Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka naukowa państwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Sztuczna inteligencja (SI) w XXI wieku jest dyscypliną naukową o dużym potencjale rozwojowym. Artykuł podejmuje aspekty metodologiczne, polityczne, społeczne i biznesowe (gospodarcze, ekonomiczne) rozwoju sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI). Wielowymiarowy kontekst pomiaru rozwoju SI wychodzi naprzeciw decyzjom o monitorowaniu i analizie rozwoju sztucznej inteligencji. Decyzje te pojęte zostały m.in. przez Komisję Europejską, Radę Ministrów RP i OECD. Główne tendencje monitorowania i analizy rozwoju sztucznej inteligencji mają charakter ogólnoświatowy, ale wyraźne są także preferencje specyficzne dla warunków lokalnych (krajowych, narodowych, środowiskowych). Celem artykułu jest identyfikacja uwarunkowań rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce w latach 2006-2020 z wykorzystaniem stosowanych koncepcji pomiaru jej rozwoju. Posługiwano się metodami statystyki, cybernetyki i informatyki oraz wykorzystano literaturę (z dwóch ostatnich dekad XX w. i XXI w.) i dane (z lat 2006-2020) ze źródeł krajowych i zagranicznych. Eksponowane są aspekty dynamiki rozwoju SI wynikające z doświadczeń własnych i analiz strategicznych dla rządu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem polskich uwarunkowań. Artykuł uzasadnia, że konieczna jest likwidacja barier rozwoju SI w Polsce, tj. między innymi stereotypów myślenia decydentów, niedostatku analityków SI, niskiego poziomu zastosowań SI w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono nakłady na badania i rozwój w krajach Unii Europejskiej, Japonii i w stanach Zjednoczonych. Więcej miejsca poświęcono finansowaniu badań naukowych w Finlandii i na Węgrzech.
Artykuł podejmuje tematykę procesu przejścia z edukacji wyższej do pracy oraz zatrudnialności. Na podstawie fińskich rozwiązań instytucjonalnych obecnych na poziomie polityki państwa oraz na poziomie uczelni wyższych, podjęta zostaje próba wyciągnięcia z nich wniosków dla polskiej polityki szkolnictwa wyższego. Zdaniem autora, fiński przykład pozwala zakwestionować dominujące podejście, w którym absolwenci występują tylko jako podaż odpowiadająca na popyt rynku pracy, a zatrudnialność jest tylko cechą indywidualną. (abstrakt oryginalny)
Aż do epoki nowożytnej nauka i technika stanowiły odrębne rzeczywistości. Nauka koncentrowała się na problemach teoretycznych, technika na rozwiązywaniu zadań praktycznych. Nowożytność zmieniła ten model: wraz z powstaniem cywilizacji naukowo-technicznej nauka została ściśle sprzęgnięta z techniką, z praktyką życia społeczno-ekonomicznego, a jej zadaniem jest umożliwienie człowiekowi opanowania i podporządkowania otaczającej go rzeczywistości, a także nieograniczonego przekształcania jej zgodnie z potrzebami. W społeczeństwie opartym na wiedzy wykształciła się także tzw. trzecia misja uczelni wyższych, obok tradycyjnej misji nauczania i prowadzenia badań naukowych. Społeczność akademicka stała się odpowiedzialna za dostarczanie społeczeństwu wiedzy naukowej cechującej się użytecznością i przydatnością w rozwiązywaniu problemów społecznych i osiąganiu celów takich jak bezpieczeństwo narodowe czy rozwój gospodarczy. Transfer wiedzy naukowej do otoczenia zewnętrznego - partnerów z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego - staje się coraz ważniejszym zadaniem uniwersytetu przedsiębiorczego. Celem artykułu jest próba diagnozy uwarunkowań politycznych transferu wiedzy naukowej na przykładzie polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego ze szczególnym uwzględnieniem zmian wprowadzonych w ramach reformy nauki w 2010 roku.(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę usystematyzowania i klasyfikacji instrumentów polityki wsparcia działalności badawczo-rozwojowej. Przedstawiono uzasadnienia dla interwencji państwa w sferze B+R wywodzące się z ekonomii neoklasycznej. Zaprezentowano alokacyjne instrumenty polityki naukowej takie jak: zachęty finansowe, kontrakty i zamówienia na prowadzenie badań w priorytetowych dziedzinach . Omówiono wyniki badań skuteczności zaprezentowanych narzędzi. Scharakteryzowano regulacyjne uwarunkowania motywacji przedsiębiorstw do rozwijania prac B+R, takich jak ochrona praw własności intelektualnej i ogólne ramy instytucjonalne prowadzenia działalności gospodarczej.
