Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polonia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The aim of the article is to examine the changes in the orientation of the Polish diaspora policy (Polonia policy) on the East-West axis, their conditions and perception presented by representatives of institutions involved in the creation and implementation of the Polish diaspora policy. Although the Polonia policy implemented after 1989 concerned both communities - Poles in the East and Poles in the West, one can observe temporary changes in orientation, consisting in applying more or less importance to one of the directions. The article presents the results of the analysis of official documents which were the basis for the transformation of the Polish diaspora policy in years 1989-2016. In addition, the results of empirical research conducted in 2015-2017 among representatives of institutions implementing the Polish diaspora policy are discussed. To interpret research results we used the typology categorizing types of perspectives explaining the emergence and development of diaspora policies, developed by Gamlen and colleagues. It captures three perspectives: tapping, embracing and governing perspective. The results of the research presented in the article suggest that in the case of Poland, on the one hand, there is a coexistence of the embracing and tapping perspective, and on the other, temporary emphasis on one or the other approach can be observed.(original abstract)
Artykuł zawiera, poza uwagami wstępnymi, omówienie warunków powstania i rozwoju skupiska polonijnego w regionie Rhóne-Alpes oraz analizę stanu i struktury naturalizowanej ludności polskiej w świetle spisów ludnościowych. Scharakteryzowano też przebieg procesu naturalizacji według jej form. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Znaczenie działalności polskich biur podróży w Chicago
100%
Celem artykułu jest omówienie specyfiki działalności polskich biur podróży w Chicago, któ- re niewątpliwie wpływają na wybierane destynacje turystyczne mieszkańców tego miasta. Autorka pragnie przedstawić dane, które zostały zebrane od 16 z 27 biur podróży działających na terenie objętym badaniem, dzięki przeprowadzonym wywiadom pogłębionym z pracownikami oraz właścicielami biur podróży. Badania prowadzone były w 2014 roku. Dzięki danym z biur podróży przedstawione zostaną destynację najczęściej wybierane przez Polaków, liczba klientów, ilość wydawanych przez nich pieniędzy oraz specyfika funkcjonowania polskich biur podróży w Chicago. Dokonana zostanie dokładna charakterystyka największych i najprężniej działających polskich biur podróży w Chicago takich jak: RekTravel, Saint Bernardd Travel, Alma Travel Agency oraz Exotica Travel. Z badań sondażowych przeprowadzonych przez autorkę wynika, że pomimo rozwoju internetowych biur podróży, znaczna część chicagowskiej Polonii korzysta z tradycyjnych biur podróży, a swoje podróże planuje ze znacznym wyprzedzeniem. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
4
100%
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat turystyka stała się jednym z największych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki na świecie. Liczba osób wyjeżdżających za granicę osiągnęła ponad 1,2 miliarda w skali roku [UNWTO 2016]. Głównym celem artykułu jest przedstawienie czynników kulturowych warunkujących aktywność oraz kierunki turystyczne wśród chicagowskiej Polonii. Wśród tych czynników wyróżniono takie aspekty jak: poczucie tożsamości narodowej, moda oraz uwarunkowania religijne. Celem badania było również sprawdzenie, czy poczucie polskiej tożsamości narodowej wpływa na częstotliwość