Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pompy ciepła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Pompy ciepła - ekologiczne źródło energii odnawialnej
100%
Intensywny rozwój przemysłu, równoznaczny zarówno ze wzrostem zapotrzebowania na paliwa kopalne, jak i ze zwiększeniem ilości zanieczyszczeń spowodowanych eksploatacją tych paliw, zmusił ludzkość do poszukiwania nowych, mniej uciążliwych dla środowiska źródeł energii. Pompy ciepła to zdaniem wielu ekspertów technika przyszłości. Pompy ciepła wykorzystują ogromne ilości energii cieplnej, które utrzymują się w naturalnych pokładach. Ich konstrukcja umożliwia pozyskanie energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemi, powietrza i wody. Źródła te, z racji niskiej temperatury, nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, ale właśnie dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie energii w sposób ekonomicznie opłacalny. W pracy przedstawiono pompy ciepła i ich rodzaje oraz przeprowadzono analizę ekonomicznej opłacalności ich stosowania. (abstrakt oryginalny)
Atrakcyjnym źródłem wykorzystywanym w systemach pracy pomp ciepła, jako nośnik energii jest woda podziemna. Ważnym aspektem wykorzystania wody podziemnej jest jej skład fizykochemiczny, który zapewnia bezpieczną i prawidłową eksploatację systemu. Jeżeli parametry jakości wody znacznie odbiegają od dopuszczalnych, istotne znaczenie, ma zastosowanie po stronie dolnego źródła przed pompą ciepła, wymiennika pośredniego. W prezentowanej pracy przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych parametrów fizykochemicznych dla wód pobranych z różnych poziomów wodonośnych (trias, jura, kreda oraz z utworów wieku plejstocen - holocen) makroregionu środkowopolskiego. Wody te wykazują różnorodną mineralizację oraz zdecydowanie zróżnicowany skład fizykochemiczny. Generalnie można uznać, że analizowane wody triasowe charakteryzują się wysoką zawartością siarczanów i podwyższoną mineralizacją i pod względem tych parametrów przekraczają wartości dopuszczalne dla wód, zgodnie z wytycznymi producenta pomp ciepła. Również wody jurajskie wykazują zdecydowane przekroczenie wartości dopuszczalnych w odniesieniu do siarczanów i żelaza. Analizowane wody kredowe charakteryzują się generalnie dobrą jakością i nie przekraczają wartości granicznych. Wody czwartorzędowe charakteryzują się natomiast największą zmiennością, a ich mineralizacja kształtuje się na poziomie od wartości niskiej do podwyższonej. W trakcie obniżania temperatury nie obserwuje się zdecydowanych zmian parametrów fizykochemicznych analizowanych wód podziemnych. Niewielkie zmiany, które przyjmują charakter powtarzalności bez względu na charakter hydrogeochemiczny, zaczynają być widoczne przy obniżeniu temperatury do 6 oC. W trakcie projektowania systemu grzewczego z pompą ciepła w układzie woda/woda, istotnym elementem, jest zatem kontrola parametrów fizykochemicznych wód, szczególnie pobranych z poziomu czwartorzędowego o dużej zmienności. Badania prezentowane w pracy zostały przeprowadzone dla wybranych regionów oraz pięter wodonośnych i będą kontynuowane. (abstrakt oryginalny)
W kolejnych artykułach omówimy sposoby pozyskiwania energii cieplnej przez pompy ciepła. Dolnym źródłem ciepła dostarczanym pompie ciepła może być powietrze, grunt, woda. (abstrakt oryginalny)
Są trzy typy pomp ciepła - powietrzna, gruntowa pozioma i pionowa. Ta ostatnia musi być wkopana w głąb ziemi nawet na sto metrów. Druga ma jeden duży minus. Potrzeba pod nią dużej powierzchni cennego terenu. Najoptymalniejsza z tych trzech jest powietrzna pompa ciepła. Ponadto ma tę też zaletę, że jest najtańsza w montażu. Wyglądają jak nieco większa jednostka zewnętrzna do popularnych klimatyzatorów. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono budowę, zasadę działania pompy ciepła z bezpośrednim odparowaniem. Jest to ciekawe rozwiązanie techniczne, polegające na odparowaniu czynnika chłodniczego R 410A bezpośrednio w gruncie. Wymiennik gruntowy pracuje jako parownik. Efektem jest m.in. zmniejszenie kosztów urządzenia i zwiększenie współczynnika COP. (abstrakt oryginalny)
