Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Elementy niekonwencjonalnej polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego
100%
Niekonwencjonalność polityki pieniężnej może być rozpatrywana w zależności od systemu, w jakim jest ona prowadzona. Mówienie o niekonwencjonalności polityki pieniężnej ma sens w odniesieniu do systemów, które uznają stabilność cen za priorytet, a czynniki kształtujące popyt na pieniądz za instrumenty tej polityki. W niniejszym artykule: po pierwsze, wyodrębniono zbiór wspólnych elementów polityki pieniężnej stosowanych w różnych krajach, które można uznać za czynniki wyznaczające jej konwencjonalność. Po drugie, została dokonana analiza elementów, które wprowadzają cechy niekonwencjonalności. Po trzecie, pokazane są skutki różnych form niekonwencjonalności polityki pieniężnej w odniesieniu do jej efektywności oraz możliwości powrotu do polityki konwencjonalnej. Ostatnia część poświęcona jest skutkom wyboru określonej formy niekonwencjonalności przez EBC. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest określenie roli polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego, charakteru zrzeszenia banków spółdzielczych i ogólnych zasad ruchu spółdzielczego w Europie, ich pośredniego wpływu na rozwój gospodarki monetarnej na rynkach finansowych w państwach Unii Europejskiej. Przedmiotem rozważań są następujące zagadnienia: relacja między wzrostem gospodarczym a stabilnością cen na przykładzie niektórych krajów UE oraz wspieranie europejskiego potencjału gospodarczego przez zrzeszone grupy banków spółdzielczych, jako jednego z budulców finansowych potencjału Europy (fragment tekstu)
Powstanie rynków eurowalutowych i eurowalut związane było zdeponowaniem dolarów amerykańskich w bankach zachodnioeuropejskich, kiedy to okazało się, że banki te skłonne były płacić więcej za depozyty dolarowe niż banki amerykańskie. W rezultacie doszło do znacznego napływu waluty amerykańskiej do Europy Zachodniej. Dużą rolę w rozwinięciu się eurorynku miała obowiązująca w Stanach Zjednoczonych od 1937 roku tzw. "Regulacja Q", zgodnie z którą depozyty składane na okres do 30 dni nie mogły być oprocentowane, a oprocentowanie depozytów złożonych na okresy dłuższe nie mogło przekraczać górnej granicy ustalanej przez System Rezerwy Federalnej. Ważnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu tego rynku była również decyzja rządu Wielkiej Brytanii, który z powodu spekulacyjnych operacji na funcie brytyjskim, w okresie kryzysu sueskiego w 1956 roku, zakazał udzielania kredytów w tej walucie na finansowanie handlu zagranicznego. W rezultacie tego banki brytyjskie zaczęły udzielać kredytów w dolarach, zgłaszając tym samym większy popyt na tę walutę, co z kolei przyczyniło się do wzrostu lokat dolarowych w Londynie. Swój udział w rozwoju rynku eurowalutowego miały także kraje "bloku wschodniego", które ze względów ideologicznych i w obawie przed zamrożeniem swoich aktywów dolarowych po wybuchu wojny w Korei zaczęły przenosić je do Londynu i do innych ośrodków europejskich. Na rozwój międzynarodowego tynku pieniężnego wpłynęło również umocnienie gospodarcze krajów Europy Zachodniej po drugiej wojnie światowej, co doprowadziło do przywrócenia wymienialności zewnętrznej ich walut. Także rosnące wpływy dolarowe krajów naftowych z tytułu eksportu ropy naftowej lokowane były w znacznej części na rynku euro pieniądza, co spowodowało szybszy rozwój tegoż rynku. (fragment tekstu)
Cel - Syntetyczne omówienie niekonwencjonalnych instrumentów, które zostały albo zastosowane albo miały być zastosowane w polityce pieniężnej wybranych banków centralnych. omówiono politykę zerowych i ujemnych nominalnych stóp procentowych, politykę luzowania ilościowego (QE), politykę "pieniędzy z helikoptera" (helicopter money) oraz politykę "wytycznych na przyszłość" ( forward guidance). Metodologia badania - Analiza dokumentów ECB, baz Eurostat i OECD oraz Fed. Oryginalność/wartość - Zaproponowanie modyfikacji strategii bezpośredniego celu inflacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Before the financial crisis securitization was commonly considered an efficient