wyjazdów turystycznych oraz na wybór destynacji turystycznej Polonii chicagowskiej. Główną metodą badań była metoda ilościowo-jakościowa. W artykule zaprezentowana zostanie metoda sondażu diagnostycznego w postaci badań ankietowych wśród Polonii w liczbie 1014 (w tym ankieta internetowa online 347, tzw. CASI) w języku polskim i angielskim. W opracowaniu zostaną przedstawione wyniki badań, które mówią o tym, że osoby, które czują się Polakami, częściej wybierają podróż zagraniczną do Polski niż osoby, które nie czują się Polakami oraz częściej podróżują od osób, które nie wyrażają polskiej tożsamości narodowej. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest uzupełnienie wiedzy o działalności kolonii polskiej w Harbinie (Mandżuria) poprzez analizę niepublikowanych dokumentów archiwalnych dotyczących tego tematu. Dokumenty uzupełniają już istniejące publikacje, dotyczące roli Polaków w procesie planowania i budowy Kolei Wschodniochińskiej (KWŻD) oraz eksploatacji tej drogi handlowej z wykorzystaniem najważniejszego węzła kolejowego, którego architektami byli Polacy, Harbinu. Okres, którego dotyczy analiza, to koniec XIX - połowa XX w. Szczególna uwaga została zwrócona na dbałość Polonii harbińskiej o zachowanie tożsamości narodowej. Dużą rolę odgrywał przy tym Kościół katolicki oraz szkoły polskie założone w Mandżurii. Wartości, które towarzyszyły funkcjonowaniu instytucji edukacyjnych oraz religijnych oparte na zasadach tolerancji i akceptacji różnorodności oraz zaangażowanie Polaków w rozwój gospodarczy Mandżurii, mogą być ważnym elementem polskiego soft power wobec Chin i budowania wizerunku Polski. (abstrakt oryginalny)
W Stanach Zjednoczonych Ameryki żyje około 10 mln osób pochodzenia polskiego i narodowości polskiej. W tej licznej społeczności rozwijał się specyficzny rodzaj turystyki - turystyka sentymentalna, czyli odwiedzanie miejsc związanych z własną rodziną. Niniejszy artykuł stanowi streszczenie pracy licencjackiej pt. Turystyka sentymentalna Polonii chicagowskiej w Małopolsce i na Podkarpaciu, obronionej w 2022 r. w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Celem autora było przedstawienie problemów związanych ze zjawiskiem turystyki sentymentalnej Polonii, szczególnie na przykładzie Polonii chicagowskiej, odwiedzającej południowo-wschodnią Polskę. Dane zostały uzyskane poprzez rozpowszechnienie formularza ankietowego wśród Polonii i osób polskiego pochodzenia, zamieszkujących Chicago. Wyniki potwierdzają fakt zainteresowania Polonii swoim pochodzeniem, poszukiwania przodków i podtrzymywania tradycji i więzi z ojczyzną. Chicagowscy Polacy w większości znają swoje korzenie, co daje im poczucie tożsamości w wielokulturowym społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
7
100%
Wybierając za przedmiot swoich badań publicystykę "Dziennika Związkowego", Dembowska- Wosik nie tylko poszerzyła rodzimy dorobek naukowy w zakresie współczesnej polskojęzycznej prasy w USA, lecz także wypełniła lukę w analizie zawartości i treści polonijnego czasopiśmiennictwa w ogóle. Dotychczas bowiem jedynie w niewielkim i ograniczonym stopniu badano tematykę poruszaną na łamach tego rodzaju prasy. A przecież gazety i czasopisma stanowią nieocenione źródło wiedzy o opiniach, postawach i ocenach dominujących jeśli nie w całej społeczności emigranckiej, to z pewnością wśród jej elit. Można mieć zatem nadzieję, że w ślad za autorką Wizerunku Polski i Polaków... podążą inni badacze i badaczki, tym bardziej, że rośnie liczba polonijnych tytułów znajdujących się w ogólnodostępnych zdigitalizowanych zbiorach prasy. (fragment tekstu)
