Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Population composition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W badaniu zjawisk społeczno-ekonomicznych często podejmowana jest problematyka podobieństwa struktur demograficznych. Na podstawie liczby oraz struktury ludności określane są uwarunkowania rozwoju społecznego i ekonomicznego zarówno krajów, jak i mniejszych jednostek terytorialnych. Ustalenie podobieństwa w strukturze ludności regionów w układzie przestrzennym może być przydatne w prowadzonej polityce regionalnej. Zagadnieniu podobieństwa struktur poświecono w literaturze wiele miejsca, jednak miary najczęściej tam stosowane do kwantyfikacji stopnia podobieństwa struktur są funkcjami metryk odległościowych ich wskaźników cząstkowych. Celem pracy jest wskazanie możliwości wykorzystania miar dywergencji klasy Csiszára (f-dywergencji) do kwantyfikacji stopnia podobieństwa struktur demograficznych. Cel aplikacyjny opracowania stanowi określenie stopnia podobieństwa w zakresie przestrzennego zróżnicowania struktury ludności nadmorskich jednostek szczebla NUTS 2 Regionu Morza Bałtyckiego. (fragment tekstu)
2
Content available remote Changes in the Number of Population in Poland during a 30 Year Period
80%
The paper concerns changes in the number, and gender and age structure of the population in Poland in the years 1999-2030, - elaborated on the basis of prognosis by the Central Statistical Office (GUS). This prognosis was elaborated for the new administrative division from 01. 01. 1999 and therefore it makes possible the analysis not only the changes in the total number of population in Poland, but also the changing spatial structures on province scale. We analysed the changes in the gender structure of the population in Poland and in three age groups: pre-productive, productive, and post-productive age for the years 2000, 2010, 2020, and 2030. (original abstract)
W niniejszym opracowaniu przeprowadzono analizę zmian w rozwoju ludnościowym regionu jeleniogórskiego w latach 1995-2008. Badaniem objęto zmiany liczby i struktury ludności według płci i wieku oraz czynniki rozwoju ludnościowego, tj.: przyrost naturalny oraz ruch wędrówkowy wewnętrzny i zagraniczny wyrażający się w saldzie migracji. Przeprowadzone badania wyraźnie wskazują na występowanie w regionie jeleniogórskim nowych zjawisk urbanizacyjnych charakterystycznych dla współczesnych miast. (abstrakt oryginalny)
Omówiono tendencje zmian liczby ludności oraz gęstość zaludnienia. Przedstawiono analizę zmian struktury wiekowej ludności.
5
Content available remote O przestrzennym zróżnicowaniu struktur wieku ludności w Polsce, 1991-2011
80%
Celem badania jest opis przestrzennego zróżnicowania stopnia zaawansowania starości demograficznej przy wykorzystaniu dwóch miar oceny struktury wieku oraz zbadanie, na ile uzyskane wyniki różnią się między sobą. Rozważania prowadzone są dla lat 1991, 2001 i 2011 według województw oraz odrębnie dla populacji kobiet i mężczyzn. Opis ten pozwoli na weryfikację następujących hipotez badawczych: 1) województwa o podobnym stopniu zaawansowania starości demograficznej tworzą zwarte przestrzennie obszary (wspólna co najmniej jedna granica); 2) stale w czasie wschodnia część kraju odznacza się wyższym stopniem zaawansowania starości demograficznej aniżeli jej część zachodnia; 3) delimitacja obszarów podobnych nie różni się w populacji kobiet i mężczyzn; 4) różne miary oceny starości demograficznej prowadzą do podobnych wniosków. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie stanowi kontynuację dotychczasowych badań nad ludnością Nowej Huty, które autor nieprzerwanie prowadzi od roku 1949, tj. od chwili rozpoczęcia prac nad budową kombinatu metalurgicznego im. Lenina oraz pierwszych osiedli mieszkaniowych. Podstawowym celem pracy jest ukazanie stanu i kierunków rozwoju zjawisk ludnościowych, które miały miejsce w Nowej Hucie w latach 1965-1975. W prezentowanej publikacji starano się scharakteryzować rozwój ogólnej liczby ludności, jej strukturę oraz elementy naturalnego i mechanicznego ruchu tej ludności. Problematyka, zakreślona tematem niniejszego opracowania, opiera się w głównej mierze na materiałach źródłowych Miejskiego Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz na danych Urzędu Dzielnicowego Nowej Huty.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie stanu i struktury ludności województwa śląskiego według spisu z dnia 9 grudnia 1931 roku. (fragment tekstu)
