Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 151

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pomoc regionalna UE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule zaprezentowano aktualne zasady europejskiej polityki konkurencji w związku z udzielaniem pomocy publicznej przedsiębiorstwom. Omówiono podstawy udzielania tego rodzaju pomocy, jej formy, oraz procedury zawiadamiania.
Niniejszy artykuł przedstawia doświadczenia Irlandii w efektywnym wykorzystywaniu funduszy strukturalnych Unii Europejskiej (lata 1989-1999 oraz plany na 2000-2006). Są one ujęte na tle przemian gospodarki irlandzkiej oraz członkostwa tego kraju w UE. Analizą objęte zostały: planowanie i negocjacje pomocy, struktury kolejnych przyjętych strategii, struktura wydatków, sprawność systemu zarządzania, makroekonomiczne efekty pomocy oraz krytyczne wnioski z ewaluacji programów. Artykuł, identyfikując główne czynniki irlandzkiego sukcesu - strategiczne myślenie oraz zdolność uczenia się -dowodzi, że pomoc strukturalna UE musi być umieszczona w kontekście szerszych działań prorozwojowych (gospodarczych i społecznych). (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie Grecji pokazano, że konieczna jest rzetelna i konsekwentna polityka ze strony rządu oraz zaangażowanie całego społeczeństwa w proces przemian. Tylko w ten sposób możliwy jest sukces gospodarczy, bo same środki pomocowe są zaledwie jednym z ogniw wspierających restrukturyzację i modernizację gospodarki.
Członkostwo Polski do Unii Europejskiej rodzi nadzieje na zwiększone bezzwrotne transfery z unijnego budżetu. Jednocześnie członkstwo będzie wiązać się z koniecznością ponoszenia wpłat do budżetu wspólnotowego. Autor, w kontekście integracji Polski z Unią Europejską, omawia temat transferów z unijnego budżetu i efektywnego wykorzystania unijnej pomocy, oraz ponoszonych kosztów składki do wspólnego budżetu UE, co wymaga wcześniejszych dostosowań w Polsce.
W artykule przedstawione zostały obszary polityki regionalnej w Polsce, które mają bezpośredni związek z funkcjonowaniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Polityka regionalna została tu przedstawiona w sferze założeń i deklaracji zawartych w dokumentach programowych oraz w sferze realizacji.
Celem opracowania była syntetyczna ocena podziału środków z UE na 16 województw. Stwierdzono, że regionalny podział funduszy z Unii Europejskiej w latach 2000-2005 jest efektem przyjętej metody, która premiuje województwa o większej liczbie mieszkańców. W liczbach bezwzględnych największymi beneficjentami okazały się: Mazowsze, Śląsk i Małopolska, a więc regiony o wysokim stopniu urbanizacji, wyposażone w szerokie otoczenie biznesu i posiadające stosunkowo bogate zaplecze naukowe. Równocześnie pozyskują one najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Mamy więc do czynienia z podwójnym uprzywilejowaniem tych województw w stosunku do pozostałych regionów. W liczbach względnych, które opisano indeksem pozyskanych środków w stosunku do udziału w tworzonym PKB, dominują natomiast: Warmia i Mazury, Podlasie oraz Pomorze Zachodnie. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób następuje niwelowanie istniejącego dystansu między wymienionymi regionami a województwami o najwyższym poziomie rozwoju. Badania nie potwierdziły też zależności pomiędzy PKB per capita a kwotami pomocy przypadającymi na jednego mieszkańca. Brak jakiejkolwiek zależności (dodatniej lub ujemnej) jest logicznym efektem przyjętego założenia, iż regionalny podział środków z Unii Europejskiej jest uwarunkowany głównie liczbą mieszkańców; wskazuje też na to, że przyjęte kryteria nie różnicują województw pod kątem oczekiwanych efektów ekonomicznych. Przyjmują natomiast egalitarne podejście, czyli przydział na każdego mieszkańca kraju statystycznie "po równo". (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań jest określenie roli młodych rolników w strukturze europejskiego rolnictwa oraz analiza wsparcia udzielonego tej grupie, szczególnie w Polsce w ramach wspólnej polityki rolnej. Celem pracy jest przedstawienie problemów związanych z przejmowaniem gospodarstw rolnych przez młodych rolników i funkcjonowaniem tych gospodarstw oraz wskazanie ich roli w strukturze europejskiego rolnictwa rodzinnego. Celem badań jest także określenie skali wsparcia i zróżnicowanej pomocy udzielanych im w poszczególnych województwach Polski. Analizę empiryczną przeprowadzono dla lat 2004-2014 przy wykorzystaniu danych GUS oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W pracy wykorzystano analizę opisową oraz statystyczną analizę skupień przy użyciu metody k-średnich. W wyniku badania wyróżniono cztery skupienia województw w Polsce różniące się poziomem wykorzystania środków unijnych na wsparcie startu młodych rolników w rolnictwie. Wyniki badań są zbieżne z ogólnym społeczno-gospodarczym zróżnicowaniem regionalnym rolnictwa w Polsce. Stąd problemy związane z przejmowaniem gospodarstw przez młodych rolników wydają się powiązane z poziomem społeczno-gospodarczego rozwoju rolnictwa w regionach. Wsparcie startu młodych rolników może być traktowane jako element efektywnej strategii rozwojowej regionu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie roli Kontraktu wojewódzkiego (KW) i pokazanie, iż instrument ten pozwolił władzom wdrażającym, pośredniczącym oraz samym beneficjentom przygotować się na wykorzystanie funduszy strukturalnych w ramach ZPORR. Dokonano również porównania KW i ZPORR według kilkunastu kryteriów.