Prasa polonijna na Węgrzech pielęgnuje polską tradycję oraz kulturę, łączy różne grupy społeczne, a także staje się miejscem dialogu. Niejednokrotnie dla Polaków zamieszkałych na ziemiach węgierskich jest jedynym źródłem informacji o Polsce. Jednym z najciekawszych periodyków tamtejszej polskiej mniejszości jest kwartalnik "Glos Polonii". Autorka, na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań ankietowych, prezentuje reakcje czytelników na to pismo, ich oceny i oczekiwania. Jej zdaniem, czasopismo powinno dążyć do pełnej profesjonalności, zmieniać się zgodnie ze zmianami zachodzącymi wokół nas przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego, historycznego charakteru pisma. (abstrakt oryginalny)
Współczesne migracje są zjawiskiem niezwykle złożonym i niosą ze sobą liczne wyzwania natury socjalnej, ekonomicznej, kulturalnej, politycznej oraz duszpasterskiej. Z jednej strony stanowią ważną siłę generującą u emigrantów wartości, pozytywne postawy i zachowania, a z drugiej zaś budzą w nich zjawiska negatywne, często natury patologicznej, zwłaszcza wtedy, gdy w nowych miejscach osiedlenia napotykają oni na bariery adaptacyjne i integracyjne. Te i inne osobliwości życia emigracyjnego stanowią również przedmiot pastoralnego zainteresowania i posługi kościoła rzymskokatolickiego.(fragment tekstu)
Zarówno mniejszość niemiecka w Polsce, jak i Polonia w Niemczech stanowią bezsprzecznie - obok historii, położenia geograficznego oraz wspólnego członkostwa RP i RFN w UE i NATO - jedną z ważniejszych determinant relacji między oboma państwami. W języku dyplomacji obie grupy nazywane są "naturalnymi pomostami" wnoszącymi cenny i konstruktywny wkład do życia społeczeństw Polski i Niemiec, "zwornikami" oraz ważnymi ogniwami w łańcuchu łączącym oba państwa. Te pozytywne określenia stwarzają iluzję, że nie stanowią one kwestii spornej. Tymczasem zarówno w przeszłości, jak i obecnie budzą wiele emocji oraz są przyczyną animozji w stosunkach polsko-niemieckich. Przedmiotem kontrowersji jest, z jednej strony, ich status - nierównoważność zastosowanej w Traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy terminologii, a konkretnie brak określenia "mniejszość polska" w odniesieniu do Polonii w Niemczech, co jest konsekwencją nieuznawania Polaków przez stronę niemiecką za mniejszość narodową. Z drugiej strony, istnieją rozbieżności poglądów na temat stanu realizacji praw obu grup zapisanych w tymże dokumencie (szczególnie praw Polonii w Niemczech), w tym m.in. nieadekwatnych w stosunku do potrzeb środków finansowych przekazywanych na ich działalność przez oba państwa, a także niesatysfakcjonujących warunków stwarzanych do pielęgnowania oraz rozwoju ojczystego języka i kultury. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie czynników geograficznych warunkujących aktywność turystyczną oraz wybór destynacji turystycznych wśród chicagowskiej Polonii poza ich miejscem zamieszkania. Wśród tych czynników wyróżniono takie aspekty jak: lokalizacja miejsca wypoczynku (klimat, pogoda, egzotyka miejsca), dostępność komunikacyjna, czas dojazdu, walory turystyczne (nieskażona przyroda, cisza, spokój) oraz miejsce zamieszkania badanych. Celem badania było również sprawdzenie, czy miejsce zamieszkania wpływa na częstość wyjazdów turystycznych oraz na wybór destynacji turystycznych Polonii chicagowskiej. W artykule zostanie zaprezentowana metoda sondażu diagnostycznego w postaci badań ankietowych wśród Polonii w liczbie 1014 w języku polskim i angielskim. W opracowaniu zostaną przedstawione wyniki badań, które mówią o tym, że osoby mieszkające poza miastem Chicago (na przedmieściach) częściej podróżują niż osoby mieszkające w Chicago. Wypoczynek osób mieszkających poza miastem Chicago w ciągu roku trwa dłużej niż osób mieszkających w Chicago, a także częściej wybierają oni zagraniczny urlop. (abstrakt oryginalny)