W ocenie stopnia zaawansowania starości demograficznej wykorzystuje się wiele miar. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć te, które wyrażają relację między dwiema grupami wieku. Rzadko zaś stosuje się takie, które uwzględniają całą strukturę wieku ludności. W artykule proponujemy nowy sposób analizy przestrzennego zróżnicowania struktur wieku ludności, tj. z wykorzystaniem metody aglomeracyjnej z metryką euklidesową. Zakładamy, że badanymi obiektami są województwa, a zmiennymi diagnostycznymi pięcioletnie grupy wieku. Wprowadzamy też obiekt hipotetyczny, który charakteryzuje się regresywną strukturą wieku. Pozwoli to na ocenę, jak dalece badane jednostki administracyjne różnią się nie tylko między sobą, ale także od tego wzorca rozwoju ludności. Analiza przeprowadzona została dla lat 1991, 2001, 2011(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze ludności według wieku w województwie śląskim w latach 1990-2035. Zbadano podobieństwo struktur z wykorzystaniem algorytmu taksonomicznego, przedstawiono rozkłady w czasie wskaźników starości i obciążenia ludności ogółem oraz zasobów pracy z uwzględnieniem płci i miejsca zamieszkania. Proces starzenia się ludności jest procesem coraz bardziej intensywnym. Coraz mniej liczne roczniki osiągające wiek produkcyjny i coraz liczniejsze wchodzące w wiek emerytalny pokazują, że województwo śląskie, podobnie jak cała Polska oraz inne kraje europejskie, będzie musiało zmierzyć się z problemem starzenia się społeczeństwa. Sprostanie temu wyzwaniu jest szczególnie trudne ze względu na niski poziom aktywności zawodowej, zwłaszcza osób powyżej 50. roku życia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena obecnych i przyszłych zmian w strukturach demograficznych obszarów Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, a także próba wskazania ich ekonomicznych następstw. Źródło informacji wykorzystywanych w analizach stanowią dane zamieszczone na stronie internetowej GUS oraz Eurostatu dotyczące Polski oraz krajów europejskich w końcu lat 2002 i 2012 oraz przewidywanych w roku 2019. (fragment tekstu)
Cechą charakterystyczną badań podpopulacji, zwanych małymi obszarami, jest wykorzystanie informacji pochodzących z próby wylosowanej z całej populacji. Celem wnioskowania jest zwykle oszacowanie odpowiednich parametrów, np. średniej czy wartości globalnej. Efektywność stosowanych estymatorów zależy od ich konstrukcji i liczebności próby dla małego obszaru. Dokładność oszacowania można zwykle zwiększyć, przeprowadzając dodatkowe losowanie i dołączając nowe elementy do próby. W przypadku próby dla małego obszaru nie jest to na ogół możliwe, ponieważ korzystamy z istniejących już baz danych. W celu uzyskania dokładniejszych oszacowań wykorzystuje się także informacje o zmiennych dodatkowych przy konstrukcji estymatorów. W niniejszym rozdziale jest przedstawiona propozycja dołączenia do próby dla małego obszaru wybranych wartości wygenerowanych według rozkładu wyznaczonego na podstawie próby wylosowanej z całej populacji i wykorzystania ich do oszacowania średniej oraz skonstruowania histogramu rozkładu dla badanej zmiennej w małym obszarze. (fragment tekstu)
12
Content available remote Starzejące się społeczeństwo i jego konsekwencje. Przypadek Chin
61%
Chiny osiągając wysoką dynamikę wzrostu PKB generują rosnące zapotrzebowanie na czynniki produkcji, w tym pracę, a ogromne zasoby relatywnie taniej siły roboczej przyczyniają się do ich wzrostu gospodarczego. Jednocześnie, podobnie jak w wielu innych gospodarkach, również tam można zaobserwować proces starzenia się społeczeństwa, czemu towarzyszy spadek stopy wzrostu populacji w wieku produkcyjnym. Ta nasilająca się tendencja rodzi obawy co do trwałości wzrostu gospodarczego Państwa Środka. W jaki sposób kraj ten będzie w stanie zareagować na zmiany zachodzące w strukturze populacji? Odpowiedź na powyższe pytanie w głównej mierze zależy od tego, czy Chinom uda się poprzez inwestycje oraz import nowoczesnych technologii utrzymać wysokie tempo wzrostu wydajności czynników produkcji, w tym pracy. Obecnie kraj ten stopniowo zaczyna dorównywać w zakresie działalności badawczo-rozwojowej gospodarkom rozwiniętym, co oznacza wyczerpywanie się możliwości podwyższania wydajności poprzez wykorzystanie zagranicznej myśli technicznej. Chiny chcąc utrzymać wysoką stopę wzrostu musiałyby więc objąć pozycję lidera w działalności badawczo-rozwojowej, co jest możliwe, zważywszy na posiadane przez ten kraj zasoby finansowe. Rozwojowi własnego potencjału w tym obszarze powinny jednak towarzyszyć zmiany instytucjonalne, które pozytywnie wpłyną na aktywizację zawodową osób w wieku produkcyjnym, zwiększą mobilność czynnika pracy, a także możliwości nabywcze społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony zmianom struktury społecznej mieszkańców wsi w latach 1991-2013. W tym okresie udział rolników zmalał z 46% do 27% pracujących, natomiast udział robotników wzrósł z 33% do 45%, klasy średniej - z 15% do 27%. Zmiany te są rezultatem trzech nakładających się procesów: dezagraryzacji/depezantyzacji (specyficznego, dwufazowego "końca chłopów"), proletaryzacji (nasycania społeczności wiejskich przedstawicielami grup społeczno-zawodowych zaliczanych do robotników) oraz gentryfikacji (czyli wzrostu klasy średniej, nazywanym też burżuazyjnieniem). Przebieg tych procesów w Polsce ma w stosunku do Zachodu odmienny przebieg: procesy te nie tylko są przesunięte w czasie, ale także nakładają się. Artykuł oparty na badaniach reprezentatywnych z lat 1991, 2003, 2013. (abstrakt oryginalny)
