Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pomoc regionalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Regionalna pomoc publiczna jest bardzo ważnym bodźcem wspierającym rozwój niewielkich przedsiębiorstw funkcjonujących przede wszystkim na lokalnym rynku. Wykorzystane przez przedsiębiorstwa wsparcie ma prowadzić do wzrostu ich konkurencyjności, wprowadzenia działań inwestycyjnych i realizacji polityki społecznej władz regionalnych. W artykule na podstawie danych statystycznych i badań ankietowych przeprowadzonych w 240 lubelskich przedsiębiorstwach przedstawiono charakter udzielonej podmiotom pomocy ze środków publicznych, stopień ich wykorzystania oraz subiektywne odczucia przedsiębiorców związane z dysponowaniem uzyskanymi środkami(abstrakt oryginalny)
Rada Ministrów podjęła decyzję o pomocy regionalnej udzielanej przedsiębiorstwom ze środków publicznych. Szczegółowe uregulowania odnośnie zakresu i warunków wsparcia określone zostały rozporządzeniem, będącym aktem wykonawczym do ustawy z 30 czerwca 2000 r. Artykuł omawia te uregulowania.
Przepisy brukselskiego układu stowarzyszeniowego nałożyły, począwszy od 2 stycznia 1994 r., obowiązek zaniechania wsparcia przedsiębiorstw w sposób odmienny niż ten stosowany we Wspólnocie Europejskiej. Przede wszystkim w art. 63 pkt 1 (iii) Układu Europejskiego Polska uznała zasadę, iż "wszelka pomoc publiczna, która zniekształca lub grozi zniekształceniem konkurencji przez faworyzowanie niektórych przedsiębiorstw lub produkcji niektórych wyrobów, o ile pomoc ta może mieć negatywny wpływ na handel pomiędzy Polską a Wspólnotami", jest niedopuszczalna, a przez to zniesiona i zakazana. To, czy Polska respektowała owo zobowiązanie, należało ocenić na podstawie zgodności pomocy stosowanej w Polsce z dorobkiem prawnym Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Mapa pomocy regionalnej klasyfikuje regiony państw członkowskich według poziomu rozwoju regionalnego zarówno w porównaniu ze średnią UE-27, jak i pozostałymi obszarami w danym państwie członkowskim, oraz określa maksymalne dopuszczalne pułapy intensywności pomocy regionalnej. Komisja w nowych wytycznych na lata 2014-2020 utrzymała definicję obszarów "a", w których można udzielać najwięcej pomocy publicznej, jednakże wprowadziła nowy podział obszarów "c" na z góry zdefiniowane i niezdefiniowane z góry. Analizując wytyczne na lata 2014-2020 można stwierdzić, że przyjęte rozwiązania stanowią liberalizację dotychczasowych zasad udzielania krajowej pomocy regionalnej poprzez podniesienie progu i zwiększenie odsetka ludności zamieszkującej regiony objęte wsparciem, dopuszczenie udzielania pomocy dużym przedsiębiorcom w relatywnie bogatych regionach (regiony "c") oraz uelastycznienie podejścia do efektu zachęty. (abstrakt oryginalny)
Do stanowienia podatkowoprawnych instrumentów wspierania nowych inwestycji w ramach uchwalanych regionalnych programów pomocowych jest uprawniona wyłącznie rada gminy. Instrumentami tymi mogą być tylko zwolnienia przedmiotowe z opodatkowania nieruchomości oraz niektórych kategorii środków transportu, wykorzystywanych przez przedsiębiorców lokalizujących nowe inwestycje na obszarze gminy. Uchwała rady gminy musi uwzględniać standardy określone w prawie unijnym oraz w prawie krajowym, w szczególności w ustawie o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej i rozporządzeniu Rady Ministrów określającym szczegółowe warunki udzielania takich zwolnień z opodatkowania. W podejmowanych uchwałach rady gmin najczęściej stosują instrument w postaci zwolnienia z opodatkowania nieruchomości i jednocześnie uzależniają to zwolnienie od określonej wartości nakładów inwestycyjnych oraz liczby utworzonych nowych miejsc pracy. Zwolnienia z opodatkowania są zróżnicowane pod względem czasowym i są udzielane na okres od dwóch do 15 lat. Średni okres zwolnienia z opodatkowania wynosi od trzech do pięciu lat.