Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka proeksportowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
The experience of East-Asian economies has contributed to a historically new model of overcoming underdevelopment and of advance in the international division of labour. In the article, major components of the export promoting strategy are reviewed. It is emphasized that the reforms in foreign trade, including export-incentives have been implemented in the broader context of a general strategy of the so-called learning-based delayed industrialisation. The crucial role in that strategy has been played by the government tending to provide a help to private firms. It is concluded that a fragmentary reliance on individual components of that strategy, as postulated for different socio-economic and historical conditions, may bring more disappointment than gain. In this connection, one should direct the research toward the specificity of that experience rather than to its direct applicability. The lessons from the East-Asian experience for East-European countries seem to consist primarily in the institutional sphere, namely in the active role of the government and public administration. (original abstract)
2
100%
Handel międzynarodowy, a zwłaszcza polityka proeksportowa, zawsze był priorytetem dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Realizacja polityki oficjalnego wspierania eksportu w oparciu o system składający się z mechanizmów finansowych i ubezpieczeniowych, zapewniała konkurencyjną pozycję krajowym eksporterom. Angielski system wspierania eksportu jest jednym z najdłużej funkcjonujących, bowiem początek jego rozwoju przypada na wczesne lata XX wieku. Celem artykułu jest ocena działalności UKEF jako instytucjonalnego ogniwa, które udziela wsparcia eksporterom i inwestorom, uzupełniając w ten sposób ubezpieczeniowo-gwarancyjną ofertę rynku komercyjnego. Do oceny funkcjonowania UKEF wykorzystano dane statystyczne z raportów rocznych agencji UKEF. Ocenie poddano stopnień zaangażowania we wspieranie krajowego eksportu, dostępne instrumentarium finansowo-ubezpieczeniowe oraz strukturę branżową i geograficzną wspieranego eksportu. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż mimo znacznego spadku eksportu objętego oficjalnym wsparciem, istnieją przesłanki dla kontynuowania działaności jednej z najstarszych agencji kredytów eksportowych na świecie.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Instrumenty wsparcia eksportu w wybranych państwach
75%
W artykule przedstawiono przegląd instytucji, polityk i narzędzi wspierania eksportu, funkcjonujących w wybranych państwach Europy Zachodniej, a także w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie analizowane kraje podejmują aktywne działania w kierunku wzmocnienia swojej obecności na rynku światowym, zintensyfikowane szczególnie w obliczu globalnego kryzysu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Wskazano, że pomimo stopniowego ograniczania autonomii polityki gospodarczej państwa Unii Europejskiej, wciąż są dostępne narzędzia aktywizujące działalność eksportową polskich przedsiębiorstw. Narzędzia te zostały sklasyfikowane w dwóch grupach, tj. jako finansowe i promocyjno-informacyjne. Zdaniem Autorki, wciąż występuje w Polsce zbyt niski poziom ich skuteczności, co szczególnie jest widoczne w przypadku instrumentów finansowych.
