Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Popyt na pracę
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Podstawowym celem opracowania jest ukazanie regionalnego zróżnicowania popytu na pracę w Polsce, określenie podstawowych czynników determinujących popyt na pracę w przekroju regionów, a także przygotowanie prognozy popytu na pracę w ujęciu regionalnym.
Przedmiotem opracowania jest analiza wyników badania popytu na pracę. Od 2007 r. badanie to prowadzi GUS metodą reprezentacyjną i obejmuje ono podmioty gospodarki narodowej zaliczane do wszystkich rodzajów działalności. Popyt na pracę rozumiany jest jako zagospodarowane miejsca pracy określane liczbą pracujących i wolne miejsca pracy. Analizie poddano wolne miejsca pracy według województw, a także sektorów własności i zawodów.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wages in Labour Market Theories
75%
Already classical economists took interest in the role of wages and wage formation mechanisms, as well as in their influence on other components of the labour market. This article aims to systematise contemporary approaches to wages as one of the labour market components that have been developed within major economic theories. The systemization will serve as a basis for identifying main interactions between wages and other labour market components, such as labour supply and demand and labour market disequilibrium. The article presents major concepts formulated within neo-classical and Keynesian theories, labour market segmentation theories, efficiency wage theory, rent-sharing and rent-extraction theories, theory of job search, and search-and-matching models. One of the conclusions arising from the discussion is that the evolution of contemporary labour markets is a challenge for researchers seeking wage formation models adequately describing the real-life circumstances.(original abstract)
Artykuł omawia najważniejsze pułapki i wynikające z nich problemy (głównie o charakterze metodologicznym) dotyczące badań popytu i podaży pracy. Trudności w projektowaniu i przeprowadzaniu analiz pracodawców - strony popytowej - i bezrobotnych (lub szukających pracy) - strony podażowej - można podzielić na następujące "obszary": problematyka związana z opisem (diagnozą) podaży i popytu na pracę - charakterystyką kapitału ludzkiego, problematyka związana z populacją pracodawców i operatem losowania do badania, problematyka związana z "językiem badania" i niechęcią pracodawców do podawania niektórych informacji. W artykule przedstawiono także przykłady dobrych praktyk badawczych odnośnie do omawianych problemów, które mogą być pomocne lub inspirujące dla osób planujących własne analizy z tego obszaru. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zmian popytu na pracę w czterech sektorach gospodarki polskiej (rolnictwo, przemysł, budownictwo i usługi) w latach 1992-2001 oraz zmian wielkości produkcji wytworzonej w poszczególnych sektorach. Analizy prowadzone w opracowaniu maja na celu odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany sektorowej struktury popytu na pracę w okresie transformacji szły w kierunku zgodnym z rozpatrywaną teorią i w jakim stopniu były one zdeterminowane zmianami zachodzącymi w sektorowej strukturze wartości dodanej brutto.
7
Content available remote Is the Polish Labour Market Heading Towards Polarisation?
75%
W artykule podjęto problematykę charakteru zmiany technologicznej na polskim rynku pracy, skupiając się na dwóch dominujących obecnie w literaturze przedmiotu koncepcjach: zmiany technologicznej faworyzującej wysokie kwalifikacje (SBTC) i postępu technicznego ukierunkowanego na rutynizację (RBTC). Celem była weryfikacja hipotezy o polaryzacji polskiego rynku pracy. W przedstawionej w artykule analizie empirycznej wykazano, że zmiany na polskim rynku pracy odbiegają od ścieżki polaryzacji charakterystycznej dla krajów rozwiniętych. Okazuje się bowiem, że największy spadek popytu na pracę nie wystąpił w grupach zawodów zlokalizowanych w środkowej części rozkładu kwalifikacji/płac. Zmiana technologiczna spowodowała ogólny wzrost zapotrzebowania na wysokie kwalifikacje, jednocześnie zatrudnienie i płace w grupie pracowników o niskich kwalifikacjach istotnie się nie pogorszyły. Doszło również do znacznych zmian w strukturze zadań wykonywanych na poszczególnych stanowiskach pracy. Kierunek tych zmian jest podobny do trendów zidentyfikowanych w krajach rozwiniętych, z wyjątkiem popytu na rutynowe zadania kognitywne, na które w Polsce w ciągu ostatniej dekady zapotrzebowanie wzrosło. Wyniki analizy są niejednoznaczne - zmiany w strukturze zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce lokują się między scenariuszami wynikającymi z hipotez SBTC i RBTC. (abstrakt oryginalny)
