Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Popyt na nieruchomości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane aspekty wpływające na rynek nieruchomości w Polsce
100%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na wybrane aspekty, które mają istotny wpływ na kształtowanie rynku nieruchomości w Polsce. Kryzys ekonomiczny dokonał w Polsce wiele zmian na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Obecnie można zaobserwować względną stabilizację tego rynku, przy dość wysokim poziomie cen. Popyt na nieruchomości mieszkaniowe zależy od wielu czynników o charakterze ekonomicznym, społecznym, psychologicznym itp. Emigracja, spadek liczby urodzeń, starzenie się społeczeństwa, a także niestabilna sytuacja gospodarcza to tylko niektóre czynniki ekonomiczno-społeczne, które będą miały istotny wpływ na sytuację na rynku nieruchomości w okresie najbliższych kilku lat. Autorka podejmuje próbę wychwycenia najważniejszych czynników z punktu widzenia nauk ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie różnic w nasyceniu zasobami mieszkaniowymi i ich dostępnością w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej oraz ich wpływu na ceny mieszkań i gospodarkę. Wyodrębnione zostaną rejony, które charakteryzują się niedoborem mieszkań. W analizie uwzględnione zostały różnice w poziomie dobrobytu mieszkańców oraz skali urbanizacji poszczególnych państw. Odniesiono się też do implikacji społecznych i ekonomicznych niedoskonałego funkcjonowania rynku mieszkaniowego a zwłaszcza zmienności ich cen. Ponadto podkreślone zostały różnice ilościowe i jakościowe w zasobie mieszkań, które zmniejszają efektywny zasób mieszkań dostępnych. W przypadku Polski jedynie w Warszawie i Łodzi można odnotować nasycenie mieszkaniowe odpowiadające temu ze starej Unii. Niniejszy artykuł podzielono na 5 części. Po wprowadzeniu w tematykę, w drugim rozdziale poruszono kwestie zjawiska strukturalnego, długookresowego niedopasowania popytu i podaży na europejskim rynku mieszkaniowym i jego konsekwencje. W trzecim rozdziale zaprezentowano sytuację mieszkaniową w UE. Następnie przedstawiono zróżnicowanie regionalne zasobu mieszkaniowego w Polsce. Rozdział piąty stanowią wnioski i podsumowanie analizy. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Multinomial Logit Model of Housing Demand in Poland
100%
When compared to mature housing markets, little has been done to understand the nature of demand on emerging housing markets in Central and Eastern Europe and to develop testable models for post-socialist economies. With the exception of Bazyl 2009 and Głuszak 2010, there is hardly any econometric evidence on factors behind housing tenure choices in Poland. The article focus mainly on: permanent (and current) income, household structure, lifecycle, and differences between local market characteristics. In the research, multinomial logistic regression is used to analyze factors that increase the probability of young households becoming homeowners. The major objectives of the study are: estimation of housing demand at household level, discussion of factors increasing the probability of becoming homeowner, discussion of advantages and limitations of using classical qualitative response models to estimate housing demand. The research is based on latest European Union Statistics on Income and Living Conditions (EUSILC) 2007-2010 dataset (panel of approx. 4,500 households). (original abstract)