Obecnie światowa energetyka poszukuje alternatywnych źródeł energii odnawialnych. Obok paliw konwencjonalnych, z powodzeniem obserwujemy próby wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Energia odnawialna to energia, której zasoby odtwarzają się w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka, której wykorzystanie nie powoduje zmiany stanu źródła tej energii ani zakłócenia środowiska naturalnego (Gronowicz 2008). Aby energię tę wykorzystać, należy ją przekształcić. Można tego dokonać wykorzystując pompę ciepła, czyli urządzenie odzyskujące ciepło z otoczenia i przekazujące do odbiornika (Langley 2001). Dzięki pompie ciepła możliwe jest przetwarzanie niskotemperaturowego ciepła na wyższy poziom energetyczny. Umożliwia to efektywne wykorzystanie ciepła w celu ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania wody w basenach oraz wentylacji i klimatyzacji (Kampa 2008). Pompy ciepła pracują na odwrotnej zasadzie niż tradycyjne systemy ogrzewania. Korzystają z zasobów energii zakumulowanej przez otaczające środowisko, posiadającej temperaturę niższą, niż wymagana jest do ogrzewania budynków czy wody użytkowej i podwyższają ją do niezbędnego poziomu (Rubik 2011).(fragment tekstu)
W pracy dokonano analizy strat, podczas transportu ciepła i chłodu rurociągami, z wykorzystaniem cieczy nośnej. Przedstawiono sposób opisu matematycznego sieci i metod modelowania elementów hydraulicznie i cieplnie aktywnych, z wykorzystaniem teorii grafów. Przedstawiono podstawowe funkcje opisujące straty hydrauliczne i wymianę ciepła, między cieczą w rurociągach i otoczeniem. Na podstawie analiz teoretycznych wykazano, że istnieje optymalna prędkość przepływu cieczy nośnej, gwarantująca minimalne zmiany temperatury. Podano definicję wskaźników służących do oceny pracy układów transportu ciepła. Dokonano obliczeń transportu dla wybranego rurociągu referencyjnego i sporządzono wykres optymalnych prędkości, dla typowych rurociągów stosowanych w przemyśle. Przedstawiono sposób wykorzystania metod optymalizacji transportu w dużych sieciach transportu chłodu.(abstrakt oryginalny)
Gruntowa pompa ciepła jest najbardziej stabilnym, niezawodnym, bezobsługowym, odnawialnym źródłem ogrzewania i c.w.u. w domu jednorodzinnym. Jednak ze względu na dużą barierę kapitałową na razie stosowanie pomp ciepła jest w Polsce ograniczone. Obecnie uruchamiany program wsparcia "Prosument" likwiduje barierę kapitałową. Niestety w wariancie pilotażowym dotacja na odnawialne źródło ciepła jest warunkowana zainstalowaniem również źródła elektryczności, co może ograniczyć zainteresowanie programem w tym względzie. Na podstawie zebranych danych rynkowych w artykule przeprowadzono analizę opłacalności gruntowej pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych źródeł ogrzewania gazem sieciowym, gazem LPG oraz prądem elektrycznym. Wykonano kalkulacje porównawcze w 6 wariantach w zależności od uzyskania dotacji, od uwzględnienia funkcji chłodzenia domu i od tego, czy dom już posiada źródło ciepła czy jest dopiero budowany. Mimo stosunkowo wysokich stóp zwrotu (MIRR), okres zwrotu z inwestycji (PB) okazał się bardzo zróżnicowany, od 1 do 20 lat. Stąd wyłoniono te segmenty rynku, dla których pompa ciepła jest atrakcyjną ofertę inwestycyjną. Wzięto przy tym pod uwagę wyniki badań określających akceptowalny okres