Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 463

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pomiar efektywności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Artykuł jest analizą badań przeprowadzonych w kilkudziesięciu urzędach pocztowych w Małopolsce. W zakresie przyjętej metody analizy porównano jednostki stosujące system elektronicznego sterowania ruchem kolejkowym klientów z instytucjami tej samej firmy i wykonującymi te same czynności, ale nie posiadającymi wdrożonego systemu. Uwzględniono zmienne związane z ilością wykonywanych operacji i wpływem kolejnych godzin pracy na aktywność zawodową pracownika. Potencjalną wydajność uznano za constans. Wnioski artykułu po uwzględnieniu kosztów wdrożenia systemu mogą służyć do optymalizacji zatrudnienia oraz efektywizacji pracy zatrudnionych pracowników instytucji, w których występuje zjawisko kolejek klientów indywidualnych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Metody pomiaru efektywności wewnątrzkorporacyjnych rynków transferu kapitału
80%
Zagadnienie efektywności wewnątrzkorporacyjnych (wewnętrznych) rynków transferu kapitału (ICM - Internal Capital Market) związane jest bezpośrednio z nurtem badawczym poświęconym finansowym konsekwencjom dywersyfikacji (koncentracji) działalności przedsiębiorstw. W ramach tego nurtu obok modeli teoretycznych przedstawiających konsekwencje wyboru przez spółki strategii dywersyfikacji bądź koncentracji działalności, prowadzone są również badania empiryczne weryfikujące te teorie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie podstaw metodologicznych pięciu głównych metod oceny efektywności bazujących na krzywych efektywności. Metody te bowiem mogą stać się cennym narzędziem dla analityków, praktyków zarządzania i instytucji nadzorujących, wzbogacającym tradycyjne metody oceny działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
5
Content available remote Istota oraz metody pomiaru efektywności gospodarowania w przedsiębiorstwie
80%
Ważnym, a zarazem bardzo aktualnym problemem teorii i praktyki gospodarczej pozostaje zagadnienie efektywności gospodarowania. W niniejszym artykule autor prezentuje główne przyczyny oraz najczęściej stosowane metody mierzenia efektywności w zależności od przyjętego celu działalności przedsiębiorstwa. (tekst oryginalny)
W środowisku biznesowym coś, co jest niemierzalne - nie istnieje. Obszary, inicjatywy, działania, których efektów nie można określić w kategoriach finansowych, jakościowych, ilościowych, lub czasu - nie stanowią przedmiotu zainteresowania biznesu. Podstawowym powodem funkcjonowania w środowisku biznesowym jest bowiem zwrot z inwestycji. Jeśli jakiś obszar tego zwrotu nie przynosi, lub nie da się go zmierzyć, jest zwyczajnie likwidowany. Obszar polityki personalnej postrzegany jest w wielu firmach jako zbędny koszt, bagaż, który organizacja chcąc nie chcąc musi dźwigać, choć najchętniej pozbyłaby się go na zewnątrz. Tymczasem, jak dowodzą badania, firmy, które w sposób świadomy i zgodny ze strategią biznesową kształtują poszczególne obszary polityki personalnej, osiągają lepsze wyniki ekonomiczne, niż te organizacje, które nie przykładają większej wagi do efektywnego zarządzania personelem. Pomiar stopy zwrotu z inwestycji w kapitał ludzki jest nie tylko możliwy, ale stanowi niezbędny element zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem na coraz bardziej konkurencyjnym i wymagającym rynku. Artykuł prezentuje metodykę pomiaru poszczególnych elementów polityki personalnej na podstawie prowadzonych od ponad 30 lat badań Saratoga HC Benchmarking. Tekst zawiera także najciekawsze wyniki ostatnich badań prowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw w porównaniu do wyników firm europejskich i amerykańskich. (abstrakt oryginalny)
Wyniki siódmej edycji badania Top Employers w 2016 roku ujawniają istotny trend - coraz więcej firm przywiązuje wagę do mierzenia efektywności poszczególnych procesów w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Zagadnienia, które mogą wydawać się trudne do opisania za pomocą liczb, takie jak rozwój przywództwa czy zarządzanie talentami, w coraz większym stopniu podlegają ocenie. Jak wygląda ten trend na świecie? Jak pośród natłoku cyferek nie zapomnieć o najważniejszym - pracowniku? (fragment tekstu)
8
80%
