Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka oświatowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Polityka edukacyjna Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest przedstawienie zarysu polityki edukacyjnej Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem polityki w zakresie ogólnego kształcenia obowiązkowego. Zaprezentowano w nim także stosowane przez UE pośrednie mechanizmy oddziaływania na systemy edukacyjne państw członkowskich, takie jak metoda otwartej koordynacji, związane z nią wskaźniki, zalecenia, programy edukacyjne, a także wskazano kierunki zmian w edukacji.(fragment tekstu)
2
Content available remote Państwowa polityka edukacyjna Niemiec - cechy szczególne i kierunki wdrażania
100%
W niniejszym artykule została poddana analizie polityka edukacyjna Unii Europejskiej na przykładzie Niemiec. Autorzy kierują naszą uwagę na model polityki edukacyjnej tego kraju, w szczególności na takie jej cechy jak: dominacja państwa w kwestiach zarządzania i finansowania krajowego systemu wykształcenia, orientacja na znalezienie najbardziej optymalnych stosunków uczestnictwa państwa i struktur społecznych w realizacji tych procesów, aktywizacja kierunków działalności oświatowej, które są bezpośrednio powiązane ze zwiększeniem ekonomicznego, naukowego i technicznego rozwoju kraju, zwłaszcza systemu wyższego wykształcenia. Autorzy przeanalizowali federalne programy i dokumenty państwowe oraz pokazali tendencje i kierunki, które mogą okazać się pomocne w kwestii rozwoju i doskonalenia krajowej polityki edukacyjnej w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie nowych trendów w polityce krajów europejskich w zakresie szkolnictwa wyższego. Analiza jest podzielona na trzy części. Część 1 jest przyjrzeniem się siłom napędowym zmian w szkolnictwie wyższym z perspektywy polityki na szczeblu europejskim. Część 2 przedstawia analizę siedmiu różnych trendów w europejskim szkolnictwie wyższym. Część 3 podsumowuje analizę, ilustrując, jak te trendy, w powiązaniu z celami strategicznymi określonymi przez polityków na szczeblu europejskim i krajowym, popychają szkolnictwo wyższe w kierunku systemu rynkowego, świadomego kosztów i zorientowanego na osiąganie wyników. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie organów wykonawczych gmin stało się ponownie przedmiotem dyskursu publicznego i akademickiego w związku z ograniczeniem kadencyjności wójtów (burmistrzów i prezydentów miast). Dyskusja ta podkreśliła szczególną rolę organu wykonawczego w strukturze władz gmin. Stopniowe wzmacnianie pozycji wójta (burmistrza i prezydenta miasta) wobec rady gminy, którego efektem było przekształcenie kolegialnego organu wykonawczego w pochodzący z wyborów bezpośrednich organ monokratyczny, spowodowało, że przedstawiciele społeczności lokalnych zaczęli utożsamiać władzę lokalną z osobą wójta. Często, choć niesłusznie, przypisuje się mu kompetencje, których faktycznie nie posiada. Identyfikowanie lokalnej władzy z wójtem i przypisywanie mu całkowitej odpowiedzialności za podejmowane decyzje spowodowały jednocześnie, że stał się on także podmiotem ogniskującym ewentualne społeczne niezadowolenie z prowadzonej przez władze gminy polityki. (abstrakt oryginalny)
"Konieczna wydaje się zmiana paradygmatu edukacji, odejście od postrzegania placówek oświatowych przez pryzmat miejsc wyposażających wyłącznie w określony zasób wiedzy na rzecz myślenia o szkole jako instytucji budującej lokalny kapitał społeczny. Aktywną rolę w tym procesie powinny odgrywać władze lokalne. Świadoma lokalna polityka oświatowa nie jest jednak możliwa bez redefinicji koncepcji szkoły." (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Polityka oświatowa III RP jako czynnik erozji kapitału społecznego
75%
