Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka naukowo-techniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podjęto próbę określenia miejsca biur projektowych w zapleczu naukowo-badawczym gospodarki polskiej, W tym celu scharakteryzowano potencjał produkcyjny biur projektowych oraz podkreślono podobieństwo prac jednostek naukowo-badawczych i projektowych, wyrażające się dużym udziałem pracy koncepcyjnej, a także znacznym zapotrzebowaniem na informację techniczno-ekonomiczną. Zasygnalizowano również tzw. eksperymentalne zasady funkcjonowania biur projektowych, które po ich stopniowym upowszechnieniu stały się dodatkowym czynnikiem integrującym jednostki projektowania z zapleczem naukowo-badawczym. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o dane statystyczne porównano potencjał badawczy krajów RWPG z wynikami sfery badawczo-rozwojowej i na tej podstawie sformułowano wnioski dotyczące kierunków polityki naukowo-technicznej. (abstrakt oryginalny)
CEL: Głównym celem tego artykułu jest zdefiniowanie sieci polityki naukowej i technologicznej w postaci sieci społecznej z perspektywy dokumentów politycznych, a następnie jej analiza metodą analizy sieci społecznych (SNA). METODYKA: Jako studium przypadku, sieć polityki naukowej i technologicznej w Iranie jest analizowana przy użyciu sugerowanych ram w tym badaniu. Dane wykorzystane w tym badaniu zostały zebrane poprzez analizę treści 25 dokumentów politycznych i wywiadów z 20 przedstawicielami irańskich elit polityki naukowej i technologicznej, zanim zostały zinterpretowane przy użyciu metody analizy sieci społecznej i oprogramowania, takiego jak NetDraw i UCINET. WYNIKI: Najważniejsze instytucje kształtujące politykę naukową i technologiczną w Iranie oraz interakcje między nimi zostały określone z punktu widzenia sieci. Udało się to osiągnąć poprzez przeprowadzenie dwuwymiarowej analizy rdzeń-peryferia, zidentyfikowanie punktów cięcia i bloków oraz pomiar siły strukturalnej każdej instytucji przy użyciu stopnia centralności, centralności bliskości i centralności pośredniczącej. IMPLIKACJE DLA TEORII I PRAKTYKI: Najważniejszymi praktycznymi implikacjami tych badań są: integracja szeregu instytucji tworzących politykę, podział wyraźnej i precyzyjnej pracy pomiędzy instytucje polityczne, projektowanie mechanizmów koordynacji pionowej i poziomej między instytucjami, eliminacja ingerencji jednych instytucji w zadania innych, projektowanie komplementarnych mechanizmów kontroli roli punktów cięcia oraz zwracanie uwagi na ważne działania na marginesach sieci. ORYGINALNOŚĆ I WARTOŚĆ: Najważniejszym wkładem tych badań jest opracowanie ram badania polityki naukowej i technologicznej, a następnie opracowanie metody badania polityki naukowej i technologicznej opartej na SNA. W związku z tym ramy badania polityki naukowej i technologicznej w cyklu składają się z trzech etapów: 1- Ustalanie agendy i ustalanie priorytetów (na dwóch poziomach megapolityki i metapolityki); 2- Projektowanie i wdrażanie lub polityki wykonawcze (w trzech częściach: polityka po stronie popytu, polityka po stronie podaży oraz polityka dotycząca infrastruktury sieciowej i wzajemnych połączeń); 3- ewaluacja i nauka polityki. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Analiza kierunków rozwoju technologii - wybrane aspekty metodologiczne
100%