W latach 2003-2007 obserwowaliśmy wzrostową fazę cyklu koniunkturalnego i związaną z nią poprawę na rynku pracy. Wyrażała się ona spadkiem stopy bezrobocia i wzrostem zatrudnieniu zarówno w kraju, jak i w woj. podkarpackim. Początki tej poprawy nie były jednak optymistyczne. Stopa bezrobocia długo nie obniżała się, pomimo coraz bardziej widocznego ożywienia produkcji. Częściowo zjawisko to można było wytłumaczyć za pomocą prawa Okuna oraz właściwej rynkowi pracy inercji w postaci uporczywości bezrobocia, w znacznej jednak mierze wynikało prawdopodobnie również ze zjawiska histerezy bezrobocia, powstałej w wyniku długotrwale utrzymującej się na wysokim poziomie stopy bezrobocia, co przyczyniło się do deprecjacji kapitału ludzkiego. W kolejnych latach stopa bezrobocia zaczęła się jednak obniżać i tempo jej spadku było coraz wyższe. W międzyczasie otworzyły się niektóre unijne rynki pracy, co spowodowało odpływ części podaży pracy z kraju, przyczyniając się zarówno do dalszego obniżenia bezrobocia, jak i negatywnych skutków w postaci braku rąk do pracy. W 2008 r. po raz pierwszy od kilku lat obserwuje się nasilanie sygnałów spowolnienia gospodarczego, które związane jest zarówno z wewnętrzną sytuacją ekonomiczną Polski, jak i negatywnymi sygnałami pochodzącymi z gospodarki światowej. Niniejszy artykuł stanowi syntezę obecnych tendencji obserwowanych na podkarpackim rynku pracy oraz próbę prognozy zatrudnienia oraz bezrobocia do 2013 r. W tym celu autor prezentuje wybrane wskaźniki rynku pracy, które w ujęciu syntetycznym odzwierciedlają obecną sytuację na regionalnym rynku pracy, jak i te, które obrazują te zmiany z pewnym wyprzedzeniem - wolne miejsca pracy. Prognoza zostaje dokonana za pomocą wybranych metod ekonometrycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przestawiono zależności między nakładami inwestycyjnymi przedsiębiorstw w gospodarce narodowej i rynkiem pracy z punktu widzenia popytu na pracę. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest pogłębienie wiedzy dotyczącej problematyki popytu na pracę w województwie zachodniopomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia i szans pozyskania pracy. Potrzebę oceny poziomu i struktury popytu na pracę w województwie zachodniopomorskim zaliczyć należy do najważniejszych wśród wielu potrzeb rozpoznania osiągnięć w rozwoju regionu.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie zróżnicowania popytu na pracę w układzie lokalnych rynków pracy województwa dolnośląskiego jako jednego z trudniejszych, a zarazem specyficznych, regionalnych rynków pracy w kraju, a także zmian w tym zakresie obserwowanych w okresie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Autorki w oparciu o dane statystyki publicznej przeanalizowały zmiany dotyczące dynamiki liczby pracujących i ofert pracy, udziału niesubsydiowanych ofert pracy oraz stopy zatrudnienia. Na podstawie tych miar i skonstruowany na ich bazie syntetycznego miernika popytu na pracę podjęto próbę klasyfikacji powiatów Dolnego Śląska. Kierując się ekonomicznymi uwarunkowaniami popytu na pracę, w czasowym zakresie badań wyróżniono dwa etapy: 2004-2008 oraz 2008- -2010. Wyniki analizy wskazują na odmienne kierunki zmian popytu na pracę w obydwu okresach (pozytywne i negatywne) oraz na znaczne i utrwalone w czasie zróżnicowanie tego popytu na lokalnych rynkach pracy Dolnego Śląska (z nielicznymi wyjątkami). Występuje wyraźna dysproporcja pomiędzy rozwojem rynku pracy aglomeracji wrocławskiej oraz ośrodków rozwijającego się przemysłu miedziowego i węgla brunatnego a rozwojem peryferyjnych rynków pracy położonych w granicach dawnych województw Dolnego Śląska. Korzystne zmiany popytowej strony rynku pracy obserwuje się też na obszarach funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Dla licznej grupy słabszych rynków duże znaczenie mają instrumenty polityki rynku pracy wspierające aktywizację zawodową bezrobotnych ze środków publicznych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Delokalizacja miejsc pracy w globalnej gospodarce1