Cel - celem publikacji jest identyfikacja najważniejszych instrumentów wspierających sprzedaż zagraniczną produktów rolno-spożywczych i charakterystyka ich wykorzystywania przez krajowe podmioty. Są to w szczególności instrumenty polityczne, instytucjonalne oraz ekonomiczno-finansowe. Te ostatnie wydają się szczególnie istotne dla wspierania eksportu, gdyż często się wiążą z bezpośrednim ukierunkowaniem na rozmiary oraz na strukturę geograficzną i towarową sprzedaży. Metodologia badania - w artykule posłużono się metodą opisową oraz analizą literatury. Za okres badawczy przyjęto lata 2004-2013. Wynik - po 2004 roku odnotowywano dodatnie przyrosty eksportu produktów rolno-spożywczych, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju sektora i do pogłębiania procesu internacjonalizacji całej gospodarki. Można sądzić, że jest to spowodowane nie tylko wstąpieniem do struktur europejskich i, co się z tym wiąże, przyjęciem wielu korzystnych mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, ale również posiadaniem przez sektor znaczących atutów, które w powiązaniu ze stosowanymi instrumentami wsparcia wpłynęły na sukces polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych. Oryginalność/wartość - na podstawie krytycznej analizy dokonano zwartej charakterystyki instrumentów stosowanych do wspierania eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie wyników przeprowadzonych badań należy wyciągnąć wniosek o braku związku między proeksportową restrukturyzacją polskiego przemysłu a innowacyjnością przedsiębiorstw, wyrażoną zarówno skalą ich nakładów na wszystkie rodzaje działalności innowacyjnej, jak i efektywnością tej działalności. Oznacza to, że proces proeksportowej restrukturyzacji w polskim przemyśle nie był determinowany przez innowacje stanowiące podażowe podstawy rozwoju. Negatywna weryfikacja postawionej na wstępie tezy wskazuje, że przyczyn rosnącej skłonności eksportowej polskich przedsiębiorstw przemysłowych należy szukać gdzie indziej, np. w czynnikach kosztowych czy popytowych. W związku z powyższym można przypuszczać, że polskie przedsiębiorstwa wciąż konkurują na rynkach zagranicznych niskimi cenami i kosztami pracy. Jednak rozstrzygnięcie tej kwestii wymaga już przeprowadzenia odrębnych badań. (fragment artykułu)
Przedsiębiorcy dążący do ograniczenia ryzyka realizacji transakcji w handlu zagranicznym oczekują różnych form wsparcia działalności ponadnarodowej zarówno ze strony instytucji komercyjnych, jak i przede wszystkim instytucji państwowych. Pomoc tych drugich uzależniona jest w istotny sposób od aktualnej sytuacji gospodarczej. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie koncepcji średnio- i długoterminowego wsparcia polskich eksporterów opracowanego w ramach rządowego programu wspierania eksportu przez rząd oraz Bank Gospodarstwa Krajowego w reakcji na dekoniunkturę gospodarczą.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba przedstawienia istoty i znaczenia polityki proeksportowej w świetle teorii handlu zagranicznego i jej instrumentów. Polityka proeksportowa stanowi odmianę polityki gospodarczej o interwencjonistycznym oddziaływaniu, a także jest jednym z elementów polityki handlowej. Poprzez wspieranie eksportu oddziałuje na wzrost gospodarczy kraju. Stosowanie polityki proeksportowej wiąże się więc z pełnym otwarciem gospodarki na wymianę z zagranicą towarami i usługami oraz zastosowaniem wielu instrumentów wsparcia eksportu. W polityce proeksportowej wykorzystywane są instrumenty wsparcia zarówno z zakresu polityki gospodarczej, jak i polityki handlowej. Polityka proeksportowa oddziałuje na wzrost konkurencyjności, wymuszając specjalizację oraz rozwój najbardziej efektywnych sektorów gospodarki kraju. Teorie handlu międzynarodowego wskazują na silne powiązanie pomiędzy wzrostem eksportu a wzrostem dobrobytu w danym kraju i poprawą konkurencyjności na arenie międzynarodowej.(abstrakt oryginalny)
10
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie jednego z ważniejszych instrumentów samorządowej polityki przestrzennej, a mianowicie gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości. Podjęto próbę ukazania roli tego instrumentu w kształtowaniu lokalnej struktury przestrzennej oraz związku między decyzjami o sposobie wykorzystania nieruchomości komunalnych a potencjałem rozwojowym danego obszaru. (tekst z oryginału)
Opisano całokształt współpracy gospodarczej z zagranicą, cel oraz czynniki wpływające na jej kształt. Przedstawiono zagadnienie polityki proeksportowej i zwrócono uwagę na rozróżnienie działań związanych ze wspieraniem eksportu i tych dotyczących wspierania potencjału eksportowego. Omówiono wskaźniki opisujące strukturę gospodarki pod względem udziału eksportu oraz produkcji na eksport. W ostatniej części wyszczególniono rodzaje instrumentów, jakimi dysponuje państwo przy regulacji obrotu z zagranicą. Scharakteryzowano też podstawowe narzędzia służące do wspieraniu eksportu przez administrację rządową.