zwrotu gospodarstw domowych dla instalacji OZE w Polsce na poniżej 6-7 lat. Dla szybszej redukcji szkodliwych emisji działania promocyjne w zakresie stosowania pomp ciepła powinny być selektywne i "wycelowane" w te właśnie wyłonione segmenty rynku. Ogrzewanie gospodarstw domowych ma bardzo duży udział w szkodliwych emisjach, a przedstawione badania mówią o tym, że właśnie pompy ciepła dają największy efekt redukcji CO2 nawet w porównaniu z innymi odnawialnymi źródłami ciepła (jak np. kolektory słoneczne). Dlatego rząd powinien organizować programy wsparcia przede wszystkim dla pomp ciepła. Rynek pomp ciepła w Polsce jest w początkowej fazie rozwoju w porównaniu do rozwiniętych rynków zachodnich. Obok wspomnianego programu "Prosument" oraz selektywnie ukierunkowanych działań promocyjnych, na rozwój rynku pomp ciepła w Polsce może wpłynąć potrzeba niezależności energetycznej w związku z sytuacją polityczną na Ukrainie czy też promowanie pomp ciepła przez koncerny energetyczne (do łagodzenia szczytów obciążenia sieci energetycznych oraz w celu zwiększenia sprzedaży energii elektrycznej do celów grzewczych). (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki obliczeń symulacyjnych uciepłownienia nadkrytycznego bloku parowego na potrzeby dedykowanego odbiorcy ciepła. Na podstawie wykresu uporządkowanego temperatur dla lokalizacji odbiorcy ciepła oraz tabeli regulacyjnej parametrów dostarczanego ciepła rozważono dwa warianty uciepłownienia bloku parowego: pierwszy za pomocą dedykowanego wymiennika ciepła (DWC) zasilanego parą z upustu turbiny, drugi za pomocą absorpcyjnej pompy ciepła APC pracującej jako podstawowe źródlo ciepla wraz wymiennikiem szczytowym (SWC). Opierając się na wymaganych przez odbiorcę parametrach ciepła ustalono moc nominalną absorpcyjnej pompy ciepła oraz moc wymiennika szczytowego. W celu realizacji obliczeń opracowano model symulacyjny absorpcyjnej pompy ciepła, który został zintegrowany z nadkrytycznym blokiem parowym o mocy 900 MWe. Model pompy ciepła został opracowany z wykorzystaniem charakterystyk rzeczywistego urządzenia. W wyniku przeprowadzonych obliczeń symulacyjnych ustalono, że dla analizowanego przypadku pompa ciepła o mocy 17,5MWt pozwala na pokrycie produkcji ciepła na potrzeby dedykowanego odbiorcy w 90%. Stwierdzono ponadto, że zastosowanie absorpcyjnej pompy ciepla wraz ze szczytowym wymiennikiem ciepła pozwala na zmniejszenie o 35% negatywnego wpływu na produkcję energii elektrycznej, w porównaniu do wariantu z dedykowanym klasycznym wymiennikiem ciepła. Efekt ten jest bezpośrednim wynikiem zwiększenia sprawności wytwarzania energii w kogeneracji, dzięki zastosowaniu absorpcyjnej pompy ciepła. (abstrakt oryginalny)
Purpose: Identifying thoughts, feelings and opinions on "heat pumps" based on the content of tweets. Design/methodology/approach: Tweets written in Polish, containing all possible grammatical cases of the terms "heat pump" and "heat pumps", were automatically downloaded. The content of the tweets has been preprocessed. URLs, hashtags, emojis, usernames, all characters except letters, and phrases used to search for tweets were removed from their content. The sentiment value of the tweets was calculated. Visualisations were prepared to show the percentage of positive, negative and neutral tweets. The most frequently used words in tweets were shown with word clouds. Findings: The number of tweets concerning heat pumps and the percentage of positive, negative and neutral tweets were determined. Research limitations/implications: Only the content of tweets written in Polish was analysed. Sentiment analysis was performed automatically by the service "ccl_emo", without author supervision. Only the opinions of people who posted on Twitter were analysed. Practical implications: Automatic monitoring of people's feelings about heat pumps. Originality/value: Information on the attitudes of people from Poland towards heat pumps was obtained. It has been established, based on a growing number of tweets, that interest in heat pumps in Poland is growing all the time.(original abstract)