way of replacing illiquid assets with liquid securities (ABS), in which the risk was supposed to be adequately compensated by the tranching techniques. However, with the emergence of the crisis investors became more risk aversive and reluctant to incur ABS due to the rapidly deteriorating quality of the underlying assets caused by poor macroeconomic fundamentals. The limited adverse effects of the poor collateral performance is the main reason why chances for recovery of the ABS market in the EU are estimated more highly than in the USA. The analysis indicates that, driven by the ECB repo operations, the securitization market has almost lost the pre-crisis motives behind the issuance of ABS. Banks' attitudes toward securitization as a refinancing tool and a mechanism to extract additional profit underwent a shift. As the findings of the article suggest, after the crisis securitization is widely seen by banks as a liquidity tool within the frame of repo deals with the ECB, and to a lesser extent as a refinancing tool. Market regulation contributed considerably to this shift. (original abstract)
Europejski Bank Centralny odpowiada za realizację wspólnej polityki pieniężnej Unii Europejskiej. W artykule omówiono następujące instrumenty polityki pieniężnej EBC: system rezerw obowiązkowych, jednodniowe kredyty i depozyty oraz operacje otwartego rynku.
Głównym celem artykułu jest określenie wpływu polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na stabilność sfery nominalnej strefy euro oraz poszczególnych krajów należących do niej. Przyjęty cel i związane z nim główne obszary analizy zdeterminowały układ oraz empiryczny charakter artykułu, który składa się z dwóch części. W pierwszej z nich określono zakres przedmiotowy, przestrzenny i czasowy przeprowadzonego badania, a także omówiono wykorzystaną metodę badawczą. Wyniki empirycznej analizy związku między jednolitą polityką pieniężną EBC a stabilnością cen w strefie euro zawarto w drugiej części artykułu. W zakończeniu pracy sformułowano najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonych analiz.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu skoncentrowano się na stanie finansów publicznych, wiarygodności Europejskiego Banku Centralnego oraz na przypadkach nieprzestrzegania Paktu Stabilności i Wzrostu. W obliczu wzrastającego zadłużenia strefy euro dodatkowo podjęto próbę oceny możliwości przyjęcia wspólnej waluty w następnych latach przez pozostałe kraje UE. (fragment tekstu)
W pracy „Analiza podejmowania decyzji dotyczących kształtowania podstawowych stóp procentowych w Europejskiej Unii Monetarnej” (A. Ślawski) dokonano kilku modeli Avinash Dixita, opisujących kształtowanie się polityki monetarnej w Europejskiej Unii Monetarnej. Modele Dixita zostały umieszczone w kontekście ogólnych rozważań na temat roli, jaką teoria gier zaczyna odgrywać w makroekonomii. W wyniku analizy okazało się, że długookresowemu zmniejszeniu poziomu inflacji sprzyja podejmowanie decyzji z wyprzedzeniem, natomiast podejmowanie decyzji tuż przed jej wejściem w życie powoduje, że poziom inflacji podlega mniejszym wahaniom. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza wejścia nowych państw (EU-10) do unii monetarnej oraz wskazanie możliwości oraz zagrożeń związanych z prowadzeniem polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny w tak rozszerzonej strefie. Szczególna uwaga poświęcona zostanie zagrożeniom inflacyjnym, ponieważ to stabilizacja cen stanowi podstawowy cel ECB. (fragment tekstu)
11
Content available remote Wyjątkowe instrumenty na wyjątkowe czasy
75%
Tekst ukazał się 8 października 2012 roku w "Rzeczpospolitej" pod tytułem: Bank na wyjątkowe czasy. Autor podejmuje polemikę z zarzutami wobec Europejskiego Banku Centralnego i dla lepszego zrozumienia prowadzonej przez ECB polityki przypomina, jakie korzyści miała przynieść idea powołania wspólnego banku centralnego dla jednolitego obszaru walutowego. Za krzywdzące uważa zatem oskarżanie władz ECB o sprzeniewierzenie się konserwatywnemu ideałowi banku centralnego, w którym utrzymanie właściwego poziomu inflacji jest jedynym i nadrzędnym celem.