Określenie kierunków rozwoju technologii ma zasadnicze znaczenie dla właściwego kształtowania polityki gospodarczej, która powinna sprzyjać długookresowemu wzrostowi gospodarczemu. Wysoka dynamika zmian w otoczeniu, towarzyszące jej niepewność i ryzyko stanowią silny impuls dla przewidywania przyszłych wydarzeń, prognozowania trendów i budowania scenariuszy. Na tym tle pojawia się problem metod, jakie można wykorzystać, aby właściwie wskazać pożądane i przyszłe kierunki zmian technologii. Celem artykułu jest charakterystyka wybranych metod wykorzystywanych dla potrzeb analizy kierunków rozwoju technologii. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje próbę ogólnego opisu (zarysu) długoletniej praktyki stosowania foresightu w Japonii. Charakteryzując najważniejsze przemiany, jakie następowały w tym procesie od lat 70. XX wieku, pragnie ukazać w jaki sposób Japonia, poprzez konsekwentne stosowanie doświadczeń foresightowych, zmierzając ku planowaniu partycypacyjnemu, realnie włącza w ów proces społeczeństwo, i w efekcie - wypracowuje wizje rozwojowe państwa, nauki i technologii. Tekst, na podstawie 8. i 9. rundy foresightu narodowego w Japonii, opisuje podejmowane tam - społecznie zaangażowane - praktyki kształtowania wizji rozwojowych państwa. Praktyki, które charakteryzują się dużym ładunkiem wzorcotwórczym i mogłyby stać się doświadczeniami wzorcowymi również na gruncie polskim. (abstrakt oryginalny)
Pogłębiający się w ostatnich latach dystans dzielący konkurencyjność i innowacyjność gospodarki Unii Europejskiej wobec Stanów Zjednoczonych i Japonii, malejąca dynamika wzrostu gospodarczego, stały się podstawą do radykalnych decyzji i działań mających wzmocnić pozycję integrującej się Europy w globalnej gospodarce. Odpowiedzią na te wyzwania było opracowanie Strategii Lizbońskiej. Dokument ten ma rangę nadrzędnego instrumentu kreowania rozwoju społeczno-gospodarczego Unii do 2010 roku. Strategia ta eksponuje konieczność wzmocnienia konkurencyjności gospodarki europejskiej tak, by w najbliższej perspektywie czasowej stała się ona potęgą światową. Głównym celem Strategii Lizbońskiej jest stworzenie na obszarze UE do końca 2010 roku najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej gospodarki światowej, opartej na wiedzy, zdolnej do tworzenia nowych miejsc pracy oraz zapewniającej spójność społeczną. Strategia eksponuje konieczność łączenia celów gospodarczych, społecznych i ekologicznych.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono prace nad rozwojem statystyki nauki i techniki prowadzone pod egidą OECD w Polsce w ciągu minionych dwóch dekad. W 2007 r. minęło pięćdziesiąt lat od pierwszego międzynarodowego spotkania ekspertów zwołanego przez OEEC (poprzedniczka OECD) w celu uzgodnienia wspólnych zaleceń metodycznych w zakresie badań działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Od 1991 r. GUS uczestniczy w pracach Grupy Roboczej OECD ds. Wskaźników Naukowo-Technicznych, zwanej Grupą NESTI (Working Party of National Experts on Science and Technology Indicators). Aktualnie pod egidą OECD prowadzone są prace metodologiczne mające na celu zaprojektowanie modelu wskaźników nowej generacji, charakteryzującego się systemowym podejściem do procesów kreacji, dyfuzji i wdrażania wiedzy do praktyki gospodarczej, określanego po angielsku mianem input, throughput and output indicators. Prace te prowadzone są m.in. w ramach projektu badawczego zwanego Blue Sky Research. Nowy system wskaźników służyć ma do opisu stanu i dynamiki zmian gospodarki opartej na wiedzy (GOW). W opracowaniu omówiono m.in. dwa nowe międzynarodowe przedsięwzięcia z zakresu statystyki nauki i techniki: tzw. projekt CDH (OECD/ESTAT/UIS Careers of Doctorate Holders Project), czyli badanie karier zawodowych osób ze stopniem naukowym doktora realizowane w wielu krajach świata pod egidą OECD, EUROSTAT-u i Instytutu Statystyki UNESCO (w Polsce obecnie prowadzone jest badanie pilotażowe) oraz nowe "narzędzie" badawcze z zakresu statystyki patentów jakim jest baza PATSTAT (EPO Worldwide Patent Statistical Database"), administrowana i dystrybuowana przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Makroekonomiczne tło sukcesu w gospodarce