6
Content available remote Bariery innowacyjności w Polsce
84%
W niniejszym artykule autorzy podejmują próbę identyfikacji barier, które stanowią przeszkody na drodze ku innowacyjnej gospodarce oraz poszukają odpowiedzi na pytanie, czy Polska jest zainteresowana rozwijaniem innowacyjności. Dla zrealizowania tak sformułowanego celu w artykule omówiono stan wdrażania innowacji w Polsce, etapy wdrażania innowacji i na tej podstawie zidentyfikowano główne bariery dla rozwoju innowacji w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W warunkach gospodarki opartej na wiedzy szczególnego znaczenia nabiera szkolnictwo wyższe. Celem prezentowanego opracowania jest charakterystyka państwa jako podmiotu polityki rozwoju szkolnictwa wyższego przede wszystkim w realiach polskich. W opracowaniu zawarte są uwagi zarówno na temat cech szczególnych szkolnictwa wyższego jako dobra ekonomicznego, jak i w kwestii równości szans jako istotnego punktu odniesienia w dyskusjach o rozwiązaniach prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego. Zasadnicza część opracowania poświęcona jest dyskusji o rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce po 1989 r. wraz z odwołaniami do projektu zmian w ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym” przedstawionego w marcu 2010 r. (abstrakt oryginalny)
8
84%
W dynamicznym, przepełnionym rywalizacją, słabo określonym otoczeniu organizacje innowacyjne i przedsiębiorcze osiągają ponadprzeciętną efektywność wytwarzania i zawłaszczania wartości [Zbierowski, Bratnicka i Dyduch 2014]. Nie powinna zatem dziwić narastająca liczba badań zorientowanych na nalezienie determinant innowacyjności przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorczości organizacyjnej [Burns 2013, McCann i Selsky 2012]. Aktualnie na liście takich czynników poczesne miejsce zajmuje politykowanie organizacyjne [Kulikowska- Pawlak i Bratnicki 2014]. Tam, gdzie zasoby są rzadkie, cele nie jednoznaczne, sposoby działania nie do końca sformalizowane i zwiększa się presja czasu, w przedsiębiorstwie występuje duże natężenie działań politycznych [Doldor 2014]. Okoliczności te sprzyjają zarazem użyteczności improwizacji organizacyjnej [Shaw i Stacey 2006]. Na tym tle pojawiają się dwa interesujące poznawczo cele badawcze: zidentyfikowanie wpływu politykowania organizacyjnego na efektywność organizacyjną oraz określenie roli, jaką pełni improwizacja organizacyjna w kształtowaniu zależności pomiędzy politykowaniem organizacyjnym a innowacyjnością przedsiębiorstwa i przedsiębiorczością organizacyjną.(fragment tekstu)
Celami artykułu są wskazanie, czy w Polsce realizowana jest polityka spełniająca wymagania dążenia do wysoko rozwiniętej i konkurencyjnej gospodarki oraz porównanie zapisów w dokumentach rządowych z praktyką w zakresie finansowania i realizacji. Polska, stając się członkiem UE, zobowiązała się jednocześnie do realizacji założeń Strategii lizbońskiej. (fragment artykułu)
Poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki nie będzie można osiągnąć bez włączenia nauki w proces unowocześnienia produkcji, usług, organizacji i zarządzania. Artykuł poświęcono niektórym aspektom polityki naukowej państwa.