12
75%
Niniejszy artykuł przybliża wybrane aspekty pytania prejudycjalnego skierowanego do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przez Niemiecki Trybunał Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht) dotyczącego decyzji Europejskiego Banku Centralnego z września 2012 roku w sprawie bezwarunkowych transakcji monetarnych Eurosystemu na wtórnych rynkach obligacji skarbowych (decyzja w sprawie OMT), jak też późniejsze orzeczenie TSUE w tym zakresie. Autorka omawia prawno-ekonomiczne aspekty dialogu między niemieckim sądem i TSUE w sprawie programu OMT, zwracając jednocześnie uwagę na polityczno-społeczne uwarunkowania wykładni prawa sformułowanej w argumentacji obydwu sądów. Główną tezą artykułu jest twierdzenie, iż zastosowanie dźwigni prawnej (legal leveraging) w argumentacji sformułowanej przez TSUE wynika z rozbieżności pomiędzy "tradycyjną" wykładnią przepisów dotyczących unii gospodarczej i walutowej a stale zmieniających się realiów zarządzania gospodarczego w UE/strefie euro, w szczególności w odpowiedzi na kryzys gospodarczy. Autorka akcentuje ponadto jakościową zmianę w funkcji EBC wobec posiadaczy obligacji skarbowych w efekcie decyzji OMT. W percepcji tych ostatnich EBC będzie funkcjonował jako de facto pożyczkodawca ostatniej instancji, jednakże, zważywszy na ograniczenia wynikające z obecnie obowiązującego prawa UE, EBC będzie pełnił tę funkcję jedynie nieoficjalnie.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach Europejski Bank Centralny w odpowiedzi na kryzys finansowy prowadził politykę pieniężną przy pomocy niestandardowych instrumentów. W związku z antykryzysowym działaniem unijnego banku centralnego pojawiły się w Europie głosy krytyki pod jego adresem. W następstwie zaangażowania EBC w walkę z kryzysem finansowym grupa niemieckich polityków skierowała sprawę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności niemieckich ustaw stabilizacyjnych z konstytucją. W toku postępowania FTK skierował pytania prejudycjalne w zakresie zgodności działań EBC z Traktatem. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zbadanie zmian, które zaszły w matrycy instytucjonalnej polityki pieniężnej Unii Gospodarczej i Walutowej po 2008 r. na skutek kryzysu finansowego i gospodarczego. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie koncepcji instytucjonalizmu Douglasa Northa. W ramach dwuetapowej analizy opisano matrycę formalnych i nieformalnych instytucji polityki pieniężnej strefy euro, a następnie porównano jej strukturę ze strukturą przed rokiem 2008 i po nim. Wyniki analizy ujawniły zmiany w zakresie celów i narzędzi polityki pieniężnej; jednocześnie zostały zachowane struktury formalnych i nieformalnych instytucji polityki monetarnej UGiW sprzed kryzysu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Managing Financial Stability by the European Central Bank in the Period 2008-2012
75%
In reaction to the global financial crisis and ineffectiveness of traditional monetary policy, European Central Bank undertook a number of unconventional measures to preserve financial stability in the EU. The paper presents a non-standard tools used by the ECB in the 2008-2012 period, as a response to shocks in the financial system and evaluates their effectiveness. (original abstract)
