Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polygraph tests
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Elektroniczność operacji bankowych stwarza możliwość nadużyć a szczególnie dotkliwe są nadużycia, których sprawcami są pracownicy banków. Jedynym śladem tych przestępstw są ślady ich pamięci pozostające w umyśle sprawców. Przedstawiając realne przykłady, w których badania poligraficzne (warigraficzne) pomogły zidentyfikować sprawców przestępstw bankowych i przyczyniały się do oczyszczenia pozostałych pracowników tych instytucji, autor polemizuje z etyczną oceną tych badań, jakoby naruszających godność człowieka.
2
84%
In marketing, the information based on verbal reports consumer may have low reliability due to different unconscious motives of the people who lead them to react contradictory to the views they express. These reactions often cannot be observed directly. The research in question, sought to know the psychophysiological responses to a TV commercial, measured by the polygraph. Involved 20 people, men and women professionals and university students, aged between 18 and 48 years in Bogotá. The results showed a contradiction between verbal report on the impact of commercial TV and reactions to the polygraph, also found the personality profile of those who had contradiction.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie analizy znaczenia oraz możliwości zastosowania poligrafu w polskim procesie karnym. Autorka opracowania w pierwszej kolejności przedstawiła, czym jest poligraf i jaka była geneza jego wykorzystania w sprawach karnych w amerykańskim systemie prawnym. Następnie omówione zostały art. 192a k.p.k. oraz art. 199a k.p.k., w związku z którymi szczegółowo zostały przedstawione warunki oraz przesłanki zastosowania ww. urządzenia i wykorzystania go w polskim procesie karnym, z uwzględnieniem aktualnej judykatury oraz poglądów doktryny, a także zostało omówione, jakie znaczenie dowodowe mają wyniki badania poligraficznego w polskiej procedurze karnej.(abstrakt oryginalny)
Autorka w niniejszym materiale rozważa, czy jest zasadne i celowe stosowanie badań wariograficznych (poligraficznych) w stosunkach pracy. W tym celu omawia istotę tych badań i analizuje ich przydatność dla pracodawcy. Wskazuje także na naruszanie, poprzez zestaw pytań sfery prywatności badanego, czemu należałoby się przeciwstawić, ustalając właściwe ramy prawne w tym procederze.
Wykorzystanie wariografu do badań pracowników lub kandydatów na pracowników budzi liczne kontrowersje. W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy stosowanie tej metody pozyskiwania informacji o pracowniku (kandydacie) jest zgodne z obowiązującym prawem.
Badania poligraficzne są w Polsce dozwolone w sprawach karnych. Są one sporadycznie przeprowadzane również wobec pracowników na zlecenie pracodawców w przypadkach poważnych kradzieży i sabotażu. W prawie pracy i w prawie cywilnym nie ma zakazu stosowania takich badań. Autor, opisując w artykule sytuacje występujące w praktyce wskazuje, że kierownicy zakładów pracy decydują się na badanie poligraficzne w ostateczności w wypadku bezradności organów ścigania lub gdzy działania sprawców mogą spowodować ogromne straty dla firmy lub nawet zagrażają istnieniu przedsiębiorstwa. W materiale zawarto też etycznoprawne oceny badań wariograficznych w teorii i praktyce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.