Celem artykułu jest przedstawienie wyników wstępnej oceny realizacji polityki ekspansji eksportowej Polski w odniesieniu do eksportu towarowego, wynikającej z rządowego Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, w kontekście istniejących barier i uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych zgłaszanych przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). W ostatnim rankingu dotyczącym okresu 2016-2017 Polska osiągnęła 36 pozycję w świecie. Należy też podkreślić, że w tym ostatnim światowym rankingu Polska znalazła się jednocześnie na 16 pozycji wśród państw członkowskich UE. Pozytywnym zjawiskiem w odniesieniu do obrotów Polski z zagranicą w roku 2016 w stosunku do lat poprzednich było to, że wartość eksportu przewyższała import, co pozwoliło wygenerować nadwyżkę obrotów w wysokości blisko 4,8 mld EUR, tzn. 2-krotnie wyższą niż w 2015 r. W roku 2016 i (również w pierwszym półroczu 2017 r.) miała miejsce korzystna dywersyfikacja polskiego eksportu w kierunku wzrostu eksportu na poza-unijne rynki krajów rozwiniętych gospodarczo. Po dwóch latach relatywnie wolnego wzrostu, w roku 2016 eksport do tej grupy państw zwiększył się o 5,6% (do 12 mld EUR), tj. blisko 2,5-krotnie szybciej niż w skali ogólnej. W roku 2016 (i pierwszym półroczu 2017) r. odnotowano pozytywną tendencję rosnącej w stosunku do lat ubiegłych dynamiki eksportu wyrobów o wyższym stopniu przetworzenia. Jednak w eksporcie z Polski do UE pomimo bezcłowego i bezkontyngentowego dostępu do jednolitego rynku europejskiego istnieją wciąż ograniczenia i bariery ograniczające swobodny przepływ towarów, a zwłaszcza usług. Również w eksporcie małych i średnich przedsiębiorstw na rynki zagraniczne istnieje również wiele barier wewnętrznych w Polsce ograniczających ich ekspansję eksportową. Mimo stopniowego wzrostu eksportu w ostatnich latach, umiędzynarodowienie polskich przedsiębiorstw wciąż pozostaje dużo mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej. W rezultacie udział polskich MŚP w unijnym rynku jest o jedną trzecią mniejszy niż przeciętnie w UE. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono najważniejsze ograniczenia polityki proeksportowej Polski, które wynikają z jej zobowiązań podjętych na forum międzynarodowym. Przedstawione zostały zasady i narzędzia wspierania eksportu obowiązujące członków Światowej Organizacji Handlu, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Unii Europejskiej. Ograniczenie zakresu dostępnych dla Polski instrumentów polityki proeksportowej rodzi potrzebę doskonalenia dopuszczalnych narzędzi wspierania eksportu i poprawy efektywności ich wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Przez pojęcie „ubezpieczenia kredytów eksportowych” rozumiany jest mechanizm, dzięki któremu ubezpieczający się posiada gwarancję, że w przypadku niewywiązania się przez dłużnika zagranicznego z jego zobowiązania, zostanie mu wypłacona należna suma kontraktu przez podmiot ubezpieczający. Omówiono początki procesu harmonizacji i liberalizacji uregulowań prawnych dotyczących wsparcia eksportu, działania zmierzające do ujednolicenia warunków kredytowania eksportu prowadzone przez OECD oraz system ubezpieczeniowy stosowany w Unii Europejskiej.