84%
W artykule podjęto problem oceny sukcesu w gospodarce, dokonywanego i ocenianego w różnych płaszczyznach: globalnej (rewolucja naukowo-techniczna i gospodarka oparta na wiedzy), regionalnej oraz politycznej (państwo i demokracja). Ponieważ we współczesnym świecie sukces gospodarczy wymaga odpowiedniej wiedzy, podjęto problem zarządzania wiedzą oraz problem interesariuszy funkcjonujących w sektorze wiedzy. Artykuł kończą omówienie zaniechań w polskiej polityce naukowo-technicznej oraz wskazanie na brak klarownej wizji rozwoju naszego kraju. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd wyzwań epoki cywilizacji informacyjnej oraz związanej z nimi naukowo-technicznej polityki Unii Europejskiej, a następnie próbę identyfikacji czynników krytycznych i priorytetów rozwojowych dla Polski. Ukazano zarys dwóch scenariuszy rozwoju cywilizacyjnego w integracji Polski i Unii Europejskiej: scenariusz business as usual i scenariusz priorytetu rozwojowego, oraz wnioski wynikające z tych scenariuszy.
W artykule przedstawiono historię i aktualny stan prac nad tzw. kapitalizacją i rachunkiem satelitarnym działalności B+R prowadzonych w ramach rewizji systemu SNA 1993. Celem tych prac jest ustalenie zasad, na podstawie których nakłady bieżące na działalność B+R (liczone według metodologii Frascati — Frascati Manual) będą traktowane w systemie rachunków narodowych (SNA) jako element nakładów brutto na środki trwałe. W opracowaniu przedstawiono główne podobieństwa i różnice pomiędzy metodologią Frascati i systemem rachunków narodowych. Pokazano także główne założenia rachunku satelitarnego działalności B+R, którego wprowadzenie będzie etapem przygotowawczym, poprzedzającym pełne wdrożenie kapitalizacji tej działalności w systemie rachunków narodowych. Omówiono też zadania stojące przed GUS wynikające z tych zmian.(abstrakt oryginalny)
Jednym z głównych wyznań przełomu epoki przemysłowej i informacyjnej jest rozwój dziedzin o szczególnym wpływie na jakość życia (edukacja, kultura, nauka, nowe technologie, nowe materiały). Postęp w rozwiązywaniu problemów stanowiących główne wyzwania przyszłości mogą zapewnić przede wszystkim badania, nauka i przemysł wysokiej technologii, które zadecydują w najbliższej perspektywie o tym, kto dołączy do państw wysoko rozwiniętych. Artykuł zwraca uwagę na rolę nauki, technologii i szkolnictwa w rodzących się społeczeństwach informacyjnych. Porusza problem stanowiska Polski wobec wyznań ery informacyjnej. Pojawia się kwestia, czy Polska jest (chce być) społeczeństwem informacyjnym, tj. czy polityka państwa sensu largo jest świadomie ukierunkowana w dłuższym horyzoncie na zwiększenie wskaźników skolaryzacji, wydatków na edukację i badania naukowe przy równoczesnym wspieraniu nowoczesnych technologii.
Autorzy krytycznie oceniają nieodpowiedni poziom i niewłaściwą strukturę nakadów na naukę i badania rozwojowe w Polsce. Proponują zwiększenie wydatków państwa i sektora prywatnego na naukę w najbliższych latach w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju co najmniej o połowę, a także reorganizację struktury polskich instytucji naukowych, aby były one bardziej efektywne. Wzrost nakadów na B+R w Polsce, podobnie jak to jest w krajach wysoko rozwiniętych, powinien stać się decydującym czynnikiem zwiększania tempa wrostu dochodu narodowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.