Przedmiotem artykułu jest zarys koncepcji badań dotyczących potrzeb i możliwości wykorzystywania modeli neuronowych w ewaluacji funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Po uzyskaniu członkostwa Polska stanie się beneficjentem Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie EAGGF (European Agricultural Guidance Guarantee Fund) zwanego Funduszem Rolnym. Przedstawiono wykorzystanie instrumentów EAGGF na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w UE oraz propozycje dotyczące ram finansowych na lata 2004-2005 dla nowych państw członkowskich w kontekście negocjacji w zakresie rolnictwa.
Artykuł omawia cele polityki strukturalnej oraz formy i zakres pomocy dla regionów objętych celami funduszy strukturalnych.
Artykuł podejmuje problem istnienia i funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce w kontekście starań o członkostwo w Unii Europejskiej.
Zakończył się program pomocy udzielonej Polsce przez Unię Europejską o nazwie RAPID (Rural Areas Programme for Infrastructure and Development). Artykuł ocenia i podsumowuje jego efekty.
Jednym z najważniejszych problemów w kraju jest wskazanie zależności rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich od środków pomocowych Unii Europejskiej. W Polsce istniała możliwość korzystania z funduszy przedakcesyjnych, które zostały zamienione na fundusze działające w UE. Autorka podjęła próbę oceny pomocy finansowej udzielanej Polsce przez Unię Europejską w ramach najważniejszych programów przedakcesyjnych w województwie świętokrzyskim.
Zamieszczono porównanie wewnętrznego zróżnicowania regionalnego w krajach członkowskich i kandydujących do UE pod kątem PKB per capita i stopy bezrobocia w regionach w końcu lat 90. Przedstawiono podział funduszy przedakcesyjnych w latach 2000-2006.
Celem artykułu jest analiza barier utrudniających finansowanie i realizację projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej przeznaczonych na politykę strukturalną. Bariery te wiążą się z osłabieniem konkurencyjności polskiej gospodarki względem gospodarek innych państw objętych wspólnotową polityką strukturalną. Autor podkreśla, że zmniejszenie oddziaływania oraz przezwyciężenie barier występujących podczas przeprowadzania projektów wspieranych z funduszy strukturalnych wymaga wsparcia ze strony polityki gospodarczej państwa.
W ostatnich kilku latach rejestrujemy w Polsce jakościowy wzrost poziomu zainteresowania polityką regionalną. Ta skromna sfera interwencji publicznej występująca we wszystkich krajach OECD stała się w Polsce przedmiotem gorących dysput i sporów politycznych. Fakt ten należy wiązać przede wszystkim z rolą polityki regionalnej w Unii Europejskiej, której jedną z Dyrekcji Generalnych jest REGIO, zajmująca się polityką regionalną. Ma ona istotne uprawnienia koordynacyjne w zakresie Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności oraz ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - najbogatszy z Funduszy Strukturalnych. Polityka regionalna jest obecnie drugą co do znaczenia pozycją wydatków budżetowych Unii Europejskiej po Wspólnej Polityce Rolnej. Proces integracji europejskiej oznacza, że w latach 2000-2006 największe transfery finansowe ze strony Unii Europejskiej na rzecz Polski zostaną przeznaczone w dziedzinie polityki regionalnej. Dlatego w Polsce rozwój regionalny wydzielono jako jeden z działów administracji publicznej, a w roku 2000, podobnie jak w kilku innych krajach kandydackich Europy środkowej i Wschodniej, powołano Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (wcześniej takie ministerstwa powstały m.in. na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji i Łotwie). W prezentowanym tekście określono najważniejsze tezy, które wyznaczają pozycję polityki regionalnej w Polsce na początku XXI wieku. Ich szczegółowa analiza umożliwia sformułowanie diagnozy dotyczącej aktualnej sytuacji polityki regionalnej Polski oraz najważniejszych wniosków dotyczących modelu tej polityki w warunkach integracji europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zasady europejskiej polityki regionalnej. Omówiono finansowe instrumenty stosowane w polityce strukturalnej oraz ogólne procedury i warunki otrzymania unijnej pomocy. Zaprezentowano aktualne możliwości i warunki wsparcia finansowego polskich regionów przez Unię Europejską.
Na podstawie przeprowadzonej analizy można sformułować wniosek, w myśl którego unijna pomoc w sferze infrastruktury transportu udzielana regionom najsłabszym gospodarczo wydaje się mało efektywna z punktu widzenia zwiększania spójności gospodarczej obszaru Unii Europejskiej. Wysokie nakłady pochodzące z EFRR i Funduszu Spójności przeznaczane na rozwój infrastruktury transportu w regionach celu l skutkują wprawdzie zauważalnym wzrostem ich dostępności, jednak wzrost ten nie pociąga za sobą istotnej poprawy ich pozycji konkurencyjnej w stosunku do reszty Unii. Jak wynika z symulacji przeprowadzonych w ramach projektu ESPON, regiony otrzymujące największą pomoc w zakresie infrastruktury transportu zredukują w jej wyniku dystans rozwojowy dzielący je od reszty Unii (wyrażony różnicą PKB per capita) o zaledwie 1-2 pkt proc. w ciągu 20 lat.(fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.