Reformowanie oświaty zostało zapoczątkowane pod wpływem radykalnej zmiany ustroju społeczno-politycznego Polski, osiągając w kolejnych fazach transformacji ustrojowej lat 1989 - 2008 różne stadia rozwoju. Przyglądając się projektowanym, wdrażanym, odwoływanym czy kwestionowanym przez kolejne ekipy reformom można dostrzec wyraźny brak w tych procesach jakiejkolwiek regularności czy kumulowania zgromadzonych doświadczeń. Dobę przemian ustrojowych cechuje projektowanie, wdrażanie, odwoływanie oraz kwestionowanie przez kolejne ekipy reform strukturalnych i programowych w systemie szkolnym. Mamy tu do czynienia z ustawicznym konfliktem między zwolennikami autonomii, decentralizacji i uspołecznienia oświaty a ich jawnymi lub skrytymi wrogami. (fragment tekstu)
7
Content available remote Rola centralnych władz oświatowych w reformowanym systemie oświatowym
75%
Celem artykułu jest pokazanie najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed politykami i urzędnikami szczebla centralnego w związku z koniecznością wypracowania bardziej skutecznego modelu działania na rzecz podnoszenia jakości systemu oświatowego i jego modernizacji. W pierwszej części przedstawiono wybrane zagadnienia związane z rolą władz centralnych w decentralizowanym systemie oświatowym, w szczególności kwestie dotyczące określenia standardów edukacyjnych, podziału kompetencji oraz problem wspierania samorządności ze szczebla centralnego. Następnie skoncentrowano się na trybie i skuteczności wprowadzania reform oraz wskazano na generalny problem, jakim jest niska jakość prawa oświatowego. W kolejnej części przedstawiono te wprowadzone ostatnio zmiany, które mają służyć dostarczaniu decydentom i wszystkim zainteresowanym danych o funkcjonowaniu systemu oświatowego. Są one istotne, bo mogą sprzyjać prowadzeniu polityki oświatowej opartej na dowodach. Na zakończenie wskazano na jeden z najważniejszych instrumentów realizacji polityki oświatowej prowadzonej przez państwo w zdecentralizowanym systemie, jakim są rządowe programy. (fragment tekstu)
8
Content available remote Rola państwa w finansowaniu oświaty
75%
W pierwszej części artykułu zostaną pokrótce przedstawione najważniejsze argumenty przemawiające za potrzebą finansowania oświaty ze środków publicznych. I choć racje te mają charakter powszechny, to jednak skala publicznego finansowania zadań oświatowych w poszczególnych państwach bywa bardzo zróżnicowana, o czym świadczą dane o wysokości wydatków publicznych na edukację w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zaprezentowane w kolejnej części opracowania. Następnie artykuł będzie się koncentrował wokół zagadnień związanych z finansowaniem oświaty w Polsce, przy czym pominięte zostaną kwestie związane z finansowaniem zadań oświatowych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST), gdyż zagadnienie to szeroko omawia autorka następnego opracowania. W niniejszym artykule natomiast szczególna uwaga zostanie poświęcona rozwiązaniom dotyczącym części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, która w dużej mierze wyznacza ramy finansowania oświaty tak ze strony budżetu państwa, jak i ze strony budżetów jednostek samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
9
Content available remote Edukacja przedszkolna w polityce oświatowej
75%
W poniższym artykule przedstawiono cele i funkcje wychowania przedszkolnego, decyzje polityczne podejmowane odnośnie do edukacji przedszkolnej w latach 1990-2009 oraz ostatnią reformę wprowadzoną w 2009 r., istotnie zmieniającą dotychczasowy model wczesnej edukacji. Analizie poddano przepisy prawa oświatowego, dokumenty rządowe, doniesienia z badań naukowych, a także raporty, dokumenty i informacje zamieszczane na stronach internetowych przez organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju wychowania przedszkolnego, samorządy i organizacje rodziców. (fragment tekstu)
10
Content available remote Bon edukacyjny - idea czy metoda
75%