Celem artykułu jest porównanie metod oceny efektywności zarządzania port-felami inwestycyjnymi. Efektywność zostanie zmierzona w odniesieniu do portfeli wzorco-wych dla funduszy o różnych poziomach ryzyka inwestycyjnego za pomocą modeli market timing. Badaniu zostaną poddane fundusze, w których skład wchodzą zarówno instrumenty dłużne, jak i udziałowe, czyli tak zwane fundusze zrównoważone. Efektywność zostanie oceniona jako dodatkowa stopa zwrotu z tytułu aktywnego zarządzania portfelem instru-mentów finansowych. Dodatkowa stopa zwrotu może mieć jednak różne źródła. Jednym z nich jest umiejętność wykorzystania trendów rynkowych i dostosowywania strategii inwe-stycyjnych do zmieniającej się sytuacji na rynku giełdowym. Drugim może być umiejętność wyboru papierów wartościowych do portfela przez zarządzających.(abstrakt oryginalny)
Autor zaprezentował ogólnorównowagowe podejście do zagadnień związanych z efektywnością rynków kapitałowych, które dowodzi, że rynkom tym nie przysługuje cecha efektywności alokacyjnej w sensie Pareta oraz, że nie są one mocno efektywne informacyjnie w rozumieniu Rolla.
W niniejszym artykule omówiono efekty końcowe i pośrednie oraz typowe miary efektów. Przedstawiono problemy porównywalności w synergetyce.
In order to deal with undesirable products in models of performance analysis, we need to replace the assumption of free disposability by weak disposability and this assumption has been used to model undesirable products as outputs. The traditional axiom of weak disposability of Shephard (1970) is given in a multiplier form and, in this sense, the level of bad outputs is equal to zero if and only if the level of the desirable outputs is equal to zero. An alternative definition of the weak disposability of outputs in additive form has been proposed. An axiomatic foundation has been introduced to construct a new production technology space in the presence of undesirable outputs. The model is illustrated using real data from 92 coal fired power plants. (original abstract)
Autorzy omówili analizę efektywności branż zajmujących się przetwórstwem produktów zwierzęcych. Wykorzystując metodę DEA wskazali branże efektywne i nieefektywne oraz zbadali kierunki zmian efektywności poszczególnych obiektów w latach 1997-2004.
13
Content available remote Efektywność badań marketingowych - rozważania nad metodologią pomiaru
61%
Autor koncentruje się na problematyce ilościowego pomiaru efektywności badań marketingowych. Rozważa przede wszystkim teoretyczne aspekty i praktyczne możliwości alokacji wydatków na badania marketingowe oraz określenia optymalnych kosztów badawczych w kampanii marketingowej. Wcześniej jednak podejmuje próbę konstrukcji uniwersalnego modelu (na wyższym poziomie uogólnienia) w zakresie badania efektywności. Model ten opiera się na trójwymiarowej "kostce analitycznej". Jego założenia nie są jednak wyczerpujące. Autor zdaje sobie z tego sprawę, opisując liczne mankamenty i ograniczenia powstające w trakcie konstrukcji aparatu metodologiczno- pomiarowego. Wygenerowanie idealnego i skutecznego narzędzia, równoważącego koszty badawcze firm z ich wynikami finansowymi, jest w tej materii sporym wyzwaniem. Niemniej jednak jego celem jest nakłonienie analityków i osób piastujących kierownicze stanowiska w firmach do większego zainteresowania problematyką pomiaru efektywności badań w firmach. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Metody pomiaru efektywności banków
61%
W artykule przedstawiono problematykę dotyczącą najważniejszych metod pomiaru efektywności banku. Zamieszczono w nim przegląd definicji efektywności i omówiono rodzaje efektywności. Wskazano, że efektywny bank charakteryzuje się dużą innowacyjnością oraz niskim poziomem kosztów. Celem kierownictwa banku jest minimalizowanie kosztów i maksymalizowanie dochodu, przy uwzględnieniu wyników finansowych w relacji do ponoszonych nakładów i kosztów. Dla banku źródłem zysku są klienci i bank powinien oceniać wartość relacji z nimi. Pokazano metody służące do oceny efektywności banku. Szczególną uwagę zwrócono na metody pomiaru efektywności.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Pomiar efektywności w kontekście kreowania kapitału klienta - wybrane aspekty
61%
Współcześnie podstawowym wyzwaniem dla menedżerów stało się pozyskanie i utrzymanie klientów, przy zabezpieczeniu własnych interesów przedsiębiorstwa. Konsekwencją tego jest konieczność ukierunkowania działań na tworzenie wartości dla klienta oraz poprawa efektywności prowadzonej działalności. Kluczowym celem artykułu jest prezentacja podstawowych problemów związanych z pomiarem efektywności działań i procesów ukierunkowanych na kreowanie kapitału klienta.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono podstawy teoretyczne i wybrane zastosowania metody DEA (Data Envelopment Analysis) dotyczące badania poziomu efektywności technicznej i kosztowej jednostek gospodarczych.
