższych. Wydaje się, iż w sytuacji permanentnego niedofinansowania całego sektora miała być ona ratunkiem dla polskich uczelni, prawie nieobecnych w globalnym świecie nauki i edukacji wyższej. Celem artykułu jest prześledzenie, jak ewoluowała w Polsce koncepcja ekonomicznego usprawniania szkolnictwa wyższego jako całości, głównie w wymiarze politycznym (w znaczeniu polityki publicznej) i legislacyjnym, z uwzględnieniem najważniejszych konsekwencji tego usprawniania dla jakości całego systemu. (abstrakt oryginalny)
Temat niniejszego artykułu dotyczy problematyki bardzo aktualnej i budzącej żywe zainteresowanie społeczne, koncentrującej się przede wszystkim w sferze twórczości naukowej. Pytanie, czy autoplagiat jest plagiatem, pojawia się ostatnio dosyć często i ma swą szczególną wagę wśród przedstawicieli środowiska naukowego. Środki masowego przekazu nierzadko dostarczają zaskakujących, czasami wręcz niewiarygodnych przykładów pochodzących z obszaru twórczości naukowej, sygnując je w swych relacjach - z dużym wykrzyknikiem - pieczęcią autoplagiatu. (fragment tekstu)
Realizacja badań w ramach programu BIOSTRATEG w powiązaniu z zastosowaniem rozwiązań innowacyjnych poprawiających efektywność ich wykorzystywania tworzy w Polsce nowy obszar działań, jaki w Unii Europejskiej realizowany jest w ramach biogospodarki. Biogospodarka obejmuje praktycznie wszystkie sektory i związane z nimi usługi jakie mogą być wsparte badaniami wykonanymi przy realizacji poszczególnych konkursów programu BIOSTRATEG. Artykuł omawia uwarunkowania realizacji programu BIOSTRATEG oraz jego oddziaływanie na obszary badań, które wspierając rozwój biogospodarki decydować będą o poprawie warunków rozwoju gospodarczego i społecznego Polski. (abstrakt oryginalny)
16
72%
Artykuł poświęcony jest analizie modeli instytucjonalnych systemów badawczych w Europie. Przedstawiono trzy kraje prowadzące efektywną politykę naukową: Finlandię, Niemcy i Francję. Modele te różnią się, jednak wszystkie dążą do realizacji postanowień Strategii Lizbońskiej. Efektywnie działająca sfera badawcza ma sprzyjać rozwojowi gospodarczemu. Taki system udało się rozwinąć w Stanach Zjednoczonych, następnie w Japonii i Korei Południowej. Europa odstaje pod tym względem od światowej czołówki. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Excessive Accumulation of Knowledge as a Challenge to Science Policy
72%
In response to current economic theories, a special emphasis is put on the need for continuous acquisition of knowledge. The stock of knowledge, however, is growing very dynamically, which leads to shifts in the scientific process. There are shifts in individual innovative productivity, which is manifested by the fact that the contribution of young scientists to science is getting smaller and - as a result of deepening of specialization - the dominance of teamwork increases. These two fundamental changes taking place in science should imply changes in the approach to science policy. In the face of "ageing" of innovators, policy makers should put more emphasis on creating incentives for young people to enter scientific careers (higher wages in science, more attractive grants at the peak of scientific career; contrary to popular beliefs, grant systems should not be created specifically for young people). A measure increasing the interest in scientific careers could also be a shortening of education which, however, is difficult to achieve. A response of science policy to the increasing dominance of teamwork should be (1) implementation of changes in the remuneration system for researchers, which should evolve from individual-oriented rewarding to team-oriented rewarding, as well as (2) implementation of changes in the evaluation system, which should be aimed towards team evaluation. (original abstract)
This paper presents application of Data science models to the quality assurance processes at the university. In 2015 Narxoz University in Almaty, Kazakhstan introduced a major change to its academic policy. Final year bachelor students were required to complete team-based diploma projects, focused on solving real business problems, instead of writing standard, often purely descriptive and theoretical diploma theses. This article uses data science models (linear regression, logit and CART) to analyze the effects of this policy change on recent graduates' employability and wage levels using results of telephone survey conducted among 1956 graduates in 2015 and 2016. Estimated models show that students who have firm plans to find jobs, acquire valuable competences when preparing bachelor diploma and actively participate in student life, have higher probability of employment and earn higher wages. It means that the process of writing bachelor diploma should be carefully designed and monitored and that student learning outcomes also depend on their extra-curricular activity. Such analysis provides deep and interesting insights into the learning and assessment processes and should be a part of annual quality assurance review in every university. For example, results indicate that grading practices at Narxoz require a major review, as graduates with higher GPA did not exhibit higher employability nor higher wages. Similarly, curricula of some specializations (majors) should be reviewed due to low employment rate of graduates. Appropriate changes have already been implemented at Narxoz in 2017. Finally, we found that economic shocks have much stronger short-term impact on recent graduates' employability and wages than reforms of academic curricula.(original abstract)
Cyfryzacja, digitalizacja, w tym wyszukiwanie pełnotekstowe, oraz otwarty dostęp i otwarte dane są doskonałą przesłanką do podkreślenia rangi i roli współczesnej bibliografii i baz bibliograficznych jako ważnego ogniwa w całym procesie tworzenia, obiegu i dostarczania wyników prowadzonych badań naukowych. Bibliograficzne bazy danych odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu potencjalnych pól badawczych, jak również umożliwiają dotarcie do wyników badań prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych. Bibliograficzne bazy danych coraz częściej są platformą dzielenia się osiągnięciami i komunikowania się ze społeczeństwem. Celem artykułu jest ukazanie roli i znaczenia bibliograficznych baz danych w usprawnieniu komunikacji oraz działalności naukowej.(abstrakt oryginalny)
Jednym z problemów współczesnego środowiska akademickiego jest zrozumienie różnic pomiędzy uznanymi czasopismami naukowymi a tzw. czasopismami drapieżnymi. Podczas gdy osoby kształtujące politykę naukową i menedżerowie nauki uważają czasopisma indeksowane w popularnych indeksach cytowań, takich jak Web of Science czy Scopus, za rzetelne, to do identyfikacji drapieżnych czasopism używają dwóch czarnych list (tzw. lista Bealla i lista Cabell's), z których jedna nie jest aktualizowana od kilku lat. Głównym celem naszego artykułu jest pokazanie, jak czasopisma uznane za rzetelne podnoszą widoczność artykułów opublikowanych w czasopismach znajdujących się na czarnych listach. W tym celu przebadaliśmy 65 czasopism z nauk społecznych znajdujących się na czarnych listach oraz 2338 czasopism indeksowanych przez Web of Science, które cytowały te czasopisma. Przeanalizowaliśmy 3234 artykuły z czasopism znajdujących się na czarnych listach oraz 5964 artykuły (6750 cytowań) z czasopism indeksowanych w Web of Science. Nasze wyniki pokazują, że 13% artykułów z czarnych list było cytowanych przez czasopisma z Web of Science, a 37% cytowań pochodziło z czasopism z impact factor. Okazuje się, że nie ma istotnej zależności między impact factor a liczbą cytowań w czasopismach z czarnej listy, mimo że jest on jest wykorzystywany przez osoby kształtujące politykę naukową do określania poziomu czasopism. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę jako czynnik wyjaśniający kraj i praktyki autocytowania stosowane w czasopismach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.