Celem tego artykułu jest pokazanie światowych, ale także polskich doświadczeń z koncepcją, która zyskała miano bonu oświatowego czy - szerzej - edukacyjnego. Uporządkowanie terminologii, osadzenie idei i realizacji w kontekstach ustrojowo-prawnych z pewnością pomoże usprawnić krajową dyskusję o tym fenomenie ekonomiczno-pedagogicznym. Warto też zapewne odpowiedzieć na pytanie, czy całe zamieszanie warte jest wkładanej weń społecznej energii. (fragment tekstu)
11
Content available remote Aktywizacja społeczności lokalnych w obliczu likwidacji szkół wiejskich
75%
Celem artykułu jest opis procesów aktywizacji społeczności lokalnej w obliczu likwidacji szkół na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem tych, których efektem była formalizacja działań i powołanie stowarzyszeń prowadzących szkoły. Autorka koncentruje się na uwarunkowaniach procesów aktywizacji społecznej, wskazując na istotną rolę władz lokalnych (organów wykonawczych) oraz nauczycieli, jako liderów lokalnej mobilizacji. Bazując na wynikach badań jakościowych prowadzonych w wybranych gminach wiejskich, wskazuje na trzy modele aktywizacji prowadzącej do powstania oddolnych stowarzyszeń prowadzących szkoły. Dwa ze zidentyfikowanych rozwiązań mają charakter kooperatywny, oparty na współpracy władz lokalnych i społeczności lokalnej. Jeden zaś niekooperatywny, w przypadku którego władze gminy nie wspierały społeczności lokalnych w tworzeniu oddolnych stowarzyszeń, które podjęłyby się prowadzenia szkół. W tym przypadku aktywizacja społeczności lokalnej i powstanie stowarzyszenia były rezultatem braku akceptacji społeczności dla decyzji władz gminy. Ramy teoretyczne artykułu wyznacza koncepcja współrządzenia na poziomie lokalnym (local governance), zakładająca aktywny udział podmiotów niepublicznych w procesach realizacji zadań publicznych. Ponadto autorka dokonuje przeglądu definicji aktywności społecznej i partycypacji publicznej. W artykule wykorzystane zostały wyniki z badań empirycznych prowadzonych w formie wywiadów półustrukturyzowanych wśród 60 interesariuszy lokalnej polityki oświatowej oraz danych zastanych (GUS). W badaniu wykorzystano takie metody jak analiza literatury przedmiotu oraz metoda porównawcza.(abstrakt oryginalny)
Tradycyjna misja szkoły wyższej zawiera dwa elementy: prowadzenie badań naukowych oraz nauczanie odwołujące się do najnowszych treści poznawczych. Trzecim, nowym, elementem misji jest bezpośrednia służebność publiczna. W ostatnich latach podkreślana jest rola szkół wyższych w kształtowaniu rzeczywistości społeczno-gospodarczej, gdzie wyzwaniem staje się aktywne współuczestnictwo w procesie rozwoju regionu i kraju. Przedmiotem artykułu jest identyfikacja głównych determinant polityki edukacyjnej szkół wyższych. Rozważania teoretyczne stanowią punkt wyjścia do zaprezentowania wyników badań realizowanych w ramach projektu "Polityka i narzędzia kreowania kapitału ludzkiego w regionie" w szkołach wyższych regionu łódzkiego. Rynek usług edukacyjnych dynamicznie się zmienia, a ostatnie 20 lat za sprawą nakładających się uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych spowodowały rewolucyjne zmiany również w szkołach wyższych regionu łódzkiego. Zmienia się profil kształcenia również poprzez wsparcie z zewnętrze kształcenia na kierunkach z grupy Nauka i Technika oraz współpracę z podmiotami z otoczenia. (abstrakt oryginalny)
Zmieniające się otoczenie stawia przed człowiekiem nowe wyzwania, ale daje mu również nowe możliwości. Tym, co kształtuje od początku, jest rodzina i szkoła. W trosce o wyrównywanie szans młodzieży możemy starać się kreować taką politykę oświatową, która poprzez rozwój i reformy systemu edukacji spowoduje, że młodzież z różnych środowisk społecznych będzie miała podobne szanse na początku drogi życiowej. Kraje wysoko rozwinięte traktują edukację jako działalność priorytetową. Inwestują znaczne środki w badania naukowe i edukację. Dzięki temu wywierają korzystny wpływ na sytuację na rynku pracy. (fragment tekstu)
