Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka pieniężna państwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest przegląd pojęciowy w zakresie funkcji, celów oraz strategii polityki pieniężnej na podstawie przeczytanej literatury. Omówiono role polityki pieniężnej w polityce gospodarczej. Przedstawiono definicje polityki pieniężnej. Zaprezentowano sposób formułowania celów polityki pieniężnej – strategię oddziaływania pośredniego.
Celem opracowania jest przedstawienie wybranych zagadnień, dotyczących wpływu polityki fiskalnej na stabilizację poziomu cen w Polsce w latach 1993-2003. W pierwszej części opisano współzależności polityki pieniężnej i fiskalnej z perspektywy stabilności poziomu cen. W drugiej przybliżono instytucjonalne podstawy realizacji obu typów polityki w badanym okresie. Część trzecia przedstawia problemy, jakie polityka fiskalna nastręczała w stabilizowaniu poziomu cen.
Dokonano analizy specyficznych elementów funkcjonowania systemu bankowego w USA i Japonii, opisując mechanizmy prowadzonej w tych krajach polityki pieniężnej.
Artykuł zawiera zarys historii reżimów pieniężnych. Omówiono aspekty instytucjonalne bankowości centralnej w Wielkiej Brytanii. Przedstawiono podstawy funkcjonowania polityki monetarnej Banku Anglii i instrumenty polityki pieniężnej.
Omówienie pojęcia niezależności banku centralnego, istoty, funkcji i instrumentów polityki pieniężnej poprzedzają główną tezę artykułu, że niezależność banku centralnego ułatwia realizację skutecznej polityki pieniężnej. Ilustracją tych wywodów jest przedstawienie sposobów kształtowania i realizacji polityki pieniężnej w następujących centralnych bankach świata: System Rezerwy Federalnej USA, Federalny Bank Niemiec, Bank Japonii
The recognised approach to designing an optimal monetary policy model is based on the central bank's ability to mitigate losses using a quadratic criterion subject to the linear structure of the economy. This study examines the United States Federal Reserve's (Fed) monetary policy in different economic environments. It provides an empirical solution to the central bank's optimisation problem when preferences are asymmetric in both in˛ation and output gaps. The study tested for structural breaks and uncovered potential evidence of nonlinearities in the Fed's reaction function, which provides more information on policy objective. The empirical evidence suggests that the Fed's policy rate differs in these periods. This strongly indicates the presence of asymmetry. Further evidence suggests that the predictive power of the estimated model increases when a smoothing process is allowed. (original abstract)
Artykuł prezentuje optymistyczny plan procesu przyłączenia Słowacji do EMU. Główny problem dotyczy pierwszej fazy procesu przyłączenia. Jest analizowany wybór odpowiedniego systemu kursu wymiany i polityki walutowej w tej przygotowawczej fazie. Dalej pokazano proces liberalizowania przepływu kapitału w Słowacji i obecną sytuację. Na zakończenie omówiono bieżące wypełnianie kryteriów z Maastricht i oczekiwania wobec wypełniania ich w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Nauki ekonomiczne, a wśród nich przede wszystkim makroekonomia, to dyscypliny, w których zjawiskiem zupełnie normalnym jest koegzystencja paradygmatów wyjaśniających te same zjawiska poprzez odwołanie się do zasadniczo różnych mechanizmów. Inaczej niż ma to miejsce w naukach przyrodniczych, koncepcje teoretyczne nie są obalane w oparciu o kontrolę empiryczną. Powodów takiego stanu rzeczy można upatrywać w tym, iż teorie ekonomiczne dość często budowane są w sposób zapewniający im nieobalalność, a także w tym, iż obserwacja rzeczywistości gospodarczej, z uwagi na szybko dokonujące się zmiany, nie osiąga poziomu precyzji wymaganego w naukach przyrodniczych. Utrzymywanie się koncepcji konkurencyjnych, z których żadna nie rokuje szans na ostateczny triumf, jest zatem właściwością makroekonomii. Najlepszym chyba przykładem tej właściwości jest zróżnicowanie poglądów na temat przyczyn i źródeł inflacji. W niniejszym artykule zamieszczam omówienie tylko niektórych stanowisk, nie podejmując przy tym próby oceny ich merytorycznej trafności.(fragment tekstu)