Pompy ciepła już od kilkunastu lat są znane jako alternatywne źródło pozyskiwania energii cieplnej. Wykorzystywane są przede wszystkim do centralnego ogrzewania, oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Obok kolektorów słonecznych, są najtańszym i najkorzystniejszym sposobem zaoszczędzenia energii. Nie każdy jednak wie, iż pompy ciepła można wykorzystać także do chłodzenia.[1,5-7] Ciepło nie może samorzutnie przepływać z ciała zimniejszego do cieplejszego. Płynie zawsze z ciała o wyższej temperaturze do ciała o temperaturze niższej(druga zasada termodynamiki). Pompa ciepła odciąga z chłodniejszego otoczenia ciepło, które może być wykorzystane do centralnego ogrzewania lub do instalacji ciepłej wody.[2,3] Dzięki tej wiedzy korzystając z zaworu trój- lub czterodrożnego możemy naprzemiennie korzystać z produkcji ciepła a także i chłodu. Jest wiele rodzajów chłodzenia pompami. Zależy to przede wszystkim od rodzaju pompy, a właściwie rodzaju dolnego źródła, które możemy wykorzystać w dwojaki sposób: jako powierzchnie odbierającą ciepło - lub jako źródło chłodu do zużytkowania. Znając ogólną zasadę działania pompy, możemy wprowadzać nowatorskie technologie, które pozwalają w większym stopniu zredukować koszty eksploatacyjne urządzeń. Dzięki oszczędnemu korzystaniu z prądu możemy przyczynić się do ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Kinetyka suszenia ryb w suszarni wyposażonej w pompę ciepła
84%
Proces suszenia charakteryzuje się tym, że prędkość suszenia obniża sie z powodu wysychania warstwy zewnętrznej suszonej ryby. Jest to związane ze zwiększaniem się grubości wysuszonej warstwy i zwiększaniem oporu przenikania wilgoci do powierzchni ryby. Eksperymentalnie ustalono, że ogrzanie tkanki ryb do temperatury powietrza (medium) suszącego trwa od 0,1 do 0,8 godziny, w zależności od grubości ryby, co stanowi niewielką wartość ogólnego czasu suszenia. Kiedy ustabilizują się warunki procesu suszenia wówczas występować będzie stała szybkość suszenia we wszystkich punktach ciała ryby, co charakteryzuje względną szybkość zmian zawartości wilgoci w ciele ryby, która zależy tylko od parametrów procesu, właściwości fizycznych, odparowania wilgoci z powierzchni, kształtu i wymiarów ryby. Dla udowodnienia tej hipotezy wykonano doświadczenia suszenia ryb (okoń, płoć) w specjalnie zaprojektowanej instalacji suszarniczej. Zgodnie z wynikami doświadczeń, potwierdzonymi teoretycznie, przeprowadzonymi w Kaliningradzkim Państwowym Uniwersytecie Technicznym (KSTU) pilotowego urządzenia suszarniczego, zmodernizowanego przez zastosowanie pompy ciepła zostały osiągnięte następujące korzyści. W okresie letnim obniżone zostało zużycie energii o 30% a w okresie zimowym o 7% przy jednoczesnym skróceniu czasu procesu suszenia. (abstrakt oryginalny)
Energia ze źródeł odnawialnych oznacza energię pochodzącą z naturalnych powtarzających się procesów przyrodniczych, pozyskiwaną z odnawialnych niekopalnych źródeł energii (energia wody, wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalna, fal, prądów i pływów morskich oraz energia wytwarzana z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energia otaczającego środowiska wykorzystywana przez pompy ciepła). (fragment tekstu)