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zagadnień związanych z lokalnymi programami pomocowymi będącymi instrumentami realizacji polityki regionalnej ukierunkowanej na rozwój obszarów wiejskich. Celem opracowania jest omówienie specyfiki programu Odnowa Wsi Dolnośląskiej jako przykładu lokalnego instrumentu wdrażania założeń polityki regionalnej. Zakres czasowy badań dotyczy lat 2008-2018, a zasięg terytorialny objął teren 119 dolnośląskich gmin, które korzystały ze wsparcia finansowego w analizowanym programie regionalnym. Badania oparto na źródłach wtórnych, które zebrano dzięki metodzie dokumentacyjnej i studium literatury, a przy opracowaniu wyników użyto metody opisowej i porównawczej. W ramach programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej w analizowanym okresie wsparcie otrzymało około 2 tysiące lokalnych projektów na sumę prawie 31 mln złotych. Z przeprowadzonych badań wynika, że zaletę lokalnych programów pomocowych wspomagających rozwój obszarów wiejskich stanowi ich unikatowe dopasowanie do miejscowej specyfiki, łatwiejszy dostęp dla beneficjentów i aktywizowanie społeczności. W przypadku programu Odnowa Wsi Dolnośląskiej za wadę można uznać niewielką wartość dotacji dla wspieranych projektów (1-30 tys. złotych). Z drugiej strony duże zainteresowanie beneficjentów i liczne zrealizowane projekty wskazują, że jest to potrzebny i chętnie wykorzystywany instrument przez dolnośląskie organizacje i lokalne społeczności.(abstrakt oryginalny)
Polskie prawo regulujące sposób udzielania pomocy regionalnej przedsiębiorstwom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych jest niezgodne z prawem wspólnotowym. Omówiono podstawy prawne i praktykę specjalnych stref ekonomicznych na świecie oraz podstawy prawne i funkcjonowanie polskich SSE w kontekście integracji z Unią Europejską.
Niniejsza publikacja ma na celu zaprezentowanie zagadnienia pomocy publicznej, a także większości wspólnotowych zasad i reguł dopuszczalności pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Stanowi ona pierwsze źródło informacji o pomocy publicznej, które może pomóc w określeniu, czy mamy do czynienia z pomocą publiczną w rozumieniu artykułu 87, ustęp l TWE, jaki jest to typ pomocy i w związku z tym, do jakich aktów prawnych lub wytycznych należy sięgnąć. W celu szczegółowego zapoznania się z konkretnymi wspólnotowymi regułami i rozwiązaniami w obszarze pomocy publicznej należy sięgnąć do materiałów źródłowych (rozporządzeń, wytycznych), wymienionych w przypisach oraz bibliografii. Należy podkreślić, iż autentyczne są tylko te teksty, które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym WE i tylko na ich podstawie można dochodzić jakichkolwiek praw. (fragment tekstu)
Gospodarkę polską cechuje słaba odporność na konkurencję zewnętrzną. Świadczy o tym: » wysoki deficyt handlowy (deficyt obrotów bieżących), ® niekorzystna struktura eksportu (przedmiotem eksportu są artykuły nisko przetworzone i o niskim wsadzie myśli naukowo-technicznej), 8 specjalizowanie się w przestarzałych strukturach produkcji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Niezbędna jest więc modernizacja gospodarki i zmiana struktury eksportu. Dotychczas tylko około 4% inwestycji zagranicznych w Polsce skierowano do branż wysokiego przetwórstwa i nowoczesnej techniki, a aż 60% dotyczyło zakupów akcji, a nie modernizacji i tworzenia miejsc pracy. Do rzadkości należała budowa zakładów od podstaw. Dotychczas zagraniczni inwestorzy zainteresowani są głównie rynkiem usług budowlanych, supermarketów, magazynów handlowych, biurowców i telekomunikacją. Inwestycje te są nastawione nie na eksport, ale na sprzedaż produktów zagranicznych na polskim rynku. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zasady udzielania pomocy regionalnej, jej przeznaczenie, dopuszczalność oraz intensywność. Ponadto przedstawiono strukturę pomocy regionalnej udzielanej w Polsce ze względu na jej przeznaczenie oraz formy, a także porównano intensywność pomocy regionalnej w poszczególnych województwach pomiędzy perspektywą finansową 2007-2013 a 2014-2020. Celem artykułu jest analiza struktury pomocy regionalnej udzielanej w latach 2003-2013. Zweryfikowano w nim hipotezę, według której w badanym okresie struktura udzielanej pomocy regionalnej uległa istotnym zmianom. Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej jej znaczenie w strukturze udzielanej pomocy publicznej systematycznie rosło, by w 2013 roku stanowić ponad połowę przyznanej wówczas pomocy. Ponadto do 2007 roku dominowała pomoc udzielana w formach biernych, podczas gdy od roku 2008 przeważa pomoc udzielana w formach czynnych. Z kolei biorąc pod uwagę przeznaczenie pomocy, w całym badanym okresie wyraźnie dominuje regionalna pomoc inwestycyjna. Ponadto w artykule porównano intensywności pomocy regionalnej w poszczególnych województwach pomiędzy latami 2007-2013 a 2014-2020. We wszystkich regionach zaobserwowano wzrost PKB per capita mierzonego procentem średniego PKB per capita UE, co z jednej strony oznacza zmniejszanie dystansu w rozwoju polskich regionów wobec regionów UE, ale z drugiej - wymusza redukcję dopuszczalnej intensywność pomocy regionalnej w większości województw w latach 2014-2020. Ponadto odnotowany szybszy wzrost PKB per capita w regionach lepiej rozwiniętych, może oznaczać pogłębianie różnic w rozwoju regionalnym Polski.(abstrakt oryginalny)
W związku z wejściem w życie z dniem 1 lipca 2014 r. mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020 w sposób istotny zmieniły się warunki uzyskiwania regionalnej pomocy publicznej. Celem artykułu jest prezentacja zmian w rozwiązaniach dotyczących pomocy publicznej, dotykających przedsiębiorców chcących rozpocząć działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w oparciu o zezwolenie, oraz ocena efektów tych zmian w oparciu o wskaźniki charakterystyczne dla Specjalnych Stref Ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
This paper empirically investigates the growth effect associated with aid and its volatility during the period 1995-2008 in the case of five South Asian economies. The aid is classified into short impact, long impact and humanitarian aid. We obtained results for each of the country by employing two-stage least squares method. The results suggest that gross aid is positively associated with growth rate where as its volatility negatively effects growth rate South Asian countries. Short impact and long impact aid positively effect on growth rate whereas respective aid volatilities have negative affects on all the economies, excluding at least one country in each case. Humanitarian aid and its volatility have mixed results. Thus, we come to a conclusion that, aid and aid volatility have strong association with growth rate in the South Asian countries, but varies considerably from country to country in terms of magnitude of effect and in relation to the growth rates.(original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie zasad przyznawania i wypłacania tego dodatku obowiązujących na gruncie ustawy z dnia 7 grudnia 2008 roku o dodatku inwestycyjnym [Investitionszulagengesetz 2010]. Należy przy tym dodać, że w okresie od momentu wdrożenia tego instrumentu wsparcia inwestycji przedsiębiorstw zasady te były kilkakrotnie modyfikowane. W artykule wskazano podmioty uprawnione do otrzymania dodatku inwestycyjnego, określono jego wysokość i podstawę przyznawania, a także oceniono zgodność z przepisami Unii Europejskiej odnoszącymi się do pomocy publicznej. Ponadto przedstawiono jego wpływ na inwestycje przedsiębiorstw w nowych krajach związkowych. (fragment tekstu)
W pierwszej części opracowania opublikowanego we "Wspólnotach Europejskich" nr 2/2003, przedstawiono analizę zgodności funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) z prawem Wspólnoty Europejskiej. Znając zidentyfikowane w tej analizie rozbieżności, warto przyjrzeć się rozwiązaniom, jakie zostały przyjęte w tej sferze w wyniku negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Konieczność unowocześnienia zasad udzielania pomocy publicznej wynika zarówno z nowych wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020, strategii "Europa 2020", doświadczeń w realizacji dotychczasowej perspektywy finansowej 2007-2013 oraz interwencji państw członkowskich w okresie kryzysu finansowego i gospodarczego. Głównym dokumentem stanowiącym podstawę do udzielania pomocy inwestycyjnej na poziomie regionów, jak i często określania dopuszczalności innych rodzajów pomocy są wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2014-2020. W