W dziedzinie oświaty głównym osiągnięciem Nikity Chruszczowa było wprowadzenie powszechnego i obowiązkowego nauczania w zakresie 8-letnie szkoły podstawowej, nazywanej niepełną średnią ogólnokształcącą politechniczną szkołą pracy, co powodowało przesunięcie nieobowiązkowego kształcenia w szkole średniej do 11 lat. Z reformy tej w 1966 roku wycofał się Leonid Breżniew, który powrócił do nauczania w 10-letniej szkole średniej. Chruszczow kontynuował jednak stalinowskie myślenie o wychowaniu dzieci i młodzieży przez pracę jako najlepszym sposobie urzeczywistnienia ideałów komunistycznego państwa, wzmacniając nawet ten kierunek. Po reformie z 1958 roku praktycznie cała młodzież ucząca się w szkołach średnich, w ramach tzw. politechnizacji, musiała pracować fizycznie w zakładach pracy lub odbywać tam praktyki zawodowe. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola. Spełnienie formalności trzeba rozpocząć od oceny możliwości prawnych założenia przedszkola. Przedstawiono także problem wyboru odpowiedniego lokalu na przedszkole oraz zadania organu założycielskiego.
Karl Polanyi identified a double movement which took place during the bourgeoisie hegemony when, instead of liberalism, it has made use of interventionism to perpetuate its domination over the working class. Several studies have tried to update his analysis by identifying the double movement nowadays. Nevertheless, the academia has not addressed the possibility of a reversed phenomenon where the working class would make use of liberalism to perpetuate itself in power. This paper aims at analyzingthe Brazilian case where the Partido dos Trabalhadores, a proxy for the working class, has implemented pro-market policies in higher education. Whereas the party has not passed through structural reforms such as the British and German working class parties, it has drastically changed its approach to policy-making and campaigning since its origin in 1980. The study concludes that a reversed double movement may occur when the working class is in charge of the government. (original abstract)
18
75%
In recent years Israel's system of higher education has undergone a revolutionary transformation, leading to a sharp rise in the number of students, establishment of new degree-granting institutions, and shifts in legislation and policy. All these have changed dramatically, arousing profound public debates centering on one major issue: how to reconcile academic freedom, as manifested in a free academic "market", with the regulation of higher education. This study explores three main processes that occurred within Israel's higher education system since the reform in the early 1990s and attempts to identify their causes. The research findings show that it was the government's decision to carry out a reform, rather than free market forces that led to the considerable rise in the number of applicants for academic studies. However, free market sources were found to affect admission terms to the various departments, guided by trends of demand and supply. (original abstract)
Artykuł dotyczy problematyki kształcenia ustawicznego na poziomie uniwersyteckim. Zaprezentowano EUCEN - sieć europejskich uniwersytetów oferujących kształcenie ustawiczne. Przedstawiono również formy i kierunki współpracy SGH z uniwersytetami w ramach EUCEN, w obszarze kształcenia ustawicznego. (abstrakt oryginalny)
The article characterizes the actions, the aim of which is the equalization of educational chances which have been taken up by the educational authorities after 1989. The author focuses mainly on the educational reform which took place in 1999. One of the crucial aims of this reform was the equalization of educational chances. The author claims that due to the lack of efficiency of the equalization mechanisms, one should consider the implementation of a comprehensive program of policy of equal educational chances. The policy is a part of social policy and it does not affect only children who are in the school system.(original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.