75%
Globalna gospodarka ewoluuje w sposób ciągły. Pod wpływem splotu zmian licznych uwarunkowań zmieniają się rynki. Jednym z rynków podlegających współcześnie istotnym zmianom jest rynek pracy. Celem opracowania jest identyfikacja najważniejszych przekształceń dokonujących się na jego stronie popytowej. Ich szczególnym przejawem jest delokalizacja miejsc pracy obserwowana w przestrzeni światowej, kontynentalnej, a także krajowej. Analiza jej uwarunkowań, kierunków i skali służy osiągnięciu celu opracowania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prognoza przyszłego popytu na pracę w ujęciu sektorowym i zawodowym, którego wystąpienie będzie najbardziej prawdopodobne, na przykładzie rynku pracy województwa podlaskiego. W badaniu uwzględniono kontekst poziomu rozwoju gospodarczego tego regionu oraz zidentyfikowane trendy globalne. Za przykład do analiz posłużył region klasyfikowany statystycznie jako słabo rozwinięty. Zarówno poziom rozwoju określonej gospodarki, jak i zidentyfikowane trendy globalne silnie determinują popyt na określone kategorie pracowników. Zasadniczo terytoria w procesie rozwoju doświadczają przemian strukturalnych na poziomie podstawowych sektorów gospodarki. Zasoby siły roboczej migrują z sektora rolniczego do sektora przemysłu i usług. Na różnice w poziomie i tempie tych zmian wpływa szereg czynników. Fakt przekształceń strukturalnych w obrębie trzech podstawowych sektorów gospodarki oraz założenie o poddaniu gospodarek oddziaływaniu pewnych zjawisk o zasięgu globalnym przy jednoczesnej obserwacji tego, co dzieje się w gospodarkach terytoriów lepiej rozwiniętych, pozwala przewidywać zmiany czekające rynki pracy gospodarek słabiej rozwiniętych pod względem przyszłego popytu na pracę.(abstrakt oryginalny)
W artykule zbadano i opisano determinanty popytu na pracę w regionie wysokiego bezrobocia (w województwie łódzkim). Analizę przeprowadzono z uwzględnieniem aspektów makroekonomicznych, regionalnych i mikroekonomicznych, dzieląc czynniki popytu na pracę na: gospodarcze, instytucjonalne oraz aktywność gospodarczą mieszkańców.
Głównym celem artykułu jest zbadanie zjawiska imigracji ekonomicznej z Ukrainy do Polski w latach 2011-2017/2018 w kontekście wybranych aspektów popytowych i strukturalnych. W artykule zaprezentowano skalę imigracji ukraińskiej z uwzględnieniem zmian w regulacjach prawnych wprowadzonych od początku 2018 roku, przeanalizowano najistotniejsze przyczyny, leżące u podstaw tego zjawiska, oraz przedstawiono strukturę zawodową popytu na pracę obywateli Ukrainy w kontekście uzupełniania niedoborów na polskim rynku pracy zagranicznymi zasobami pracy. Analizy mają w przeważającej części charakter ogólnopolski. Aby uchwycić specyfikę zjawiska na obszarach przygranicznych, analizą objęto województwo podkarpackie. Wykorzystano statystyki GUS, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Przeanalizowano również treści ogłoszeń agencji pośredniczących w zatrudnianiu obywateli Ukrainy w Polsce oraz oferty pracy zamieszczane na portalach internetowych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że zatrudnienie Polaków i imigrantów z Ukrainy ma względem siebie charakter w dużej mierze uzupełniający. Pracownicy z Ukrainy zasilają braki kadrowe przede wszystkim w branży budowlanej i przemysłowej oraz tam, gdzie potrzebna jest prosta praca. Zauważalne są jednak również takie obszary, w których zatrudniani są imigranci z Ukrainy posiadający specjalistyczne kwalifikacje zawodowe. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest dokonanie charakterystyki popytu na pracę w regionie lubelskim oraz jego wybranych determinant. W pierwszej części zwięźle omówiono kategorię popytu na pracę, sposoby jego pomiaru oraz główne determinanty. W drugiej dokonano statystycznej analizy popytu na pracę w województwie lubelskim na tle tendencji ogólnopolskich. Wykazano, że popyt na pracę w regionie lubelskim charakteryzuje się niższą dynamiką i mniej rozwojową strukturą, a szanse na znalezienie pracy są niższe niż w kraju ogółem. Natomiast przeprowadzona w kolejnej części pracy analiza głównych determinant popytu na pracę wydaje się wskazywać, że dla wyjaśnienia niższej od krajowej dynamiki popytu na pracę większe znaczenie mogą mieć czynniki związane z sytuacją na rynku dóbr niż nieuzasadniony ekonomicznie wzrost płac. Zasygnalizowano również, że dla utrzymywania się omawianych dysproporcji istotne znaczenie może mieć relatywnie duży udział obszarów wiejskich i rolnictwa w strukturze gospodarczej oraz słabsza kondycja sektora przedsiębiorstw w regionie na tle kraju. (abstrakt oryginalny)