Powstanie i rozwój biur podróży należy wiązać z żywiołowym rozwojem ruchu turystycznego w pierwszej połowie XIX w. Pod wpływem postępującego w tym czasie uprzemysłowienia, postępu technicznego i organizacyjnego sprzyjającego wzrostowi wydajności pracy i stopniowemu skracaniu czasu pracy, ustawowego wprowadzenia płatnych urlopów i wzrostu dochodów ludności, doszło do zmian w strukturze konsumpcji ludności, czego wyrazem było ujawnienie się nowych potrzeb w zakresie wypoczynku i turystyki. Intensywność zainteresowania oraz możliwości finansowe potencjalnych turystów spowodowały powstanie biur podroży, które zajęły się zaspokajaniem nowych potrzeb, polegającym na tworzeniu ofert dotyczących turystyki i wypoczynku (Cook, 2008). W artykule omówiona została działalność polskich biur podróży w Greater Toronto Area. Przedstawione zostały dane zebrane od 18 z 23 biur podróży działających na terenie objętym badaniem. Badania prowadzone były w latach 2016, 2017 oraz 2018. Głównym celem było ukazanie specyfiki funkcjonowania polskich biur podróży w Greater Toronto Area oraz pokazanie oferty turystycznej wybranych biur. Dzięki uzyskanym informacjom opisane zostały: destynacje najczęściej wybierane przez Polaków, liczba klientów oraz ilość wydawanych przez nich pieniędzy. Jak wykazały badania, głównymi zagranicznymi kierunkami podróży Polonii korzystającej z polskich biur podróży w Greater Toronto Area są: Kuba, Meksyk, Karaiby oraz USA. W artykule dokonana została charakterystyka największych i najprężniej działających polskich biur podróży w Toronto: Piast Travel Inc., Orbis Vacations & Travel LTD., Polimex Travel oraz Queen Syrena Travel, ich specyficzne formy organizacji podróży (zwłaszcza do Polski) oraz oferowane przez nie wyjazdy pielgrzymkowe. (abstrakt oryginalny)
13
84%
Polityka polonijna podlegała od 1989 r. istotnym przemianom, które znalazły wyraz, z jednej strony, w treści kluczowych dokumentów zawierających jej założenia, z drugiej zaś - w praktyce jej realizacji. Ostanie 25 lat pozwoliło obserwować również znaczące zmiany instytucjonalne w systemie realizacji tego obszaru polityki zagranicznej, które można nazwać tworzeniem "nowej polityki polonijnej". Procesy te charakteryzują się odejściem od postrzegania polityki polonijnej w kategoriach aksjologicznie warunkowanych zobowiązań państwa polskiego wobec Polonii oraz opieki nad nią na rzecz definiowania jej jako instrumentu realizacji polityki państwa polskiego i polskiej racji stanu. Jednym z wymiarów tych przemian jest także redefinicja Polonii i Polaków za granicą jako specyficznie rozumianej wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniu tożsamości narodowej emigranta polskiego we Włoszech, ale istotne było także poznanie doświadczeń, problemów, sukcesów oraz życia codziennego Polaków, którzy wyemigrowali do tego kraju. Kolejnym ważnym analizowanym zagadnieniem jest kwestia kulturowego funkcjonowania Polaków za granicami ojczyzny. Główną motywacją skłaniającą do podjęcia tematu badań były wcześniejsze osobiste doświadczenia autorki związane z pracą i życiem we Włoszech. Znaczną pomoc podczas pisania pracy stanowiły publikacje naukowe, artykuły, roczniki statystyczne oraz strony internetowe prowadzone przez tamtejszą Polonię. (fragment tekstu)