W artykule została podjęta próba przedstawienia zasad działania Narodowego Banku Czech (NBC) jako przykładu banku centralnego kraju o małej gospodarce otwartej, ściśle powiązanej relacjami handlowymi z krajami strefy euro. W pracy zarysowano historię powstania banku oraz zaprezentowano standardowo przez niego stosowany zestaw narzędzi polityki pieniężnej. Zaburzenia na rynkach globalnych dotknęły przede wszystkim sferę realną czeskiej gospodarki. Rynek finansowy odczuwał skutki fal napływu i odpływu kapitałów zagranicznych przekładające się na wahania kursu korony czeskiej. Reakcja NBC na wspomniane zaburzenia polegała, w pierwszej fazie, na zastosowaniu standardowych narzędzi luzowania polityki pieniężnej. Jednak wobec osiągnięcia przez stopy procentowe poziomu zerowego oraz wobec inflacji kształtującej się poniżej celu inflacyjnego bank centralny zdecydował się na wykorzystanie interwencji na rynku walutowym jako niestandardowego instrumentu polityki pieniężnej. Doświadczenia wynikające z zastosowania interwencji walutowych przez bank centralny mogą stać się cenne dla innych krajów o podobnej strukturze gospodarki, zmuszonych do prowadzenia polityki monetarnej w warunkach zerowych stóp procentowych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote The Changes of Money Multiplier in Poland 1998-2009
75%
W artykule poddano analizie i oceniono zmiany mnożnika kreacji pieniądza w Polsce. Wpierw przedstawiono zagadnienia teoretyczne związane z tą kategorią ekonomiczną. Następnie porównano bieżące zachowanie badanej zmiennej z danymi historycznymi w poszukiwaniu zakłóceń, które mogłyby świadczyć o nadchodzącym kryzysie. Na podstawie przedstawionych danych stwierdzono, że obserwowana zmienność nie pozwala zidentyfikować zjawisk towarzyszących zwykle recesji, co wskazuje, iż sytuacja polskiej gospodarki w końcu lutego 2009 była znacznie lepsza niż w czasie poprzedniej stagnacji z lat 2000-2002. Tym razem NBP podjął działania dla zapewnienia gospodarce płynnych środków, a podmioty gospodarcze są wciąż w stanie skutecznie absorbować te dodatkowe fundusze. (oryginalne streszczenie)
12
Content available remote Dolaryzacja Ekwadoru - przyczyny, przebieg, implikacje ekonomiczne
75%
Ekwador jest jednym z trzech państw Ameryki Południowej (obok Panamy i Salwadoru), który zrezygnował z własnej waluty na rzecz dolara amerykańskiego (USD). Po przyjęciu nowego środka płatniczego gospodarka Ekwadoru przeszła znaczną transformację, co miało swoje implikacje w sferze społeczno-politycznej. Kwestią kluczową jest rozstrzygnięcie, czy rezygnacja z krajowego sucre przyniosła trwałe zmiany na lepsze, czy też jedynie tymczasowo rozwiązała problemy będące przyczyną podjęcia decyzji o dolaryzacji. Wydaje się, że dekada, która minęła od zmiany reżimu kursowego, to odpowiedni czas, by rozstrzygnąć "opłacalność" przeprowadzonej reformy. Ekwador jest drugim krajem w Ameryce Łacińskiej, który zmienił oficjalny środek płatniczy na dolara amerykańskiego2, jednak motywy i skutki dolaryzacji są specyficzne dla każdego z tych państw, przez co władze nie mogły przeprowadzić reformy, bazując na doświadczeniach Panamy. Celem artykułu jest wskazanie motywów zmiany reżimu kursowego w Ekwadorze oraz analiza korzyści i kosztów przeprowadzonej reformy w perspektywie krótko- i długookresowej. Badanie dotyczy zarówno zmian politycznych, w tym szczególnie stabilności władzy oraz istniejących tendencji politycznych, jak również ewolucji systemu gospodarczego w skali mikro- i makroekonomicznej. Ponadto w artykule zostały przedstawione zmiany zachodzące w społeczeństwie ekwadorskim po wprowadzeniu dolara oraz zagrożenia, z jakimi muszą zmierzyć się obywatele po wymianie oficjalnego środka płatniczego. W pierwszej części pracy opisano teoretyczne przesłanki zmiany reżimu kursowego oraz dokonano ich weryfikacji w kontekście sytuacji gospodarczo-politycznej Ekwadoru. Kolejna część opracowania została poświęcona implikacjom politycznym, gospodarczym i społecznym dolaryzacji, których analiza pozwoliła wskazać korzyści i koszty, jakie gospodarka i obywatele musieli ponieść w związku z wprowadzeniem nowego środka płatniczego. (fragment tekstu)
Zamieszczono charakterystykę polityki pieniężnej w Polsce w latach 1994-2001. Przedstawiono politykę pieniężną w Polsce na tle innych krajów. Zdaniem autora niniejszego artykułu w Polsce od 7 lat prowadzona jest niewłaściwa polityka pieniężna, która prowadzi do stagnacji i może wywołać kryzys walutowy.