Pozycja gospodarki polskiej na rynku międzynarodowym jest wypadkową konkurencyjności przedsiębiorstw, a ta ostatnia zależy nie tylko od ich własnej działalności, ale również od pomocy oferowanej przez państwo. Pomoc ta może mieć zarówno formę bezpośredniego wsparcia eksportu (przez instrumenty finansowe, wsparcie innowacyjne, promocyjne, szkoleniowe) oraz wsparcia pośredniego (przez działania na rzecz rozwoju eksportu i tworzenia nowej oferty eksportowej, w tym stymulowanie aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw, pobudzanie innowacji, postępu technicznego i organizacyjnego). (…) Celem niniejszego artykułu jest analiza zmian zachodzących na szczeblu krajowym w zakresie pobudzenia innowacji w latach 1998-2004 oraz określenie instrumentów poprawy zdolności innowacyjnej Polski z uwzględnieniem możliwości wspierania eksportu przede wszystkim przez działania na szczeblu pośrednim. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie przesłanek, które sprawiły, że Nowe Kraje Przemysłowe Azji (Singapur, Korea Południowa, Tajwan i Hongkong) są dziś jednymi z najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw regionu, a nawet świata. Główną przyczyną ich gospodarczego sukcesu jest z pewnością mądra i konsekwentnie realizowana od drugiej połowy lat 60. polityka rządu, skoncentrowana na wspieraniu eksportu. Dzięki tym działaniom "azjatyckie tygrysy" ciągle utrzymują wysoki poziom wzrostu gospodarczego, co przekłada się na jedne z najwyższych w regionie wartości PKB per capita. Ponadto dobrze rozwinięta infrastruktura społeczna i techniczna, wysoki poziom edukacji i otwartość gospodarki zachęcają do lokowania w nich bezpośrednich inwestycji zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono regulacje międzynarodowe dotyczące wspierania eksportu, a także oficjalne instrumenty wsparcia kredytów eksportowych stosowane w Polsce. Ukazano również zakres stosowania przez Państwo niektórych instrumentów, mających na celu pobudzenie eksportu i zmniejszenie deficytu obrotów bieżących. (oryg. streszcz.)
Wsparcie internacjonalizacji przedsiębiorstw, w tym także w wymiarze proeksportowym, można uznać obecnie za ważny obszar interwencji publicznej w ramach ogólnej polityki gospodarczej realizowanej przez poszczególne państwa. W rezultacie celem niniejszej publikacji jest próba zarysowania trendów odnoszących się do wykorzystania instrumentów polskiej polityki proeksportowej w ostatnich latach oraz wskazania istotnych problemów związanych z dystrybucją tego rodzaju pomocy publicznej. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy danych źródłowych, w tym zwłaszcza danych relewantnych instytucji publicznych oraz danych empirycznych IBRKK, obserwację oraz metodę komparatystyczną. Przeprowadzone badania wskazują, że wykorzystanie instrumentów wsparcia proeksportowego - we wszystkich głównych grupach - przez rodzime przedsiębiorstwa jest relatywnie niewielkie, co ma związek zarówno z bieżącą koniunkturą rynkową, jak również z rozwiązaniami systemowymi funkcjonującymi w tym zakresie w Polsce(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie kierunku podejmowanych działań promocyjnych zmierzających do budowania marki polskiej żywności na rynku międzynarodowym. Punktem wyjścia artykułu jest prezentacja możliwości i wyznaczników budowania przewagi konkurencyjnej na rynku zagranicznym. Główna uwaga została skupiona na roli i znaczeniu wizerunku marki w tym procesie. Następnie omówiono ofertę owoców i warzyw, będącą przedmiotem działań eksportowych i narzędzia wsparcia promocji. W rozważaniach skupiono uwagę na instytucjach, które odgrywają szczególną rolę we wspieraniu rozwoju eksportu i budowaniu marki polskiej żywności. Z przeprowadzonych badań wynika, że współcześnie podstawą budowania trwałej przewagi konkurencyjnej jest silna marka. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.