Rolę integrującą i aktywizującą polskich pisarzy na emigracji miał pełnić i - jak się okazało - pełni Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, powstały w 1946 r. We wstępie do publikacji autorka wprowadziła czytelnika w kontekst historyczno-polityczny życia Polaków w Wielkiej Brytanii, podała przykłady działalności Związku, przywołała nazwiska osób zaangażowanych w początki jego działalności. Do przejawów tej aktywności należy zaliczyć publikowanie "Pamiętnika Literackiego". Chwastyk-Kowalczyk postanowiła ukazać, w jaki sposób londyński "Pamiętnik Literacki" uczestniczy i jaką odgrywa rolę w rozwoju kulturalnym polskiej diaspory różnych fal emigracji w XX i XXI wieku. Dzięki wciągającej narracji czytelnik może zaspokoić zainteresowanie rzeczywistością, w której żyli i żyją polscy emigranci aspirujący do świadomego korzystania z życia kulturalnego i intelektualnego. (fragment tekstu)
16
Content available remote O związkach migracyjnych pomiędzy Polską a Włochami
84%
Po akcesji Polski do Unii Europejskiej otworzyły się nowe kierunki migracyjne dla Polaków (Wielka Brytania, Irlandia), atrakcyjne głównie ze względu na korzystną sytuację gospodarczą. Nadal jednak na mapie polskiej emigracji pozostały silnie zaznaczone "stare" szlaki, jak np. Włochy, w których pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej i mało konkurencyjnej oferty rynku pracy liczba Polaków wzrastała. Zasadne wydaje się zatem pytanie o przyczynę popularności Włoch wśród poakcesyjnej emigracji Polaków. Za odpowiedź służy milenijna historia związków polsko-włoskich, która wytworzyła sprawnie działające sieci migracyjne i ukształtowała specyficzną polską tkankę społeczną we Włoszech, a szczególnie w Rzymie, będącą - mimo kryzysu - istotnym magnesem przyciągania dla nowych imigrantów z Polski. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie czynników społecznych warunkujących aktywność oraz destynacje turystyczne chicagowskiej Polonii. Wśród tych czynników wyróżniono takie aspekty, jak: sytuacja rodzinna, wzorce rodzinne, brak tradycji rodzinnej, przynależność do organizacji, indywidualna chęć wyjazdu/poznawanie nowych miejsc oraz brak wolnego czasu. Celem badania było również sprawdzenie, czy przynależność do organizacji wpływa na większą częstotliwość wyjazdów turystycznych Polonii chicagowskiej w ciągu roku oraz czy ma ona wpływ na wybór kierunku wyjazdu turystycznego. (abstrakt oryginalny)
Cel. Ukazanie aktywności i wyboru destynacji turystycznych chicagowskiej Polonii. Omówienie determinantów aktywności turystycznych w świetle literatury oraz stworzenie własnego modelu aktywności i destynacji turystycznej dla ogółu amerykańskiej populacji. Metoda. Desk research - studia literatury zagranicznej i polskiej. Badania empiryczne dotyczące aktywności turystycznej i wybory destynacji przez chicagowską Polonię, w postaci kwestionariusza ankietowego. Grupa badawcza 1014 osób, podzielona na 7 podgrup wiekowych. Zastosowane metody i techniki statystyczne: chi2, stopień swobody (df) oraz poziom istotności statystycznej (alfa). Wyniki. We wszystkich grupach wiekowych czynnikami, które decydują o aktywności turystycznej respondentów oraz o wyborze destynacji turystycznej są cena, koszt wyjazdu, na drugim miejscu zagospodarowanie turystyczne, a na trzecim moda. Największą barierą dla chicagowskiej Polonii w podejmowaniu aktywności turystycznej jest brak wolnego czasu (37,6%), bariera finansowa (31,4%) oraz praca zawodowa (17,4%). Osoby, które tworzą gospodarstwo jednoosobowe nie podróżują częściej od osób, które tworzą gospodarstwa wieloosobowe. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badania empiryczne dotyczyły tylko Polonii zamieszkującej Wielką Metropolię Chicagowską, a nie całej populacji amerykańskiej Polonii. Implikacje praktyczne. Badania ukazują poziom i charakter uczestnictwa w turystyce chicagowskiej Polonii oraz charakterystyka siedmiu czynników, które wzajemnie na siebie oddziaływają oraz wpływają na aktywność oraz destynację turystyczną Polonii chicagowskiej. Oryginalność. Duża grupa badawcza. Utworzenie własnego modelu aktywności turystycznej, w którym uwzględnione są czynniki wewnętrzne (czynniki demograficzne, społeczne, kulturowe, ekonomiczne) oraz czynniki zewnętrze (czynniki geograficzne, czynniki polityczno-prawne oraz organizacja turystyki) Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych oraz ma charakter przeglądowy znanych w literaturze przedmiotu modeli aktywności turystycznych. (abstrakt oryginalny)
O znacznym potencjale dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w Polsce świadczą z jednej strony rosnące statystyki przyjazdów cudzoziemców do 2019 roku włącznie, z drugiej zaś skutki - nie tylko ekonomiczne, jakie spowodowały restrykcje i ograniczenie liczby turystów zagranicznych w ostatnich miesiącach. W tej sytuacji uwaga interesariuszy branży turystycznej skupiła się na alternatywnych ofertach i formule "turysty w swoim mieście". Dodajmy, kilka lat temu sformułowanie to, użyte w pracy przez Karolinę Buczkowską [2014], wywołało kontrowersje i dyskusję na łamach "Turystyki Kulturowej". W poszukiwaniu nowych sposobów promocji i kierunków rozwoju turystyki kulturowej w Polsce warto zapytać o grupę odznaczającą się dużą mobilnością między krajem (aktualnego) zamieszkania a krajem pochodzenia (lub przodków, macierzą), czyli członków Polonii - starej i nowej, np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Skandynawii, USA oraz Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie. Należy pamiętać, że oferta turystyki kulturowej skierowana do Polaków mieszkających za granicą kraju musi być zróżnicowana pod względem wieku jej odbiorców. Aby oferta turystyki kulturowej skutecznie budowała więzi z Polską wśród młodszych pokoleń, dla których kraj jest już tylko ojczyzną ich rodziców, dotyczy to szczególnie np. Wielkiej Brytanii, wymaga konkretnych, przemyślanych działań. Te zaś stanowią prawdziwe wyzwanie. Jak oferty dla takich grupy odbiorców uczynić atrakcyjnymi? Jak poszerzyć turystykę sentymentalną o inne wymiary i formy turystyki kulturowej? Czy promocja w tym względzie musi bazować jedynie na patriotycznych, stereotypowych kalkach? Jak wykorzystać potencjał polskiego dziedzictwa w ofercie i promocji turystyki kulturowej wśród Polonii i Polaków mieszkających zagranicą? Mając na uwadze, że w kraju zamieszkiwania mogą i często świadomie lub nie podejmują oni marketing szeptany (whisper marketing), pełnią role "ambasadorów", promotorów potencjału dziedzictwa kraju pochodzenia. Pytamy zatem: Jak kształtować atrakcyjną ofertę w ramach turystyki kulturowej skierowaną do Polonii i Polaków mieszkających zagranicą? (fragment tekstu)
"Nowy Dziennik" jest największą gazetą polonijną na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Założone w 1971 r. pismo od pięciu lat notuje systematyczny spadek sprzedaży. Ma to związek m.in. z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i zmianami kierunków emigracji Polaków, a co za tym idzie - zmniejszaniem się liczby obywateli polskich przybywających i przebywających na stałe w USA. Artykuł stanowi próbę scharakteryzowania strategii zmian wprowadzanych w "Nowym Dzienniku" przez nowy, powołany w 2008 r., zarząd spółki Bicentennial Publishing, która jest wydawcą pisma. Owe zmiany (zwrot ku lokalności, odświeżenie wizerunku marki w internecie, wzmocnienie roli organizatorskiej dziennika) mają ustabilizować pozycję rynkową pisma i pozwolić mu zachować charakter jednej z najważniejszych polonijnych instytucji społecznych w USA. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.