Wymieniono czynniki determinujące poziom kursu walutowego omawiane w literaturze przedmiotu. Przedstawiono wpływ zmiany stopy procentowej na rynek walutowy a także średni kurs NBP euro względem złotówki w okresie 2.01- 5.03.2001.
15
Content available remote Polityka pieniężna w Polsce- - doświadczenia i perspektywy
75%
W związku z potrzebą dyskusji na temat przyszłości Polski oraz sposobu prowadzenia polityki pieniężnej w państwie prof. Krzysztof Opolski wraz z Kołem Naukowym Strategii Gospodarczej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował seminarium pt. "Polityka pieniężna w Polsce - doświadczenia i perspektywy". Seminarium odbyło się w dniu 31 maja 2005 r. na WNE i brały w nim udział znane i cenione w świecie polityki monetarnej osobistości. (fragment tekstu)
W latach 1950-1973 Japonia doświadczyła dynamicznego wzrostu gospodarczego, a do końca lat osiemdziesiątych pozostawał on niezachwiany. Załamanie cen aktywów zapoczątkowało problemy gospodarcze, z którymi Japonia zmaga się do dziś. Chcąc wydobyć gospodarkę ze stagnacji, w 2013 roku wdrożono program Abenomics, który zakłada podjęcie skoordynowanych, niestandardowych działań w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Celem artykułu jest próba oceny rezultatów nowej polityki ekonomicznej - Abenomics. Metodami przyjętymi do osiągnięcia celu były przegląd literatury przedmiotu oraz analiza danych makroekonomicznych i rynkowych. Przeprowadzone badanie wskazuje na poprawę sytuacji gospodarczej Japonii, jednak podjęte działania nie pozwoliły na trwałe wydobycie kraju z impasu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Jednym z ważniejszych sposobów oddziaływania na procesy zachodzące w gospodarce jest polityka pieniężna, w Rosji określana mianem jednolitej polityki pieniężno-kredytowej. Polityka pieniężna sprawowana jest na co najmniej dwu poziomach. Politykę ustrojową prowadzi parlament, który jako władza ustawodawcza i organ stanowiący w państwie określa organa wykonawcze polityki pieniężnej, ich zadania oraz wyposaża je w uprawnienia i określa ich odpowiedzialność. Drugim poziomem polityki pieniężnej jest polityka procesowa, którą prowadzi bank centralny na podstawie uprawnień przyznanych mu przez parlament w odpowiednich aktach prawnych, tj. w konstytucji kraju, ustawie o banku centralnym oraz w innych ustawach regulujących działalność bankową. (fragment tekstu)
Autor rozważa możliwość wystąpienia kryzysu walutowego w Polsce w latach 2002-2003. Przedstawia uwarunkowania zagrożenia kryzysem walutowym, skupiając się na polityce kursowej, pieniężnej i problemie deficytu bilansu obrotów bieżących.
Celem artykułu jest prezentacja konstrukcji polityki pieniężnej w Polsce w latach 2004-2006 oraz próba oceny jej skuteczności. Opisano strategię bezpośredniego celu inflacyjnego (BCI) oraz instrumenty polityki pieniężnej.
Polityka monetarna do czasu kryzysu utożsamiana była przede wszystkim z kontrolą inflacji, a prowadzona głównie przez regulację krótkoterminowej stopy procentowej. W większości krajów świata od początku lat dziewięćdziesiątych nadrzędnym celem banków centralnych był cel inflacyjny ustalany na podstawie indeksu CPI. Gdy nadszedł największy kryzys finansowy od przeszło siedemdziesięciu lat, banki centralne sięgnęły po nowe instrumenty polityki monetarnej oraz zwrócono uwagę na problem rozwoju zrównoważonego. Celem rozważań jest przedstawienie aspektów zrównoważonego rozwoju w poglądach Rady Polityki Pieniężnej Banku Centralnego Szwecji (Riksbank). Perspektywę zrównoważonego rozwoju można omawiać w aspektach: zrównoważonej długookresowej stopy bezrobocia, wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej czy zwrócenia uwagi na długookresowe skutki podejmowanych decyzji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.