The financial and economic crisis that has hit many economies in recent years has significantly increased the activity of central banks. After using the standard instruments of conducting monetary policy, in view of the obstruction of monetary impulse transmission channels, they reached for non-standard instruments. Among them, asset purchase programs played a signifciant role. The European Central Bank (ECB) launched the largest asset purchase programme (APP) of this type in 2014 and expired in December 2018. The aim of the undertaken activities was to improve the situation on the financial market and stimulate economic growth. The article reviews the literature and results of research on the effects of the program and indicates the possibility of using the ECB's experience in conducting monetary policy by the National Bank of Poland.(original abstract)
17
Content available remote Polityka pieniężna w warunkach deflacji
75%
W artykule uwagę skoncentrowano na założeniach polityki pieniężnej realizowanej w warunkach deflacji. Celem artykułu jest wyjaśnienie polityki pieniężnej w strefie euro w nadzwyczajnej sytuacji zerowej granicy nominalnych stóp procentowych. Kiedy bank centralny staje w obliczu tendencji deflacyjnych, może podjąć realizację tzw. polityki zerowych nominalnych stóp procentowych. Istnieją co najmniej dwa istotne komponenty ram takiej polityki pieniężnej, warunkujące jej skuteczność: sprowadzenie jednodniowej stopy rynku pieniężnego do poziomu zero (innymi słowy chodzi o rozluźnienie ilościowe), a także czas trwania polityki (kontynuacja), który wpływa na oczekiwania rynku co do przyszłego kursu krótkoterminowych stóp procentowych. Zapobieganie deflacji jest celem polityki pieniężnej tak samo ważnym jak realizacja średniookresowego celu inflacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zadań i wykonywania polityki Europejskiego Banku Centralnego w czasie kryzysu. Na ile zapewnił on płynność sektorowi bankowemu, a gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom dostępność do kredytów. Omawia też działania stabilizacyjne i poszerzania polityki pieniężnej.
Europejski Bank Centralny (EBC) jest bodaj jedyną instytucją technokratyczną Unii Europejskiej, która zyskuje w kryzysie znaczącą władzę. Jest także uznawana za instytucję, która skutecznie stabilizuje sytuację kryzysową w strefie euro. Celem artykułu jest wyjaśnienie fenomenu tego banku w okresie kryzysu. Przede wszystkim zostanie udzielona odpowiedź na pytanie, czy działania EBC są odpowiednio legitymizowane. Czy sytuacja kryzysu upoważnia do wykraczania poza mandat traktatowy? Czy EBC w istocie jest skuteczny, a więc poprawia swoją 'legitymację utylitarną'? Czy pozostaje instytucją wiarygodną, w tym niezależną od wpływów politycznych największych państw? Ponadto zostaną przedstawione reperkusje ustrojowe działań Banku dla formowania 'quasi-federacji technokratycznej', poddanej silnym nieformalnym wpływom największych państw członkowskich. (abstrakt oryginalny)
20
63%
During the global banking crisis of 2007-2009 and the Eurozone sovereign debt crisis of 2010-2012 the so called 'TARGET2 imbalances' attracted considerable attention. Some economists interpreted them as a symptom of the ECB's 'stealth bailout'. The aim of the paper is to highlight that contrary to such claim, the emergence of TARGET2 imbalances reflected the benefits of having a mutual central bank within a monetary union which facilitated cross-border funding in spite of the global financial turbulence. The ECB's liquidity loans to commercial banks in the Eurozone debtor countries shielded the Eurozone from a much deeper financial crisis than it actually occurred. The emergence of the TARGET 2 imbalances was actually only an accounting phenomenon resulting from the fact that these liquidity loans were technically extended by the debtor countries' national central banks which are de facto (from the monetary policy perspective) ECB's regional branches.(original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.