Z powodu braku zasobów lub być może pozornych trudności samego procesu - badanie efektywności działań HR-owych pozostaje wyzwaniem dla wielu organizacji. A szkoda, bo realizacja audytu obszarów HR to najbardziej skuteczne narzędzie inicjowania dużych i małych zmian w obszarze personalnym. Zmian, które są mocno osadzone w potrzebach organizacji i jej pracowników, ale także realiach rynkowych. (fragment tekstu)
Wydatki publiczne są kategorią ekonomiczną, która budzi wyjątkowo dużo emocji. Emocje budzi nie tylko poziom wydatków publicznych, ale przede wszystkim sposób ich wykorzystania. Bardzo często, w odniesieniu do procesu wydatkowania środków publicznych w Polsce, stawia się tezę, że efektywność wydatków publicznych w Polsce jest niska, pieniądze publiczne są w naszym kraju marnotrawione, itd. (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest prezentacja dylematów pojawiających się w toku badań nad efektywnością organizacji oraz podejść do pomiaru efektywności organizacji stosowanych w postępowaniach badawczych.Metodyka badań: Badania oparto na studiach literaturowych - opracowaniach polskich i anglojęzycznych, w szczególności analizie poddano 13 opracowań, w których prezentowane wyniki odnoszą się do kategorii efektywności.Wyniki badań: Analiza literatury pozwala na wyprowadzenie wniosku, że w badaniach nad efektywnością organizacji zasadne okazuje się przyjęcie miar subiektywnych, które pozwalają na porównywanie wyników przedsiębiorstw funkcjonujących w różnych branżach oraz ograniczają konieczność ujawniania przez respondentów poufnych informacji obiektywnych.Wnioski: Wnioski: Prowadzone rozważania nad efektywnością organizacji, zarówno w polskim, jak i w zagranicznym środowisku naukowym, wykraczają poza proste określenie i porównanie relacji efektów do nakładów. W artykule wskazano na trzy kategorie dylematów pojawiających się w badaniach nad efektywnością organizacji: natury definicyjnej, związanych w wyborem perspektywy oceny efektywności organizacji oraz dotyczących wyboru odpowiednich miar służących ocenie efektywności organizacji.Wkład w rozwój dyscypliny: Próba uporządkowania oraz nakreślenie kierunków rozważań dotyczących problematyki efektywności organizacji. (abstrakt oryginalny)
Praca porusza problematykę pomiaru efektywności wykorzystania zasobów dostarczonych w ramach koncepcji time-driven ABC, zaproponowanej przez R. Kaplana i S. Andersona. Oryginalna funkcja współczynnika wykorzystania zasobów dostarczonych jest niezależna od wielkości tychże zasobów, co stanowi jej główny mankament w kontekście implikacji praktycznych i wykorzystania do pomiaru osiąganych przez menedżerów wyników. W niniejszej publikacji zaproponowano zastosowanie współczynnika korygującego, o który została uzupełniona funkcja pomiaru stopnia wykorzystania zasobów dostarczonych. W ten sposób wielkość zasobów dostarczonych staje się zmienną deterministyczną i umożliwia obserwacje wpływu poziomu kosztów na współczynnik efektywności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.