Uwarunkowania popytu na pracę, determinujące funkcjonowanie przedsiębiorstw oddziałują na gospodarkę danego regionu poprzez kształtowanie poziomu i profilu zatrudnienia. Identyfikacja barier popytu na pracę oraz opracowanie sposobów ich przeciwdziałania stanowi istotny element polityki ekonomicznej. Wsparcie popytu na pracę przyczynia się do generowania wysokiego poziomu PKB danego regionu, a w efekcie do rozwoju regionalnego. Województwo podlaskie należy do polskich regionów peryferyjnych, posiadających często niekorzystne uwarunkowania społeczno-ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej. Na jego terenie można jednak wyróżnić sektory i branże, które osiągają sukces zarówno na poziomie kraju, jak i w wymiarze międzynarodowym. Jednym z przykładów jest rozwijająca się w województwie podlaskim branża bieliźniarska. Posiada ona bogatą tradycję, związaną z przemysłem tekstylnym regionu, a powstałe na początku lat 90. prywatne przedsiębiorstwa są z reguły związane ze spółdzielnią Wzorcowa, która funkcjonowała w okresie gospodarki centralnie planowanej. Współcześnie firmy bieliźniarskie, wykorzystując możliwości e-handlu, w znacznym stopniu realizują strategię internacjonalizacji i orientacji proeksportowej. Głównym celem publikacji jest identyfikacja barier popytu na pracę podlaskich producentów bielizny. Obraną metodą badawczą była analiza źródeł wtórnych, a także realizacja pierwotnych badań jakościowych przeprowadzonych w styczniu 2015 roku wśród sześciu podlaskich producentów bielizny w formie indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI). Główne bariery rozwoju tych przedsiębiorstw dotyczą niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej (projektantów, szwaczek i mechaników) pomimo działających w regionie szkół zawodowych o profilu odzieżowym czy mechanicznym(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę wyjaśnienia, w jakim stopniu przeciętna płaca brutto w województwie łódzkim objaśnia podaż i popyt na pracę. (...) Efektem opracowania jest również ukazanie dynamiki podaży i popytu na pracę w województwie łódzkim oraz kształtowanie się przeciętnego wynagrodzenia w latach 1999-2006. (fragment tekstu)
In this paper analysis of approaches to measuring labour force supply and demand in the country as a whole and in its separate regions was described. First of all comprehensive statistical analysis of labour force supply and demand in Ukraine for the period 1996-2006 was presented.
Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wskazują na rosnącą skalę imigracji zarobkowej do Polski z krajów bliskich kulturowo i geograficznie. Zwiększony napływ pracowników z innych krajów, głównie z Ukrainy, obserwuje się również w woj. lubuskim. Celem badania jest identyfikacja skali i struktury imigracji zarobkowej w woj. lubuskim według wybranych cech. Wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, MRPiPS i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze za lata 2014-2017. W szczególności badano strukturę narodowościową imigrantów i strukturę branż, w których popyt na pracę jest zaspokajany przez cudzoziemców. Przeprowadzona analiza danych zastanych oraz analiza porównawcza potwierdziła nasilenie potrzeby zaspokojenia popytu na pracę imigrantów w woj. lubuskim oraz zmianę w strukturze rozmieszczenia imigrantów na polskim ynku pracy. Cudzoziemcy zatrudnieni w woj. lubuskim świadczą pracę głównie w transporcie i gospodarce magazynowej, przetwórstwie przemysłowym, działalności w zakresie administrowania oraz budownictwie. Największe deficyty pracowników dotyczyły operatorów i monterów maszyn, robotników przemysłowych, rzemieślników oraz pracowników wykonujących proste prace. Wnioski z analizy danych wtórnych z badanego okresu były zbieżne z wynikami wywiadu nieustrukturyzowanego przeprowadzonego w styczniu 2018 r. z przedstawicielami biura pośrednictwa pracy z woj. lubuskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.