Możliwości wykorzystania wód kopalnianych dla pozyskania energii pojawiają się w trakcie eksploatacji kopalni oraz w przypadku prowadzonej jej likwidacji poprzez wykorzystanie istniejących szybów. Warunkiem stawianym dla wykorzystania wody podziemnej, jako źródła ciepła jest jej odpowiedni skład fizykochemiczny oraz znaczna wydajność. W prezentowanej pracy analizie poddano wody dołowe górnictwa rud cynku i ołowiu, eksploatowane z utworów triasowych przez kopalnię Trzebionka. Oszacowano teoretyczną wielkość energii cieplnej możliwą do pozyskania z wód kopalnianych jeszcze w trakcie eksploatacji, jak też po jej zakończeniu ale przy założeniu odwadniania prowadzonego z niezmienioną wydajnością. (abstrakt oryginalny)
Program ochrony środowiska wraz z przyjętymi w nim celami oraz działaniami powinien obejmować zagadnienia spójne z całością realizowanych zadań przez jednostki administracji terenowej. Jednym z istotnych elementów realizacji polityki ekologicznej jest możliwe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie paliwowo-energetycznym przyczynia się niewątpliwie do poprawy efektywności wykorzystania i oszczędzania zasobów energetycznych kraju oraz poprawy stanu środowiska przyrodniczego (redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wód oraz redukcja ilości wytwarzanych odpadów). Programy ochrony środowiska na szczeblu powiatowym i gminnym często ujmują problematykę wykorzystania źródeł energii odnawialnej dla realizacji zadań z zakresu ochrony powietrza atmosferycznego oraz z zakresu ochrony zasobów naturalnych. Zadania stawiane do realizacji przez poszczególne jednostki to: weryfikacja występowania, możliwości zasobowych oraz możliwości wykorzystania źródeł energii odnawialnej (energia słoneczna, zasoby wód podziemnych, zasoby wód kopalnianych, ciepło gruntu, biogaz) oraz zwiększenie udziału energii otrzymywanej z surowców odnawialnych w całkowitym zużyciu energii. Wykorzystanie pomp ciepła w systemach grzewczych znajduje coraz częściej zastosowanie do ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Podstawowe źródła ciepła dla instalacji z pompą ciepła to: środowisko gruntowe, wody podziemne, powierzchniowe i technologiczne oraz powietrze atmosferyczne zewnętrzne i wewnętrzne. Systemy grzewcze z pompą ciepła wraz z zasadami wykorzystania energii zgromadzonej w środowisku gruntowo-wodnym podlegają wybranym zapisom ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy Prawo geologiczne i górnicze i Prawo wodne. Na podstawie przeprowadzonej analizy można sądzić, że przy racjonalnym wykorzystaniu energetycznych zasobów odnawialnych środowiska gruntowo-wodnego, zagrożenie dla środowiska przyrodniczego jest niewielkie, a taki sposób postępowania będzie stanowić doskonały element realizacji założeń polityki ekologicznej jednostek w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego i ochrony bazy surowcowej Polski. (abstrakt oryginalny)
16
84%
W pracy przedstawiono wyniki ekonomiczne i ekologiczne stosowania pompy ciepła (o założonej mocy grzewczej na poziomie 9,7 kW) w tunelu foliowym (pokrytym podwójną folią) o zróżnicowanej powierzchni użytkowej. Do analizy ekologicznej (przeliczonej na koszty użytkowania środowiska z tytułu emisji do atmosfery substancji szkodliwych) przyjęto cztery powszechnie wykorzystywane w ogrodnictwie kotły grzewcze różniące się między sobą konstrukcją rusztu oraz możliwością zainstalowania w nich urządzenia odpylającego. W analizie ekonomicznej, przy przyjętych kosztach instalacyjnych związanych z zastosowaniem rozważanej pompy ciepła, wykorzystano powszechnie stosowane w analizie inwestycji dwa parametry (statyczne i dynamiczne), a mianowicie: prosty okres zwrotu oraz bieżącą wartość netto inwestycji (NPV). Dla przyjętych założeń wskazano powierzchnię użytkową obiektu oraz liczbę lat użytkowania, przy których rozpatrywana inwestycja jest konkurencyjna względem innych metod oprocentowania inwestycji alternatywnej.