Tematem pracy są przemiany struktury demograficznej powiatu rzeszowskiego w latach 1997-2006, a w szczególności zmiany liczby i struktury ludności, ruchy naturalne i migracyjne. Autorki wskazują na obecność niepożądanych zjawisk, takich jak spadek ludności w wieku przedprodukcyjnym oraz wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, co pociąga za sobą istotne skutki dla podaży siły roboczej na rynku pracy oraz na funkcjonowanie systemu zabezpieczenia społecznego. (fragment tekstu)
Kapitał ludzki należy do najważniejszych zasobów warunkujących procesy, które kształtują poziom i jakość życia ludności. Według twórców teorii kapitału ludzkiego kluczowym czynnikiem wpływającym na kapitał ludzki jest formalne wykształcenie. Celem pracy jest oszacowanie struktury ludności według wykształcenia w Polsce w latach 2002-2052, a więc w okresie intensywnych przemian struktury populacji. W związku z tym przeprowadzono projekcje zmian zasobów pracy według wieku, płci i wykształcenia za pomocą metody projekcji wielostanowych. W badanym okresie przewidywany jest wzrost poziomu wykształcenia w Polsce, gdyż młodsze generacje lepiej wyedukowanych osób będą zastępować pokolenia starsze charakteryzujące się niższym jego poziomem. Przyczyni się to do wzrostu poziomu kapitału ludzkiego przypadającego na jednostkę populacji w wieku produkcyjnym. Konsekwencją zmian demograficznych będzie kurczenie się rynku pracy oraz starzenie się zasobów pracy. Może to negatywnie wpłynąć na jakość kapitału ludzkiego na poziomie zagregowanym w Polsce. (abstrakt autora)
W opracowaniu przedstawiono zmiany struktury aktywności ekonomicznej ludności niepełnosprawnej, w podziale na ludność miejską oraz wiejską. Okres badań obejmował lata 2000-2009. Wykorzystano syntetyczne miary natężenia zmian struktury w ujęciu jednopodstawowym i łańcuchowym. Stwierdzono niewielkie zmiany w strukturze aktywności ekonomicznej ludności niepełnosprawnej w ujęciu dynamicznym, niezależnie od miejsca zamieszkania. (abstrakt oryginalny)
W artykule analizie poddano stan i podstawowe struktury ludności, a także wybrane procesy w ruchu naturalnym w województwie zachodniopomorskim w latach 1998-2005 na podstawie danych uzyskanych z GUS oraz Urzędu Statystycznego w Szczecinie. (fragment tekstu)
18
Content available remote Zmiany demograficzne w powiecie wielickim
61%
Ludność, jej stan w określonym czasie stanowi istotny składnik życia społecznego i gospodarczego danego regionu. Praca ma na celu opracowanie prognoz struktury ludności według ekonomicznych grup wieku w powiecie wielickim, w warunkach zmiennej struktury zjawiska w czasie. W pierwszym etapie analizy prognozujemy zjawisko, następnie za pomocą podobnych procedur jego składowe (tzw. surowe prognozy), a na ich podstawie wskaźniki struktury. (abstrakt oryginalny)
The purpose of the paper is to present already observed as well as expected changes in the condition and age structure of the population of Śląskie voivodeship. The analysis concerns the years between 1990 and 2050. The paper presents changes in population in the years from 1990 to 2013 and the projection of the population situation in 2050. Special attention is focussed on the process of changes in population functional age groups, also the dynamics and the level of ageing advancement of population in total as well as of particular age groups which are significant from the point of view of labour market and future births are presented. (original abstract)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytania, na ile metody przeprowadzenia spisów powszechnych, sformułowania tzw. pytań etnicznych oraz bieżące uwarunkowania polityczne i społeczne mogą kształtować ich wyniki w odniesieniu do struktury narodowościowej. Omówiono spisy ludności przeprowadzone w Polsce w ciągu ostatnich 90 lat, zwracając szczególną uwagę na czynniki, które mogły spowodować wypaczenie ich rezultatów. Skupiono się nie tyle na kolejnym przedstawieniu - powszechnie znanych - wyników w ujęciu ilościowym i przestrzennym, ale na "mechanizmie" przeprowadzenia spisu w kontekście ówczesnych realiów politycznych i społecznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.