nowych wytycznych Komisja ograniczyła wielkość pomocy, wprowadzając zarówno wyłączenia sektorowe spod obowiązywania tego dokumentu, jak też i ograniczenia podmiotowe. Komisja wprowadziła również system oceny pomocy publicznej, uwzględniając takie kwestie jak: zawodność rynku, zachowanie proporcjonalności środka pomocowego, wpływ na wymianę między państwami członkowskimi oraz konkurencję na rynku wewnętrznym UE. Wydaje się, że Komisja chciała wprowadzić bardziej restrykcyjne przepisy w celu wyeliminowania pomocy publicznej zniekształcającej konkurencję, jednakże państwa członkowskie zmusiły ją do pewnego uelastycznienia zasad wspierania przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
Zakarpattia is perhaps the only region of contemporary Ukraine which during the twentieth century has experienced complex political processes of regionalization and adaptation to different states and their political systems. A characteristic feature of the changes in the region was a frequent transition of political conditions from authoritarian to democratic styles of state governing of the title nations which had implanted in Zakarpattia their political rules trying to change the political culture and political consciousness of local elites and citizens.(original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie pomocy publicznej oraz próba oceny jej wykorzystania w Polsce w ostatnich latach. W opracowaniu zostały przedstawione formy, rodzaje oraz instrumenty pomocy publicznej, a także zakres ich wykorzystania w Polsce w latach 2003-2007. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na problemach związanych z funkcjonowaniem Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych (PRFPK). PRFPK udziela poręczeń mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie mają wystarczających środków na pozyskanie kredytów lub pożyczek. Autor porusza problematykę pozyskiwania kredytów w celu rozwoju działalności firmy. (abstrakt oryginalny)
Po powodzi w lipcu i sierpniu 2001 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o przekazaniu środków na usuwanie jej skutków w dotkniętych klęską regionach. W ramach projektu Phare'2001 Odbudowa realizowanego na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego przeznaczono na ten cel łącznie około 25 min EUR. Wspomniana powódź, która dotknęła województwa: pomorskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, małopolskie i śląskie była największą tego typu klęską żywiołową od 1997 roku. Podobnie jak po powodzi w 1997 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o przekazaniu środków na usuwanie skutków klęski w dotkniętych nią regionach3. Pomoc z programu Phare'2001 Odbudowa realizowanego w dwóch edycjach (15 min EUR dla edycji I i około 10 min EUR dla edycji II) przeznaczona jest na dwie kategorie projektów: odbudowę zniszczonej infrastruktury publicznej; działania, które mają zapobiec zagrożeniom powodziowym w przyszłości (infrastruktura przeciwpowodziowa). Przeznaczenie środków na te cele było zgodne z oczekiwaniami władz regionalnych i lokalnych, dla których - ze względu na skalę zniszczeń i możliwości finansowe jednostek samorządowych - naprawa szkód poczynionych przez powódź i ochrona przed zagrożeniem powodziowym w przyszłości z własnych środków było niejednokrotnie niemożliwe. (fragment tekstu)
Na temat specjalnych stref ekonomicznych oraz udzielanej w nich pomocy, a także stosunku Komisji Europejskiej ukazało się już wiele publikacji. Wydaje się, iż w związku z zakończeniem negocjacji akcesyjnych i znanym już Traktatem Akcesyjnym można podjąć próbę krytycznej oceny weryfikacji przez Komisję Europejską pomocy udzielanej w strefach. Ze względu na złożoność tematu został on podzielony na dwie części. W niniejszym wydaniu Miesięcznika zostanie przedstawiony zakres niezgodności ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) w brzmieniu z 1994 r. z prawem wspólnotowym. W następnym numerze, zostaną zaprezentowane rozwiązania określające możliwość rozwiązania kwestii "praw nabytych" przez inwestorów do ulg podatkowych wynikających z wymienionej ustawy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.