This research focuses on the regional research policy of the federal states. The paper analyses the existing academic research sources of the regional research policies and answers questions of the regions's analysis. The methodology uses specific working papers essential for the European region's and sources of the Austrian public administration. Concerning the empirical part, this paper uses qualitatively focussed structured guideline surveys. The research will facilitate discussions on aspects of methodological approaches to research, data capture and analysis, perceived research outcomes and contributions to the body of knowledge. Essential is the separation of subvention policy, which means the matter of distinct locational competition and it occurs the establishment of co-production within the regions to present itself mutual externally to persist in the global contest. The findings indicate that even through this concept for success is highly influenced by funding's that are not very controllable by the regions, such as the federal states, and it is a positive prototype for prospective similar cases. (original abstract)
Kwestia znaczenia, jak i metod przygotowania rozpraw doktorskich ma swą osobną literaturę. Niniejsze uwagi mają charakter wybranych refleksji związanych z koniecznością wyodrębnienia czynników stabilizujących i zmieniających znaczenie doktoratu w naukach ekonomicznych w ostatnich latach w Polsce. Są to zarówno pewne ogólne standardy, jak i specyficzne uwarunkowania związane ze zmieniającym się znaczeniem badań ekonomicznych w Polsce w okresie ostatnich jedenastu lat. (fragment tekstu)
Kwestia znaczenia, jak i metod przygotowania rozpraw doktorskich ma swą osobną literaturę. Niniejsze uwagi mają charakter wybranych refleksji związanych z koniecznością wyodrębnienia czynników stabilizujących i zmieniających znaczenie doktoratu w naukach ekonomicznych w ostatnich latach w Polsce. Są to zarówno pewne ogólne standardy, jak i specyficzne uwarunkowania związane ze zmieniającym się znaczeniem badań ekonomicznych w Polsce w okresie ostatnich jedenastu lat. (fragment tekstu)
Omówiono instrumenty pośrednie stymulowania działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw w RFN, takie jak: ulgi podatkowe, dary instytucji, amortyzacja przyspieszona, premie i dodatki inwestycyjne.
Celem referatu jest zwrócenie uwagi na konieczność wprowadzania postępu naukowo-technicznego w sferze wytwarzania, jako warunku konkurencyjności gospodarki. Szczególną uwagę poświęcono roli państwa i polityki makroekonomicznej w promowaniu postępu naukowo-technicznego oraz efektom ich dyfuzji. Omówiono także bariery i warunki realizacji programu wprowadzania nowoczesnych technik do polskiej gospodarki.
Skuteczność polityki państwa w pobudzaniu postępu technicznego zależy od wielkości przeznaczonych na ten cel środków, kompleksowości podejmowanych działań oraz orientowania ich na świadomie ustalane cele i zadania. Jego wspieranie polityką państwa jest zaś warunkiem zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Autor omówił politykę rozwijania infrastruktury postępu technicznego, kształcenie i doskonalenie kwalifikacji zasobów ludzkich oraz instrumenty pobudzania postępu technicznego.
Przedmiotem opracowania jest polityka przemysłowa i technologiczna Unii Europejskiej u progu wielkich wyzwań społecznych, gospodarczych, politycznych, środowiska naturalnego, nowych wartości moralnych i wzorców osobowych, konkurowania na rynkach globalnych.
Autorzy zajęli się w swoim artykule jednym z ważniejszych aspektów restrukturyzacji mikroekonomicznej, a mianowicie procesami innowacyjnymi, które przede wszystkim warunkują rozwój przedsiębiorstwa. Omówiono takie zagadnienia jak: innowacje jako czynnik wzrostu produkcji i stymulowanie innowacji technicznych.
Przedstawiono makro i mikroekonomiczne czynniki wyznaczające decyzje inwestycyjne takie jak: polityka przemysłowa, napływ kapitału zagranicznego, transfer nowoczesnych technologii, innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw oraz przesłanki zmian strukturalnych inwestycji.
Przedmiotem opracowania są propozycje konkretnych działań zmierzających do pobudzenia innowacyjności w gospodarce Polski, a tym samym poprawienie jej konkurencyjności. Autor diagnozuje obecny stan ośrodków naukowych i transferu technologii, omawia różne aspekty polityki proinnowacyjnej państwa, a w szczególności instytucjonalne jej wspieranie i źródła finansowania nowych technologii, przedstawia cele polityki proinnowacyjnej, proponuje utworzenie Polskiej Agencji Technologicznej, jako spółki akcyjnej, nastawionej na zysk, która miałaby pełnić rolę wyspecjalizowanego pośrednika, kreującego podstawy rynku produktów intelektualnych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.