Celem opracowania jest ocena współwystępowania określonych limitów cenowych kwalifikowalności mieszkań do udziału w programie MdM ze wskaźnikami dochodowej dostępności mieszkań w miastach wojewódzkich w Polsce. Metodyka badań: w badaniu dokonano analizy relacji limitów cenowych kwalifikujących mieszkanie do udziału w programie do średnich cen na rynku nieruchomości w miastach wojewódzkich w Polsce. Następnie porównano uzyskane w ten sposób wskaźniki ze wskaźnikami dostępności dochodowej mieszkań oraz liczbą umów nawiązanych w ramach programu MdM. Analizę oparto na danych Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Banku Polskiego oraz Banku Danych Lokalnych za lata 2014-2015. Wyniki: badania wskazały, że wskaźniki limitów cenowych w ramach programu MdM były wyższe w miastach o wyższej dostępności dochodowej mieszkań na rynku wtórnym, co jednak nie miało miejsca w odniesieniu do rynku pierwotnego. Potencjalnie mogło wpływać to na większe wykorzystanie środków w ramach programu w miastach o wyższej dostępności dochodowej mieszkań. Analiza wskaźników wykorzystania środków w ramach programu wskazuje jednak, że konstrukcja taka nie przełożyła się na regionalne zróżnicowanie wykorzystania wsparcia w ramach programu. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem badań było przedstawienie zmian ceny ziemi rolniczej, jakie wystąpiły przed i po integracji Polski z Unią Europejską. W latach 1991-2004 nominalna cena ziemi wzrosła ponad 8-krotnie, gdy tymczasem jej realny wzrost był 2-3-krotny. W tym okresie wystąpiła duża inflacja, która zniekształciła faktyczny obraz zmian wartości ziemi. W latach 2004-2010 cena ziemi rolniczej nominalnie wzrosła 3,7-krotnie, co przy znacznie mniejszej inflacji niż w poprzednim okresie, oznacza realnie 1,5-2-krotny jej wzrost. Ceny ziemi rolniczej kształtowały rożne czynniki, w tym po stronie podażowej była restrukturyzacja sektora państwowego w rolnictwie. Polityka rolna państwa wspierała przemiany agrarne, udostępniając wsparcie za pośrednictwem kredytów preferencyjnych. (abstrakt oryginalny)
The paper analyses the factors that influenced the emergence of the bubble of the Spanish real estate market in the previous decade. It takes into account demand and supply factors, as well as discusses the ECB's monetary policy in the context of Spain. It also provides an overview of dynamic provisioning, one of the early macro-prudential tools. (original abstract)
Kryzys ekonomiczny w Polsce przyniósł wiele zmian na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Obecnie możemy zauważyć względną stabilizację tego rynku, przy dość wysokim poziomie cen. Popyt na nieruchomości mieszkaniowe zależy od wielu czynników o charakterze ekonomicznym, społecznym, psychologicznym itd. Jednakże wpływ wielu determinant popytu indywidualnego, jak bardziej zachowawczych postaw konsumentów, ograniczeń w dostępie do kredytu hipotecznego, ale także spowolnienia czynników fundamentalnych, takich jak wzrost dochodów czy przyrost liczby nowych gospodarstw domowych nie zapowiada tak szybkiego rozwoju tego rynku, jak podczas boomu z lat 2007-2008.(abstrakt oryginalny)
W artykule niniejszym przedstawiono zagadnienia dotyczące roli, zadań oraz sposobu funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Z budownictwem realizowanym przez towarzystwa wiązano nadzieję na szybką poprawę sytuacji mieszkaniowej społeczeństwa, lecz TBS nie są w stanie spełnić stawianych przed nimi zadań. Lokale czynszowe stanowią zaledwie kilka procent ogólnej liczby mieszkań oddawanych do użytku i trudno jest przewidywać, aby sytuacja ta w najbliższych latach uległa zmianie. Nie wynika to z braku zainteresowania tą formą budownictwa, lecz jedynie z braku kredytów udzielanych przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. (fragment tekstu)
9
Content available remote Sytuacja mieszkaniowa młodych małżeństw w świetle badań ankietowych
84%
Badania przedstawiają m.in. dostępność mieszkań dla młodych ludzi w Poznaniu i określają ich warunki mieszkaniowe.
W artykule podjęto próbę określenia wybranych cech nabywcy na poznańskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.
11
84%
W artykule przedstawiono czynniki jakimi kierują się potencjalni nabywcy poszukujący nieruchomości na cele mieszkaniowe.
Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeszedł w ostatnich latach w Polsce wiele zmian, i to zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Na początku 2011 r. możemy mówić o względnej stabilizacji rynku, przy dość wysokim poziomie cen, z niewielką jedynie tendencją spadkową. Popyt na nieruchomości mieszkaniowe, generowany przez konsumentów, zależy od wielu czynników o charakterze ekonomicznym, społecznym, psychologicznym, itd. Obecnie wśród głównych determinant popytu indywidualnego można wymienić zwłaszcza: bardziej zachowawcze postawy konsumentów, ograniczenia w dostępie do kredytu hipotecznego, ale także spowolnienie czynników fundamentalnych takich jak: wzrost dochodów czy przyrost liczby nowych gospodarstw domowych. Mają one w większości charakter hamujący i nie zapowiadają szybkiego rozwoju tego rynku, jak podczas boomu z lat 2007-2008. (abstrakt oryginalny)
W artykule zamieszczono analizę jednego z segmentów rynku nieruchomości mieszkaniowych w obszarze podkrakowskim, do których należy rynek domów jednorodzinnych. Badanie obejmuje transakcje kupna-sprzedaży zawarte na obszarze powiatów krakowskiego i wielickiego w okresie od 2003 do 2012 i zawiera informacje na temat liczby transakcji, wolumenu obrotu i cen transakcyjnych, w poszczególnych gminach powiatów. Przedmiotem analiz są również strony transakcji analizowanego rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Popyt mieszkaniowy to jedno z kluczowych zagadnień na rynku nieruchomości. Na ów popyt wpływa wiele elementów, i tych o charakterze ogólnym (m.in. polityka kredytowa banków), i tych o charakterze lokalnym (np. lokalne preferencje nabywców). Z pewnością czynnikami istotnymi są także dochody lokalnej społeczności oraz ceny mieszkań, które w zestawieniu dają obraz tzw. dostępności mieszkaniowej. Celem artykułu jest oszacowanie i przedstawienie dostępności mieszkaniowej na lokalnym rynku w Poznaniu. Do oszacowania dostępności wykorzystano zarówno dane wtórne (pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu) oraz pierwotne (pochodzące z badań prowadzonych na rynku nowych mieszkań w Poznaniu). Z przeprowadzonych prac wynika, że w Poznaniu istnieje problem niedostępności mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Poziom cen mieszkań w zestawieniu z przeciętnymi dochodami wskazuje, że dostępne są w zasadzie tylko lokale mniejsze. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą potwierdzenia zasadności prowadzenia systematycznych badań nad zjawiskami zachodzącymi w ważnej części gospodarki, jaką jest rynek nieruchomości. Zmodyfikowany przez GUS system uzyskiwania informacji o zarejestrowanych notarialnie transakcjach kupna-sprzedaży lokali, gruntów zabudowanych i niezabudowanych oraz budynków pozwala na prowadzenie całościowych lub problemowych analiz obrotów nieruchomościami oraz związanych z transakcjami kupna-sprzedaży przepływów środków finansowych. Umożliwia także badanie tendencji wynikających ze stosowanych form obrotu nieruchomościami oraz porównanie aktywności wojewódzkich, powiatowych i miejskich rynków nieruchomości w różnych profilach rodzajowych, ilościowych i wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi syntezę wyników kilkunastoletnich badań Autora nad rozwojem i struktura polskiego rynku nieruchomości. Obejmuje okres transformacji ustrojowogospodarczej kraju od 1990 r. ze szczególnym uwzględnieniem okresu przed i po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wywód poprzedzono opisem historycznym rozwoju rynku nieruchomości na ziemiach polskich od XVIII w. do końca PRL. Relacja ta jest bardzo skrótowa ze względu na szczupłość dostępnych danych. Coroczne obroty rynkowe i transakcje pozarynkowe dot. nieruchomości analizowano w Instytucie Rozwoju Miast (dawniej Instytut Gospodarki Mieszkaniowej) na podstawie sprawozdań notarialnych udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Inne źródła, głównie dane Głównego Urzędu Statystycznego, umożliwiają prezentowanie zasobu gruntów i budynków stanowiących przedmiot obrotu oraz strumienia pieniędzy przepływających w wyniku zawartych transakcji. Zbiorcza ocena zdarzeń zachodzących w badanych latach przeprowadzona została za pomocą metody SWOT. Podano argumenty za widocznymi zmianami zachodzącymi na rodzimym rynku nieruchomości po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. W podsumowaniu zaprezentowano schematycznie cele i przekroje badan analitycznych rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Our