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono analizę energetyczną poziomych gruntowych wymienników pompy ciepła. Przeprowadzono analizę trzech typów wymienników wykonanych z rur polietylenowych, ułożonych w gruncie w kształcie pojedynczego U podwójnego U oraz spiralnie. Wymienniki posadowione były na głębokości od 1,5 do 2,3 m. Określono wydajność cieplną wymienników przy zróżnicowanym zapotrzebowaniu energii. Dla istniejących warunków badań okazało się, że największą ilość energii uzyskuje się w wymienniku poziomym, ułożonym w konfiguracji podwójnego U, którego średnia jednostkowa wydajność mocy grzewczej wynosiła 21,5 W z 1 mb rury. Moc jednostkowa uzyskiwana z pozostałych dwóch wymienników była średnio o 40% mniejsza i wahała się w zakresie 8 do 17 W z 1 mb rury.(abstrakt oryginalny)
W szerokiej świadomości społecznej na dobre utrwala się pogląd, że ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej można uzyskać nie tylko w sposób tradycyjny, spalając konwencjonalne paliwa, ale także wykorzystując odnawialne ciepło otoczenia. Do tego dochodzi jeszcze druga prawda, o opłacalności i celowości zmniejszania strat ciepła dzięki stosowaniu skutecznych materiałów izolacyjnych, o czym możemy się przekonać na większości krajowych budów - i codziennych, małych, i monumentalnych. Ponieważ jest jeszcze daleko do osiągnięcia przewidzianego w kolejnym dziesięcioleciu udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym, z zadowoleniem należy śledzić liczne próby i propozycje krajowych wytwórców kojarzenia różnych źródeł ciepła odnawialnego, pozwalające na ich maksymalne wykorzystanie. Praktyka pokazuje, że ożywienie działalności w jakimś zakresie techniki, zwykle skutkuje obniżką cen i kosztów eksploatacji. Do urządzeń, które w naszych warunkach samodzielnie mogą zapewnić energię na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody, a ich integracja z innymi źródłami ciepła odnawialnego znacznie poprawia efektywność całej instalacji, należą pompy ciepła. (fragment tekstu)
Wraz z wejściem nowych warunków technicznych w minionym roku, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, rośnie zainteresowanie budownictwem energooszczędnym. Mówimy tutaj o obiektach, które wymagają zastosowania nie tylko grubszej izolacji cieplnej w porównaniu do budynków konwencjonalnych, ale również muszą być wyposażone w odpowiednie rozwiązania instalacyjne. Przedstawmy więc jakie mogą być rozwiązania instalacyjne, zapewniające wysoki komfort cieplny i niskie koszty ogrzewania oraz chłodzenia takiego budynku. (abstrakt oryginalny)
Wytwarzanie energii i gospodarowanie nią w warunkach zrównoważonego rozwoju narzuca konieczność odkrywania coraz to nowych źródeł energii i technicznych metod ich wykorzystania. Jedną z nich jest odzysk ciepła występującego w zasobach naturalnych - powietrzu, wodzie i ziemi, będący jedną z form energii odnawialnej. Wykorzystanie takiej energii stało się możliwe dzięki postępowi techniki. Obecnie dostępne są już powszechnie pompy ciepła, których zastosowanie stwarza techniczne możliwości do zaspokajania w pełni potrzeb człowieka w zakresie ogrzewania mieszkań i wytwarzania ciepłej wody do celów sanitarnych. Pompy cieplne, jako alternatywa tradycyjnych źródeł wytwarzania energii cieplnej w postaci kotłów opalanych różnymi rodzajami paliwa (węgiel kamienny, gaz ziemny, olej opałowy, drewno) czy urządzeń elektrycznych, były dotąd w małym stopniu wykorzystywane - głównie ze względu na wysokie koszty inwestycyjne. W ostatnim jednak czasie ich cena zaczęła spadać, a efektywność techniczna - rosnąć, co spowodowało wzrost zainteresowania klientów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.