research into the fast-growing segment of the rental market fits perfectly with the current wave of excitement. In this research, we attempt to answer a fundamental question: how large is the rental segment in Poland? To our surprise, the answer to this key question remains wrapped in mystery, with an absence of continuous studies disclosing its true size. Undaunted, in this paper we took up the challenge to develop a method that would give us a clear answer. Using Eurostat statistics, we develop a methodological framework for estimating the size of the rental segment. We acknowledge that Eurostat data possesses certain limitations, yet serves as a valuable resource for fulfilling our goal under the proposed methodology. In our approach, we determine the size of Polish rental segment between 2007 and 2021. To validate our findings, we dived into the complex relationship between the size of the rental segment and households. Applying linear regression, we sought to unravel the main determinants influencing not only the overall housing market but also the dimensions of the puzzling rental segment. The proposed method proves to be successful and answers the research question. However, it is important to emphasize that the presented results are estimates that give an impression of the elusive size of the rental housing segment and not exact measurements. Moreover, the flexibility of the proposed methodology is promising and allows similar studies to be conducted in different geographical contexts. (original abstract)
Przeprowadzone badanie wskazuje na występowanie zmian w preferencjach potencjalnych inwestorów na rynku nie zabudowanych nieruchomości gruntowych. Potwierdza to konieczność prowadzenia systematycznych badań z wykorzystaniem metod pomiaru i oceny preferencji, do jakich zalicza się conjoint analysis. Szczególnie interesujące wydają się wyniki, które metoda ta pozwala uzyskać w segmencie nie zabudowanych nieruchomości gruntowych w dłuższym czasie przy założeniu powtarzalności badań. Zgromadzone w ten sposób wyniki, mogą stanowić podstawę oszacowania drogą prognozowania znaczenia wybranych cech nieruchomości w przyszłości. (fragment tekstu)
Boom mieszkaniowy, który zaszedł w ciągu ostatnich trzech lat został spowodowany przez wiele czynników. Najważniejszymi z nich to: wejście Polski do Unii Europejskiej, poprawa sytuacji gospodarczej kraju i większa dostępność finansowania zakupu nieruchomości. Przedstawiono sytuację finansową rodzin w kontekście nabywania nieruchomości. Wskazano również na rządowe wsparcie w celu wzmocnienia popytu na rynku mieszkaniowym.
20
Content available remote Nieruchomości komunalne przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości
67%
Nieruchomości samorządowe, a w szczególności lokalne, są przede wszystkim własnością gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce. Znaczna część z nich znajduje się w gminnych zasobach nieruchomości i służy zaspokajaniu zbiorowych potrzeb zarówno członków danej wspólnoty samorządowej, jak i tych, którzy na teren gminy przyjeżdżają. W zdecydowanej większości nieruchomości te wymagają ciągłego nakładu środków budżetowych (tych bieżących, jak i majątkowych), a stałe dochody, jakie z nich można pozyskać, stanowią niewielki odsetek łącznych dochodów budżetowych poszczególnych gmin. O wiele wyższe mogą być jednak dochody uzyskiwane ze sprzedaży tych nieruchomości, jeśli tylko władze samorządowe zdecydują się je sprywatyzować i znajdzie się chętny, by je kupić. Do zetknięcia interesów obu tych stron nie dochodzi jednak zbyt często. Nie wszystkie nieruchomości są przeznaczone do sprzedaży, a i te, które są oferowane, nie zawsze spotykają się na rynku nieruchomości z zainteresowaniem. Niejednokrotnie też ich wartość jest postrzegana odmiennie przez właściciela i potencjalnego nabywcę. Celem opracowania jest znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: 1) czy wszystkie nieruchomości komunalne mają wartość rynkową i czy cena sprzedaży tych nieruchomości jest równa ich wartości; 2) co determinuje wysokość ceny nieruchomości komunalnych i decyzje władz lokalnych o ich sprzedaży; 3) czy wszystkie nieruchomości komunalne w jednakowym stopniu nadają się do wystawienia na sprzedaż (są rynkowo predestynowane); a także 4) jakiego rzędu dochody ze sprzedaży nieruchomości komunalnych zasiliły budżety gmin w Polsce w ostatnich latach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.